Psichologai įspėja, kad melavimas apie Kalėdų Senelį žalingas vaikams

Pats Kalėdų Senelis, žinoma, nieko blogo nedaro. Vis dėlto, psichologai Christopheris Boyle'as ir Kathy McKay yra įsitikinę, kad prasimanyta istorija, kurią mes vaikams pasakojame, kenkia jiems.

Abu mokslininkai pateikia gana įtikinamus argumentus. Mielos istorijos apie Kalėdų Senelį kaina – kartus nusivylimas. Kiekvienas vaikas kažkuriuo metu pastebi, kad jam visą gyvenimą tėvai ir šeima melavo. Ir tas melas susijęs su labai svarbiu jam reikalu. Kai kurie vaikai, sužinoję tiesą, visam likusiam gyvenimui netenka gebėjimo mėgautis Kalėdomis. Jie nuolat prisimena tą akimirką, kai pirmą kartą gyvenime pasijautė išduoti.

Vaikai savo tėvais pasitiki aklai. Dažnai melą apie Kalėdų Senelį jie pradeda nujausti labai anksti, todėl klausia mamos ir tėčio, ar egzistuoja jis. O tėvai nori šį žaidimą žaisti kaip įmanoma ilgiau, todėl vaiko abejones paneigia. Arba, dar blogiau, jie energingai aiškina savo atžalai, kad Kalėdų Senelis iš tikrųjų egzistuoja. Tokiu atveju vaikai sužino teisybę arba iš svetimų žmonių, arba tėvams paties prasitarus. Bet kuriuo atveju vaiko pasitikėjimas tėvais iš pagrindų supurtomas, įsitikinę Ch. Boyle'as ir K. McCay.

Vaikams patinka Kalėdų Senelis, nes jis toks mielas – juk būtent dėl to apskritai vaikams pasakojame šią istoriją. Ir tai mus priverčia nemaloniai suvokti: jei būtume visiškai sąžiningi, tą Kalėdų senelio žaidimą žaidžiame pirmiausia dėl savęs pačių. Nes tikėjimas Kalėdų Seneliu yra nekaltos ir laimingos vaikystės simbolis. Nes vėliau mes galime pasakoti mielas istorijas apie tai, kaip vaikai bando atskleisti Kalėdų Senelio paslaptį. Ir vieną trumpą akimirką mes patys galime pasijusti vaikais ir prisiliesti prie tos ypatingos kalėdinio laikotarpio magijos. Niekas neabejoja, kad visa tai labai gražu. Tačiau mes turėtume pagaliau pripažinti, kad Kalėdų Senelis mums suteikia netgi daugiau nei mūsų vaikams.

Kaip turėtume elgtis Kalėdų Senelio klausimu?

Žinoma, tai turėtų nuspręsti kiekvienas asmeniškai. Būtų idealu laikytis aukso vidurio taisyklės: nieko blogo, jeigu Kalėdų Senelio tradiciją savo šeimoje pratęsite, tačiau kai atžalos ima skeptiškai į tai žiūrėti, nebederėtų toliau įtikinėti vaikų apie jo egzistavimą. Juk puiku, jeigu vaikas ima kritiškai vertinti įvairius dalykus ar kažkas jam atrodo keistai.

O kai išmuša tiesos valanda, tai irgi gali tapti gana gražia akimirka: jeigu tėvai vaikams papasakos, kad Kalėdų Senelis tėra tik pasaka, kuri padeda visiems žmonėms kartu švęsti Kalėdų džiaugsmą, tai tikrai nesudaužys vaikiškos sielos. Galiausiai, Kalėdų Senelio kostiumai ir su tuo susijęs nelengvas pasiruošimas yra apčiuopiami ir realūs dalykai, lygiai taip pat kaip džiaugsmas, kurį visa tai sukuria. O tam juk nei vienas vaikas niekada netampa per dideliu!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis