Pedagogės pataria, kaip pirmokui pasiruošti naujiems mokslo metams

Pirmoji klasė – didelis įvykis bei pokytis vaiko gyvenime, kuriam dažnai kartu ruošiasi visa šeima. Šiame etape svarbiausia, kad pasiruošimas būtų smagus, motyvuojantis ir nekeltų vaikui bereikalingų baimių bei įtampos. Kaip artėjant mokslo metams kalbėtis su vaiku, ką aptarti ir kaip kartu pasiruošti, pataria Šiaurės licėjaus vadovė Kaune Rūta Kuodienė bei pradinio ugdymo mokytoja Sandra Bernackienė.

Susipažinkite su būsima mokykla


„Tikrai verta su vaiku aplankyti būsimąją mokyklą – apžiūrėti jos erdves, klasę, susipažinti su klasės auklėtoja. Tuomet laukiant rugsėjo vaikas nejaus nežinios: kur gi čia mane ves? O pažintis su pirmąja mokytoja, emocinio ryšio su ja užmezgimas taip pat gali padėti lengvesnei adaptacijai mokykloje“, – pataria R. Kuodienė.


„Pažaiskite mokyklą“


Jei dar neteko naudotis, susipažinkite su sąsiuviniais, parkeriu ir kitomis mokymosi priemonėmis. Pasikeisdami vaidinkite mokinį ir mokytoją, užduokite vienas kitam įdomių veiklų bei užduočių. Žaidžiant pasikalbėkite apie šiuos tris svarbius savitarpio bendravimo principus klasėje:


- Tarpusavio pagarba;


- Išklausymas;


- Susitarimų laikymasis.


„Jei jau įsigijote mokyklai reikalingų reikmenų, rekomenduočiau daiktų ne paslėpti, o atvirkščiai – leisti vaikui naujuosius mokyklinius daiktus „prisijaukinti“, įsivaizduoti, ką ir kaip su jais veiks. Atsakykite į visus apie mokyklą kylančius klausimus, jų bus daug ir pačių įvairiausių, tad būkite kantrūs ir pozityvūs“, – rekomenduoja R. Kuodienė.


Apie mokyklą kalbėkitės kasdienėse situacijose


„Prieš miegą skaitote kartu? Aš visada rekomenduoju perskaityti Ievos Babilaitės ir Jurgos Čekatauskaitės knygelę „Uršulė eina į mokyklą“. Perskaitę ją galite aptarti, kokių minčių kyla, ko labiausiai vaikas laukia, kokių lūkesčių turi. Jūs, tėveliai, galite papasakoti kokia jūsų patirtis buvo mokykloje, ką prisimenate, kas labiausiai patikdavo, tai ne tik padrąsins, bet ir motyvuos vaiką“, – pataria S. Bernackienė. 


Kasdienės situacijos, kuriose galite atkreipti vaiko dėmesį:


Mokykite vaiką apsirengti, nusirengti, susilankstyti savo rūbus, nes šio įgūdžio prireiks kūno kultūros pamokų metu, kasdien keliaujant į lauką;


Skatinkite visuomet susitvarkyti pažaidus, nes mokykloje po kiekvienos veiklos taip pat reikės susitvarkyti savo darbo vietą;


Mokykite vaiką orientuotis erdvėje: susikurkite kairės ir dešinės pusių simbolius jo kambaryje, viršaus ir apačios žymėjimo ženklus, tai padės greičiau ir lengviau orientuotis sąsiuvinyje, vadovėlyje;


Keliaudami stebėkite užrašus: tarkite jų raides, skaičius, diskutuokite – galbūt grafiniai ženklai kitoje šalyje skiriasi nuo mūsiškių, kodėl taip yra ir pan., dainuokite.


Skaičiuokite, kiek keliaudami namo matėte juodų ir baltų automobilių, kiek šviesoforų pravažiavote ir pan., lyginkite, ko matėte daugiau, ko mažiau.


Mokykite vaiką atsakyti pilnais sakiniais, o ne tik „taip/ne/nežinau“.


Mokykite vaikus dirbti su popieriumi, svarbu parodyti, jog norimą figūrą iškirpti daug praktiškiau lapo krašte, o ne viduryje (vaikai dažniausiai kerpa pačiame centre).


Judėkite: bėgiokite, šokinėkite, važinėkite dviračiais, paspirtuku, riedučiais, nes fizinis aktyvumas taip pat labai svarbus, ypač jis atpalaiduoja po įtemptos mąstymo veiklos.


Nerimauti yra natūralu


„Vaikas šiame etape tikrai gali jausti baimę, nerimą, susidurti su stresą keliančiomis situacijomis. Skirtingi vaikai šias emocijas išgyvena skirtingai: vienas nesunkiai gali pradėti lankyti mokyklą ir be didesnių pastangų susidraugauti su vaikais, o kitam mokykla gali atrodyti tokia bauginanti, kad net pamačius mokyklos pastatą gali pradėti raižyti pilvą ir mausti galvą“, – pastebi pradinio ugdymo mokytoja S. Bernackienė.


Kaip jūs galite padėti?


Neparodykite, jei patys jaudinatės.


Pasirūpinkite pagrindiniais vaiko poreikiais, prieš rugsėjį venkite itin didelio vaiko nuovargio ir alkio. 


Pratinkitės prie pastovaus miego ritmo, jei tokio iki šiol nebuvo. Prieš miegą su vaiku užsiimkite ramia veikla, kuri padės vaikui pamažu nusiraminti po dienos įspūdžių.


Turėkite savo susitarimus, dienos ir vakaro struktūrą.


Jei vaikas sako nenorįs eiti į mokyklą, ramiai išsiaiškinkite mokyklos baimės priežastis. Svarbu paaiškinti, kad nemalonumai ar sunkumai mokykloje neišvengiami. Palaikymu ir pagalba leiskite jam pajusti, kad tikite, jog jis gali susidoroti su sunkumais. O jeigu reikės, jūs visada padėsite vaikui. 


Kartu su vaiku skaitykite arba kartu prieš miegą kurkite pasaką, kur vaikas galėtų įsijausti į narsaus ir drąsaus herojaus vaidmenis. Pavyzdžiui, papasakokite pasaką apie mergaitę, kuri labai bijojo kitų vaikų, bet vėliau nusprendė juos užkalbinti ir su jais susidraugavo.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis