Dienos patarimas: kaip sudominti vaiką knyga?

Deja, tačiau skaityti knygas mėgsta ne visi. Tai įprotis, kurį būtina išugdyti nuo mažų dienų. Priešingu atveju, atžala gali niekada nepamilti skaitymo. Tad ką daryti, jog vaikas norėtų paimti knygą į rankas?

Kokie yra veiksmingiausi patarimai norint, jog vaikas noriai mokytųsi skaityti ir domėtųsi spausdintomis knygomis?


Mokslininkai jau įrodė, kad domėjimasis knygomis labai padeda vaiko vystymuisi. Visgi, ne visuomet lengva vaikus skatinti skaityti... Šiuo metu auga nauja karta, kuri teikia pirmenybę laikui prie ekranų, t. y. telefono, planšetės, kompiuterio, televizoriaus. To pasekoje, jie nenori skaityti.


Skaitymo nauda


Skaitymas sukuria palankias sąlygas kartu su vaiku kalbėtis apie knygos siužetą, pagrindinę mintį, tėvų ir vaikų santykius. Skaitymas tiek tėvams, tiek vaikams padeda augti ir tobulėti.


Skaitydamas vaikas auga ir bręsta kaip asmenybė, mokosi pasitikėti savimi, suprasti kitus bei supančią aplinką, kurti, įsivaizduoti, klausytis. Skaitydamas jis ugdosi kritinį mąstymą, mokosi priimti sprendimus, spręsti problemas. Ypač svarbu, kad vaikai mokosi klausti ir atsakyti į iškylančius klausimus.


Kaip sudominti vaiką knygomis?


1. Skaitykite kartu su vaikais.

Tai – bene pagrindinis patarimas. Skaitykite savo atžalai nuo kūdikystės arba net ir kai laukiatės. Pirmiausia galite raiškiai skaityti įvairius eilėraščius, eiliuotas pasakas, kurių vaikas klausys, pajus jūsų balso tembrą, malonų skambesį. Mamos ir tėčio balso virpesiai labai svarbūs kūdikiui, kuris jaučia meilę, rūpestį. Nebijokite skaitydami juoktis, meiliai ir maloniai elgtis, kad ši veikla būtų kuo jaukesnė.


2. Užduokite klausimus

Klausti yra itin gerai ne tik todėl, jog vaikas gali įsitraukti į istoriją ar pasakojimą, bet ir todėl, kad klausimai padeda geriau suprasti kūrinio turinį, esmę.

Jei vaikas dar labai mažas, galite užduoti jam pakankamai lengvus klausimus, susijusius ne tiek su knygos turiniu, kiek su iliustracijomis, pavyzdžiui, kokios spalvos skrybėlė? Kur yra namai? Kur pasislėpė šuo?

Vyresnei atžalai galite pateikti rimtesnių klausimų: kodėl veikėjas taip pasielgė? Kas nutiktų, jei jis nebūtų taip elgęsis? Kodėl, tavo manymu, autorius sukūrė šią istoriją?


3. Venkite ekranų

Kai vaikas žiūri filmukus, žaidžia kompiuterinius žaidimus, jo smegenys tik pasyviai dirba, stebi. Atminkite: veiksmai, kurių nenaudojame, išnyksta bei pasimiršta! Kuo daugiau jūsų vaikas mąstys, tuo daugiau nervinių jungčių bus vystoma, o kuo daugiau jų bus išugdyta, tuo geriau atžalai seksis, nes tarp smegenų bei fizinės sveikatos yra tiesioginis ryšys.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis