Pirmi trys mėnesiai: nuo kruopytės iki apelsino

Pirmaisiais trim mėnesiais mažylis vystosi kosminiu greičiu: iš mažutėlės sėklytės išauga iki maždaug apelsino dydžio. Būsimai mamytei ko nors išsigandus, kraujyje padaugėja adrenalino – dėl to greičiau ima plakti ir mažylio širdelė! Mažylio pasiekimai pirmąjį nėštumo trimestrą.

Pirmasis mėnuo: lemtingoji valanda X


Valanda X tėvams paprastai būna nakties kulminacija, o vaikui – egzistencijos pradžia. Susiliejus sėklos ląstelei ir kiaušialąstei atsiranda nauja gyvybė. Užsimezgusio gemalo dydis – 0,12 ml. Tačiau genetinėje medžiagoje jau užkoduota, ar tai bus mergaitė, ar berniukas, kokios spalvos bus vaikučio akys ir ar garbanosis plaukai.


Po keturių valandų ląstelės ima dalytis – iš vienos atsiranda dvi ir taip toliau.


Penkias dienas jau gerokai suapvalėjęs ląstelių gumuliukas kiaušintakiais keliauja į gimdą, ten jis pamažu įsitvirtina gimdos gleivinėje. Dabar vaisius – smeigtuko galvutės dydžio. Dar po kelių dienų nėštumo testas jau parodys, kad užsimezgė nauja gyvybė.


Tiesa, medikai laiką skaičiuoja kitaip. Jie teigia, kad vaisiui keturios savaitės, nors apvaisinimas įvyko vos prieš keturiolika dienų. Mat jų atskaitos taškas – paskutinė menstruacijų diena.


Antrasis mėnuo: plaka širdelė


Jau susiformavusios būsimo žmogaus kraujagyslės susijungusios su mamos kraujotaka. Pamažu ima matytis, kad jumyse auga mažas žmogutis. Penktąją savaitė ima plakti jo širdis. Rankytės ir kojytės pūpso tarsi maži pumpurėliai. Dar po kelių dienų žmogutis jau netgi galės pasukti galvytę.


Antrojo mėnesio pabaigoje jau yra visų organų ir organų sistemų užuomazgos. Jūsų vaikelio judesiai dabar jau gana aiškūs, tiesa, tam,kad jūs juos pajustumėte prireiks dar labai daug laiko. Krūtinės ląsta ritmingai kilnojasi, tarsi jis kvėpuotų. Jis jau sukiojasi ir rąžosi. Judėjimas labai reikalingas: tai, ką judėdamas patiria juslėmis, labai svarbu vaisiaus smegenų raidai.


Trečiasis mėnuo: pirmosios didelės emocijos


Nuo dešimtos savaitės mažylis jau geba justi dirgiklius ant odos. Jo kepenys pradeda gaminti tulžies skystį. Trečiojo mėnesio pabaigoje vaikutis jau gurkšnoja vaisiaus vandenis, o paskui juos šalina. Rijimo judesiai treniruoja plaučius ir inkstus.


Pradeda formuotis ir didžiųjų smegenų pusrutulių žievė. Mažylis jau dalyvauja Jūsų gyvenime – jis jaučia susijaudinimą, pasitenkinimą, stresą. Jums išsigandus kraujyje padaugėja adrenalino – dėl to greičiau ima plakti ir mažylio širdelė.


Trečiojo mėnesio pabaigoje vaikutis būna maždaug septynių centimetrų dydžio ir sveria apie 250 gramų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis