SOS! Vaikas nekalba: kas gali padėti?

 (3)
Pirmuosius dvejus mažylio gyvenimo metus vainikuoja iš lūpų išsiveržę žodžiai ir skiemenys. Kiek džiaugsmo tėvams! Mama! Tete! Baba! – už kiekvieną žodelytį norisi vaiką išmyluoti. Tai tik pradžia, bet visą tą laiką ir vėliau, kol vaikas sklandžiai įvaldo kalbos padargus, besiformuojančios smegenys veikia it galingas kompiuteris, intensyviai analizuojantis aplinkui girdimą kalbą, garsus.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Graži kalba yra aiški ir raiški kalba. Žmogus – socialus sutvėrimas, tad be išlavintų kalbinių ir komunikacijos įgūdžių šiuolaikiniame pasaulyje rasti sau vietą sunku. Tas, kas nemoka nuosekliai dėstyti savo minčių, ar juo labiau vargiai surezga taisyklingą sakinį, įvairiose gyvenimo situacijose dažniausiai lieka neišgirstas.

Aksiomą, kad ankstyvoji vaikystė turi ypatingą reikšmę tolimesniam asmenybės vystymuisi, atrodo, perkando didžioji dauguma sąmoningų tėvų. Bet kalbant apie kryptingą vaiko kalbinių įgūdžių lavinimą, bendra situacija nėra teigiama.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kada buvo geriau auginami vaikai – anksčiau ar dabar?
Ar tikrai į darželį geriau leisti nuo metų, o ne nuo trejų?

„Pasidžiaugę pirmaisiais mažųjų pačiauškėjimais, po to kalbos lavinimo svarbą dalis tėvų primiršta. Neva visi šneka aplinkui, tai ir vaikas išmoks. Netiesa! Jei šeimoje nėra gausiai kalbama, o pagrindinė pramoga vaikui yra šimtus kartų robotiškai tapšnojamas žaidimas išmaniojo telefono ar planšetinio kompiuterio ekrane, sunkiai lavėja ne tik vaiko kalba, bet ir vaizduotė – pagrindinis kūrybingo žmogaus įrankis",–- pastebi darželio „Vaiko šypsena“ vadovė Indrė Rutavičienė.

Skirtingai nei daugelyje iki mokyklinio ugdymo įstaigų, jos įkurtame darželyje papildomas dėmesys yra skiriamas ir kalbinių įgūdžių lavinimui. Pašnekovė neabejoja, kad absoliučią daugumą vaikus užklumpančių kalbėjimo sunkumų, pasitelkus pažangias priemones, galima išspręsti.

Smulkiosios motorikos svarba

Laikai, kai vaikui neištariant vieno ar kito garso, tėvai su mažyliu be išsamesnės apžiūros ir diskusijų būdavo siunčiami pakirpti liežuvio pasaitėlio, jau praeityje. Profesionalūs logopedai šiuo metu taiko platų ir, visų pirmiausia, neinvazinių priemonių spektrą, kad be didelio streso padėtų vaikui ištaisyti kalbinius sutrikimus.

I. Rutavičienė, remdamasi didele darbo su vaikais patirtimi, įsitikinusi, kad mažyliams įvaldyti taisyklingą kalbą labai talkina smulkiosios motorikos lavinimas.

„Ranka – tai išorės smegenys. Daugiau nei prieš dvidešimt metų Prancūzijoje ir Jungtinėse Valstijose šia tema pasirodę pirmieji moksliniai darbai atkreipė dėmesį, jog tarp smulkiosios motorikos, judesių pirštais ir verbalinės bei neverbalinės kalbos lavinimo yra ryšys. Vėliau šios sąsajos, išsamių tyrimų dėka buvo ne kartą patvirtintos. Tačiau mūsų ikimokyklinio ugdymo įstaigose smulkiosios motorikos lavinimo užduotims skiriama per mažai dėmesio. Iš sovietinio sukirpimo auklėtojų vis dar tenka išgirsti, kad tai tik išpūstas pramanas. Tačiau net ir tiems, kuriems mokslas nėra argumentas, galiu pasakyti: darželyje kasdien matome, kaip sistemingai lavinant motoriką, sparčiau vystosi ir vaikų kalbos įgūdžiai", – pabrėžia pašnekovė.

Motorikos lavinimo įtaką tyrinėję lingvistai ir psichologai Richardas P. Meieris, Marie-Therese Le Normand konstatavo, kad žmogaus rankose yra daugybė aktyvių taškų, kurie glaudžiai susiję su už kalbą atsakinga smegenų dalimi. Kuo daugiau ir dažniau juos dirginsime, tuo stipriau aktyvinsime smegenų veiklą, ir juo greičiau vaikas ugdys dėmesį, koncentraciją, atmintį.

Naudojant smulkiosios motorikos žaidimus, priemones, užduotis, taip pat lipdant, piešiant, spalvinant, veriant, konstruojant kaladėlėmis, galime vaikui padėti gerai ir tikslingai valdyti rankų pirštukus.

SOS! Vaikas nekalba: kas gali padėti?
© Shutterstock nuotr.

„Tiems vaikams, kurie į darželį atkeliauja turėdami kalbos sutrikimų, būdingi didesni ar mažesni bendrosios motorikos sutrikimai bei nepakankamas pirštukų motorikos išsivystymas. Rankų pirštukų judesių tikslumas ir geras įvaldymas yra glaudžiai susijęs su gebėjimu aiškiai ir raiškiai kalbėti. Todėl vienas iš svarbiausių uždavinių mums, ugdytojams, yra šių judesių nuoseklus tobulinimas, kuris vėliau duos didelę naudą tolimesnei bendrai vaiko įgūdžių raidai“, – sakė I. Rutavičienė.

Nepelnytai pamiršta medžiaga

Daug autoritetingų pedagoginės ir psichologinės literatūros autorių pabrėžia dailės, kaip savitos, realios tikrovės pažinimo formos, ugdymo svarbą vaikystėje. Ugdymas daile padeda lavinti regos, taktilinius jutimus. Piešdamas, tapydamas, lipdydamas vaikas įgunda skirti formas, jų savybes bei geometrines figūras.

Pašnekovė pastebėjo, kad vaikams itin patinka užsiėmimai su tradicine ekologiška, bet nepelnytai primiršta medžiaga – moliu. Molio privalumas yra tas, kad judesio pagalba jame galima daryti įvairias žymes, kurti formas. Jokia kita medžiaga taip nekviečia žaisti ir kurti – molį galima minkyti, lankstyti, nesiekiant jokio rezultato. Apčiuopiamos jo savybės gali provokuoti išreikšti savo emocijas, jausmus per minkymą, spaudymą. Jis puikiai tinka pykčio ir agresijos požymių turinčio elgesio terapijai.

SOS! Vaikas nekalba: kas gali padėti?
© Shutterstock nuotr.

„Kalbos ugdymo programos neatskiriama dalis yra integruoti dailės užsiėmimai. Tokios lavinamosios dailės tikslas nėra nupiešti kuo gražesnį, taisyklingesnį paveiksliuką ar nulipdyti kuo realistiškesnę skulptūrėlę. Ateities da Vinčiai ir Mikelandželai savo gabumus dar pademonstruos, tačiau ankstyvoje vaikystėje nepadėjus tinkamo pagrindo, talentai gali likti visam gyvenimui užrakinti", – atsakingai į vaiko ugdymą skatino žvelgti darželio „Vaiko šypsena" įkūrėja.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Vaiko raida nuo gimimo iki metų: ką jis moka ir kokie žaislai tinka

Neretai tėvai domisi, kokius žaislus pirkti ir ką žaisti su kūdikiais nuo gimimo. Vaikų raidos specialistai pabrėžia, kad naujagimius ir kūdikius labiausiai ugdo artimųjų meilė, švelnumas, rūpestis, buvimas šalia.

Vaikas nuo gimimo iki 3 metų: kokių žaislų jam reikia

Renkant žaislus patiems mažiausiems svarbu atsižvelgti į tai, kad jie būtų ne tik saugūs, kokybiški, bet ir atitiktų mažylio amžių. Apžvelkime kūdikio raidą nuo gimimo iki trejų metų ir tai, kokie žaislai jam tinkamiausi.

Per 9 paras iš tėvų paimta 90 vaikų

Nuo liepos įsigaliojus centralizuotai Vaiko teisių apsaugos sistemai, iš tėvų buvo paimta 90 vaikų, 30 iš jų buvo iškilusi rimta grėsmė sveikatai ar net gyvybei.

Paskelbus populiariausius berniukų ir mergaičių vardus – netikėta staigmena

Kiekvieną pusmetį atnaujinami populiariausių naujagimių vardų dešimtukai šįkart pažėrė nemažai staigmenų.

13 dalykų, kurių vaikai iš savo tėvų trokšta visa širdimi

Paprastai taisykles ir priesakus kuriame mes, suaugusieji, skirdami juos vaikams. O ką norėtų pasakyti mums vaikai?

Vaikas nenori sėstis ant klozeto: 3 priežastys, apie kurias gal nepagalvojote

Pratinant mažylį prie kokios nors naujovės, reikia jūsų kantrybės ir vaizduotės, nepamiršti pagyrimų ir nesudirgti dėl niekų. Tai pagrindinės taisyklės, ir tada jam tikrai pasiseks. Mėnesiu anksčiau ar vėliau - jokio skirtumo.

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Dažniausios priežastys, kodėl vaikas neramiai miega ir pagalba jam

Mamos nevalgiems ir miegoti nenorintiems mažiesiems dažnai kartoja: nevalgysi/nemiegosi - neaugsi. Tai moksliškai pagrįsta tiesa. Tačiau būna atvejų, kai miegas „neateina"dėl objektyvių priežasčių.

Ar po cezario pjūvio gimę vaikai skiriasi nuo natūraliu būdu gimusių bendraamžių

Ar skiriasi tokie vaikučiai nuo bendraamžių, į pasaulį atėjusių po natūralaus gimdymo?

Gydytoja atsako į dažniausius klausimus apie žindymą ir krūtis

Kaip ruošti krūtis žindyti? Dėl kokių pojūčių krūtyse verta sunerimti? Ką svarbu žinoti apie laktaciją ir intymų poros gyvenimą?

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.

Karščiausios krikštynų mados Lietuvoje: kada, kur ir kaip švęsti, ką dovanoti

Krikštas – pirmasis sakramentas, kuris nuplauna gimtąją nuodėmę, ta proga ir rengiamos krikštynos.

V. Šapoka: „vaiko pinigai“ tikrai didės

Šiais metais įsigaliojusi tvarka, pagal kurią visi tėvai, auginantys vaikus, gauna už kiekvieną po 30 eurų, gali netrukus keistis.

Pirmieji vaiko žingsniai: tik nedarykite šios meškos paslaugos

Vaikai skirtingi, todėl termino, kad kaip tik tą dieną ar mėnesį visi turi žengti pirmuosius žingsnius, nėra ir negali būti.

Patarimai, kaip išsirinkti kokybiškus ir ilgaamžius drabužius vaikams

Renkantis rūbelius patiems mažiausiems šeimos nariams, svarbūs yra keli aspektai: drabužio patogumas, kokybė, funkcionalumas ir, aišku, grožis. Jau 10 metų Lietuvoje esančio vaikiškų prekių parduotuvių „Sterntaler" tinklo direktorė Lina Grendienė sako, kad šiuolaikiniai tėvai tampa vis labiau reiklūs ir sąmoningi.