Pogimdyminis liūdesys ar pogimdyvinė depresija?

Pogimdyminė depresija – liga, kuria po kūdikio gimimo praserga nemažai moterų, o kartais ir vyrų. Nors pogimdyminės depresijos simptomai ir jų komplikacijos gali būti įvairios, tačiau vis tiek akivaizdžiai skiriasi nuo pogimdyminio liūdesio (angl. „Baby blue“) simptomų.


Pogimdyminis liūdesys


Pogimdyminis liūdesys moteris įprastai apima pirmosiomis dienomis po gimdymo. Jas dažnai vargina nemalonūs simptomai: nerimas, dirglumas, nuotaikų kaita; moterys tampa pažeidžiamesnės. Tokia savijauta yra laikina, ją paskatina po gimdymo moters organizme atsiradę fiziologiniai pokyčiai (svarbūs hormoniniai pokyčiai), miego stoka ir stresas. Pogimdyminis liūdesys gali pasireikšti iki 80 proc. mamų. Įprastai, tai trunka nuo kelių valandų iki 15 dienų. Dažniausiai pogimdyminio liūdesio simptomai išnyksta savaime.


Yra keli būdai, padėsiantys pasijausti geriau:


Pasikalbėkite su sutuoktiniu ar artimaisiais ir pasakykite, kad jums sunku. Paprašykite jų pagalbos prižiūrint vaikelį, gaminant maistą ar atliekant kitus namų ruošos darbus.


Rūpinkitės savimi: gerai išsimiegokite, pailsėkite, pasilepinkite karšta vonia, trumpam pakeiskite savo mintis ir pagalvokite apie tai, kas jums malonu. Tiesiog pasistenkite daryti tai, kas jums patinka!


Mėgaukitės savo ir vaikelio ryšiu: išeikite kartu pasivaikščioti, kvėpuokite grynu oru, priglauskite naujagimį prie savęs ir džiaukitės šiuo santykiu.


Vis dėlto, jeigu ilgiau nei kelias savaites jaučiatės liūdnos ar sutrikdytos naujų gyvenimo įvykių, mažiau domitės savo kūdikiu, greičiausiai susiduriate ne su pogimdyminiu liūdesiu, o su pogimdymine depresija. 


Pogimdyminė depresija


Ši būsena gali užklupti bet kada, tačiau praėjus ne daugiau kaip vieneriems metams po gimdymo. Specialistai sutaria, jog pogimdyminei depresijai atsirasti neužtenka vienos priežasties, nes susirgimą lemia kelių priežasčių derinys. Pogimdyminės depresijos atsiradimą gali provokuoti fiziologiniai pokyčiai moters organizme, tačiau akivaizdūs kasdienio gyvenimo pokyčiai gimus mažyliui taip pat daro įtaką ligos atsiradimui. Moterys jaučiasi sutrikusios, jų veikla tampa apribota, nes visas dėmesys atitenka naujagimiui. 


Atlikti tyrimai atskleidžia, kad „didžiąją“ pogimdyminę depresiją per pirmuosius tris mėnesius po gimdymo išgyvena 7 proc. moterų. Silpnesnių susirgimo atvejų pasitaiko ne daugiau kaip 19 proc. moterų. Remiantis atliktų tyrimų duomenimis, įprastai pogimdyminės depresijos susirgimo rizika yra didžiausia būtent po pirmųjų trijų mėnesių po gimdymo. Vėliau rizika mažėja.


Rizikos veiksniai ir pogimdyminės depresijos pasekmės 


Moterys, kurios buvo susidūrusios su depresijos ar nerimo sutrikimais iki nėštumo arba jo laikotarpiu, turi didesnę riziką susirgti pogimdymine depresija. Taip pat egzistuoja ir kiti pagrįsti rizikos veiksniai: nepalanki finansinė padėtis, nepasitenkinimas vedybiniu gyvenimu, socialinė atskirtis ar izoliacija, žemesnė visuomeninė padėtis. 


Visiškai skirtingai negu pogimdyminis liūdesys, depresija po gimdymo yra iš tiesų rimtas sutrikimas. Sunkiais ligos atvejais simptomai sutrikdo ne tik moters savijautą, bet ir jos bendravimą su vaiku. O tai gali netinkamai paveikti vaiko emocinį, pažinimo bei socialinį vystymąsi. Moteriai, kuri mano, jog serga pogimdymine depresija, reikia nedelsiant kreiptis pagalbos, nes kuo anksčiau yra pradedamas gydymas, tuo prognozė yra palankesnė. Tinkamas gydymas padės moteriai vėl šypsotis bei džiaugtis savo mažyliu. Sutuoktiniui ir kitiems artimiesiems reikėtų pasirūpinti, jog moteris gautų visą jai būtiną pagalbą.


Tėčiai ir pogimdyminė depresija


Nors gimus vaikeliui tėčių vaidmuo yra kitoks negu mamų, šie taip pat atlieka pagrindines pareigas ir rūpinasi, bendrauja su mažyliais. Derėtų atminti, kad tėčiams irgi reikia priprasti prie gyvenimo pokyčių, kuriuos sukėlė naujagimio atsiradimas šeimoje. 


Tyrimai rodo, kad pogimdyminės depresijos simptomus patiria ir tėčiai. 7 proc. vyrų tai išgyvena per pirmuosius tris mėnesius po moters gimdymo, o apie 25 proc. naujų tėtukų susiduria su depresija praėjus nuo trijų iki šešių mėnesių po kūdikio gimimo. Po to, rizika tėčiams susirgti depresija tampa vis mažesnė. Beje, tokią pačią situaciją aptinkame ir lygindami vyrų bei moterų pogimdyminės depresijos sergamumo rodiklius. Moterys, kaip ir vyrai, dažniausiai suserga praėjus nuo trijų ik šešių mėnesių po kūdikio gimimo. Šiuo laikotarpiu (3–6 mėn.) moterų sergamumas pogimdymine depresija siekia net apie 41 proc. Beje, tėčio pogimdyminę depresiją gali provokuoti tai, kad ja serga jo sutuoktinė ir atvirkščiai – moters ligą gali iššaukti vyro liga. Taigi tėčiai kartais taip pat suserga pogimdymine depresija ir nereikėtų vengti kreiptis pagalbos.


Atkreipkite dėmesį, jeigu jums pasireiškia dauguma šių simptomų:

Gilus liūdesys be aiškios priežasties;

Nuovargis ir miego sutrikimai (miegama nepakankamai arba per daug);

Nepilnavertiškumo jausmas ir savigrauža (moteris mano, jog yra bloga mama ir kaltina save);

Padidėjęs dirglumas, nerimas (ypač, kai moteris galvoja apie kūdikio gerovę);

Negebėjimas tinkamai pasirūpinti vaikeliu;

Mitybos pokyčiai (nenoras valgyti arba padidėjęs apetitas);

Nenoras užsiimti veikla, kuri iki tol teikė malonumą;

Nevilties jausmas (moteris įsitikinusi, kad niekada nesijaus geriau).


Jeigu simptomai labai stipriai vargina arba kenkia jums ir kūdikiui, skubiai kreipkitės į specialistus. Negydoma pogimdyminė depresija gali turėti labai rimtų pasekmių, o kai kuriais atvejais gali kelti pavojų tiek mamai, tiek kūdikiui.


Motinystė ir depresija


Visuomenėje paplitusi nuomonė, kad motinystė visada reiškia tik teigiamą patirtį, tačiau tai nėra absoliuti tiesa. Moterys, kurios susiduria su pogimdymine depresija, gali išgyventi kaltės ar savigraužos jausmus, nes jaučiasi esančios blogos mamos. Taip tikrai nėra. Pogimdymine depresija gali susirgti kiekviena moteris ir tai visiškai nereiškia, jog ji bloga mama. Dažnai žinių trūkumas ar nekompetencija iššaukia neigiamą reakciją pogimdymine depresija sergančių moterų atžvilgiu. Mamos, palaužtos šios klastingos ligos, dažnai lieka nesuprastos ar smerkiamos. Mielos mamos, nebijokite kreiptis pagalbos ir pasidalinkite informacija su aplinkinėmis moterimis, kenčiančiomis nuo pogimdyminės depresijos. Padėkime vienos kitoms!


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis