G. Markovičienė. Vaikų sveikata būtina rūpintis ne tik dėl „varnelės“

Negali neraminti faktas, kad net apie 80 tūkst. vaikų mūsų šalyje dar neatliko kasmetinio profilaktinio sveikatos patikrinimo. Kas tai – tėvų nerūpestingumas ar sveikatos apsaugos sistemos spragos?


Valstybinės ligonių kasos duomenimis, sveikatos šiemet iki rugsėjo 10-osios dar nebuvo pasitikrinę apie 20 proc. visų 3-18 metų amžiaus vaikų, kurių iš viso turime apie pusę milijono. Skaičiai šokiruoja. 


Tačiau dvi stovyklos, vienoje kurių yra medikai bei sveikatos apsaugos politikos formuotojai, o kitoje - vaikų tėvai, situaciją vertina visiškai skirtingai. Paradoksalu, bet iš esmės abi pusės yra teisios.


Pirmoji stovykla labai argumentuotai dėsto, kad kasmetinis sveikatos tikrinimas padeda nustatyti galimas lėtines ligas ir taip sukuria galimybę joms užkirsti kelią. Jei vienas iš tėvų ateina su vaiku ar paaugliu, kuris smarkiai karščiuoja, medikas visų pirma deda visas pastangas ligonį išgydyti ir per trumpą konsultacijai skirtą laiką nebespėja patikrinti, ar vaikui, pavyzdžiui, nėra mažakraujystės, širdies ūžesių ir pan. Tokius į akis akivaizdžiai nekrentančios dalykus galima pastebėti tik kasmetinės patikros metu. Taip teigia pirmoji stovykla ir yra teisi. 


O tėvai (aišku, negalima absoliutinti, kad visi, bet bent jau didelė dalis - tikrai) aiškina, kad deklaruojami siekiai yra gražūs. Tačiau jie esą tik deklaruojami. Mat neva vaiką kasmetinės profilaktikos metu apžiūri tik šeimos gydytojas bei odontologas. Šeimos gydytojo apžiūra, sakoma, būna visiškai paviršutiniška, tik „dėl varnelės“. Kokie nors tyrimai skiriami nebent tik tėvams pareikalavus, ir tai tik pro sukąstus dantis. Kita vertus, visiškai lengva suprasti ir medikus. Ar jie gali skirti daug dėmesio iš pažiūros sveikam vaikui, kai koridoriuje eilės laukia ne vienas karščiuojantis ar vemiantis? 


Valstybinės ligonių kasos duomenimis, sveikatos šiemet iki rugsėjo 10-osios dar nebuvo pasitikrinę apie 20 proc. visų 3-18 metų amžiaus vaikų.
Valstybinės ligonių kasos duomenimis, sveikatos šiemet iki rugsėjo 10-osios dar nebuvo pasitikrinę apie 20 proc. visų 3-18 metų amžiaus vaikų.
Shutterstock nuotr.


O eilės visų pirma susidaro dėl to, kad gydytojai turi ne tik gydyti. Jie dar ir popierizmu užversti. Tačiau bet kokiu atveju profilaktinės apžiūros metu vaikui skiriamos kelios minutės, kurių metu su gydytoju tėvai gali bent jau pasidalinti įtarimais, kas vaikui gali būti negerai. Ir tikrai yra šansas, kad pavojinga, plika akimi nepastebima liga bus nustatyta laiku. Tad, gerbiami tėveliai, nesipiktinkite, kai iš jūsų reikalaujama pažymų apie vaikų sveikatą. 


Beje, juk ir iš dirbančiųjų reikalaujama reguliariai tikrintis sveikatą. Priklausomai nuo profesijos, profilaktinio sveikatos patikrinimo reikia kasmet arba kas dvejus metus: reikalaujama įrašo asmens medicininėje knygelėje (sveikatos pase) apie tinkamumą dirbti tam tikrą darbą. 


Mums kažkodėl visada atrodo, kad sveikatos problemos pasireikš bet kam kitam, tik ne mums. Ir laiko savo pačių sveikatos apžiūrai dažniausiai mes, sąmoningi, suaugę žmonės, randame tik tuomet, kai esame priversti tai daryti pagal įstatymo raidę. O mažiausieji, mūsų vaikai, mūsų valstybės ateitis – yra mūsų suaugusiųjų rankose. Tėvų, kurie turi suvokti, kad tokios patikros – ne laiko gaišatis, o svarbi, vaiko sveikatą ir gerovę užtikrinanti procedūrą. Medikų, kurie privalo savo darbą atlikti sąžiningai ir neatmestinai. 


Todėl matydama, kad pasaulis vis daugiau dėmesio skiria sveikatai plačiąja šios sąvokos prasme, tikiu, kad kitąmet per tą patį laikotarpį nepasitikrinusių sveikatos vaikų dalis bus bent jau dvigubai mažesnė.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis