Kodėl kai kurie tėvai nuskuta savo mažiems vaikams plaukus?

Yra žmonių, manančių, kad pirmuosius vaiko plaukus reikia nuskusti, tada esą jie ataugs vešlesni ir stipresni. Tiesa tai ar pramanai? Iš kur atsirado toks paprotys?

Naujagimiai dažniausiai gimsta pliki arba su vos matomais plaukučiais. Kūdikiui augant, keičiasi ir plaukai: švelnius it pūkelis plaukus keičia storesni, šviesūs plaukai neretai patamsėja (nors gali būti ir atvirkščiai).


Tai, ar plaukai garbanosis, bus vešlūs ir jų bus daug, nulemia genetika. Tačiau verta prisiminti ir tą faktą, jog plaukai auga cikliškai. Paprastai galvos plaukų augimo periodas trunka apie 2-3 m. Tuo laikotarpiu plaukai keičiasi: storėja, kinta jų spalva ir tankumas.


TavoVaikas.lt portalas prieš kurį laiką buvo publikavęs straipsnį apie galvos plaukų skutimą mažiems vaikams ir paklausė savo skaitytojų nuomonės, ar jie skuto savo mažyliams plaukus ir ką apie tai mano. Iš viso į anketos klausimą sulaukėme 2549 atsakymų. 76 proc. atsakiusiųjų sakė, jog plaukų savo vaikams neskuto, nes netiki, kad nuo to kažkas pasikeistų. 7 proc. atsakiusiųjų skuto, bet jokio poveikio nepastebėjo, o 17 proc. skuto ir pajautė teigiamą poveikį.


Taigi, šiuo prietaru, kurį išgirdę šypsosi ir kirpėjai, ir medikai, netiki ir dauguma mūsų skaitytojų. Vienintelis teigiamas dalykas, kurį galima įžvelgti skutant kūdikiui plaukus – taip šiek tiek masažuojama jo galvos oda, o tai turi teigiamos įtakos plaukų augimui. Tačiau švelniai pamasažuoti vaiko galvos odą galima, pavyzdžiui, jam plaunant plaukus, nebūtina jo skusti.


Iš kur atsirado šis prietaras?


Iš kur atėjo paprotys skusti plaukus kūdikiams? Manoma, kad tai iš labai senų laikų atkeliavusi tradicija, kuri turi kelis paaiškinimus. Pirma priežastis – higiena. Akivaizdu, kad prieš kelis šimtus metų žmonių gyvenamoji aplinka nebuvo tokia švari, kaip dabar. Todėl plika vaiko galva – būdas apsaugoti jį nuo įvairių parazitų.


Negalima atmesti ir ritualinės tokio veiksmo paskirties. Juk nukirpta pirmoji plaukų sruoga būdavo saugoma namuose specialiame maišelyje. Yra kultūrų, kuriose ši pirmoji plaukų sruoga būdavo atiduodama jaunuoliui, išeinančiam į karą ar už vyro ištekančiai merginai. Esą, ji saugos juos nuo negandų.


Tačiau kitose kultūrose atvirkščiai, mažiems vaikams plaukų neskusdavo. Buvo manoma, kad nukirpus plaukus mažam vaikui, bus pakenkta jo kalbos raidai, protui arba net toks vaikas bus pasmerktas neturtingam gyvenimui.


Kodėl kai kurie žmonės iki šiol skuta kūdikiams plaukus?


Tikėti, jog nuskusti plaukai ataugs tvirtesni, neverta. Atvirkščiai, manoma, kad nemokšiškai skutant plaukus, galima padaryti meškos paslaugą ir susilpninti plaukų svogūnėlius – tada plaukai taps silpnesni. Be to, skutant plaukus mašinėle, galima sužeisti mažylį, nes kūdikis tikrai neišsėdės nejudėdamas 10 ar 15 minučių kėdėje.


Plaukų skutimas ir kirpimas mažiems vaikams retai patinka. Dažniausiai jie verkia, protestuoja ir nesileidžia kerpami. Todėl neretai tokia tėvų užgaida tampa vaiko streso priežastimi.


Kada galima būtų nukirpti vaiką trumpai/plikai? Tais atvejais, kai yra labai karšta vasara, vaikui miegant ilgi plaukai prakaituoja, šlampa ir trukdo išsimiegoti. Pakirpti plaukus reiktų tada, kai jie auga netolygiai – vienodo kirpimo šukuosena atrodys patraukliau.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis