Svarbiausia informacija apie gripą: požymiai ir pagalba susirgus

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, gripo epidemiją jau yra paskelbusios 7 savivaldybės iš 60. Ką žinoti apie gripą tėvams, auginantiems vaikus? Svarbiausia informacija apie gripo požymius, gydymą ir profilaktiką.

Kas sukelia gripą?


Gripą sukelia kelių rūšių virusai. Kasmet pasaulyje išplinta vis kitoks virusas, todėl nuo šios ligos atariama skiepytis kiekvieną rudenį.


Gripas plinta lašeliais per orą. Šią ligą sukeliantis virusas ne tik lakus, sklinda kaip aerozolis, bet ir labai paplitęs. Vaikas užsikrečia, kai šalia esantis žmogus kosti, čiaudi. Lašeliai pasklinda visame kambaryje ir patenka ant kūno, veido, į nosiaryklę.


Virusai, nusėdę ant jos gleivinės, pradeda daugintis. Užsikrėsti taip pat galima per seiles, aplaižius šaukštą, kuriuo naudojosi ligonis. Vieni nuo kitų maži vaikai suserga dalindamiesi tais pačiais žaislais ir daiktais, būdami uždaroje patalpoje su sergančiu asmeniu.


Kaip atpažinti?


Jei paskelbiama epidemija, tikėtina, kad gripu susirgs nemažai vaikų. Gripas yra panašus į bet kurią kitą virusinę viršutinių kvėpavimo takų ligą, bet sunkesnis. Suaugęs žmogus dažnai jį atpažįsta, nes laužo kaulus, jaučiasi tarsi sumuštas. Vaikas niekada to nepasako. Jam tiesiog negera, jaučiasi nelaimingas, yra irzlus, piktas, čiaudi, sloguoja. Aukšta temperatūra laikosi 2–3 dienas, mažiausiai – parą. Kosulys iš sauso virsta drėgnu, vaikas atkosti skreplių. Gerklė parausta, peršti, skauda akutes, jos ašaroja. Vaikui silpna, jis jaučia nuovargį, yra mieguistas.


Kaip padėti?


Būtina kreiptis į gydytoją ir ligą nustatyti, nes gripas gali sukelti sunkių komplikacijų. Tuo jis skiriasi nuo kitų virusinių ligų. Ypač sunkiai šia liga serga kūdikiai ir maži vaikai, nes jie labai greitai netenka skysčių ir būklė sparčiai pablogėja.


Antibiotikai gydant gripą netinka, nes jie gydo tik bakterines ligas. Pirmiausia vaikui reikia tausojamo dienos režimo: paguldyti į lovą, duoti gerti skysčių, nes karščiuodamas organizmas nemažai jų praranda. Be to, sergančiame organizme yra daug virusų, nuodų ir juos reikia „išplauti“. Vaikas turi išgerti maždaug 1,5 litro šiltų arbatų. Padeda vitaminas C, ežiuolė, islandinė kerpena, kurie stiprina imuninę sistemą. Jei nosis yra užburkusi, galima įlašinti nosies vaistų arba sugirdyti geriamųjų vaistų. Nosį reikia gerai išvalyti. Mažas vaikas nemoka jos iššnypšti, tad galima įpurkšti jūros vandens aerozolio.


Slaugomą ligonį reikia laikyti toliau nuo kitų šeimos narių, nuolat vėdinti kambarius. Būtina dažnai valyti dulkes šlapia šluoste ir plauti grindis, nes kosint ir čiaudint ant paviršių nusėda daug virusų.


Komplikacijos


Ši liga gali komplikuotis, kai vaiko organizmas yra neatsparus, nusilpęs po kitų ligų, jei virusas labai aktyvus. Jei sergantis vaikas guli lovoje, miega, geria daug skysčių, imuninė sistema pailsi ir sustiprėja. Antraip organizmas gali nesusidoroti su virusais. Tada gali lengvai „prikibti“ bet kuri bakterija ir sukelti gerklės uždegimą, sinusitą, bronchitą, plaučių uždegimą. 


Po ligos


Kai pasveiksta, nukrinta temperatūra, dar nors tris dienas vaiko nereikėtų leisti į darželį ar mokyklą. Jam patartina pagulėti, pamiegoti dieną, gerti daug skysčių, valgyti daržovių ir vaisių. Pasitarus su gydytoju, galima duoti organizmą po ligos stiprinančių maisto papildų.


Profilaktika


Pasaulio sveikatos organizacija skiepus pripažįsta veiksmingiausia gripo specifine profilaktikos priemone. Jie apsaugo nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Skiepijimasis būtent tam gripo sezonui skirtomis vakcinomis yra pati veiksmingiausia gripo profilaktikos priemonė.


Gripo vakcina rekomenduojama pasiskiepyti rudens-žiemos laikotarpiu, nes reikia maždaug dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūnai kovai su gripo virusu.


Nors skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, nereikėtų pamiršti ir nespecifinių gripo bei ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų prevencijos priemonių.

 

Todėl ULAC rekomenduoja:


tinkamai ir dažnai plauti rankas, nusiplovus jas nusausinti;


vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;


vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;


laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų – prisidengti nosį ir burną, vienkartines nosinaites nedelsiant išmesti, nusiplauti rankas;


neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;


gerai vėdinti patalpas;


susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, neiti į darbą, sergančių vaikų neleisti į vaikų ugdymo įstaigas, gydytis, kaip nurodė gydytojas;


sergantys gripu asmenys apsaugoti kitus gali dėvėdami medicinines kaukes, kurios sulaiko kvėpavimo takų sekretus kosint ar čiaudint, bei sveiki žmonės slaugydami sergantį asmenį taip pat turėtų dėvėti medicininę kaukę.



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis