Šios problemos mastas didėja: įkliūva net dvylikamečiai

Vaiko teisių apsaugos specialistams lydint vaiką į gydymo įstaigą, sunku nuspėti, kiek užtruks sveikatos patikra – kartais paciento būklė įvertinama gana greitai, o kartais prireikia ir kelių valandų. Vieni sudėtingiausių atvejų, kai medikų pagalbos prireikia neblaiviems paaugliams, atvykusiems be tėvų ir globėjų, o tik su vaiko teisių gynėjų palyda, rašoma pranešime spaudai.


Dažnai girtumas iššaukia vaikų agresiją ir pareikalauja ypatingos priežiūros – nuolatinio stebėjimo.


Nuo 2018 metų liepos 1 d. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistų reagavimas į vaiko teisių pažeidimus vykstą visą parą. Būtent vėlyvuoju paros metu, kai skyriuose budi tik po du vaiko teisių gynėjus, gaunama daugiausia pranešimų iš policijos dėl galimų vaiko teisių pažeidimų. 


„Vakare ir naktį mūsų specialistų pajėgos yra negausios, o įvykių vienu metu gali būti netgi keli. Ypač sudėtinga, kai tenka lydėti vaikus į gydymo įstaigas ir laukti, kol jiems bus atlikti privalomi tyrimai, įvertinta sveikatos būklė ir nuspręsta, kokių veiksmų bus imamasi toliau. Jeigu tuo metu gautas tik vienas iškvietimas, mes lydimiems vaikams galime suteikti visą dėmesį ir pagalbą, bet jeigu tuo metu grėsmė kyla kitiems vaikams, esame priversti laviruoti tarp dviejų situacijų“, – susitikime su Kauno klinikų medikais kalbėjo Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Andželika Vežbavičiūtė.


Apsvaigę paaugliai – dažnesni gydymo įstaigų lankytojai


Pasak A. Vežbavičiūtės, paskutiniu metu padaugėjo atvejų, kai į gydymo įstaigas tenka pristatyti nuo psichoaktyviųjų medžiagų apsvaigusius paauglius. Kartais vaikų girtavimas vyksta namuose, kartu su kitais šeimos nariais, o dažniausiai vaiko teisių gynėjų priežiūros pareikalauja paaugliai, besisvaiginantys viešoje vietoje ir negebantys įvardinti nei savo gimdytojų, nei gyvenamosios vietos adreso.


Per mėnesį Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai gauna iki dešimties pranešimų dėl paauglių, galimai apsvaigusių nuo psichoaktyviųjų medžiagų. 


Kauno klinikų Vaikų skubios pagalbos skyriaus administratorius Algirdas Dagys teigia, jog Skubios pagalbos skyriuje medikai sulaukia ne tik girtų šešiolikmečių, bet ir kur kas jaunesnių – trylikamečių ar dvylikamečių. Ir dažnai jie yra neramūs, elgiasi agresyviai, sukelia destrukciją visame skyriuje. Anot mediko, jeigu paaiškėja, kad tokie vaikai turi medicininių problemų, gydytojai užtikrina jų tinkamą priežiūrą, bet neturi galimybių budėti šalia jų ir rūpintis, kad dėl agresyvaus jų elgesio nenukentėtų kiti pacientai.


A.Vežbavičiūtė pastebėjo, kad net ir girtų nepilnamečių teisė gauti tinkamą medicininę priežiūrą – turi būti užtikrinta. Pasak jos, vaiko neblaivumas neabejotinai kelia riziką jo sveikatai, tad svarbu, kad į gydymo įstaigą atlydėtam neblaiviam vaikui būtų suteikta ne tik momentinė apžiūra, bet ir skirta pakankamai laiko jo būklės stebėjimui, medicininiam gydymui.


„Paaugliai be įstatyminių atstovų po medicininės apžiūros būna laikinai apgyvendinami globos centre, kuriame nėra sveikatos priežiūros specialisto, galinčio suteikti reikiamą pagalbą tais atvejai, jei vaiko būklė pablogėtų, tad rizikuoti vaiko sveikata negalima“, – pabrėžė A. Vežbavičiūtė.


Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. Rimantas Kėvalas pritarė, kad kiekvieną situaciją būtina vertinti individualiai ir vaikams suteikti visapusišką medicininę priežiūrą, siekiant išvengti galimų rizikų ir komplikacijų.


Vaiko teisių gynėjai ir medikai sutarė, kad būtina ieškoti pagalbos būdų, kurie padėtų išspręsti budėjimo gydymo įstaigoje prie negaluojančių ir sveikatos bėdų dėl alkoholio vartojimo patyrusių vaikų problemą. Svarstyta, jog į pagalbą galima pasitelkti nevyriausybines organizacijas, kurios užsiima savanoryste.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis