Čiulptukai ir tėvų daromos klaidos: svarbu žinoti

 (10)
Kada ir kaip geriausia atpratinti vaiką nuo čiulptuko?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jeigu skaitote šį straipsnį, greičiausiai jums aktuali ši problema. Na, gal kol kas dar ne problema. Ko gero, jūsų mažylį čiulptukas nuramina, padeda lengviau užmigti ir gelbsti kitais „ekstra" atvejais. Tačiau klausimas kyla visoms šeimoms: kada jau laikas atpratinti vaiką nuo čiulptuko ir kaip tą padaryti kuo švelniau?

Kada ateina laikas pasakyti čiulptukui „Viso gero“?

Vieno atsakymo, kada reikia atpratinti vaiką nuo čiulptuko, nerasite. Jo greičiausiai ir negali būti. Vieni tėvai nutaria, kad čiulptuką jų mažylis turės iki pirmojo gimtadienio. Kiti užsibrėžia didesnę ribą - dveji metai. Tačiau yra vaikų, kurie ir iki trejų metų mielai čiulpia čiulptuką ir nė neplanuoja jo atsisakyti.

Gąsdinimas neteisingo sąkandžio formavimusi nėra itin teisingas - odontologai ir ortodontai neretai sako, kad neigiamas čiulptuko poveikis yra pervertinamas. Štai šiame „Tavo Vaiko" straipsnyje kalbinome logopedę bei odontologę apie čiulptuko poveikį vaikams. Skaityti straipsnį ČIA.

Kūdikių čiulpimo refleksas yra skirtingo pobūdžio - vienų stipresnis, kitų - mažesnis. Bet kokiu atveju, augant šis čiulpimo poreikis vis mažėja, taigi, ir čiulptuko reikalingumas mažėja.

Čiulptukai ir tėvų daromos klaidos: svarbu žinoti
© Vida Press

Būna atvejų, kai čiulptukas vaikui savaime tampa nereikalingas: iš pradžių jis jo visiškai nepasigenda dieną, o vėliau ir užmiegant. Visgi, jei jūsų mažylis įsikandęs čiulptuką, o jūs norėtumėte, kad ši draugystė baigtųsi, kviečiame išklausyti keletą patarimų.

3 didžiausios atpratinimo klaidos

Jokių medicininių patarimų, kaip atpratinti nuo čiulptuko, nėra. Kiekvienos šeimos patirtis unikali ir dažniausiai naudojami keli labiausiai pamėgti būdai. Štai dažniausios tėvų klaidos, kurios daromos norint atpratinti vaiką nuo čiulptuko.

Rėkimas ir baudimas. Tai iš tiesų nėra tinkamas būdas spręsti ilgo čiulptuko naudojimo problemą. Atvirkščiai, taip sukursite dar daugiau psichologinių problemų vaikui.

Gėdinimas ir gąsdinimas. Toks būdas, savotiškas psichologinis terorizmas prieš vaiką, gali jam įvaryti daug baimių ir didinti nepasitikėjimą savimi. Ar jūs iš tiesų nemylėsite jo taip stipriai, jei jis neatsisakys čiulptuko?

Ekstremalus atpratinimas. Iki šiol kai kurios šeimos išbando itin drastišką atpratinimą nuo čiulptuko - ištepa jį garstyčiomis ar krienais arba nukerpa čiulptuko galą. 

Čiulptukai ir tėvų daromos klaidos: svarbu žinoti
© Vida Press

3 patarimai, kurių laikantis nesukelsite streso

Susitarimas. Tai geriausias atpratinimo būdas. Vaikui paaiškinate, kad jis jau pakankamai didelis, todėl gali padovanoti čiulptuką mažesniam už save. Paprastai vaikai nori jaustis didesni, stipresni, todėl toks paskatinimas gali jiems patikti.

Laikas, leidžiamas kartu. Neretai mažyliai griebiasi čiulptuko tada, kai nerimauja ar nuobodžiauja. Nutarę atsisakyti čiulptuko, leiskite laiką kartu, ypač vakare. Susigalvokite žaidimų ir veiklų, kurios nukreiptų vaiko dėmesį ir leistų jam užmiršti čiulptuką. Pabandykite naują vakaro ritualą - pasaką, dainelę ar kitą užsiėmimą, po kurio mažylio akytės užsimerktų be čiulptuko pagalbos.

Mainai. Su dviejų metų ir vyresniu mažyliu galite susitarti, kad iškeisite čiulptuką į jo norimą dovanėlę. Žinoma, mažylio prašymą reikia išpildyti, o čiulptukas lai pradingsta iš namų visiems laikams.

Čiulptukai ir tėvų daromos klaidos: svarbu žinoti
© Vida Press

Daugiau mamų patirčių, kaip jos atpratino vaikus nuo čiulptuko, rasite štai šiame mūsų parengtame straipsnyje – ČIA.

Kiekvienam savas laikas

Tam, kad vaikas visiškai atprastų nuo čiulptuko, paprastai užtenka 3-5 dienų be jo. Jeigu jūsų vaikas nė už ką nesutinka atsisveikinti gražiuoju, nespauskite jo ir palūkėkite. Po kiek laiko bandykite vėl.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Močiutės laiškas apie mažo vaiko begalinę meilę

Gavome močiutės Renutės laišką, kuriame ji aprašo vieną rytą su mylima anūkėle.

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams

Pirmą mėnesį naujagimis vidutiniškai priauga 600 – 1000 g, o paūgėja 3 – 4 cm. Ką dar svarbu žinoti apie vieno mėnesio mažylių raidą?

Šis daiktas puikiai lavina vaiką, o rasti jį galima kiekvienuose namuose

VL VšĮ VU ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaiko raidos centro ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja vaikų neurologė Laima Mikulėnaitė pasakoja apie tai, jog veidrodis kartais gali tapti puikiausiu lavinamuoju "žaislu" vaikui.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?

Ištartas pirmasis mažylio žodis – vienas nuostabiausių momentų tėvų gyvenime. Tačiau mokantis kalbėti, taip pat kaip ir žengiant pirmuosius žingsnius, mažyliui labai svarbi tolimesnė tėvų ir jį supančių suaugusiųjų parama. Kaip padėti vaikui lavinti ir skatinti kalbos raidą?

20 gražiausių atsakymų į klausimą „Būti mama – tai..."

Kviečiame jungtis į TAVO VAIKO feisbuko bičiulių būrį. Mūsų jau yra daugiau kaip 70 tūkstančių, čia mes ne tik dalijamės patirtimi, bet ir kviečiame dalyvauti konkursuose.

Trys vaikiškos knygelės miego ritualams

Jaukūs, sklandūs ir neprailgstantys miego ritualai yra daugelio tėvų svajonė, o gilus ir ilgas vaikų miegas skamba kaip tikras išganymas.

Kaip nešioti mažylį, kad jis pavalgęs atsirūgtų

Maitinant kūdikį reikia padaryti trumpą pertraukėlę, kad mažylis atsirūgtų. Atsirūgus „išeina“ nurytas oras. Jeigu jo susikaupia skrandyje, kūdikis per greitai pasijunta sotus.

Vaikas mėgsta zirzti ir verkšlenti? – Psichologė turi patarimą (1)

Trejų metų vaiką auginanti mama sunerimusi dėl dažno savo dukrytės zyzimo ir verkšlenimo. Kaip pakeisti tokį elgesį, mamai pataria psichologė Daiva Čeponienė.

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu

Koks bebūtų reiklus šiandieninis pasaulis ir didelis kasdienis gyvenimo tempas, šeima visuomet buvo, yra ir bus didžiausia vertybė. Šeimoje gimsta nauja gyvybė, o kūdikio gimimas yra džiaugsmas ir didis pasaulio stebuklas visiems.

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: kas yra prieraišumas ir kodėl jis toks svarbus vaikui

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė, tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorė savo straipsnyje apžvelgia, kas yra prieraišumas, ir kaip atsiranda nepažįstamųjų baimė.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis? (7)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.

7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą (1)

Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.

Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.

Pilvo diegliai: 7 būdai padėti vaikui

Kaip vaiką kamuoja pilvo diegliai, tėvai išbando ne vieną būdą padėti. Išmėginkite, kuris jų labiausiai tiks jūsų vaikui.