Ko dažniausiai bijo vaikai - labai priklauso nuo amžiaus

Mokslininkai ir vaiko raidos specialistai pastebi, kad tam tikros baimės būdingos tam tikrame amžiaus tarpsnyje. Amerikiečių tyrėjos Mary Carroll ir Nancy A.Ryan–Wenger atliko tyrimą, kuriuo siekė nustatyti, kokios baimės lanko mokyklinukus pagal lytį, ir apibrėžti nerimo ir baimių ryšį. Jos ištyrė 90 8–12 m. amerikiečių vaikų.


Paaiškėjo, kad berniukai labiausiai bijo gyvūnų, nesaugumo jausmo, mokyklos ir antgamtinių reiškinių, o mergaitės – natūralių (realių) reiškinių ir situacijų.


"Vaikų baimių pobūdis kinta jiems augant. Pavyzdžiui, maždaug iki 7 m. vyrauja savisaugos instinkto baimės, o nuo 7 iki 12 m. baimės įgauna socialinį atspalvį, jos dar labiau sustiprėja paauglystėje. Tuomet pradedama domėtis tarpusavio santykiais ir priešinga lytimi, išauga draugų poreikis, dėl to kyla baimė būti atstumtam, vienišam, be draugų ar būti jų paliktam ir pan. Taigi, visi vaikai susiduria su baimėmis, skiriasi tik tai, kokių baimių kiekvienas išgyvena ir kaip stipriai", - "Tavo vaikui" yra sakiusi psichologė Rūta Mickevičienė.


Kaip atpažinti vaiko baimę? Anot psichologės, suaugusieji dažnai slepia baimę ir bando jos neparodyti, vaikai, priešingai, to daryti dar nemoka, todėl jų baimė lengviau atpažįstama. Kas ją išduoda?


Žurnalą TAVO VAIKAS pirkti internetu pigiau - tik 2.99 Eur/vietoj 3.99 Eur. Spausk NORIU!


Išskiriamos keturios sritys:


- Fiziologinė sritis: bijančio vaiko nervų sistema aktyvėja ir daro įtaką kitų organų sistemų veiklai (kraujotakai, kvėpavimui, virškinimui, šalinimui ir pan.). Pavyzdžiui, vienų metų Karolina, pajutusi, kad mamos nėra šalia, išsigąsta ir pradeda verkti. Keturmetis Jonas, supratęs, kad jau metas į darželį, ima skųstis pilvo skausmais. Aštuonmetis Karolis, prieš eidamas į sceną, girdi savo širdies dūžius bei pradeda stipriau kvėpuoti.


- Išraiškos sritis: dalį mūsų organizme vykstančių fiziologinių reakcijų galime pamatyti ir išorėje: ją išduoda balsas, veidas ir kūno padėtis. Pavyzdžiui, dešimtmečio Simo veidas dažniausiai išbąla, o kūnas sustingsta, kai mokytoja pakviečia atsakinėti. Dvylikametis Povilas, rašydamas kontrolinį darbą, visada jaučia nerimą ar baimę, jam drėksta rankos, krečia drebulys, jaučiasi įsitempęs.


- Mąstymo sritis: kad ir kaip būtų keista, emocijas paskatina ne tiek pats įvykis ar objektas, bet mūsų mintys, suvokimas, patirtis bei vertinimas, kokią įtaką tai turės mūsų gerovei, kokį poveikį padarys siekiant patenkinti poreikius ir pan. Pavyzdžiui, tas pats nulūžusio medžio stiebas tamsoje gali būti suvoktas labai skirtingai: apsivogusiam paaugliui jis atrodys kaip tykantis policininkas; vaikui, išgąsdintam baisių pasakų, bus panašus į vaiduoklį. O nulūžęs medis juk iš tiesų tėra nulūžęs medis – mūsų mąstymas mus paverčia jį tuo, apie kokią grėsmę ar galimybę galvojame.


- Elgesio sritis: tai, ką mes jaučiame, atspindi mūsų elgesys. Pavyzdžiui, dvejų metų Lukas, pamatęs bėgiojantį didelį šunį, išsigandęs bėga mamos link. Trylikametis Augustinas, neramiai laukdamas prie stomatologo durų, nuolat vaikšto ir žvilgčioja į laikrodį. Penkiolikmetis Viktoras, bijodamas gauti dvejetą dėl nepadarytų namų darbų, pabėga iš pamokos.


Klinikinės psichologijos profesorė Anne Marie Albano teigia, kad daugelis vaikystės baimių yra natūrali vaiko vystymosi dalis. Vaikams ir paaugliams normalu per savo vystymąsi patirti nuo 9 iki 12 įvairiausių baimių ir trumpalaikės baimės yra išaugamos.


Vaikų baimės pagal amžių:


Iki 2 m. bijo...


- Triukšmingų daiktų (buities prietaisų, transporto priemonių) bei aštrių ir stiprių garsų (sprogdinimo, žviegimo).

- Keistos, netipinės ar baisios išvaizdos žmonių (pavyzdžiui, su barzda, plikių, keistų galvos apdangalų).

- Atsiskirti nuo tėvų ar kitų artimų žmonių.

- Naudotis puoduku, miegoti, maudytis.

- Didelių objektų.

- Gyvūnų ir vabzdžių.


3–6 m. bijo...


- Įsivaizduojamų būtybių (vaiduoklių, monstrų ir pan.), filmukuose, knygose pamatytų fantastinių gyvių ar situacijų.

- Pasimesti, neberasti ar netekti tėvų ir artimųjų.

- Svetimų žmonių ir nepažįstamų vietų.

- Miegoti vienam.

- Triukšmo.

- Gydytojų, ligoninių, medicinos procedūrų.

- Griaustinių ir kitų natūralių reiškinių.

- Stambių gyvūnų ir vabzdžių.

- Tamsos, aukščio, gylio, vienumos, uždarų ar atvirų erdvių.

- Važiuoti liftu, vykti kelio, vandens ar oro transporto priemonėmis


7–12 m. bijo...


- Įsivaizduojamų būtybių (pvz., vaiduoklių, monstrų), filmu ­ kuose, knygose pamatytų fantastinių gyvūnų ar vaizdų.

- Griaustinių ir kitų natūralių reiškinių.

- Naujos situacijos ar vietos (mokyklos).

- Prastos sveikatos, susižaloti.

- Mirties, karo, būti pagrobtam.

- Vagių, įsilaužėlių, apgavikų, užpuolikų.

- Santykių mokykloje (bijoma prisistatyti, atsakinėti į klausi ­ mus garsiai, patyčių, kad gali atstumti bendraamžiai).

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis