Tėčiai ir žindymas: kaip megzti ryšį su žindomu vaiku?

Kartais mamos ir tėvai nuogąstauja, kad žindomam vaikučiui reiks tik mamos, o tėtis liks šešėlyje. Tad esą mama ne tik turės daugiau įsipareigojimų vaikui, bet ir nesuteiks tėčiui progos kurti ryšio su vaiku. Turime gerų žinių: žindymas nėra kliūtis ryšiui kurti, veikiau atvirkščiai – išimtinis žindymas tėtį įtraukia į vaiko auginimą, tad ir kuria tvirtą tėvo ir vaiko ryšį. Na, ir visų svarbiausia – partnerio palaikomos moterys mieliau renkasi žindymą, lengviau įveikia žindymo sunkumus, ilgiau žindo.

Šio teksto punktai tinka ne tik tėčiams, bet ir kitiems vaiko auginimo partneriams.

 

Žindymas naudingas ir tėčiams


Palaikydami žindymą, galite sutaupyti tūkstančius eurų, nes išimtinai žindomam kūdikiui nereikia mišinių, buteliukų, čiulptukų, sterilizatorių ir dar daug kitų daiktų. Jeigu mama žindys, tėčiui nereikės naktimis keliauti į virtuvę, ruošti mišinio, maitinti kūdikio. Naktimis dažniausiai jums neteks net pabusti – vos suniurnėjusį kūdikį tyliai pamaitins mama. Tačiau jeigu norite būti tikrai palaikantis, galite pritūpti šalia ir solidariai stebėti šį procesą. 

           

Su išimtinai žindomu kūdikiu yra lengviau išeiti iš namų. Tinkamos temperatūros švarus mamos pienas visada šalia ir prieinamas per kelias sekundes. Nereikės susiruošti kuprinės su miltukais, virintu vandeniu, termosu, nereikės ieškoti vietos, kurioje galima švariai paruošti adaptuotą pieno mišinį.

           

Turėtumėte jaustis gerai, žinodamas, kad jūsų vaikas gauna daugybę sveikatai ir jo vystymuisi palankių medžiagų, kad žindymas tausoja ir mamos sveikatą. Ši nauda sveikatai yra ilgalaikė ir padeda sumažinti išlaidas sveikatos priežiūrai.

           

Tėčių įsitraukimas į žindymą, komandinis darbas padės kartu su mama ne tik mėgautis kūdikio auginimu (juk vaikai kūdikiais būna taip trumpai), bet ir suartėti kaip porai bei šeimai.

 

Priemonės kurti ryšiui su vaiku


Tikrai nėra taip, kad tik maitindamas buteliuku tėtis gali megzti ryšį su vaiku. Buteliukas gali sumažinti arba išvis atimti kūdikio norą žįsti krūtį, tad verta kurti ir brandinti ryšį su žindomu vaiku kitais būdais. O jų – tikrai gausu.


• Oda prie odos. Glauskite kūdikį prie savo krūtinės, uoskite ir bučiuokite savo atžalėlę. Odos prie odos kontaktas stimuliuoja hormono oksitocino išsiskyrimą, kuris yra atsakingas už meilę ir prieraišumą. Kūdikiai mėgsta būti ant rankų, prisiglaudę, tai gamtos užprogramuota išlikimo sąlyga. Kai kūdikis nežinda, laikykite jį savo rankose, kalbinkite jį. Taip pat leiskite miegoti ant jūsų rankų. Po ar per maitinimą galite panešioti kūdikį, kad jis atsirūgtų, padaryti jam mankštelių.


• Higienos procedūros. Sauskelnių keitimas, prausimas, nagučių karpymas yra ne tik būtinos higienos procedūros, bet ir proga pašnekinti vaikutį, megzti su juo ryšį. Maudykite kūdikį ar maudykitės kartu su juo.


• Nešiojimas. Naudokite nešiokles arba vaikjuostes. Jos ne tik suteikia galimybę vaikučiui būti arti jūsų, stiprina judviejų ryšį, bet ir išlaisvina jūsų rankas: galite eiti pasivaikščioti ar užsiimti įvairiais darbais namuose.


• Žaidimai. Kartu su naujagimiu gulėkite ant žemės ar lovoje, kalbinkite jį, dainuokite, rodykite juokingas grimasas. Vaikučiui augant, sugalvosite vis daugiau ir įdomesnių žaidimų, kurie taip pat stiprins judviejų ryšį.


• Maitinkite tirštu maistu. Išimtinai žindomą kūdikį tik mama pamaitinti gali gana trumpai – tik pirmus šešis jo gyvenimo mėnesius. Paskui su maistu jį supažindinti vienodai gali ir tėtis.

 

Žinios paklos tvirtą pamatą


Nepasiduokite pagundai manyti, kad žindymas natūralus gamtos dalykas, tad nėra ko labai domėtis – neva moteriai pakanka paduoti krūtį kūdikiui ir tiek žinių. Ar tikrai jūs ir būsima mama žino, kaip kūdikį pridėti prie krūties, kaip žinoti, ar kūdikis gauna pakankamai pieno, kaip dažnai jį žindyti, iš vienos ar dviejų krūtų, ką daryti, jeigu prasidėtų mastitas? Ir tai tik maža dalis klausimų, kurie ištinka iškart, gimus vaikui, o ruoštis ir skaityti laiko nebėra. Nei jūsų, nei žmonos mama nebūtinai jums galės padėti (žindymas kiekvienu atveju individualus dalykas).


• Kursai. Ieškokite raidžių IBCLC šalia žindymo kursų organizatorių, nes tai vienintelio žindymo žinias tarptautiniu mastu patvirtinančio sertifikato santrumpa. Vien šeimos, vaikų gydytojo ar akušerio kvalifikacija negarantuoja kokybiškų žinių apie žindymą. Kursų būna ir nuotolinių, tad dalyvauti juose gali ne tik didmiesčių gyventojai.


• Knygos. Lietuvių kalba rekomenduotinos Kazimiero Vitkausko „Kūdikio žindymas. Nepakeičiamas kaip motinos meilė“, Carlos Gonzales „Žindyti yra paprasta“.


• Konsultacijos. Kilus klausimų ar sunkumų, susijusių su žindymu, tėčiai gali paskambinti savanoriškai žindymo klausimais padedančioms „Mama – mamai“ savanorėms arba La Leche League žindymo vadovėms. Į namus (nesant pandeminių apribojimų) atvykti gali mokamai konsultuojančios IBCLC žindymo konsultantės. Jos taip pat konsultuoja nuotoliniu būdu.


• Internetas. Jeigu ieškosite informacijos internete, būkite itin budrūs. Internete yra ir gerų, ir klaidinančių žindymo patirčių bei patarimų. Ieškokite informacijos tuose interneto puslapiuose, kurių autoriai turi IBCLC sertifikatą (kitu atveju rizikuojate gauti klaidingos informacijos iš žmogaus, kuris tiesiog remiasi savo patirtimi ir nuomone, o ne realiais šiuolaikinio mokslo patvirtintais šaltiniais).

 

Tėtis – žindymo partneris


• Atostogos. Jeigu tik galite, pasiimkite tėvystės atostogas. Kartu su gimdyve būdamas ligoninėje ir kuo ilgiau namuose, galėsite ne tik patirti vaiko gimimo džiaugsmą, išgyventi jo pirmąsias dienas, bet ir talkinti naujai mamai, žengiant pirmuosius žindymo žingsnelius.


• Emocinis palaikymas. Girkite ir drąsinkite žindyvę, ypač tada, kai jai sunku. Pagirkite ne tik už darbą, kurį daro jūsų vaikui, bet ir ją, kaip moterį. Būkite dosnus komplimentų. Žindant tenka daug sėdėti, tad jeigu mama nori, atlikite jai švelnų pečių, nugaros ar kojų masažą.

           

Remdamas moterį žindymo kelyje, neperlenkite lazdos. Jeigu ji susiduria su sunkumais, padėkite juos spręsti, tačiau jeigu matote, kad moteris nenori žindyti, nespauskite jos. Tai yra jos pasirinkimas ir palaikykite ją.


• Buitis. Pasirūpinkite namų buitimi, ypač pirmosiomis savaitėmis, kai žindyti gali tekti didžiąją paros dalį. Sutvarkykite namus, pagaminkite valgyti, užimkite kitus vaikus. Prižiūrėkite kūdikį, kol mama pavalgys, numigs, nusipraus ar išpildys savo poreikį bent valandėlę pabūti viena.


• Dalyvaukite žindyme. Galite padėti mamai patogiai įsitaisyti lovoje ar fotelyje, atnešti žindymo pagalvę, paguldyti kūdikį šalia ar net padėti jį tinkamai priglausti prie krūties. Kartu su mama plepėkite, stebėkite, kaip žinda vaikutis. Jeigu naujagimis mieguistas, kutendamas delniukus, nugarytę, galite padėti jį palaikyti budrų, kol pavalgys.

          

 Kartais naujagimius tenka papildomai pamaitinti mamos nutrauktu pienu. Kad nepakenktumėte dar net neįsibėgėjusiam žindymui, tokiu atveju maitinkite kūdikį iš taurelės, pipete arba švirkštu be adatos. Šį darbą atlikti gali ir tėčiai.


• Būkite viešumoje. Parodykite, kad jaučiatės patogiai, kai moteris žindo viešumoje. Toks palaikymas suteiks jums laisvės su kūdikiu keliauti į miestą, mišką ar kavinę, kviestis svečių į jūsų namus arba svečiuotis pas kitus. Jeigu mamai reikia kuriam laikui išvykti iš namų, kartu su vaikučiu palydėkite ją iki tos vietos. Prieš pat atsisveikindama, mama galės pamaitinti kūdikį. Taip sutrumpės jų atsiskyrimo laikas, mamai nereiks nusitraukti pieno, maitinti vaiko kitomis priemonėmis.


• Seksas. Po gimdymo moteris kurį laiką gali nenorėti intymumo, tačiau taip yra ne dėl žindymo. Tai būdinga ir buteliuku kūdikius maitinančioms moterims. Tai toks etapas, ilgainiui jis pasibaigs. Tiesiog išgirskite ir su meile bei rūpesčiu priimkite naujos mamos kūno poreikius. Žinduklis lovoje taip pat nėra kliūtis jūsų su moterimi intymumui – juk laiką leisti drauge galite ne tik lovoje.

 

Ką jums būtina žinoti apie žindymą?


• Kūdikiai dažniausiai žinda 8–12 kartų per parą. Būna ir dažniau, ypač pirmąjį mėnesį. Vakarais kūdikiai žinda dažniau nei pirmoje dienos pusėje.


• Kai kurie naujagimiai žinda lėtai. Jiems pasisotinti gali reikėti 20–40 minučių. Kartais net daugiau. Tačiau žindimo seansai trumpėja, kūdikiams augant.


• Kūdikiams yra geriausia ir jie jaučiasi laimingiausi, kai yra pažindomi vos pradėję rodyti alkio ženklus. Verkimas ir rėkimas – ženklas, kad kūdikis jau labai išalkęs.


• Buteliukai ir čiulptukai gali pakenkti sėkmingam žindymui.


• Išimtinis žindymas rekomenduojamas iki šešių mėnesių, vėliau šalia žindymo pridedamas kitas maistas ir vanduo. Žindymas labai naudingas ir vaikams, kuriems jau daugiau nei metai, o Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja žindyti bent iki dvejų metų ar daugiau, jeigu kūdikis ir mama to nori. Palaikykite juos šiame kelyje.


• Spenelių skausmas gali būti ženklas, kad reikėtų tobulinti kūdikio prigludimą prie krūties ir jos apžiojimą. Tokiu atveju verta pasikonsultuoti su žindymo specialistu.


• Moterys labiau džiaugiasi žindymu tada, kai yra pailsėjusios, jaučiasi patogiai ir yra palaikomos.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis