Būsimų pirmokų tėvams patariama prieš mokslo metus atlikti paruošiamuosius darbus

Artėjant rugsėjo 1-ąjai, dalis būsimų pirmokų tėvų galbūt su jauduliu laukia mokslo metų pradžios. Ar pritaps tarp bendraamžių jų sūnus ar dukra? Kaip vaikui seksis mokytis? Kokių sunkumų gali iškilti? 

Siekiant, kad pirmieji mokslo metai mažiesiems būtų kuo sklandesni, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos specialistai pataria tėvams dar iki rugsėjo pradžios atlikti kai kuriuos paruošiamuosius darbus: su vaiku aplankyti mokyklą, supažindinti su keliu į mokyklą, ugdyti savarankiškumą ir kita.


Aplankykite mokyklą. Su vaiku, jeigu jis nelankė priešmokyklinio ugdymo grupės toje mokykloje, patariama nueiti iki mokyklos, apvaikščioti, pasižiūrėti, kur bus klasė, kaip nueiti iki valgyklos, tualeto. Jeigu dar prieš rugsėjį pavyktų susitikti su būsima mokytoja, būtų dar geriau. Taip pat patariama, jei yra galimybė, pasikalbėti su vaiku, kuris praėjusiais mokslo metais mokėsi toje mokykloje.


Supažindinkite su keliu į mokyklą. Pirmosiomis dienomis, net jeigu gyvenama šalia mokyklos, patariama kartu su vaiku paėjėti iki jos, priminti kelio ženklus, atkreipti dėmesį į pavojingesnes vietas. Tai paprasti, bet vaiko saugumui svarbūs dalykai. Tėvų pareiga – ne tik saugoti vaiką, bet ir mokyti jį saugotis, pabrėžia ministerijos specialistai.


Skatinkite vaiko savarankiškumą, mokykite planuoti.  Prieš mokyklą, pasak specialistų, būtų gerai skirti būsimam pirmokui nedideles savarankiško gyvenimo pradžios užduotėles, pavyzdžiui, nueiti iki artimiausios parduotuvės, nupirkti pieno ir parnešti grąžą. Jis jau turi mokėti susitvarkyti, susirinkti savo žaislus ar drabužius. Reikėtų mokyti pasiplanuoti, ką veiks rytoj, ir tam pasiruošti, nors tai būtų ir paprasti darbeliai ar veiksmai, tarkime, susidėti daiktus, reikalingus maudytis. Kai bus mokinys, toks vaikas kuprinę susidės pats, o ne tėtis ar mama. Ir pasiims tuos daiktus, kurių jam reikės rytojaus pamokoms, o ne visai savaitei. 


Mokykite vaiką išklausyti kitus ir nebijoti pasisakyti. Mažam vaikui, kuris taps daug didesnės bendruomenės nei šeima nariu, tai labai svarbu, pabrėžia specialistai. Šias savybes galima pradėti ugdyti šeimoje, kiemo draugų būryje. Žaisti teatrą ar kitus žaidimus, kad vaikas galėtų stovėti priekyje ir pristatyti savo idėjas, nes kartais jam teks stovėti prieš klasę ir ką nors pasakoti.


Eikite apsipirkti kartu su vaiku. Tėvai, ypač jeigu šeimoje tai pirmasis pirmokas, labai rūpestingai stengiasi supirkti įvairias priemones, kurių reikia mokyklai. Tokį sąrašą verta susidaryti, bet vaikui bus daugiau naudos, jeigu artėjant rugsėjui eis apsipirkti kartu ir su vaiku ir apie viską šnekėsis su juo, pabrėžia specialistai. Pavyzdžiui, perkant pieštukus, aiškinti, kad mokykloje jie bus reikalingi per piešimo pamokas, palyginti flomasterių kainas, kurie brangesni, kurie pigesni. Taip esą vaikas supras, kam reikės vienokių ar kitokių priemonių, ir kartu mokysis skaičiuoti.


Nepirkite visų priemonių iš karto. Dažnos mokyklos internetinėje svetainėje yra paskelbta, koks turėtų būti pirmoko krepšelis (kanceliarinės prekės ir pan.). Nepatariama visų priemonių susipirkti iš karto. Geriau tai daryti po pirmo susitikimo su mokytoju, kuris pasakys, ko tikrai reikia.


Laiku pasirūpinkite sveikatos pažymėjimu. Vaiko sveikatos pažymėjimą tėvai mokyklai turi pateikti ar gydytojas į elektroninę sistemą įvesti iki rugsėjo 15 d. 


Aptarkite pasikeisiantį dienos režimą. Kalbėkite su vaiku, ką reiškia lankyti mokyklą, kaip pasikeis jo „statusas“, įprastas dienos ritmas, kai taps mokiniu: visų pirma, į pamokas jis turės ateiti tam tikru laiku. Vadinasi, namuose privalės anksčiau eiti miegoti. Raginama paaiškinti vaikui, kodėl turės atsigulti anksčiau: kad jaustųsi nepavargęs, kad jam sektųsi mokykloje, kad užtektų energijos visai dienai. Mokslininkai sako, kad pirmokui būtina išmiegoti 8–10 valandų.


Pozityviai nuteikite mokyklai. Pasak specialistų, labai svarbu sudominti vaiką mokykla ir nenugąsdinti, vengti tokių frazių: „Baigsis tau katino dienos...“. Patariama nuteikti, kad mokykloje vaikas sutiks naujų draugų, kad bus įdomu, kad visi vaikai kartu pieš, vaidins, vyks į keliones, sužinos daug įdomių dalykų. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis