Gydytoja akušerė Ingrida Kravčenkienė - apie miegą nėštumo metu

Apie du trečdalius besilaukiančių moterų kankina miego sutrikimai, kaip jų išvengti, kaip miegoti saldžiai?

Gydytoja akušerė Ingrida Kravčenkienė teigia, kad nėščiajai vidutiniškai pakanka 8–9 val. miego. Tačiau kiekvienas žmogus turi savo vadinamąjį vidinį laikrodį, todėl miego poreikis yra labai individualus. Kai kuriems užtenka ir 7 val. miego, o kai kam ir dešimt atrodo mažoka. Svarbu, kaip žmogus jaučiasi pamiegojęs: iš ryto turi būti pailsėjęs, žvalus ir darbingas. Tikrai nereikia nustatyti žadintuvo, kad atitiktum statistinį vienetą. Įdomu tai, kad nėščioji, išėjusi motinystės atostogų, vis tiek gyvena pagal savo vidinį laikrodį ir savaitgaliais pamiega ilgiau, nors jai nėra skirtumo, ar tai paprasta darbo diena, ar, tarkime, sekmadienis.


KADA MIEGOTI: žmogus taip sukurtas, kad kai jau temsta, ateina metas miegoti. Vasarą reikia gultis 21.30–22 val., tokiu atveju keltis galima 6 val. Žiemą reikėtų eiti į lovą valanda anksčiau, apie 21 val. Tamsusis paros metas skatina miego hormono melatonino gamybą, todėl norisi miegoti. Naktį reikia pūsti į akį, o ne darbus dirbti. Tik pastojusi moteris turėtų atsisakyti naktinio darbo, kad nesutriktų cirkadinis ciklas, t. y. darbo ir poilsio režimas.


HORMONŲ ŠĖLSMAS: įvairiais duomenimis, apie du trečdalius nėščiųjų patiria įvairių miego sutrikimų. Jau pirmuoju nėštumo trimestru miegui turi įtaką hormonų pusiausvyros pokyčiai. Pagausėjus nėštumo hormono progesterono, apsunksta organizmas (gaminasi daugiau kraujo), paburksta gleivinės (pradeda gaminti daugiau išskyrų), ima varginti vadinamoji nėščiųjų sloga, nuotaikų kaita, darosi sunkiau užmigti. Lygiai taip pat gali jaustis ir nenėščia moteris prieš mėnesines. Jau pačioje nėštumo pradžioje gali pradėti pūsti pilvą, naktį norisi vis dažniau šlapintis, tenka keltis į tualetą, tai taip pat lemia hormonai. Nėštumo pradžioje naktį atsibudus sunkiau užmigti.


SKRANDŽIO REIKALAI: šis nemalonus jausmas atsiranda maždaug nuo antrojo nėštumo trimestro, o nuo dvidešimt aštuntos savaitės gali pradėti stipriau varginti. Skrandžio sultys patenka į stemplę, jaučiamas deginimas už krūtinkaulio. Gimda tuo metu pasidaro didelė, skrandis kabo kaip kojinė, dėl hormonų atsipalaiduoja skrandžio prievartis, kuris paprastai saugo, kad skrandžio sultys nepatektų ten, kur nereikia. Dieną, kai stovima ar sėdima, rėmuo vargina mažiau, naktį, esant gulimajai padėčiai, nemalonūs pojūčiai paūmėja. Natūralu, jog nėščioji prabunda ar iš viso negali užmigti.


Tokiais atvejais reikėtų miegoti ant didelės pagalvės, pusiau sėdom, prie lovos visada turėti negazuoto, vėsaus mineralinio vandens. Prieš miegą nederėtų gerti labai daug skysčių. Galima suvalgyti bananą, jis gelbsti esant rėmeniui, ir, žinoma, būtina nusiraminti, nes įtampa taip pat skatina rėmenį. Taigi prieš miegą nesibarkite su vyru. Vėsus kambarys taip pat padeda. Bent dvi valandas prieš einant gultis naudinga nieko nevalgyti, vengti rūgščių arba aštrių patiekalų. Vakarienei derėtų rinktis lengvus ir švelnius patiekalus, trintas daržoves, sriubą, košes, mažiau prieskonių, taip pat – druskos. Labai gerai sukramtykite maistą, niekur nereikia skubėti, valgymas turi teikti malonumo. Atsigerkite prieš valgį ir po jo. Atminkite, jeigu valgydamas geri arba kalbi, priryji oro, dėl to pučia pilvą ir rėmuo graužia skrandį.


ĮKVĖPK – IŠKVĖPK: priaugus svorio gali tapti sunkiau kvėpuoti: tuomet sustorėja kaklas, dėl to pasikeičia jo pozicija krūtinės atžvilgiu. Padidėjęs pilvukas spaudžia diafragmą, o dar ta nėščiųjų sloga... Ką gi daryti? Ir vėl gali padėti didelė pagalvė ir miegojimas pusiau sėdomis, prieš miegą galima įsipurkšti į nosį jūros vandens. Vėdinkite ir valykite miegamąjį, dulkės ir sausas oras dar labiau apsunkins kvėpavimą.


KĄ SAPNUOJA NĖŠČIOJI? Sapnai nuo buvusių iki nėštumo niekuo nesiskiria. Pasitaiko, nėščioji sapnuoja baisius sapnus, susijusius su būsimu kūdikiu, tačiau tai rodo tik jos nerimą. Kiek jūs tikite sapnais, priklauso tik nuo jūsų pačių ir nesvarbu, ar jūs nėščia, ar ne. Sakoma, galima susapnuoti kūdikio lytį, galbūt, juk tikimybė suklysti 50 ir 50 proc. Didžiąją dalį sveiko žmogaus miego sudaro greitasis miegas, kai ilsisi kūnas, bet ne smegenys. Nėštumas moteriai nėra liga, tiesiog kitokia būklė, todėl jos miego fazės visiškai nesiskiria nuo tų, kai ji miegodavo nebūdama nėščia.


MIEGO PADĖTIS: anot gydytojos akušerės I.Kravčenkienės, nuo antrojo trimestro verčiau jau nemiegoti ant pilvuko. Didžiausių miego sutrikimų patiria tos nėščiosios, kurių mėgstamiausia padėtis buvo miegoti ant pilvo. Joms ypač patartina turėti vadinamąją žindymo pagalvę, nes su ja galima sukurti iliuziją, kad lyg ir miegi ant pilvo. Kad jaustumėtės patogiai ir miegas būtų kokybiškas, vieną pagalvę pasidėkite tarp kelių, kitą – po sprandu, iš viso reikės trijų. Kai naktį atsikeliate šlapintis, vyras galėtų tas pagalves papurenti, kad grįžusi vėl patogiai „įkristumėte“ į guolį. 


Patartina miegoti ant kairio šono. Dešinysis nelabai tinkamas, nes per šią pusę eina apatinė tuščioji vena – pagrindinė kraujagyslė, nešanti kraują iš kojų, dubens į širdį. Jos nereikėtų užspausti, kad nesutriktų kraujotaka. Antroje nėštumo pusėje dėl tos pačios priežasties nepalanku miegoti ir ant nugaros.


DRABUŽIAI: jie turi būti labai laisvi kaip, beje, ir visi kiti drabužiai. Nereikia aptemptų, nors ir labai norėtųsi parodyti savo pilvuką. Nuo aptemptų drabužių nėščioji gali pradėti alpti. Naktinukus reikia dažnai keisti, nes nėščiosios greičiau suprakaituoja, verčiau rinktis tik natūralius audinius. Patogus čiužinys per nėštumą tiesiog privalomas. Vyras turėtų žinoti, kad jeigu jis su žmona nusprendė susilaukti vaikų, tai pirmasis pirkinys turėtų būti ne žiedas su briliantu, o geras ir patogus čiužinys, kad ir kaip tai neromantiškai skambėtų.


POKAITUKAS: dieną pamiegoti nėra blogai, tai ramina, padeda pailsėti, nes jeigu diena sunki, ypač pirmąjį nėštumo trimestrą, kai dar reikia dirbti, moteris labai greitai pavargsta, o pokaitis gali padėti atgauti jėgas. Tačiau dienos miegas rekomenduojamas tik toms, kurios atsigulusios ima ir užmiega; itin jautrioms, linkusioms, vaizdžiai tariant, žiūrėti į lubas, sunkiai užmiegančioms, dienos pogulis nerekomenduojamas, nes gali sutrikti naktinis miegas.


NIEŽULIAI: kai priaugama daug svorio, sutrinka medžiagų apykaita, kepenų veikla, skiriasi daugiau tulžies rūgšties, kuri valosi per odą. Besilaukiančios moters organai, oda – taip pat dirba už du. Dėl to nėščiąsias dažnai vargina pilvo, padų, delnų niežulys. Svarbiausias patarimas tokiais atvejais – nepriaugti per daug svorio. Besilaukdama dažna visiškai paleidžia vadžias – ledai, saldainiai, tortai su dažikliais, emulsikliais ir kitoks šlamštas keliauja į skrandį be stabdžių. Tuomet ir kyla daug bėdų – viena jų – odos niežulys ir bėrimai.


PASILEPINTI PRIEŠ MIEGĄ: vienas nėščiųjų baubų – strijos. Jų dažniausiai atsiranda ant pilvo, sėdmenų, šonų ir krūtų. Tai rodo, kad kūno apimtys didėja labai greitai, o oda nespėja prisitaikyti. Nėra tokių priemonių, kurios apsaugotų nuo strijų susidarymo šimtu procentų, bet bandyti vis tiek verta. Geriausias būdas yra strijų profilaktika – per staigiai nepriaugti svorio, tam padeda suderinta mityba ir sportas. Be jokios abejonės, visi kremai sukurti apsisaugoti nuo strijų tikrai duos naudos, kūnui ir odai labai gerai bet koks glostymas, trynimas. Šios procedūros itin tinka prieš miegą. Galima odą šveisti, nes tai gerina odos elastingumą.


ŠLAPIMO PŪSLĖ: ji per nėštumą nekinta, t. y. jos tūris nei padidėja, nei pamažėja, bet gimda yra virš šlapimo pūslės ir jau pirmąjį nėštumo trimestrą padidėjusi pradeda ją spausti, dėl to padažnėja noras šlapintis. Antroje nėštumo pusėje ir vaisius valosi per motinos inkstus, dėl to tas noras šlapintis dar labiau padažnėja, kraujo tūris padidėja pusantro karto, o jį taip pat valo inkstai. Nėščioji išgerti turi daugiau – 6–8 stiklines vandens per dieną. Tenka keltis ir po du tris kartus per naktį. Ir nieko čia nepadarysi, tik reikėtų susikurti tokias sąlygas, kad atsikėlusiai šlapintis nebūtų sunku vėl užmigti.


NAKTINIAI TRAUKULIAI: naktį dažnai ištinka blauzdų traukuliai, jie gali kankinti ir dieną. Anksčiau manyta, kad taip nutinka pritrūkus kalcio ar magnio, iš įtampos, tačiau nė viena šių prielaidų moksliškai nepatvirtinta. Galbūt naktinių traukulių priežastis – per nėštumą pasikeitusi kaulų, sausgyslių ir kremzlių struktūra: tuo periodu viskas suminkštėja, nes organizmas pradeda ruoštis gimdymui. Nervinis audinys siunčia netinkamus impulsus į raumenis. Nereikėtų pamiršti ir išsilenkusio stuburo, neįprastos slankstelių padėties. Jeigu ištiko toks traukulys, patartina judinti pėdą pirmyn atgal.


Gerai būtų dieną užsiimti nėščiosioms tinkamu sportu. Ir vėl prisimename universalią taisyklę – nepriaugti per daug svorio, kad be reikalo neapkrautumėte kojų raumenų. Prieš miegą patartina pasivaikščioti, avėti patogią avalynę, ne per aukštu ir ne per žemu kulniuku, maždaug 2–3 cm. Leiskite vyrui prieš miegą pamasažuoti blauzdas ir pėdas. Jeigu traukuliai itin vargina, būtina pasitarti savo gydytoju ginekologu, galbūt vis dėlto jums trūksta kokių nors medžiagų.


KAIP NUSIRAMINTI: Galima skaityti knygas, rimtas ir sudėtingas – taip pat, nors galima analizuoti net ir Konstituciją. Knygos atitraukia mintis nuo didelių rūpesčių, tačiau nereikėtų žiūrėti rimtų, jaudinančių filmų. Nepatarčiau žaisti su aromaterapija, nes kyla alergijų grėsmė. Geriausiai – jokio kvapo ir grynas oras. Prieš miegą pasikalbėkite su vyru, išsipasakokite, tai padeda nurimti, galų gale pasimylėkite.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis