Fotoreportažas iš MAMŲ MUGĖS: ką čia veikia sutiktos žinomos mamos

Vilniuje prasidedanti „Mamų mugė“ spalio 10-13 dienomis persikels ir į Kauną. Du kartus per metus rengiama mugė kiekvienąkart stebina čia atėjusius tėvus. Ne tik prekių gausa, bet ir kas kartą diegiamomis inovacijomis bei labdaros idėjomis. TAVO VAIKO kūrybinė grupė „Mamų mugėje“ lankėsi išvakarėse ir sutiko čia ne vieną žinomą Lietuvos mamą.

„Mamų mugės“ daug pristatinėti nereikia – auginantys vaikus jos laukia kaip tikintys atlaidų. Čia ne tik galima parduoti savo vaikų drabužius, žaislus ir kitus daiktus, bet ir pigiai, greitai ir patogiai apipirkti vaikus visam sezonui. Jau šešioliktą kartą duris atverianti didžiausia Baltijos regione vaikų ir nėščiųjų prekių mugė iš viso trunka 10 dienų ir joje galima rasti beveik 200 000 daiktų – prekių nėščiosioms, naujagimiams, kūdikiams, žaislų, knygų, drabužių, avalynės, mokyklinių, sporto prekių. Taip pat mugėje veikia damų skyrius bei skyrelis su namų apyvokos daiktais.


Vilniuje mugė prasideda rugsėjo 19 dieną ir truks dešimt dienų, iki rugsėjo 29-osios. Finalinės mugės dienos prasidės po prekių papildymo, rugsėjo 26-ąją Nėštukių diena, o baigsis 29 dieną nuolaidomis, siekiančiomis iki 70 procentų. „Mamų mugė“ sugrįžta į Kauną, ji ten duris atvers spalio 10-13 dienomis.


„Mamų mugės“ atidarymo išvakarės tradiciškai pirmieji gali apsipirkti mugės savanoriai ir rėmėjai. TAVO VAIKAS taip pat jau daug metų draugauja ir palaiko „Mamų mugės“ idėją, tad mūsų kūrybinė komanda pateikia pirmuosius savo įspūdžius ir nuotraukų galeriją.




Mugėje sutikome ir daug žinomų mamų, kurios palaiko „Mamų mugės“ idėją. Štai Pametinukes dukrytes auginanti verslininkė Erika Purauskytė mugėje pirmiausia keliauja į avalynės skyrių. Vyresnioji Vasara lanko lauko darželį, tad, pasak Erikos, kokybiški lauko drabužiai bei avalynė jų šeimai yra labai svarbu. Į pirkinių krepšį Erika jau buvo įsidėjusi ne vieną porą batų (beje, viena, kone naujutėlė, kainavo 1 eurą!) ir mielai sutiko pasidalinti, kuo ją žavi „Mamų mugės“ idėja: „Nežinau, kaip be jos išgyvenčiau, pažiūrėkit, vien kiek batų porų reikia. Kiekvieną dieną iš darželio grįžtam namo su maišais purvinų daiktų. Man svarbiausia, kad vaikas būtų laimingas, o jei jis laimingas baloj, tai kodėl gi ne. Svarbiausia – turėti jį kuo perrengti ir perauti. Jeigu pirkčiau naujus drabužius, mane graužtų sąžinė, kad leidžiu pinigus ir eikvoju planetą. Juk vaikai taip greitai viską išauga! Aš esu rami pirkdama iš antrų laikų, o ir vaikas laimingas“.


Erika pasakoja, kad šiuo metu jos dukrytės labai mėgsta rengtis ir autis vienodai, todėl mugėje ji taip pat stengiasi ieškoti vienodų arba labai panašių rūbelių. „Toks amžius, kai labai norisi rengtis „kaip sesė“. Jei viena apsirengs drabužį su zuikučiu, kitai irgi būtinai prireiks zuikučio. Aš pati mielai pasidalinčiau vienodais pametinukių drabužiais ir mugėje pasigedau skyriaus pametinukams. Sutinku vis daugiau mamų, kurios rengia pametinukus vienodai“, – pasakoja Erika.


Erika Purauskytė
Erika Purauskytė
Marius Morkevičius


Kristiną Savickytę sutikome mugės knygų skyriuje. Trijų vaikų mama, kurios mažiausiasis Motiejus šiemet pradėjo lankyti pirmą klasę, prisipažino, jog pirmiausiai visada užsuka į knygų karalystę: „Su „Mamų muge“ esu nuo pirmųjų metų. Pirmiausia buvau dalyvė, tada įsijungiau į savanorių veiklą, buvau jų koordinatorė, tada dėl didelio savo darbų srauto padariau pertrauką, nors bendruomenėje esu iki šiol – vedu savanoriams mokymus. „Mamų mugė“ nuo savo veiklos pradžios padarė didžiulę pažangą, tas pokytis akivaizdus – vien jau jos mastas koks! Kiekvieną kartą mugė nustebina savo geraisiais pokyčiais. Prieš dvi dienas čia vedžiau „Mamų mugės“ savanoriams mokymus – viskas aplink buvo tuščia. Dabar, po dviejų dienų, kai atėjau ir čia tiek daiktų užpildyta – nejučiomis vis tiek aikčioji ir stebiesi... Patinka tuo, kad yra naujovių kiekvienais metais, mane visada maloniai stebina, kaip mugės organizatoriai nesustoja ir eina į priekį“.


Paklausta, kokius pirkinius šiemet planuoja, Kristina atsakė: „Pirmiausia keliauju į knygų skyrių, jeigu labai neturiu laiko, tai tik čia ir apsiperku. Šiemet planuoju daugiau pirkinių – Motiejus per metus paaugo net 10 cm, tad išaugo daug drabužių. Ieškosiu šiltų drabužių, kombinezonų. Ką parduodu pati „Mamų mugėje“ – tai žaislus ir knygas. Kai matau, kad jie jau „išaugo“ mūsų namus, drąsiai perleidžiu kitiems“.


Kristina Savickytė
Kristina Savickytė
Marius Morkevičius


Tuoj ketverių metukų gimtadienį švęsiančią Luną auginanti Rimantė Kulvinskytė „Mamų mugėje“ rinko kombinezoną dukrytei. Paklausta, ar pirmą kartą čia lankosi, moteris patikino, kad ne. Pirmas kartas buvo dar tada, kai laukėsi pirmagimės ir atėjo čia įsigyti daiktų pirmajam kraiteliui. Moteris šįkart apsipirkti atėjo tikslingai su sąrašiuku mintyse, pasak jos, kad „neprisipirktų to, ko nereikia“: „Kai pirmą kartą atėjau į „Mamų mugę“, sutrikau nuo daiktų kiekio. Tada nelabai žinojau, ko ir kiek reikia pirkti. Dabar atvažiavau sąmoningai, ryte vaiką išsimatavau, kad nesuklysčiau dėl dydžių. Žinau, kad Lunai reikia rudeninio kombinezono, pižamos, dar pirkau plastilino rinkinį. Prieš „Mamų mugę“ namuose susitvarkėm spintas, kad žinotume, ko trūksta ir reikia, nenoriu turėti daug daiktų. Mugės idėja patinka dėl tvarumo idėjos, nes tekstilės pramonė yra viena labiausiai teršiančių planetą, o jos vartojimas yra beprotiškas. Vaikai auga labai greitai, o nauji drabužiai kainuoja daug. Smagu, kad čia mamos gali ateiti pabendrauti viena su kita, kažkiek užsidirbti arba bent jau pasidengti išlaidas. Visokeriopai gera idėja“.



Rimantė Kulvinskytė
Rimantė Kulvinskytė
Marius Morkevičius


Dvejų metų sūnų Herkų auginanti aktorė Lina Rastokaitė „Mamų mugėje“ lankosi taip pat ne pirmą kartą. „Matau didelę šios mugės prasmę – pirmiausia yra tai, kad mamos dalijasi, be to, čia galima įsigyti pigiau daiktų, kurių reikia. Trečia, man smagu, kad tie drabužiai ir batai nemiršta. Mamos žino, kad nuperki vaikui batus ir po savaitės jie gali nebetikti. Čia yra tiek daug vienetų daiktų – tūkstančiai! Įsivaizduokite, kad jie būtų ne čia, o keliautų į šiukšlynus. Pasaulyje vyksta tokie dideli klimato kaitos pokyčiai! „Mamų mugė“ duoda ir finansinę, ir socialinę naudą. Pagaliau kiek džiaugsmo ji suteikia – moteriai pamatyti tiek daug visko vienoje už prieinamą kainą! Man atrodo, kad širdis džiaugiasi kiekvienai“, – šypsosi Lina.


Lina Rastokaitė
Lina Rastokaitė
Marius Morkevičius


Trijų vaikų mama Nora Lapinskienė sako, kad mugėje dalyvauja daug metų, nes jai patinka atsakingo vartojimo ir šeima - šeimai idėjos. Šiemet pirmi metai, kai dėl laiko trūkumo Nora atėjo tik apsipirkti ir nepristatė daiktų. Tačiau iki šiol mugėse ji dalyvaudavo pristatydama savo dukrytės išaugtus daiktus. 8 metų Emilija Goda mamai padėdavo pasiruošti mugei. „Daiktų pristatymas į mugę užima nemažai laiko, bet mes tai darome kartu su dukryte, vadinu tai mokomąja priemone. Mes kartu atrenkam, skalbiam drabužius, prisegam etiketes. Manau, kad tai moko vaiką taupyti žemės išteklius“, – sako Nora Lapinskienė. Pirmiausia žinoma moteris mugėje apsilanko knygų skyriuje, nes labai mėgsta skaityti. „Knygos šiuo metu labai brangios, o čia galima nusipirkti už kelis eurus“, – sako pašnekovė ir nuolatinė „Mamų mugės“ dalyvė.


Nora Lapinskienė
Nora Lapinskienė
Marius Morkevičius


„Mamų mugės“ sumanytoja Jurga Barbora Jauniškienė – keturių vaikų mama, šią idėją kadaise parsivežusi iš JAV, kur su šeima kurį laiką gyveno. Veikli ir idėjų kupina moteris kiekvienais metais mugėje įgyvendina naujovių. Štai pernai pirmą kartą mugėje buvo įrengtas mokyklinių prekių skyrelis – vadovėlių, pratybų sąsiuvinių, kuris iš karto buvo pamėgtas šeimų. Tąkart iš 400 pristatytų prekių buvo parduotos 350. Šiemet pirmą kartą pasiūlytas „Džentelmenų skyrius“ – prekės vyrams. „Mamų mugės“ dalyvių skaičius – 1800 – jau keleri metai yra nekintantis.


MAMŲ MUGĖS sumanytoja Jurga Barbora Jauniškienė
MAMŲ MUGĖS sumanytoja Jurga Barbora Jauniškienė
Marius Morkevičius


Šiais metais didžiausia mugės naujovė – plėtra. Jurga Barbora Jauniškienė sako, kad per šešiolika mugės gyvavimo metų sukaupė didelę patirtį ir įdirbį, kuriuo nori dalintis su visais norinčiais panašias muges rengti savo mieste: „Visas mugės pagrindas – pasiruošimo ir organizavimo – yra nematomas. Tai ir etikečių spausdinimas, drabužių paruošimas mugei ir kt. Šiemet atnaujinome mugės IT platformą, kurią testuojame šioje mugėje. Esame pasirengę dalintis visu organizaciniu mugės paketu su tais, kas norėtų surengti panašias muges savo mieste, mokykloje ar įstaigoje. Pasibaigus mugei Vilniuje, spalio 10-13 dienomis ji vyks Kaune Urmo bazėje, planuose yra ir mugė Klaipėdoje. „Mamų mugė“ organizuojama dviem etapais, į pirmąjį 1200 vietų dingsta akimirksniu, vadinasi, yra poreikis muges rengti dažniau. Nuo šiol norime dalintis savo sukurtu mugės modeliu. Tai gali būti specializuotos knygų, drabužių, mokyklinių reikmenų mugės. Arba mugė, skirta tik paauglių prekėms. Jose gali dalyvauti ir 100, ir 200 dalyvių, tai gali būti vienos dienos, dviejų dienų ar savaitės trukmės mugės. Gal atsiras norinčiųjų jas rengti Fabijoniškėse, Žirmūnuose ar kitur. Galbūt kai kam nepatinka per didelė gausa „Mamų mugėje“, norisi mažesnės erdvės. Kviečiam veiklias mamas rengti mažesnes muges ir siūlom savo įdirbį. Anksčiau negalėjome to padaryti dėl programinės įrangos ypatumų“.


Kiekvienoje mugėje nuperkama iki 100 tūkst. įvairių prekių. Tad tokiai gausybei daiktų suteikiamas antras, o kartais ir trečias gyvenimas, pakartotinis panaudojimas. Tai liudija ir apie atsakingą šeimų požiūrį į aplinką. Labdarai kas kartą išdalijama iki 35 tūkstančių daiktų. Norintys gauti labdaros, turi pildyti anketą www.mamumuge.lt, kurią ras rubrikoje „Labdara“. Mugės dalyviai dalį gauto pelno aukoja ir baigiamam statyti Mykolo Sapočkos vaikų hospisui. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis