Mažylis kosėja: atsakymai į dažniausius klausimus

Kai mažylis kosėja, mamai visada kyla daug klausimų. Tad surinkome dažniausiai jūsų užduodamus. Konsultuoja Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės Pediatrijos centro Vaikų pulmonologijos ir alergologijos skyriaus vyresnioji gydytoja, vaikų pulmonologė doc. dr. Sigita Petraitienė.

 

Kosulys – liga ar tik jos simptomas?


Kosulys – tai apsauginė organizmo reakcija į kažką, ką reikia pašalinti iš kvėpavimo takų. Tai normalus fiziologinis refleksas. Jei į kvėpavimo takus patenka dulkelė, sėklytė ar koks kitas svetimkūnis, kosint organizmas jį pašalina. Tačiau kosulys gali būti ir ligos požymis. 


Kokios ligos dažniausiai sukelia kosulį?


Dažniausia ūmaus kosulio priežastis ta, kad sekretas iš nosies nuteka į nosiaryklę, nosiaryklė yra dirginama ir dėl to pasireiškia gerklinis kosulys. Geriausias tokio kosulio gydymas – išvalyti vaikui nosį, įlašinti vaistų nuo slogos. Kita priežastis gali būti sudirginta ryklė. Dažniausia to priežastis būna virusinė kvėpavimo takų infekcija: pažeistas ryklės epitelis tampa jautresnis aplinkai, reaguoja į tai, į ką anksčiau nereaguodavo. Pavyzdžiui, vaikas kosi įkvėpęs daugiau oro, besijuokdamas, lakstydamas, išėjęs į lauką vėsesniu oru ar suvalgęs kažkokio maisto, – visa tai normaliomis sąlygomis ryklės nedirgina, bet kai ji yra pakenkta infekcijos, pasireiškia sausas gerklinis kosulys. 


Paminėjau dvi dažniausias kosulio priežastis. Ir tik po to tarp priežasčių gali būti kitos kvėpavimo takų ligos – laringitas, bronchitas, bronchiolitas, plaučių uždegimas ir kt.


Ar tėvai iš kosulio pobūdžio gali atskirti, kokios to kosulio priežastys, kiek jis pavojingas?


Tie tėvai, kurių mažyliai dažniau serga, manau, gali – yra mamų, kurios vos paklausiusios supranta, ar iš giliau vaikas kosi, ar tuo gerkliniu kosuliu. Vis dėlto jei vaikas kosėja kelias dienas, jį turėtų apžiūrėti gydytojas: pažiūrėti ryklę, ar ten nėra iš nosies nutekėjusio sekreto, ar neparaudusi ryklė, paklausyti plaučius, ar nėra karkalų arba spazmų. Gydytojas tiksliau pasakys, dėl ko vaikas kosi. 


Laringitas, bronchitas, plaučių uždegimas – ligos, reikalaujančios rimtesnio gydymo?


Laringitas, bronchitas – virusinės infekcijos. Laringitas pasireiškia prikimusiu balsu, sausu, lojančiu kosuliu. Būna paprastas laringitas arba laringitas su spazmu, vadinamasis obstrukcinis laringitas, kai labai mažiems vaikams paburksta gleivinė, užsidaro balso plyšys ir girdimas pasunkėjęs, garsus įkvėpimas. Bronchitas taip pat pasireiškia kosuliu, bet gydytojas girdi, kad plaučiuose yra karkalų. Blogiausia, kad kiekvieno bronchito metu pažeidžiamas bronchų epitelis. Jis visiškai atsistato tik per 2, sergant laringitu, per 3 savaites, o vaiko būklė pagerėja jau po poros dienų, tad jis vėl išeina į kolektyvą. 


Kvėpavimo takai dar nėra visiškai pasveikę, tad labai lengvai iš aplinkos pasigauna kitą virusą, o šis, patekęs ant suardytos gleivinės, žymiai greičiau daro savo blogą darbą, ir vaikas vėl suserga. Tad atrodo, jog vaikelis kosi be paliovos, o iš tiesų jis, nepasveikęs nuo vienos virusinės ligos, suserga kita. Tad bronchitu sergantį mažylį reikėtų pasaugoti, kad jis ilgiau nebūtų uždaroje patalpoje su daugybe kitų vaikų, kur didelė galimybė vėl pasičiupti virusą. Svarbu pabrėžti, kad virusinių infekcijų jokiu būdu negalima gydyti antibiotikais. 


Ar reikia kosulį slopinti?


Žiūrint dėl ko vaikas kosi. Jeigu dėl to, kad sekretas teka į gerklę, geriausi vaistai yra nosies išvalymas, o paskui – lašai nuo slogos. Jei dėl paraudusios ryklės, galima tą paraudimą raminti šiltais skysčiais, vietiškai veikiančiais purškalais. Jeigu kosulys leidžiasi žemyn – vėl yra atskiras gydymas, inhaliacijos. Jei kosulys bronchitinis, infekcija pažeidžia ir bronchų gleivinę, tuomet reikia specialaus gydymo. Faktas tas, kad nė vienas sirupas nuo kosulio ligos eigos nepakeičia – jis tik trumpam gali palengvinti simptomus. Tad vyresniems vaikams porą dienų tokių vaistų galima duoti, tačiau lygiai taip pat kosulį apramintų šiluma, ramybė, šilti skysčiai.


Kitas dalykas, jei karkalų yra bronchuose: tokiu atveju negalima kosulio slopinti, nes sudarome galimybę kilti komplikacijoms: neiškosėtas sekretas, jo perteklius gali infekuotis, o tada išsivystys antrinė – bakterinė – infekcija. Juos reikia iškosėti. Paprastai maži vaikai puikiai patys atsikosi be jokių atsikosėjimą gerinančių vaistų. Nes mukolitikai – atsikosėjimą gerinantys vaistai – dar daugiau prigamina sekreto, o dėl to mažylis tik daugiau ir ilgiau kosi. Medikai juos skiria tik labai retais atvejais, kai sekretas tikrai itin tirštas ir labai sunku atsikosėti. Geriau rinktis įvairias fizines priemones – masažus, atsikosėjimą gerinančias mankšteles, šiltus skysčius, garų, druskos tirpalų inhaliacijas.


Kodėl kosulys kartais vargina labiau naktį, o ne dieną?


Todėl, kad dieną vaikas daugiau juda ir dalį sekreto tai nuryja, tai išpučia. Negana to, dieną jis yra vertikalioje padėtyje. Naktį, kai guli horizontaliai, sekretui patogiau tekėti į gerklę, o ne pro nosį lauk, priteka to sekreto ir vaikelis pradeda kosėti. Norint palengvinti ligonėlio būklę naktį, reikėtų pasirūpinti, kad jo viršutinė kūno dalis nuo liemens būtų pakilusi maždaug 30 laipsnių kampu. Galima padėti dvi pagalves arba pagalvę (rankšluostį) pakišti po čiužinuku – tada pagerėja sekreto nutekėjimas ir ligoniukas miega daug ramiau. Net sloguojančių kūdikių miegas tuo metu, kai pasireiškia rinofaringitas, yra gerokai produktyvesnis, gulint 30 laipsnių kampu.


Ar galima kosintį vaiką maudyti, vesti į lauką?


Jeigu neturi temperatūros – galima. Tik nuprausti reikėtų greitai po dušu, o ne mirkyti vonioje. Į lauką vesti taip pat galima ir net būtina, tik svarbu žiūrėti, kad nebūtų skersvėjo, kad vaikas nelakstytų, nesuprakaituotų. Jeigu negalite vesti į lauką, turite labai gerai vėdinti kambarius. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis