Vaikų skausmas ir karščiavimas – požymių atmintinė bei pirmoji pagalba

Karščiavimas ir skausmas, ypač susiję su infekcijomis yra vieni iš pagrindinių simptomų, pasireiškiantys įvairaus amžiaus vaikams. Dažniausiai karščiavimą sukelia virusinės infekcijos, tačiau neretai tėvai ieško termometro ir po profilaktinių vaikų skiepų. Paprastai karščiavimas nėra pavojingas. Tai natūrali organizmo reakcija į ligos sukėlėją, padedanti imuninei sistemai kovoti su infekcija. Tačiau, jei karščiuojantis vaikas yra jaunesnis nei 3 mėnesių amžiaus, tai gali būti sunkios ligos požymis.

Skausmą dažniausiai sukelia trauma arba liga, bet kartais vaikai išgyvena stiprias emocijos, pavyzdžiui stresą ar baimę ir suvokia jas kaip skausmą (pvz., skrandžio skausmas). Skausmas gali išgąsdinti vaiką, o baimė tik sustiprina nemalonius pojūčius. Jei vaikas skundžiasi skausmu, būtina suteikti pagalbą.


Jauniems, nepatyrusiems tėvams gali būti sunku suprasti, kada maži vaikai kenčia skausmą. Tokiu atveju puikiai pasiteisina keli standartiniai vaikų kūno kalbos ženklai, indikuojantys ligą, pavyzdžiui: verkimas, skaudančios kūno dalies laikymas, sumažėjęs apetitas, nenoras žaisti, irzlumas, blyškumas, gausus prakaitavimas, greitas pulsas.


Karščiavimo požymiai gali būti: karšta oda, paraudęs veidas, prakaituota oda, drebulys, dantų griežimas, padažnėjęs pulsas ar kvėpavimas. Esant įtarimui, jog vaikas karščiuoja, tai reikia patvirtinti termometro matavimais.


Geriausias būdas matuoti temperatūrą, atsižvelgiant į vaiko amžių:


  • 3 metų ir jaunesni vaikai - rektalinis būdas (temperatūros matavimas per tiesiają žarną);
  • 4 metų ir vyresni vaikai, kurie geba kalbėti - oralinis (temperatūros matavimas per burną);
  • bet kokio amžiaus vaikai - aksiliarinis (po pažastimi) ir bekontaktis. Tai yra tinkami, tačiau mažiau tikslūs metodai;
  • Ausies termometrai rekomenduojami nuo 6 mėnesių amžiaus ir vyresniems.


Jei vaikas jaučiasi prastai, praranda skysčius ir pakilusi temperatūra sukelia bendrą diskomfortą ar nerimą, reikėtų apsvarstyti medikamentinį gydymą.


Vaikų tarpe ibuprofenas ir paracetamolis yra dažniausiai vartojami nereceptiniai vaistai, skirti malšinti karščiavimą arba lengvą ar vidutinio stiprumo skausmą, susijusį su gerklės skausmu, vidurinės ausies uždegimu, dantų, galvos ir kitais skausmais. Abu preparatai yra veiksmingi ir paprastai gerai toleruojami. Svarbu atsiminti, kad vaisto dozė priklauso nuo vaiko amžiaus ir svorio, todėl labai patogu, kai vaikams skirto ibuprofeno (Ibustar) pakuotėje būna pridėtas geriamasis švirkštas, kuris yra skirtas tiksliam dozavimui. Vaikams ir paaugliams ibuprofenas dozuojamas atsižvelgiant į kūno svorį. Tinkamas dozavimo intervalas pasirenkamas pagal simptomus ir nustatytą maksimalią paros dozę. Tarp vaisto vartojimo intervalo turi praeiti mažiausiai 6 valandos. Negalima viršyti rekomenduojamos paros dozės. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.


Karščiuojantis vaikas turėtų dėvėti lengvus, orui laidžius drabužius. Šilti drabužiai ir antklodės trukdo kūnui atvėsti, o tai gali kelti diskomfortą. Patalpose palaikykite optimalią temperatūrą, dažnai vėdinkite. Įsitikinkite, kad vaikas geria pakankamai, nes karščiuojantys vaikai greitai praranda skysčius. Taip pat svarbu atitinkamas poilsio ir ramybės režimas. Visą dieną gulėti lovoje nebūtina, tačiau sergantis vaikas turėtų būti laikytis ramybės. Paprastai vaikams nerekomenduojama naudoti drungnos kempinės, šalto dušo ar ledo paketų karščiavimui mažinti - tai gali pabloginti situaciją ir sukelti šaltkrėtį ar komplikacijas. Jei vaikas karščiuoja ilgiau nei 3 dienas, gausiai vemia ar viduriuoja, pasirodo pirmieji dehidratacijos požymiai (troškulys, silpnumas, išblyškusi oda, šaltos galūnės, retas šlapinimasis), odos bėrimas ar skausmas šlapinantis būtina kreiptis į gydytoją.

Užsakymo nr.: PT_82782

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis