Ko griebtis, jei vaikas nuo ryto iki vakaro prasmegęs telefone

Vaikai nuo pat mažų dienų per daug naudojasi elektroniniais prietaisais ir internetu, todėl jų elgesys bei emocinė sveikata gali sutrikti. Daugėja ir priklausomybės nuo „išmaniųjų“ prietaisų atvejų.

Kodėl vaikams išsivysto priklausomybė išmaniesiems telefonams


Yra ne viena priežastis, kodėl vaikai nesaikingai įninka į telefonus, planšetes ir kompiuterius. Štai keletas dažniausių priežasčių:


- noras būti nuolat pasiekiamam. Baimė būti atskirtam nuo informacijos srauto.

- noras būti reikalingam, reikšmingam, pastebimam. Iš esmės visi socialiniai tinklai sukurti remiantis banaliu siekiu įtvirtinti savo reikšmingumą. Ir išmanieji telefonai skatina šį pojūtį. Vaikui svarbu ne tik parodyti savo pasiekimus „Snapchat“, „Instagram" ar kitur, bet ir pažiūrėti, kuo giriasi kiti.

- trauka tam, kas nauja, nežinoma.


Įprotis pasinerti į ryškų paveikslėlių kaleidoskopą internete ir pasyviai vartoti informaciją socialiniuose išsivysto labai greitai, o jo atsikratyti kur kas sunkiau. Svarbu laiku pastebėti pirmuosius priklausomybės požymius, kad laiku imtumėtės priemonių, kol vaikui dar neišsivystė sociofobija ar priešiškumas supančiai realybei. O paviršutiniškas informacijos tiekimas žlugdo gebėjimą giliai, kūrybiškai mąstyti.


Vida Press


Kaip įveikti vaikų priklausomybę išmaniesiems telefonams ir socialiniams tinklams


1.Siekite, kad vaiko gyvenime būtų kuo daugiau gyvo bendravimo. Galite pasiūlyti kartu nueiti į parodą, pasivaikščioti, pakviesti vaiko draugus arbatėlės.


2.Vaikas neturi praleisti socialiniuose tinklalapiuose daugiau nei 2 val. per dieną.


3.Neleiskite vaikui sėdėti su išmaniuoju telefonu rankose per šeimynines šventes, valgant.


4.Suplanuokite vaiko grafiką taip, kad internetui liktų kuo mažiau laiko. Užrašykite į sporto būrelį, į muzikos mokyklą, į kalbų kursus. Kuo daugiau jūsų vaikas turės pomėgių, tuo mažiau jam norėsis gaišti laiką su išmaniuoju telefonu rankose.


5.Pamėginkite neįkyriai sužinoti priežastį, kodėl virtualus pasaulis jam įdomesnis už realų. Galbūt vaikas turi bendravimo su bendraamžiais problemų, gal jam trūksta naujų emocijų. Tokiu atveju reikėtų daugiau laiko skirti šeimai, planuoti bendrą laisvalaikį, rengti nedideles šventes, svarbiausia - kuo daugiau gyvo bendravimo.


6.Jei vykstate atostogų, neieškokite gyvenamosios vietos su bevieliu internetu. Geriau paimkite vaikui kelias knygas.

Vida Press


7.Paprašykite, kad vaikas, užuot rašęs trumpąją žinutę, jums paskambintų.


8.Nuoširdžiai domėkitės vaiko interesais. Dažnai socialiniai tinklai suteikia vaikui galimybę pajusti, kad jis turi bendraminčių, todėl ten jis slepiasi nuo aplinkinių, kurie galbūt taip palankiai nežiūri į jo pomėgius. Pamėginkite išsiaiškinti, kuo domisi jūsų vaikas, kad galėtumėte kalbėti ta pačia kalba.


9.Tėvams irgi vertėtų turėti pomėgių, tai neturėtų būti poilsis prie televizoriaus ar kompiuterio, kurį irgi būtų galima laikyti pabėgimu nuo realybės. Reikia savo pavyzdžiu rodyti, kaip galima produktyviai leisti laiką be šiuolaikinių prietaisų.


10.Tėvams reikėtų naudoti telefoną tik pagal paskirtį - jokių žaidimų vaikui ir begalinių susirašinėjimų darbo reikalais.


11.Neduokite mažyliui telefono prieš miegą, tai gali sutrikdyti koncentraciją, sukelti nemigą, o tada - chroninį nuovargį, dirglumą, vaikišką depresiją.


12.Suorganizuokite bendrą poilsį be telefonų. Kartą per savaitę eikite pasivaikščioti su šeima, o telefonus palikite namuose.

Vida Press


Svarbu!

Turėkite omenyje, kad griežti draudimai neretai neduoda naudos, yra neproduktyvūs, todėl neatimkite iš vaiko prietaiso. Verčiau sukurkite saugias jo naudojimo taisykles ir sutarkite jų laikytis. Numatykite, kokios pasekmės laukia, jeigu bus nesilaikoma susitarimo.


Dažnais atvejais vaiko įnikimą į telefoną galima laikyti tėvų pastangų efektyvumo kriterijumi. Jeigu vaikui pakanka dėmesio, tėvų palaikymo, jam nekils poreikio pasitelkti telefoną kovai su vienatve.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis