Čiulptukai ir tėvų daromos klaidos: svarbu žinoti

 (10)
Kada ir kaip geriausia atpratinti vaiką nuo čiulptuko?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jeigu skaitote šį straipsnį, greičiausiai jums aktuali ši problema. Na, gal kol kas dar ne problema. Ko gero, jūsų mažylį čiulptukas nuramina, padeda lengviau užmigti ir gelbsti kitais „ekstra" atvejais. Tačiau klausimas kyla visoms šeimoms: kada jau laikas atpratinti vaiką nuo čiulptuko ir kaip tą padaryti kuo švelniau?

Kada ateina laikas pasakyti čiulptukui „Viso gero“?

Vieno atsakymo, kada reikia atpratinti vaiką nuo čiulptuko, nerasite. Jo greičiausiai ir negali būti. Vieni tėvai nutaria, kad čiulptuką jų mažylis turės iki pirmojo gimtadienio. Kiti užsibrėžia didesnę ribą - dveji metai. Tačiau yra vaikų, kurie ir iki trejų metų mielai čiulpia čiulptuką ir nė neplanuoja jo atsisakyti.

Gąsdinimas neteisingo sąkandžio formavimusi nėra itin teisingas - odontologai ir ortodontai neretai sako, kad neigiamas čiulptuko poveikis yra pervertinamas. Štai šiame „Tavo Vaiko" straipsnyje kalbinome logopedę bei odontologę apie čiulptuko poveikį vaikams. Skaityti straipsnį ČIA.

Kūdikių čiulpimo refleksas yra skirtingo pobūdžio - vienų stipresnis, kitų - mažesnis. Bet kokiu atveju, augant šis čiulpimo poreikis vis mažėja, taigi, ir čiulptuko reikalingumas mažėja.

Čiulptukai ir tėvų daromos klaidos: svarbu žinoti
© Vida Press

Būna atvejų, kai čiulptukas vaikui savaime tampa nereikalingas: iš pradžių jis jo visiškai nepasigenda dieną, o vėliau ir užmiegant. Visgi, jei jūsų mažylis įsikandęs čiulptuką, o jūs norėtumėte, kad ši draugystė baigtųsi, kviečiame išklausyti keletą patarimų.

3 didžiausios atpratinimo klaidos

Jokių medicininių patarimų, kaip atpratinti nuo čiulptuko, nėra. Kiekvienos šeimos patirtis unikali ir dažniausiai naudojami keli labiausiai pamėgti būdai. Štai dažniausios tėvų klaidos, kurios daromos norint atpratinti vaiką nuo čiulptuko.

Rėkimas ir baudimas. Tai iš tiesų nėra tinkamas būdas spręsti ilgo čiulptuko naudojimo problemą. Atvirkščiai, taip sukursite dar daugiau psichologinių problemų vaikui.

Gėdinimas ir gąsdinimas. Toks būdas, savotiškas psichologinis terorizmas prieš vaiką, gali jam įvaryti daug baimių ir didinti nepasitikėjimą savimi. Ar jūs iš tiesų nemylėsite jo taip stipriai, jei jis neatsisakys čiulptuko?

Ekstremalus atpratinimas. Iki šiol kai kurios šeimos išbando itin drastišką atpratinimą nuo čiulptuko - ištepa jį garstyčiomis ar krienais arba nukerpa čiulptuko galą. 

Čiulptukai ir tėvų daromos klaidos: svarbu žinoti
© Vida Press

3 patarimai, kurių laikantis nesukelsite streso

Susitarimas. Tai geriausias atpratinimo būdas. Vaikui paaiškinate, kad jis jau pakankamai didelis, todėl gali padovanoti čiulptuką mažesniam už save. Paprastai vaikai nori jaustis didesni, stipresni, todėl toks paskatinimas gali jiems patikti.

Laikas, leidžiamas kartu. Neretai mažyliai griebiasi čiulptuko tada, kai nerimauja ar nuobodžiauja. Nutarę atsisakyti čiulptuko, leiskite laiką kartu, ypač vakare. Susigalvokite žaidimų ir veiklų, kurios nukreiptų vaiko dėmesį ir leistų jam užmiršti čiulptuką. Pabandykite naują vakaro ritualą - pasaką, dainelę ar kitą užsiėmimą, po kurio mažylio akytės užsimerktų be čiulptuko pagalbos.

Mainai. Su dviejų metų ir vyresniu mažyliu galite susitarti, kad iškeisite čiulptuką į jo norimą dovanėlę. Žinoma, mažylio prašymą reikia išpildyti, o čiulptukas lai pradingsta iš namų visiems laikams.

Čiulptukai ir tėvų daromos klaidos: svarbu žinoti
© Vida Press

Daugiau mamų patirčių, kaip jos atpratino vaikus nuo čiulptuko, rasite štai šiame mūsų parengtame straipsnyje – ČIA.

Kiekvienam savas laikas

Tam, kad vaikas visiškai atprastų nuo čiulptuko, paprastai užtenka 3-5 dienų be jo. Jeigu jūsų vaikas nė už ką nesutinka atsisveikinti gražiuoju, nespauskite jo ir palūkėkite. Po kiek laiko bandykite vėl.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Pirmosios kūdikio Kalėdos: svarbūs patarimai tėvams

Jei jūsų mažylis gimė 2017-aisiais metais, jūs savo didžiausią ir gražiausią dovaną jau gavote. Šios žiemos šventės jums bus kitokios – jūs tapote tėvais, o viso jūsų dėmesio centre kūdikis.

Kaip išrinkti dovaną pagal Zodiako ženklą (1)

Ką padovanoti vaikui artėjančių švenčių proga, gali pasufleruoti ir mažylio Zodiako ženklas. Kiekvienam iš jų būdingos tam tikros charakterio savybės, į kurias atsižvelgiant ir reikia rinkti dovaną.

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą (1)

Psichologė Karolina Gurskienė apžvelgia naujagimio ir kūdikio iki trijų mėnesių amžiaus miego įpročius.

Kalbos raidą tyrinėjanti mokslininkė dr. Ingrida Balčiūnienė: dvynių kalba – iššūkis tėvams (4)

Dr. Ingridos Balčiūnienės, Vytauto Didžiojo universiteto Lituanistikos katedros docentės, parengtas straipsnis apie dvynukų kalbos raidos ypatumus.

Kai vaikas sako NE, jis tėvams nori perduoti vieną svarbią žinią (1)

„Ar nori valgyti?“ „Ne!“ „Eime į lauką“ „Ne!“ „Kurią kepurę nori dėtis – raudoną ar geltoną?“ „Ne!“ Jeigu jums pažįstamos šios situacijos, skaitykite toliau.

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: mums trūksta švelnumo

Apibaru vaiką, kad išpylė arbatą. Vyras niekur neranda, kur praėjusiais metais padėjo kalėdines lemputes. Visi vairuoja kaip išprotėję. Gana rimtai apsvarstau Geležinės lapės pasiūlymą „Susipykti su visais, tada nereikės pirkti tų nelaimingų kalėdinių dovanų". Facebook platybėse akį patraukia vaizdinga skritulinė diagrama: „Kodėl pykstu?". Atsakymas: „Nežinau", 100 proc. Juokiuosi.

Kiek iš tiesų skiriame laiko savo vaikams per dieną

Jau kone anekdotu tapęs posakis, kad „lietuviai tėvai savo vaikams skiria 7 minutes“ kažin ar yra statistiškai tikslus. Visgi kaip rodo tyrimai, tėvai vis daugiau skiria laiko vaikams, negu, pavyzdžiui, prieš keliasdešimt metų.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (4)

Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Patarimai labai pavargusiai mamai (3)

Pervargusi mama ne visada pati supranta, kad jai reikia pagalbos. Gerai, jei pirmuosius jos „perdegimo“ požymius pastebi artimieji. O jei ne? Siūlome keletą patarimų nuo vaikų auginimo pavargusioms mamoms. Jei ne visi, tai bent vienas ar kitas tiks būtent jums.

Pirmieji vaiko metai: svarbiausi raidos požymiai kiekvieną mėnesį

Nors pirmaisiais savo gyvenimo metais vaikas atrodo labai gležnas, o atsiranda ir manančių, kad šiuo periodu jis tik valgo bei miega, tačiau kūdikių raidos specialistai pataria atidžiai stebėti vaiko reakcijas, stimulus į aplinką, sudaryti jam tinkamas sąlygas vystytis tiek fiziškai, tiek emociškai.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Vaikas nesisėda ant puoduko: psichologės patarimai tėvams (1)

Beveik dvejų metų berniukas jau buvo atsisakęs sauskelnių ir apie tris mėnesius nebesituštino į jas. Tačiau gimus broliui viskas pasikeitė. Kaip vėl iš naujo suformuoti jam savarankiško tualeto įgūdžius?

Kokio Zodiako ženklo vaiką sunkiausia auklėti

Kelis vaikus auginantys tėvai pastebi, kad neretai vienoje šeimoje augančių ir vienodai auklėjamų vaikų charakteriai iš esmės skiriasi. Viena iš priežasčių - tam tikrus charakterio bruožus vaikas atsineša jau gimdamas. Svarbu nepamiršti, kada jis gimė ir koks yra jo Zodiako ženklas.

6 vaikų auginimo klausimai, dėl kurių dažniausiai susipeša mamos

Mamų interneto forumai Lietuvoje pamažu prarado savo turėtą populiarumą, kai išpopuliarėjo socialinis tinklas „Facebook“. Daugelis mamų grupių tiesiog persikėlė bendrauti čia.

Ilga kelionė namo: ką patiria neišnešiotų kūdikių mamos

Lapkričio 17 d. minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Visada šalia neišnešioto kūdikio yra jo mama. Anksčiau laiko pagimdžiusios moterys dažniau susiduria su psichologiniais sunkumais – nerimu, depresija, potrauminiu stresu. Tik nedidelė dalis gauna reikalingą psichologinę pagalbą. Kol visi susikoncentravę į vaikelį, mama lieka antrame plane.