Dažniausios nėštumo infekcijos: ką svarbu žinoti kiekvienai būsimai mamai

Infekcija, paskatinanti priešlaikį gimdymą, gali būti virusinės, bakterinės ar grybelinės kilmės. Mikroorganizmų, grėsmingų nėštumui, o vėliau ir naujagimiui, begalė. Pavojingi net paprasčiausių kvėpavimo takų uždegimų sukėlėjai, nes kai kurie krauju gali patekti į visas kūno ląsteles ir lemti ligą bet kurioje vietoje, taip pat ir gimdoje.

Dažniausios infekcijos yra šios:

B grupės streptokokas, žarninė lazdelė – dažniausi naujagimių infekcijos kaltininkai, kurie gyvena moters organizme, dažniausiai žarnyne. Dėl ne visada žinomų priežasčių kai kada šios bakterijos apsigyvena greta žarnyno esančioje makštyje, šlapimo takuose. Iš čia gali patekti į vaisiaus aplinką ir gali jį užkrėsti. Šios bakterijos dažniausiai yra naujagimių įgimtų užkrečiamųjų ligų priežastis. Jei nėščiosios organizme uždegimas yra šlapimo takuose, dažniausiai jo sukėlėjas – žarninė lazdelė.


Chlamidiozė – gana dažna priešlaikio vaisiaus vandenų nutekėjimo ir gimdymo, vaisiaus mažo svorio priežastis. Tačiau daugelyje šalių nėščiųjų chlamidiozės patikros nėra, nes brangu ir gydymo poveikis bandant mažinti priešlaikių gimdymų nėra pakankamai įrodytas.


Toksoplazmozė taip pat gali sukelti persileidimą, priešlaikį gimdymą, bet dažniau sutrikdo vaisiaus raidą, klausą, regą. Dėl šios ligos daug metų buvo kaltinamos katės, nors iš tiesų labai dažnai užsikrečiama ragaujant žalios mėsos, valgant ją nepakankamai gerai rūkytą, keptą ar virtą, prastai plaunant rankas, vaisius, daržoves. Visada reikia elgtis atsakingai ir saugiai, tada užsikrėsti tikimybė daug mažesnė. Didžioji dalis nėščiųjų jau būna susidūrusios su toksoplazmomis anksčiau ir turi imunitetą. Svarbiausia, kad moterys neužsikrėstų per nėštumą, ypač pirmomis jo savaitėmis. Įtarus toksoplazmozę reikėtų tirti kraujo mėginius ieškant specialių imunoglobulinų. Jei jie rodo ūmią ligą, skiriamas gydymas.

 

Citomegalo viruso infekcija neturi specifinių požymių. Citomegalo virusas plinta per organizmo skysčius (spermą, seiles, šlapimą, gimdos kaklelio gleives), todėl užsikrėsti galima per lytinius santykius, bučiuojantis su ligoniu, perpilant kraują. Liga gali būti „nebyli“ arba panaši į peršalimą, kai temperatūra neaukšta. Bėda, jei virusas paveikia vaisių, nes tai gali lemti sunkią mažylio negalią. Tačiau dažniausiai tyrimai nerodo ūmios infekcijos, apie 60–70 proc. nustatoma jau iki nėštumo buvusios infekcijos požymių. Tyrimai visoms nėščiosioms neatliekami, nebent randama įtartinų pokyčių vaisiui ar naujagimiui. Gydymo nėra, todėl nėščiajai nustačius virusą nieko pakeisti negalima.


Hepatitas B – sunki liga, kuria galima užsikrėsti lytiniu arba kraujo būdu (per operaciją, perpilant kraują, taisant dantis, per nepakankamai dezinfekuotus kirpyklų ir grožio salonų įrankius). Būtų tikrai svarbu ligą laiku nustatyti. Žinant, kad mama užsikrėtusi, naujagimį galima kuo greičiau apsaugoti nuo šios infekcijos, sukeliančios kepenų nepakankamumą, cirozę, jį paskiepijant ir sušvirkščiant gama globulino. Per nėštumą mamai skiepytis nepatartina, tai reikėtų atidėti po gimdymo.


Raudonukė per nėštumą labai pavojinga. Moters, kuri šia liga persirgo, kol pastojo, organizme susidarė ilgalaikis imunitetas, todėl nesusirgs. Daugelyje šalių, jei moteris nesirgusi, planuojant nėštumą patariama pasiskiepyti. Raudonukė gali būti persileidimo, vaisiaus žuvimo gimdoje priežastis, o naujagimis gali turėti dauginių širdies ydų ir kitų bėdų.


Pūslelinės virusas, patekęs į organizmą, čia apsigyvena visam laikui. Todėl nusilpus imunitetui, pervargus ar patyrus įtampą virusas suaktyvėja. Juo užsikrėsti būtų pavojinga iki gimdymo likus porai savaičių. Tada didesnė rizika susargdinti naujagimį. O jei liga labai ūmi, nėščiajai gali būti skirta vaistų nuo virusų. Pavieniams bėrimams tinka tepaliukai nuo viruso.


Patarimai, kaip išvengti infekcijų grėsmės:


Jei odoje atsirado pūlinukų, juos tepkite dezinfekuojamuoju tirpalu ar tepalu. Nespaudinėkite! Geriau kreipkitės į kosmetologą.


Valgykite tinkamai paruoštą mėsą, gerai nuplautas vaisius ir daržoves. Visada gerai tekančiu vandeniu ir muilu nusiplaukite rankas.


Venkite užkrečiamąja liga sergančių žmonių, jokiu būdu nesinaudokite jų asmeninės higienos reikmenimis, rankšluosčiais.


Nesibučiuokite su žmogumi, ant kurio lūpų arba šalia jų yra pūslelių ar šašelių.


Jei jūsų vaikas serga virusine arba bakterine liga, tegul jį prižiūri kitas šeimos narys arba naudokite kaukę. Sergančiam suaugusiam šeimos nariui patartina ryšėti kaukę. Tai šiek tiek apsaugo nuo kontakto su užkratu.

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis