3 klausimai gydytojai apie krūtų pokyčius po gimdymo ir žindymo

(1)

Moters kūnas po nėštumo labai pasikeičia ir dažnai tikrai ne į gerąją pusę. Vienintelis pokytis, kuris tikrai džiugina po ilgų devynių mėnesių – tai vaikas, kuris atperka viską – ir mamos kančias, ir skausmus, ir visus kūno pokyčius. Visos mamos supranta, kad kaina už tokį stebuklą verta investicijų. 

Konsultuoja „VitkusClinic“ Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja Giedrė Stundžaitė-Baršauskienė.


Kuo ilgiau žindysi, tuo labiau nukentės krūtys.


MITAS. Krūtys pradeda keistis tik pastojus, ruošiasi maitinimui - didėja, patinsta. Kai gaminamas pienas, pakinta krūtų tūris, jei plonesnė oda , atsiranda strijų. Mažos krūtys padidėja dvigubai trigubai, bet, baigus žindyti, kai susitvarko hormonai, pasibaigia tinimai, susitraukia pieno liaukos, jos tarsi ištuštėja. Mažų krūtinių savininkės džiaugiasi savo krūtimis ir labai norėtų, kad tokios jos išliktų ir po visų žindymų, deja, dažniausiai taip nenutinka.


Pasitaiko, bet retai, kad krūtys pasilieka tokios kaip buvo iki nėštumo, padidėja, paskui sumažėja, bet yra stangrios, stačios. Tačiau jei krūtys padidėja labai stipriai, be pasekmių tai negali praeiti, susitraukus pieno liaukoms, odos perteklius niekur nedingsta. Didelės krūtys, padidėjusios po nėštumo ir žindymo, nukąra visu savo svoriu, mažiukės nukąra tuščios. Visko nutinka, tačiau tai niekaip nesusiję su žindymo trukme, labiau - su genetika. Būna moterų, kurios žindė ir dvejus metus, tačiau jų krūtys gražios ir stangrios, o kai kurios skundžiasi, kad beveik visiškai nemaitino, o krūtinė suglebusi.


Pasitaiko ir tokių, kurios dėl fiziologinių ypatumų maitino tik viena krūtimi ir ši liko gražesnė, nei ta, kurios prie kurios kūdikis net neprisilietė. Jeigu yra polinkis, visiškai nepriklauso nuo to, ar žindysi ilgiau, ar trumpiau, ar visai nežindysi, jos vis tiek nukars.


„Taupyti“ kūną neprotinga, nes nieko tiesiog nesutaupysi, net, jei nežindysi, pienas vis tiek gaminasi, tik ne taip ilgai ir ne taip gausiai. Krūtis jau pakito, kai tik pradėjote lauktis – hormonų pokyčio nesustabdysi. Pati nesu žindymo fanatikė, kuri laikosi pozicijos - žindyti vos ne iki mokyklos, manau, kad vaikelio gyvenimo pradžioje mamos pienas yra vaistas, vėliau – maistas, o dar vėliau jis skirtas tik atsigerti, bet pirmaisiais mėnesiais, kai formuojasi imunitetas, vaikeliui reikalinga apsauga, žindyti yra tiesiog būtina, jeigu tik galite.


Pakoregavus krūtinę, rezultatas bus visam gyvenimui.


MITAS. Jeigu moteris blogai jaučiasi dėl pakitusios krūtinės, ją visada galima pataisyti. Dabar galima operuoti ir negimdžiusias moteris, krūtinės implantas nedaro jokios žalos būsimiems žindymams. Netgi po krūtinės mažinimo, kuri laikoma sunkia operacija, kai sumažinamos pieno liaukos, moterys gali žindyti. Lietuvės gali pasigirti didelėmis krūtimis, kitaip nei kokios prancūzės, Lietuvoje krūtų mažinimo operacijų atliekama ne tiek jau mažai.


Idealiausia operuoti krūtis būtų tada, kai moteris susilaukusi jau visų vaikų – tiek, kiek nori. Bet tik todėl, kad operacijos rezultatas butų stabilesnis ir ilgesnis. Operuotis galima bet kada, jeigu po operacijos vėl po kokių metų pastojama, žindoma, krūtinę greičiausiai vėl teks po visko koreguoti, nes jos oda prasitampys, gali atsirasti laisvumas, gali truputį nukarti.


Krūtų implantų gamintojai paprastai pataria, kad implantus reikėtų keisti maždaug po dešimties metų. Dažnai moterys nežino, kada jos gimdys, gal po penkerių, gal po septynerių metų, o gerai atrodyti norisi dabar. Operaciją galima daryti tada, kai tik norite, tačiau atsiminkite, kad visos procedūros yra ne visam gyvenimui. Kūnas keičiasi, mus veikia žemės trauka, kinta svoris, o daugiausia jis kinta būtent per nėštumą. Dėl to moteris turi žinoti visą informaciją ir priimti sprendimą, kada jai atlikti procedūrą – dabar ar palaukti. Jeigu man moteris sako, jog už metų – dvejų planuoja susilaukti vaikelio, siūlau šiek tiek palaukti. Kiekvienas atvejis individualus, būna ir taip, kad planuoji, o nutinka visai kitaip – kažkas už mus suplanuoja.


Jeigu krūtinė, buvo labai didelė, labai nukąrusi, vien implantas jos nepakels arba jo reikės beprotiško dydžio ir moteris atrodys vvulgarokai, tuomet reikia dar ir pakelti audinius. Kai kalbame apie krūties pakėlimo operaciją, jau kalbame ir apie matomus randus. Galima tik pakelti krūtis be implantų, bet turi būti iš ko, krūtinė turi turėti ir tūrio, vien odos nepakelsi.


Žindyti su implantu neįmanoma.


MITAS. Žindymas su implantu niekaip nesiskiria nuo žindymo be jo. Paprastai implantai dedami po raumeniu, o ne po pieno liauka, ji dažniausiai lieka iš viso neliečiama. Implantai dedami per skirtingus pjūvius - per spenelio aureolės apatinę dalį, po krūtine ir per pažastį. Koks būdas bus pasirinkta,s priklauso nuo moters norų bei jos kūno ir nuo chirurgo. Moteriai, kuri dar planuoja turėti vaikų, rekomenduojame dėti implantą po krūtinės apačia – tai ir saugu, ir gražu.


Apie krūtų implantus sklando įvairiausių mitų, neva, matyti, galima užčiuopti, baiminamasi, kaip kūdikis sureaguos. Norėčiau pasakyti, kad kūdikiui mama yra nuostabiausia būtybė pasaulyje, jis ją pažįsta pagal kvapą, skonį, visą mamos kūną priima kaip savo. Implantai šiais laikais yra labai minkšti, nežinant net specialistui sunku atskirti, ar tai natūrali krūtis, ar su implantu. Kai jis dedamas po raumeniu, tiesiog pasislepia po audiniais ir tikrai jo nei jausti, nei matyti it svetimkūnio. Nei kūdikis, nei vyras tikrai nepajus. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis