Dienos patarimas: kaip grūdinti vaiką?

Grūdinimas didina organizmo atsparumą įvairiems aplinkos veiksniams (skersvėjui, aukštai ar žemai temperatūrai, drėgmei ir t. t.)

 

Neteisingai daro tie tėvai ir seneliai, kurie paniškai bijo peršaldyti mažylį, nebūna su juo vėsiame gryname ore, nevėdina kambario, stengiasi kuo šilčiau vystyti ir rengti. Nors kūdikius gaubia ypatinga priežiūra ir dėmesys, tokie „šiltnamio“ mažyliai serga dažniau. Užtenka mažiausio skersvėjo kambaryje ir jie jau sloguoja...


Penki žingsniai

 

Viena svarbiausių sėkmingo grūdinimo sąlygų yra nuolatinės nepertraukiamos procedūros. Kita – laipsniškumas: nuo švelnesnių procedūrų pereinama prie labiau grūdinančių, pavyzdžiui, ilginamas masažo ar mankštos laikas, mažinama maudymo vandens temperatūra ir t. t. Trečia – individualus įvairių procedūrų parinkimas pagal mažylio reakciją. Ketvirta sąlyga – būtina pasiekti, kad grūdinimą mažylis suvoktų kaip įdomų žaidimą, todėl grūdindami šypsokitės jam, kalbinkite. Penkta – vaikeliui susirgus grūdinimą nutraukite. Po ligos vėl pradėkite nuo švelnesnių procedūrų.

 

Apranga

 

Grūdinimas – tai ir tinkama kūdikio apranga. Oro temperatūra po vystyklais ar drabužiais visuomet yra 5-8 laipsniais aukštesnė už kambario. Kuo mažylis šilčiau aprengiamas, tuo kūno ir aplinkos temperatūrų skirtumas didesnis. Dėl to gali atsirasti prakaitinė, iššutimas.

 

Oro vonios ir masažai

 

Paprasčiausia, visiems prieinama grūdinimo procedūra – oro vonios per masažą ir mankštą. Tai daroma išvėdintame kambaryje, kurio oro temperatūra 20-22 laipsniai. Vasarą šią procedūrą, kai nėra vėjo ir temperatūra ne žemesnė nei 22 laipsniai, galima atlikti lauke, saulės šviesoje.

 

Vandens procedūros

 

Stipriau organizmą veikia vandens procedūros. Trečią gyvenimo mėnesį kūdikis aptrinamas kilpiniu rankšluosčiu arba pirštine. Kūdikio oda labai švelni, todėl savaitę prieš pradėdama trinti drėgna kilpine pirštine odą iki paraudimo masažuokite švariu flanelės ar vilnonio audinio gabaliuku. Po savaitės suvilgykite švarią kilpinę pirštinę 34-35 laipsnių vandeniu ir kas 5-6 dienas mažinkite temperatūrą po vieną laipsnį iki 27. Po kiekvienos procedūros kilpinę pirštinę švariai išplaukite.

 

Reguliariai grūdinamas kūdikis būna ramesnis, geresnės nuotaikos, aktyvesnis ir geriau miega bei valgo.

 

Kontrastas

 

Viena iš stipriai veikiančių grūdinimo procedūrų – kontrastinės kojų vonios. Paimkite du dubenėlius: į vieną įpilkite 38 laipsnių temperatūros, į kitą – 4 laipsniais vėsesnio vandens. Prilaikydama už pažastų 1 min. įstatykite kūdikį į vonią su šiltu vandeniu iki pusės blauzdų, o po to 5 sek. į vėsesnio vandens dubenį. Tai kartokite mažiausiai 3 kartus. Tokį grūdinimą po truputį ilginkite iki 20 sek.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis