Netikėtumai besilaukiant

Besilaukianti moteris paprastai instinktyviai labiau saugosi, kad nenutiktų kažkas, kas galėtų pakenkti jai ir jos nešiojamai naujai gyvybei. Tačiau nuo visokiausių nelaimingų atsitikimų, ligų ligelių nė vienas neapsaugotas. Kad ir kaip save saugotume per nėštumą, kartais būna nemalonių netikėtumų, nuo mūsų visiškai nepriklausančių: susergame, apsinuodijame, suklumpame. Ką daryti tokiais atvejais?

Peršalimo ligomis gali susirgti kiekviena nėščioji, ypač jeigu augina vyresnį vaiką, lankantį darželį, kuris namo parneša vis naujų virusų. Kaip saugotis užkrato ir nesusirgti? Ką daryti susirgus?


Nėščiosios įprastai saugosi ir stengiasi nesusirgti, tačiau neišvengiamai susiduria su virusais, jeigu suserga vyras, vaikas ar kitas kartu gyvenantis asmuo. Paprastai vadinamųjų peršalimo ligų inkubacinis periodas nėra ilgas, dažniausiai užsikrečiama kokiu nors virusu ir iškart susergama, todėl galima suskubti ir laiku nuo jo apsisaugoti. Pavyzdžiui, į darželį išeina sveikas mažylis, o namo grįžta sloguodamas, čiaudėdamas. Reikėtų iš anksto pasiruošti tokiam atvejui ir namuose turėti kaukių, kurias turėtų dėvėti tiek besilaukianti moteris, tiek ligonis. Atminkite, kad medicininės kaukės yra vienkartinės, jas reikia keisti pagal instrukciją, vidutiniškai kas 2,5–3 val. Jas reikėtų išmesti į maišelį, nusiimant nesiliesti prie vidinės pusės. Išskyras iš nosies valyti derėtų tik vienkartinėmis servetėlėmis. Būtina itin kruopščiai laikytis higienos, labai dažnai plautis rankas su muilu, aptarnaujant vaiką (ligonį), mūvėkite pirštines, nesilieskite prie veido. Pirštines kaskart išmeskite arba rankas valykite dezinfekciniu skysčiu. Taip pat būtina atskirai laikyti ligonėlio indus, negerti iš to paties puodelio, nevalgyti tuo pačiu šaukštu, jeigu serga vaikas, net su atskira šakute nebaigti jo maisto. Medų, kurio duodate ligonėliui, įdėkite į atskirą dubenėlį, kad nekabintų tiesiai iš stiklainio. Kai namuose ligonis, indų nėščioji pati neturėtų plauti, tam reikalui tinka indaplovė arba reikėtų juos nuplikyti verdančiu vandeniu, kad žūtų virusas. Ant sausų indų virusas nesilaiko, tad, tinkamai juos išplovus, nekils pavojus užsikrėsti. Nepamirškite, kad kaukės negalite nusiimti net ir tada, kai norite prieš miegą pasekti pasaką savo vaikučiui. Galbūt, kol mažylis serga, šį malonumą galėtumėte patikėti tėčiui? Taip pat ligonėlio negalima bučiuoti. Jeigu jis prašo bučinuko, kaip nors apžaiskite padėtį, pavyzdžiui, pažadėkite daugiau bučinių po ligos. Labai svarbu kelis kartus per dieną vėdinti kambarius ir šlapiu skuduru perbraukti sienas, nes virusai mėgsta tūnoti ant sienų. Kai namuose ligonėlis, vyro laukia nelengvos dienos, nes jam teks pasirūpinti šeima. Na, o jeigu susirgo pats vyras, turės būti pakantesnis ir nereikalauti besilaukiančios žmonos globos.


Vis dėlto jeigu apsisaugoti nepavyko ir susirgote, reikėtų pasitarti su savo gydytoju ginekologu, ką daryti. Per nėštumą pačiai gydytis negalima. Nėščiajai verta kreiptis į gydytoją (šeimos) visais atvejais, tablečių negerkite iki 37,5 °C temperatūros. Esant skubiai situacijai – važiuoti į ligoninės priimamąjį. Būtinai turėkite nėščiosios kortelę. Greičiausiai, jeigu nekarščiuojate arba temperatūra neviršija 37 laipsnių, pakaks gerti daugiau skysčių ir per kelias dienas liga praeis. Vis dėlto geriausia nesusirgti – nuo virusų įmanoma apsiginti net tada, kai namuose ligonis.


Bepigu išgerti tabletę, kai plyšta iš skausmo galva nesilaukiančiai moteriai. Reta kuri į gydytoją kreipiasi dėl įprasto migrenos priepuolio ar galvos skausmo. Ką daryti, kai skauda galvą nėščiajai? Galima gerti vaistų ar ne?


Kiekviena nėščioji turėtų atsiminti, kad į galvos skausmą negalima numoti ranka, nes kai kurioms nėštumo komplikacijoms, pavyzdžiui, preeklampsijai, būdingas galvos skausmas, susiaurėjęs regos laukas, jos sutrikimai. Taip gali prasidėti ir migrena, jeigu ji yra su vadinamąja aura (mirga akyse ir t. t.), tad supainioti su preeklampsija labai lengva. Vis dėlto pirmiausia reikėtų pasimatuoti kraujospūdį: jeigu jis yra 140/90 arba aukštesnis, būtina kuo skubiau skambinti gydytojui ginekologui ir klausti patarimo, nes, laiku nustačius preeklampsiją, išgelbėjama mamos ir kūdikio gyvybė. Na, o jeigu kraujospūdis geras, nepasitarus su gydytoju, galima išgerti tik vieną paracetamolio arba ibuprofeno tabletę. Kad nepadarytumėte žalos savo kūdikiui, jokių kitų vaistų savavališkai gerti negalima. Placenta ypač laidi pačioje nėštumo pradžioje ir pačioje nėštumo pabaigoje – tai metas, kai kūdikiui tenka didžiausios vaistų dozės, jeigu mama jų geria. Vis dėlto ir kitu nėštumo metu besilaukianti moteris negali būti rami, kad jos išgeriami vaistai nepateks ir į kūdikio organizmą. Geriausia, susiruošus vartoti bet kuriuos vaistus, pasitarti su savo gydytoju.


Paprastai migrena nėščiąsias kamuoja rečiau nei nesilaukiančias moteris, nes pati gamta tuo pasirūpino. Migrena dažnai susijusi su menstruacijų ciklu, svyruojančiais hormonais. Ypač artėjant mėnesinėms ji dažna. Kadangi per nėštumą jų nėra, nėra staigių hormonų kritimų ar pakilimų, migrena yra retesnė arba apskritai išnyksta.


Nėščia moteris labai saugosi, tačiau pasitaiko, kad paslysta koja ir ji pargriūva ant slidaus šaligatvio.

 

Ką daryti, jeigu būsima mama pargriuvo?


Jeigu pargriuvus kyla įtarimas, kad išniro arba lūžo koja ar ranka, reikia vykti į traumatologijos skyrių. Kūdikiui dažniausiai nieko nenutinka, mat jį nuo sutrenkimų ir smūgių saugo vaisiaus vandenys. Tačiau jeigu pargriuvote ant pilvo, būtinai nedelsdama kreipkitės į gydytoją, nes nuo sukrėtimo gali atšokti placenta ir kilti pavojus kūdikiui. Vis dėlto tai turi būti labai didelis sukrėtimas, o paprasčiausiai parpuolus ant slidaus šaligatvio ar grindų, labai maža tikimybė, kad kūdikiui kas nors nutiks. Įsigykite batus su neslidžiais padais, atsisakykite aukštakulnių, nes per nėštumą raiščiai ne tokie tvirti ir greičiau krypteli koja bei kyla pavojus parpulti.


Sunku įsivaizduoti savo gyvenimą be automobilio. Juolab kad nėščiosios šiais laikais gyvena gana aktyviai: važiuoja į darbą, gimdymo kursus, baseiną... Ką daryti, jeigu staiga kas nors nesuvaldė mašinos ir atsitrenkė į nėščiosios automobilį? Lyg ir nieko nenutiko, nėščioji atsipirko išgąsčiu, bet...


Net ir nutikus nedideliam eismo įvykiui, būtina nuvykti pas gydytoją ginekologą ir pasitikrinti, ar viskas gerai, mat traumą gali sukelti saugos diržas. Patyrus smūgį, jis gali suspausti nėščiosios pilvą, padidinti pilve spaudimą ir dėl to gali atšokti placenta arba iš dalies atsisluoksniuoti. Kūdikis greičiausiai traumos nepatirs, nes jis minkštai tūno mamos pilve ir nebijo smūgių. Vis dėlto žalos gali padaryti ne tik smūgis, bet ir nervinė įtampa, dėl kurios gali prasidėti nepageidaujami nėštumo pokyčiai, pavyzdžiui, kraujavimas, pilvo skausmai. Jeigu po eismo įvykio kad ir nesmarkiai kraujuoja iš makšties, būtinai nueikite pas savo gydytoją, kuris patikrins, ar nieko nenutiko. Tas pats pasakytina ir apie pilvo skausmą. Nors, įvykus eismo įvykiui, automobilio diržas ir gali sukelti traumą, be jo važiuoti automobiliu nerekomenduojama, nes eismo įvykio padariniai gali būti dar liūdnesni. Naujuose automobiliuose diržų konstrukcija jau patobulinta, tačiau jokiu būdu neviršykite leistino greičio, atminkite, kad pavojus kyla ir dėl oro pagalvių. Būtų idealu, jeigu nėščioji prisisegtų lenktynininkų diržais, kurie atrodo kaip petnešos, tačiau tokius retai kuri įsigyja.


Nėščioji, kuri sveria ne daugiau nei 60 kg ir sėdi ant galinės sėdynės, gali apsijuosti joje įmontuotu viduriniu diržu, kuris prilaiko tik dubenį. Daugiau sveriančiosioms šis diržas netinka, nes, patyrus eismo įvykį, neišlaikys svorio. Reikia stengtis, kad įprastinio automobilio diržo apatinė dalis juostų klubus, o viršutinė eitų tiesiai per petį. Tai saugiausia diržo padėtis nėščiai moteriai.


Nėščioji – ne ligonė ir ne atsiskyrėlė, jai malonu užsukti į kavinę, pasėdėti romantiškoje aplinkoje su savo vyru arba pabendrauti su draugais. Ką daryti, jeigu jaučia, kad sutriko virškinimas, suvalgius kavinės maisto?


Tai gali būti ne tik virškinimo sutrikimas, bet ir apsinuodijimas, sukeltas nekokybiško maisto arba bakterijų, pavyzdžiui, salmoneliozės. Ką daryti, priklauso nuo savijautos. Jeigu supykino, išvėmėte arba kartą suviduriavote ir daugiau tai nesikartoja, greičiausiai nieko baisaus, tai tik virškinimo sutrikimas. Svarbu tuo metu nieko nevalgyti, tik gerti vandens, kad skrandis nebūtų be reikalo dirginamas, o pasišalinus iš organizmo nekokybiškam maistui, sveikata pagerės. Tačiau jeigu vemiate dažniau nei kartą ir viduriuojate, be to, pakilo temperatūra, nedelsiant reikėtų vykti į užkrečiamųjų ligų ligoninę. Tai gali būti virusinė arba bakterinė žarnyno liga. Nėščiai moteriai pavojinga viduriuojant ar vemiant netekti skysčių, gali prireikti lašinės, o apsinuodijusi pati, nuodija ir kūdikį. Tad rizikuoti negalima nei savo, nei kūdikio sveikata.


Jeigu nėščioji jau augina vaiką, paprastai nori jam skirti kuo daugiau švelnumo, kad nebijotų, jog gimęs brolis arba sesutė sukels konkurenciją. Mažyliui taip pat reikia mamos, jis nori glaustis, prašosi ant rankų. Neištveria, pakelia ir suskausta pilvą. Ar galima nors trumpai panešioti kelerių metų vaiką?


Deja, bet besilaukiančiai moteriai nešioti ar trumpai nešti vyresnio vaiko negalima. Saugiai nešti ji gali iki 5 kg svorį, nors ir kiek laiko nėštumui. Jeigu nėščioji treniruota, ji gali pakelti iki 10 kg, bet geriau ne nuo žemės. Neškite iki 2,5 kg kuprinėje, o pirkinius vežti vežimėliu arba krepšiu su ratukais. Nėščiai moteriai nepatartina nieko kelti nuo grindų arba tai daryti reikia itin atsargiai, nes per nėštumą raiščiai yra laisvesni, lengviau pasitempti nugarą, koją, ranką. Be to, kai ką nors keliame, padidėja slėgis pilve, gimda yra spaudžiama žemyn – tai gali lemti priešlaikinį gimdymą. Prisiminkite: kai ką nors keliate per mėnesines, iškart pajuntate didesnį kraujo pliūpsnį, tas pats vyksta ir per nėštumą. Būtinai tai atsiminkite ir pasaugokite save. Jeigu nešėte vaiką ir paskui jums skauda pilvą, jaučiate jo maudimą, pasirodykite gydytojui.


Na, o vaikučiui dėmesį galite parodyti ir kitais būdais: pasėdėti šalia, padainuoti dainelę, pažaisti, patogiai įsitaisiusi. Galima jį prilaikyti ir padėti įlipti į automobilį, lipti laiptais, atsisėsti į kėdutę. Tačiau nešioti negalima. Tai gali padaryti tėtis ir mažylis nejaus jokio nepatogumo, nes mama bus šalia, o ant rankų panešios kitas artimas žmogus – tėtis. Jam visą nėštumo laiką reikėtų perleisti ir daugiau pareigų, kad pačiai nereikėtų sunkiai nešti, kilnoti, persitempti.

 

 

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis