Vaiko agresija: mušasi, kandžiojasi ir verkia

Dvejų metų neturintį mažylį auginanti mama pastebėjo, kad jis tapo agresyvus: mušasi, o sudrausmintas – dar ir kandžiojasi bei verkia. Ką daryti, teiraujasi mama.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vitalija klausia:

"Turiu sūnų, jam yra metai ir 10 mėnesių. Laukiuosi antrojo vaikučio, jau 6 nėštumo mėnuo. Būtų viskas gerai, bet mažasis pasidarė agresyvus, muša visus: mane, tėtį, močiutę. Bandau visaip jam aiškinti: atsiklaupiu šalia ir kalbu su juo, kad taip elgtis negalima, kad muštis skauda, bet šitas nepadeda variantas. Vaikas pradeda verkti arba kanda, draskosi ir bando pabėgti. Nežinau, kaip dar su juo kalbėti... Truputį nerimauju, kad kai gims kūdikis, pasidarys dar blogiau".

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip be ašarų ir streso atjunkyti nuo krūties: pataria psichologė
Mamos pagalbos šauksmas: nesusikalbu su dukterimi

Atsako Asta Barkauskienė, Individualiosios psichologijos instituto konsultantų programos dalyvė, www.ipi.lt.

Vitalija, visiškai suprantamas Jūsų nerimas dėl mažylio agresyvumo. Panašu, kad jis pyksta ant visų - ant Jūsų, ant tėčio ant močiutės. Turbūt kyla klausimas, kodėl? Ir atsakymų gali būti be galo daug.

Kas yra pyktis? Tai afektas, kuris simbolizuoja galios, viešpatavimo siekį, gal taip norima atkreipti dėmesį į save, o gal tai vienas iš būdų to dėmesio gauti?

Išties galime spėlioti, galime analizuoti, bet turime suprasti, kad dabar mažylio toks amžius, kai jis analizuoja aplinką, bando ribas, stebi aplinkinių reakcijas. Supraskime ir tai, kad jo kol kas labai ribotas sugebėjimas išreikšti jausmus ir mintis žodžiais.

Jeigu stabtelėtume ties mintimi, kad tokiu būdu vaikas gauna dėmesio, pastebėkite savo vaiką lyg pro „padidinamąjį stiklą". Kaip jis elgiasi tokiose situacijose, kokios jo veido išraiškos, nuotaikos? Galbūt pamatysite tam tikras sūnaus reakcijas, kurios padės suprasti, dėl kokių priežasčių jis taip elgiasi ir ką gauna taip elgdamasis; kas jį stabdo, o kas dar labiau išprovokuoja tokį jo elgesį.

Vaikas turi suprasti, kad pyktis - tai normalu, tik nėra normalu tai, ką su tuo pykčiu vaikas daro. Muštis negalima, tokia namų taisyklė. O ką galima daryti?
Asta Barkauskienė

Nepamirškite aspekto, kad jūs laukiatės. Jūsų sūnui kyla reali „grėsmė" jus prarasti. Svarbu sūnui siųsti žinutę, kad jūsų meilės užteks visiems šeimos nariams, jam, naujai gimusiam broliukui ar sesutei. Svarbu, kad vaikas žinotų, kad mamos jis neprisikvies, kada tik panorės, bet mama skirs jam sutartą laiko tarpą, savo dėmesį, kada netrukdys niekas kitas. Kai bus tik jūsų sūnus ir jūs. Jūs galite jau dabar kalbėtis apie tai, kaip jūs bendrausite su sūnumi, kai gims naujas šeimos narys. Galite piešti piešinius, statyti kaladėles, kurti planus.

Pyktis - tai normali emocija, ir mes kiekvienas turime teisę pykti. Žinoma, labai svarbu, kokia Jūsų reakcija į tai, ką Jūs jaučiate ir ką darote tokiose situacijose? Ir jeigu neleidžiate sūnui pykti, tai ką pasiūlote vietoj pykčio? Muštis negalima, kai pyksti, o ką galima daryti? Kur dėti kylantį pyktį?

Manau, kad turite puikią progą savo sūnų mokyti tinkamai išreikšti savo pyktį. Galite pasiūlyti piešti, kai jis pyksta, plėšyti žurnalus pykčio metu, kad parodytų, koks jis piktas, žaisti su plastilinu/modelinu. O gal galite turėti kokį minkštą žaislą, pagalvėlę, skirtą pykčiui, kurį galima minkyti, maigyti, o gal ir mušti. Vaikas turi suprasti, kad pyktis - tai normalu, tik nėra normalu tai, ką su tuo pykčiu vaikas daro. Muštis negalima, tokia namų taisyklė. O ką galima daryti?

Vaikas aiškiai turi žinoti, kad pykčio metu jis gali daryti kažką legalaus ir mama, tėtis, močiutė gali padėti pabūti su pykčiu be muštynių ir vienas kito įžeidinėjimų,

Manau, kad Jūs kuo puikiausiai susitvarkysite su šiais sunkumais, nes tik jūs geriausiai pažįstate savo vaiką ir žinote, kas jam geriausiai ir labiausiai tiktų tokiose sunkiose situacijose. Jeigu ši situaciją užsitęstų, nevenkite kreiptis į specialistus, padėsiančius atrasti metodus ir būdus, formuojančius tinkamą mažylio elgesį.

Sėkmės Jums ir stiprybės. 

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: kas yra prieraišumas ir kodėl jis toks svarbus vaikui

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė, tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorė savo straipsnyje apžvelgia, kas yra prieraišumas, ir kaip atsiranda nepažįstamųjų baimė.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis? (7)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.

7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą (1)

Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.

Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.

Pilvo diegliai: 7 būdai padėti vaikui

Kaip vaiką kamuoja pilvo diegliai, tėvai išbando ne vieną būdą padėti. Išmėginkite, kuris jų labiausiai tiks jūsų vaikui.

Kaip atskirti meilę vaikui nuo lepinimo

„Per dažnai neimk ant rankų nes išlepinsi“, „pratink užmigti lovelėje, kad neįprastų šalia tavęs“, - mokė mane labiau patyrę giminaičiai. O aš net neįsivaizdavau, kaip galima neimti mažučio kūdikio ant rankų. Arba, ką reiškia per dažnai neimti. Kada dar nešioti, jei ne dabar kūdikystėje?

Jei abejojate, ar teisingai elgiatės su vaiku, yra vienas paprastas būdas pasitikrinti

Šis straipsnis, kiek anksčiau publikuotas žurnale TAVO VAIKAS, nagrinėja vaikų ir tėvų santykių modelius. Ar tikrai tėvai gali būti geriausi vaiko draugai?

Dauguma tėvų dar neužpildė prašymų dėl Vaiko pinigų

Gyventojai gana vangiai teikia prašymus dėl vadinamųjų Vaiko pinigų, nors nuo sausio nebetaikomas neapmokestinamasis pajamų dydis už kiekvieną vaiką.

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

Kaip gimimo data nulemia charakterį ir sėkmę gyvenime

Senovės graikai nustatė, kad kiekvienas skaičius turi magišką reikšmę, o tam tikras skaičių derinys daro įtaką žmogaus likimui.

Vaikas ima bijoti svetimų žmonių – kaip elgtis tėvams

Iki šiol visus mėgęs kūdikis staiga tampa atsargus ir nenori eiti ant rankų net seneliams, o pamatęs svetimą žmogų nusisuka ir stipriai apsiveja mamai apie kaklą. Kodėl ūgtelėjęs kūdikis tampa bailiuku?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Gintaro karoliai vaikui: daugiau naudos ar žalos? (1)

Daug tėvų mėgsta savo mažyliui ant kaklo ar rankos užkabinti gintaro karolius.