Streikuoti svarsto dar viena mokytojų profsąjunga: iškelti 4 reikalavimai

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjungos (LŠMPS) pirmininkas Egidijus Milešinas teigia, kad jo vadovaujama mokytojų profsąjunga taip pat svarstys skelbti streiką, jeigu nepavyks susitarti dėl jos iškeltų reikalavimų.

„Tarybos priimtas sprendimas, kad mes skelbsime streiką, jeigu (...) nesusitarsime dėl mūsų iškeltų reikalavimų“, – LRT radijui trečiadienį teigė E. Milešinas.


Profsąjungos pirmininkas teigia, kad LŠMPS yra iškėlusi keturis reikalavimus.


„Vienas įsipareigojimas yra dar praėjusios Vyriausybės – 130 proc. vidutinio darbo užmokesčio 2024 metais, tai yra kitąmet. Antras – dėl mokinių skaičiaus klasėse, grupėse. Trečias – dėl mokytojų etato struktūros. Ir ketvirtas – dėl švietimo pagalbos ir ikimokyklinio ugdymo finansavimo. Padaryti ne savarankišką, o dotuotą funkciją. Tai yra, kad būtų taip finansuojama kaip ir bendrasis ugdymas“, – siekius įvardino E. Milešinas.


Ar streiko prireiks paaiškės spalį


Kaip Eltai sakė LŠMPS pirmininko pavaduotojas Audrius Jurgelevičius, ar prireiks streiko, paaiškės rugsėjo mėnesį. Pasak jo, viskas priklausys, ar bus įsiklausyta į reikalavimus, kuriuos profsąjunga ketina Vyriausybei pateikti kitą savaitę.


„Mes esame išdėstę reikalavimus ministerijai. Reikalavimai susiję su atlyginimų didinimu ir dėl mokinių skaičiaus klasėje mažinimo ir dėl etatų struktūros tobulinimo ir dėl ikimokyklinio ugdymo rugsėjo 4 dieną bus įteikti Vyriausybei. Mes atnaujinsime kolektyvines derybas. Jei iki spalio 1 dienos derybos nepavyks, tada pradėsime teisines procedūras, kurios, galbūt, atves į streiką“, – Eltai sakė A. Jurgelevičius.


Paklaustas, ar nebūtų prasminga streiką derinti su Andriaus Navicko vadovaujama LŠDPS, A. Jurgelevičius pažymėjo, kad tai būtų sunku padaryti vien dėl formalių priežasčių.


„Streikas nėra tai, kad suplanuoji ir streikuoji: nori pasididinti atlyginimus ir streikuoji. Streikas yra labai aiški teisinė procedūra. Streikuoti galima tik dėl dviejų priežasčių: dėl kolektyvinės sutarties nevykdymo ir neįvykusių derybų. Mes turėdami 2 skirtingas kolektyvines sutartis ir skirtingus derybų laikus derinti veiksmų negalime“, – teigė LŠMPS pirmininko pavaduotojas.


Savo ruožtu Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) jau praėjusį antradienį nusprendė, kad rugsėjo 15 d. skelbia įspėjamąjį, o nuo rugsėjo 29 d. – tikrąjį streiką.


Be to, pedagogai pranešė, jog oficialiai traukiasi iš kolektyvinių derybų su ŠMSM.


LŠDPS reikalauja numatyti nuoseklų darbuotojų darbo užmokesčio didinimą. Profsąjunga nori, kad nuo šių metų rugsėjo 1 d. mokytojų atlyginimai didėtų 20 proc., o nuo 2024 m. sausio 1 d. – dar 30 proc. Tokiu atveju, bendras atlyginimų augimas siektų 56 proc.


LŠDPS taip pat yra išsakiusi poreikį mažinti mokinių skaičių naujai sudarytose klasėse nuo 2024 rugsėjo 1 d. Taip pat profsąjunga siūlo numatyti kokybiškesnę darbo su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais mokiniais ir apmokėjimo tvarką, mokytojo etatu laikyti darbo normą, kai nustatoma iki 18 savaitinių kontaktinių valandų.


Kiti į derybas įtraukti reikalavimai apima kanceliarinių, transporto ir sveikatos draudimo išlaidų kompensavimą, darbo krūvio, kvalifikacijos kėlimo, atostogų ir kitus klausimus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis