Docentė S. Burvytė – apie tėvų įtaką vaikų gyvenime ir pozityviąją tėvystę

Nėra vieno recepto, kaip tapti pozityviu tėvu, - kiekvienas tėtis kuria savo receptą. Taip Tėvo dienos išvakarėse teigia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Švietimo akademijos docentė dr. Sigita Burvytė, dalindamasi įžvalgomis apie pozityvią tėvystę.

Docentės nuomone, vaikams augti kol kas nėra sugalvota nieko geriau už šeimą. Jie jaučia tėvų vienas kito palaikymą, paramą, pagarbą, o tai vaikams suteikia saugumo jausmą. Jeigu pasyviu tėčiu save įvardijantis tėvas kasdien tuo pačiu metu grįžta namo ir bent trumpai rituališkai būna su savo vaiku, jam suteikia prieraišumo ir saugumo jausmą. Tuomet vaikas jaučiasi ramus ir gali užsiimti savarankišku pasaulio pažinimui. Tėčio santykis su sūnumis bei dukromis skiriasi, bet tiek mergaitėms, tiek berniukams to vienodai reikia. Berniukai nori lygiuotis, konkuruoti ir perimti tėvo elgesio modelį (Edipo kompleksas), o mergaitės pirmiausia įsimyli savo tėčius (Elektros kompleksas).


Tėvystės žinios perduodamos iš kartos į kartą. Jeigu to negaunama savoje šeimoje, rengiantis šiam etapui atsiranda pagalbos poreikis. Todėl labai svarbu, kad pasirengimas tėvystei ir motinystei būtų ugdomas ne tik šeimoje, bet ir kitose aplinkose.


Dažnas tėvas kreipiasi pagalbos į psichologus ar pozityvios tėvystės specialistus, kurie susitikimų metu padeda suprasti save, išspręsti vaiko ugdymo problemas. Ugdant vaiką, sprendimų reikia ieškoti čia ir dabar, neatidėlioti vėlesniam laikui. Tik radus tinkamų sprendimų, bus galima kalbėti apie sėkmingo ir laimingo vaiko užauginimą.  

Gyvenime visaip nutinka, tačiau tėvų skyrybos nėra lengvos nei sutuoktiniams, nei jų vaikams. Reikia įsidėmėti visiems, kad bet kurioje situacijoje svarbu tėčio rodoma pagarba savo vaikų motinai. Nesvarbu, kaip susiklostytų poros tarpusavio santykiai, būtina išlikti vaikų akyse geru herojumi ir nežeminti savo antrosios pusės.


„Žinau, tai skamba kaip moralizavimas, nes kai jautiesi įskaudintas, tai padaryti labai sunku. Tačiau turime dirbti su savimi tiek dėl savęs pačių, tiek dėl savo vaikų ir stengtis neperduoti destruktyvaus santykio vaikams. Leiskime atžaloms susikurti tarpusavio santykius su kiekvienu iš tėvų. Tai padaryti yra didelis menas, ir tam reikalingas gilus savęs pažinimas bei gebėjimas atpažinti savo jausmus, valdyti juos išreiškiant pozityviais veiksmais bei žodžiais. Tai - dovana, kurią padovanojate savo vaikams visam gyvenimui ir sukuriate raidai palankias aplinkos sąlygas, kuriose jie jaučiasi saugus“, - sako dr. S. Burvytė, daugybę metų atliekanti pozityvios tėvystės mokslinius tyrimus ir ta temą dėstanti būsimiems mokytojams VDU Švietimo akademijoje.


Anot docentės, pozityvioji tėvystė – tam tikra vaikų auginimo filosofija, kuri koncentruojasi į vaiko galimybių, stiprybių ir gebėjimų ugdymą, kad užaugęs jis gebėtų save realizuoti. Nors pasyviu save įvardijantis tėvas didžiąją laiko dalį skiria darbui ir šeimai aprūpinti, bet skirdamas bent kiek laiko savo vaikams, vis tiek, manoma, stengiasi padėti vaikų mamai ištikus sudėtingoms ugdymo situacijoms. Kita vertus, ir pačiai mamai nereikia pamiršti vaiko tėvo vaidmens. Ji turi paklausti, kaip vyras jaučiasi atlikdamas tėvo vaidmenį, kokius ritualus nori kurti su savo vaiku, likusiais šeimos nariais.


„Viena dažniausiai pasitaikančių klaidų, kurią daro sutuoktinis, tai žmonos peikimas dėl netinkamo vaikų auklėjimo. Seniai baigėsi laikai, kai motina viena galėjo realizuoti vaiko ugdymą. Tėvystės ir motinystės pareigos – užauginti žmogų, kuris būtų visapusiškas ir gebantis prisitaikyti bei jaustųsi laimingas gyvendamas visuomenėje. Tai galima padaryti turint žinių apie asmenybės raidą ir sudarant tinkamas asmenybės ugdymosi sąlygas skirtingais raidos etapais“, - sako VDU docentė S. Burvytė.Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis