Valgymo sutrikimai įveikiami juos pripažįstant

„Labai norėjau tai paslėpti, kad niekas apie tai nesužinotų“, - sako nuomonės formuotoja Simona Cymbaliauskaitė (Simona CYM) „Jaunimo linijos“ tinklalaidėje „Iš širdies“ prisipažinusi, kad ankstyvoje paauglystėje jai buvo diagnozuotas valgymo sutrikimas ir kad sveikti ji pradėjo tik tuomet, kai pati sau pripažino turinti nesveiką požiūrį į maistą.

Patirtimi dalijasi specialistė ir sveikstančioji


Devyniolikmetė Simona Cym yra turinio kūrėja, keliautoja, tvaraus gyvenimo būdo propaguotoja. Pasirinkusi laisvus metus po mokyklos, Simona daug laiko skiria gilinimuisi į save ir kartu dalinasi su bendraamžiais savo patirtimi tiek apie sveiką gyvenseną, tiek apie emocinę higieną bei psichologinę pusiausvyrą. „Jaunimo linijos“ tinklalaidėje „Iš širdies“ ji pasakoja apie ilgai trunkantį sveikimą nuo valgymo sutrikimų.


„Mano sveikimas nuo valgymo sutrikimo prasidėjo nuo jo diagnozavimo - aš visad bandžiau atmesti tą faktą, nors pasąmonėje aš lyg ir žinojau: mano santykiai su maistu nebuvo geri ir aš nesveikai mečiau svorį. Kai man diagnozavo valgymo sutrikimą, aš supratau, kad tai yra realu, tai nėra tik mano mintys. Po diagnozės man išrašė preliminarų mitybos planą, man leido gydytis savarankiškai ir nuo to prasidėjo mano gyjimas“, - dalijosi jauna mergina.


Visą pokalbį su Simona galite pasiklausyti čia:Kaip pasakoja Valgymo sutrikimų linijos bedraįkūrėja, psichologė Svetlana Puronienė, valgymo sutrikimai priskiriami psichikos sutrikimams ir jie pasireiškia iškreiptu asmens santykiu su maistu, kuomet imama maistą riboti arba jį vartoti dideliais kiekiais, o pavalgius siekiama sąmoningai maisto bei suvartotų kalorijų „atsikratyti“.


„Sergant valgymo sutrikimais, sutrikdomi natūralūs organizmo alkio, sotumo pojūčiai, taip pat sutrikdomas savo kūno suvokimas. Dažnai žmonės mato save per daug apkūnius, nors aplinkiniams taip neatrodo. Savo kūno suvokimas gali kisti dienos, savaitės eigoje, net svoriui esant stabiliam“, - detalizuoja S.Puronienė.


Pasak valgymo sutrikimų specialistės, labai dažnai pirmą sykį žmogaus gyvenime valgymo sutrikimų simptomai atsiranda paauglystėje, nes tai – didelis permainų laikotarpis, kuomet tenka priimti kūno pokyčius, taip pat pamažu atsiskiriama nuo tėvų, ieškoma savo tapatumo, kuriami socialiniai ryšiai už šeimos ribų. Didelio neapibrėžtumo, staigių gyvenimo permainų laikotarpis, gyvenimo krizės gali sustiprinti poreikį ieškoti stabilumo, kontrolės poreikį. Tokiu būdu kūnas gali tapti apčiuopiamu įrankiu siekiant sukontroliuoti neapibrėžtumą ar problemas, kurias tiesiogiai sunku suprasti ar įveikti. Sutrikimą paleidžiančiu mechanizmu gali tapti visuomenės ar šeimos spaudimas atitikti lieknumo standartą, netinkami šeimos valgymo įpročiai, pirmi bandymai laikytis dietų.


Svarbu pastebėti valgymo sutrikimus pačioje jų užuomazgoje, nes pastebėjus ligą pačioje jos pradžioje, tikimybė pasveikti yra didžiausia. Labai dažnai nutinka taip, kad asmenys, turintys valgymo problemų, pagalbą gauna per vėlai, nes žmonės dažnai ligą slepia ir neigia.


„Aš asmeniškai nesijaučiu iki galo pasveikusi. Minčių, kad reikia save apriboti, kad tam tikriems patiekalams reikia kažkokios progos, ar kad aš esu pakankama, nepriklausomai nuo mano išvaizdos – jų dar yra, tačiau jos nelemia mano veiksmų. Šios mintys ne taip mane kontroliuoja. Man atrodo su laiku, su kiekvienais metais vis daugiau aš sąmoningėju, galiu atsiriboti nuo tų minčių ir neleisti joms pasiglemžti manęs, kaip tai buvo mano valgymo sutrikimo pike,“- pasakoja Simona CYM, jau šešerius metus sveikstanti nuo valgymo sutrikimų.


Pasak S.Puronienės, Valgymo sutrikimų linijos bendraįkūrėjos, efektyviausia valgymo sutrikimus gydyti iškart keliomis kryptymis.


„Gydant ligą svarbi psichoedukacija, padedanti suprasti ligą ir jos mechanizmus, švelninanti neigimo fazę, paskatinanti įsisąmoninimo procesus. Taip pat svarbus sutrikdyto valgymo ritmo atstatymas – pacientui skiriamas reguliarus maitinimasis, taip siekiant atstatyti tiek reguliarų svorį, tiek alkio ir sotumo jausmus. Prie sveikimo turėtų prisidėti ir kūno vaizdo užsiėmimai, padedantys priimti savo kūną tokį, koks jis yra. Didžiąją sveikimo kelio dalį užima psichoterapija, padedanti įsisąmoninti individualias valgymo sutrikimo atsiradimo priežastis, geriau suprasti save, savo poreikius, įgyti gebėjimą reguliuoti emocijas, įgalinti spręsti savo gyvenimo sunkumus kitaip nei per valgymą ar ribojimą“, - sveikimo nuo valgymo sutrikimų kompleksiškumą vardina S.Puronienė.


Kompetentingų specialistų, turinčių ilgametę patirtį gydant valgymo sutrikimus, komanda dirba Vilniuje, Vasaros ligoninėje, Valgymo sutrikimų centre. Gavus gydytojo psichiatro, ar šeimos gydytojo siuntimą galima užsiregistruoti ir atvykti pirminei konsultacijai, kuomet bus kvalifikuotai įvertinta būklė ir pasiūlytas gydymo planas. Valgymo sutrikimų centre teikiama kompleksinė, įvairių sričių specialistų pagalba. Baigus gydymo kursą rekomenduojama reguliariai apsilankyti pas gydytoją-dietologą, lankyti ilgalaikę psichoterapiją. Ligai būdingi atkryčiai, tad ilgalaikė tęstinė pagalba padės juos sušvelninti ar jų išvengti.


Įtarus valgymo sutrikimo simptomus, neišeinant iš namų nemokamą emocinę paramą, palaikymą, padrąsinimą, visą informaciją apie valgymo sutrikimus ir jų gydymą galima gauti paskambinus į Valgymo sutrikimų liniją kiekvieną antradienį (išskyrus švenčių dienas) nuo 18 iki 22 val. telefonu +37063122777. Pagalbą gali gauti tiek patys kenčiantieji, tiek jų šeimos nariai.


Nemokama ir anoniminė emocinė parama teikiama „Jaunimo linijoje“ visą parą telefonu 8 800 28 888 bei internetiniais pokalbiais (angl. „chatu) kiekvieną dieną nuo 18 iki 24 val.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis