Kaip gimimo eiliškumas turi įtakos vaiko sėkmei

Jaunėliai yra išlepinti ir maištingi. Vyriausieji - geri ir mokantys prisitaikyti. O kokie būna vidurinieji vaikai? Žinoma, jie jaučiasi prastesni. Pasirodo, vis dar gajos klišės, kad gimimo eiliškumas turi įtakos asmenybei.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Vėl grįžtama prie minties, kad gimimo eiliškumas turi įtakos asmenybės formavimuisi. Individualiosios psichologijos pradininkas Alfredas Adleris pristatė ją daugiau nei prieš šimtą metų, tačiau iki šiol nebuvo deramai išsiaiškinta, ar ši teorija turi mokslinį pagrindą. Leipcigo ir Mainco universitetų mokslininkai atliko ilgalaikį didelės imties tyrimą ir pasiekė išties stebėtinų rezultatų.

Vyresnieji vaikai prisiima mokytojų vaidmenį

Dabar jau statistiškai įrodyta, kad intelektas nuo pirmagimio iki paskutiniojo vaiko mažėja. Bent jau intelektą matuojant IQ, nors egzistuoja nuomonė, kad tikrasis intelektas labai stipriai susijęs su EQ (emociniu intelektu), be kurio net ir „supersmegenys“ duos nedaug naudos.

Buvo išnagrinėta daugiau kaip 20 tūkstančių duomenų įrašų iš trijų skirtingų tyrimų. Psichologai taip pat panaudojo duomenis tiek apie kelis brolius ir seseris vienoje šeimoje, tiek apie pirmagimius ir tolimesnius vaikus skirtingose šeimose.

Skirtingai nei anksčiau, kai buvo tikima, kad šį poveikį nulemia biologinės priežastys, Leipcigo universiteto psichologai dabar padarė išvadą, kad skirtumai tarp brolių ir seserų yra įgyjami. Todėl vyresnio amžiaus vaikai mažesniųjų atžvilgiu prisiima mokytojų vaidmenį, jie juos supažindina su pasauliu. Pasak mokslininkų, tai tobulina jų pažintinius gebėjimus, geriau vystosi jų smegenys.

Tačiau jaunylius turėtų paguosti tai, kad nors intelekto skirtumai yra pastebimi, tačiau jie nėra dideli. Kiekvieno paskesnio vaiko intelekto koeficientas sumažėja vos 1,5 balo. Taip pat paaiškėjo, kad pirmagimio intelekto koeficientas yra aukščiausias šešiais iš dešimties atvejų. Tai reiškia, kad keturiais atvejais aukščiausias IQ priklauso ne pirmam šeimoje gimusiam vaikui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis? (7)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.

7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą (1)

Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.

Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.

Pilvo diegliai: 7 būdai padėti vaikui

Kaip vaiką kamuoja pilvo diegliai, tėvai išbando ne vieną būdą padėti. Išmėginkite, kuris jų labiausiai tiks jūsų vaikui.

Kaip atskirti meilę vaikui nuo lepinimo

„Per dažnai neimk ant rankų nes išlepinsi“, „pratink užmigti lovelėje, kad neįprastų šalia tavęs“, - mokė mane labiau patyrę giminaičiai. O aš net neįsivaizdavau, kaip galima neimti mažučio kūdikio ant rankų. Arba, ką reiškia per dažnai neimti. Kada dar nešioti, jei ne dabar kūdikystėje?

Jei abejojate, ar teisingai elgiatės su vaiku, yra vienas paprastas būdas pasitikrinti

Šis straipsnis, kiek anksčiau publikuotas žurnale TAVO VAIKAS, nagrinėja vaikų ir tėvų santykių modelius. Ar tikrai tėvai gali būti geriausi vaiko draugai?

Dauguma tėvų dar neužpildė prašymų dėl Vaiko pinigų

Gyventojai gana vangiai teikia prašymus dėl vadinamųjų Vaiko pinigų, nors nuo sausio nebetaikomas neapmokestinamasis pajamų dydis už kiekvieną vaiką.

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

Kaip gimimo data nulemia charakterį ir sėkmę gyvenime

Senovės graikai nustatė, kad kiekvienas skaičius turi magišką reikšmę, o tam tikras skaičių derinys daro įtaką žmogaus likimui.

Vaikas ima bijoti svetimų žmonių – kaip elgtis tėvams

Iki šiol visus mėgęs kūdikis staiga tampa atsargus ir nenori eiti ant rankų net seneliams, o pamatęs svetimą žmogų nusisuka ir stipriai apsiveja mamai apie kaklą. Kodėl ūgtelėjęs kūdikis tampa bailiuku?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Gintaro karoliai vaikui: daugiau naudos ar žalos? (1)

Daug tėvų mėgsta savo mažyliui ant kaklo ar rankos užkabinti gintaro karolius.

Kur geriausia miegoti kūdikiui – tėvų ar savo lovoje (6)

Diskusija, kur geriau migdyti kūdikius - tėvų lovoje, lovelėje šalia jų lovos ar net atskirame kambaryje - greičiausiai niekada nebus baigtinė. Argumentų UŽ ir PRIEŠ turi įvairių teorijų šalininkai.