Svarbiausia informacija apie kūdikio momenėlį

Grįžę iš gimdymo namų tėvai su naujagimiu elgiasi atsargiai. Viena iš jų nerimavimo priežasčių – plonos odelės dengiamas momenėlis.

Kas yra momenėlis?


Tai kūdikio galvos vieta, kurioje susiduria svarbiausios kaukolės siūlės. Momenėliai yra du - didysis ir mažasis. Didysis yra rombo formos 1-3 kv. cm plotelis, esantis galvos priekyje tarp smilkinkaulio bei kaktikaulio, po gimimo dažniausiai dar neužsivėręs. Mažasis momenėlis - tai 1-1,5 kv. cm plotelis tarp smilkinkaulio ir pakauškaulio, dažniausiai būna užsivėręs, tačiau maždaug mėnesį lengvai apčiuopiamas. Neišnešiotukų šis momenėlis beveik visada būna dar neužsidaręs. Šoninių momenėlių pamatyti neįmanoma, nes užsiveria vaisiui dar būnant įsčiose.


Kada užsiveria?


Mažasis momenėlis sukaulėja iki 3 mėn. amžiaus, o didysis - iki 14 mėn. Jei anksčiau, nieko bloga. Tačiau jei iki to laiko dar neužsiveria, reikėtų pasirodyti šeimos gydytojui.


Kalcis ir vitaminas D


Kartais pasigirsta kalbų, kad momenėlis ilgiau, negu kitų, neužsiveria dėl vitamino D trūkumo. Spręsdamas, ar reikia padidinti šio vitamino dozę, gydytojas apžiūros metu čiuopia momenėlį arba galvos kaulų siūles. Jei kaulų kraštai minkšti, tai gali pranašauti rachitą. Pasitarus su šeimos gydytoju, kartais reikėtų vaikui skirti ne tik vitamino D, bet ir kalcio (jų apykaita susijusi). Šio mikroelemento gali trūkti, jei vaiko organizmas neįsisavina gaunamo vitamino D arba jo mama duoda iš tiesų per mažai. Tačiau gali būti, kad vaikas labai greitai auga, todėl ir kalcio nepakanka.


Jeigu momenėlis neįprastai didelis


Jei momenėlio rombo kraštinių atstumas siekia 4 cm, o siūlės tarp kaulų ir momenėlio platesnės nei 1,5 cm, reikėtų pamatuoti dar ir galvos apimtį, nes šie požymiai gali rodyti vandenę. Tačiau galva bei momenėlis gali būti santykinai didesni ir kai naujagimis yra nesubrendęs arba jo svoris per mažas. Tarkim, gimė 41-ą savaitę, bet sveria vos 2500 g, nes įsčiose neužteko maisto medžiagų.


Galva kartais pradeda didėti, jei po nugaros smegenų išvaržos operacijos sutrinka smegenų skysčio nutekėjimas. Tada ir momenėlis gali būti didesnis. Yra ir daugiau šios ligos požymių: labai ryškios galvos venos, didelė kakta, akys atrodo tarsi iššokusios ir kt.


Ką dar rodo momenėlis?


Naujagimiui ir kūdikiui net pavalgymas yra didžiulis darbas. Pastebėta, kad po valgio net kūno temperatūra gali būti šiek tiek aukštesnė. Tad ir momuo gali šiek tiek pulsuoti, kaip ir po bet kurio didesnio fizinio krūvio.


Kai kūdikis verkia, momenėlis išsipučia, nes padidėja spaudimas galvoje.


Momenėlis įdumba, jei organizme nepakanka skysčių (kūdikis per mažai geria pieno arba karščiuoja, vemia, viduriuoja). Mamai kartais būna sunku suprasti, ar ypač pirmagimiui pakanka pieno. Būna, bevalgydamas kūdikis pavargsta ir neturėdamas jėgų toliau žįsti užmiega. Mamai atrodo, kad sotus. Jei vaikui iš tiesų trūksta maisto, ji turėtų pastebėti, kad vaikas mažiau šlapinasi (negauna maisto ir neturi iš ko šlapintis).


Ar reikia saugoti momenėlį?


Kaip nors ypatingai saugoti momenėlio nereikia, pakanka įprastos saugios kūdikio priežiūros. Momenėlio nubrozdinimas užsigavus nėra pavojingas, nes virš smegenų ir jų apsauginio sluoksnio, jungiamojo audinio yra dar ir poodis bei oda. Tačiau jei mama sugalvos patrumpinti kūdikiui plaukus, kirpti reikėtų itin atsargiai, nes vaikas spurda, muistosi, gręžiojasi, tad pažeidimo galimybė yra.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis