Žindymas ir alkoholis: privalu žinoti

Nėra nei vienos alkoholio rūšies, kuri nekenktų žindančiai motinai ir kūdikiui.
© Pixabay nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Bet kokio stiprumo alkoholinis gėrimas, ar tai būtų alus, ar sidras, iš skrandžio patenka į kraują, o iš jo lengvai pereina į pieną. Apie 2 proc. jūsų išgerto alkoholio atsiduria piene. Didžiausia alkoholio koncentracija piene būna jau po 30–60 min. Šis greitis priklauso nuo Jūsų medžiagų apykaitos greičio, kūno masės, tuo metu valgyto maisto.

Visiškai iš pieno alkoholis pasišalina vidutiniškai per 6–8 val. Dauguma mokslininkų mano, jog išgertas vienas standartinis alkoholio vienetas per savaitę (t.y. ne daugiau 200 ml vyno ar 50 ml stiprių alkoholinių gėrimų ar 500 ml alaus), nepadarys didelės žalos vaikui. Tik visada reikia prisiminti, jog „jei išgėrei tiek, kad negali vairuoti, jautiesi apsvaigusi, tai negali ir žindyti". Negalima žindyti 2–3 val. po alkoholio vartojimo. Pieno nutraukti nereikia, nes tai nepašalina alkoholio iš pieno.

Bet koks alkoholio kiekis:

- Sutrikdo žindymo ritmą (juk laukiate kol pasišalins alkoholis iš pieno).

- Naujagimio kepenys nėra pilnai subrendusios ir negali kaip suaugusio žmogaus kepenys nukenksminti alkoholio, todėl nors ir menkiausias alkoholio kiekis gali padaryti neatitaisomos žalos kepenims. Trejų mėnesių amžiaus kūdikio kepenys jau geba detoksikuoti alkoholį, tačiau tai daro du kartus lėčiau nei suaugęs žmogus.

- Pažindžius kūdikį pienu su alkoholiu, jis greitai užmiega ir miega ilgiau, yra ramesnis. Motinų, kurios suvartoja daugiau nei du standartinius alkoholio vienetus kasdien, kūdikiai yra mieguisti, lėčiau priauga svorio, atsilieka jų motorinis vystymasis.

- Egzistuoja mitas, jog mažos alkoholio dozės (pvz., alaus), didina pieno kiekį. Tai tik dalis tiesos. Bet koks alkoholio kiekis sutrikdo žindyvės hormonų pusiausvyrą. Yra du hormonai atsakingi už sėkmingą žindymą: tai prolaktinas, skatinantis pieno gamybą, ir oksitocinas, atsakingas už pieno išsiskyrimą. Alkoholis, patekęs į kraują, po vienos valandos prolaktino kiekį vidutiniškai padidina iki 336 proc., o oksitocino kiekį sumažina iki 78 proc. Taigi, pieno gamyba spartėja, bet jo išsiskyrimas ženkliai pasunkėja. Krūtis bus pilna, bet kūdikis žys daug ilgiau ir sunkiau bei gaus mažiau pieno. Vienas išgertas standartinis alkoholio vienetas sumažina išskirto pieno kiekį iki 23 proc. Taigi nėra nei vienos teigiamos alkoholio savybės nei motinai, nei kūdikiui.

Informacijos šaltinis: leidinys „Alkoholis ir nėštumas", straipsnio autorė – gyd. Dalia Ruzgaitė, Kauno apskrities ligoninės filialo Krikščioniškieji gimdymo namai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Kurią košę sveikiausia valgyti vaikams

Košėse gausu angliavandenių, mineralinių medžiagų, vitaminų (ypač B grupės), skaidulų, todėl jos puikiai reguliuoja virškinimo sistemą, neleidžia užkietėti viduriukams.

Meningokokinė infekcija pražudė antrą vaiką

Meningogokinė infekcija pražudė jau antrą vaiką šiemet. Tai Eltai patvirtino Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro atstovė, daktarė Daiva Razmuvienė.

Vaikų ligoninės priėmime – darbymetis: įdiegta naujovė, kurią svarbu žinoti tėvams

Iki šiol Vaikų ligoninės priėmime pacientai buvo priimami pagal vadinamąjį šviesoforą, bet nuo šiol į eilę bus rikiuojami vadovaujantis ne trimis, o penkiomis spalvomis.

Veiksmingiausia pagalba susirgus: gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais

Mes lankome ne ligą, o vaiką. Taip penktadienį naujienų agentūros ELTA konferencijų salėje surengtoje spaudos konferencijoje „Kas slypi už Raudonųjų nosių“, sakė gydytojai klounai.

Daugėja skiepijančių vaikus nuo meningokokinės B tipo infekcijos

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuva pirmauja Europoje pagal sergamumą meningokokine B tipo infekcija.

Kaip stiprinti vaiko imunitetą

Mūsų imunitetas – labai sudėtinga, tačiau drauge ir protinga sistema. Stiprus imunitetas padeda išvengti ligų, o susirgus – greičiau ir lengviau pasveikti. Žuvų taukai yra viena tinkamiausių priemonių mažųjų imuninei sistemai stiprinti, kadangi jų sudėtyje yra sveikatai naudingų omega-3 riebalų rūgščių bei vitaminų A, D ir E.

Naudingosios kruopos, kurias sveika valgyti kiekvienam

Ar viską žinote apie maistinguosius grikius? 8 argumentai, kodėl jie turi būti mažų vaikų mityboje.

Gydytoja – apie virusą, kurį gauname nuo mus bučiuojančių tėvų ar kitų artimųjų

Net 90 proc. žmonių herpeso virusą „nešiojasi" savo trišakiame nerve. Kaip jo nepažadinti?

Šiuolaikinių tėvų klaidos, kurias daro daugelis

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai?

Vaiko akių uždegimas: priežastys ir gydymas

Kai vaiko akys ima ašaroti, traiškanoja, parausta, dažniausiai įtariame akių uždegimą ir kreipiamės į gydytoją – kaip jis patars gydyti?

Kad smegenys veiktų kaip tobuliausias kompiuteris

Sudėtingiausias ir aktyviausias mūsų organas smegenys – tarsi galingas kompiuteris, kurio atmintyje telpa net 4 terabaitai informacijos.

Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruotas 81 susirgimo meningokokine infekcija atvejis, iš kurių pusė – 40, vaikų iki penkerių metų.

Epilepsija - ne vien priepuoliai, įspėja vaikų neurologai

Epilepsija - ne vien priepuoliai, įspėja vaikų neurologai, kitų sričių medikams pristatydami Dravet sindromą - retą epilepsijos formą, kol kas Lietuvoje genetiškai patvirtintą tik šešiems vaikams.

Rimantas Kėvalas: smurtas prieš vaikus tęsiasi

Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. Rimantas Kėvalas teigia, kad smurto prieš vaikus nesumažėjo ir greitai nesumažės.