Kūdikio oda: tai, ką pamiršta suaugusieji

 (2)
Su kuo daugeliui mūsų asocijuojasi kūdikių oda? Ne vienas atsakytų, jog su ypatingu švelnumu. Visgi, specialistų teigimu, ne kiekvienas tėtis ir mama žino, kaip ir kodėl reikia tinkamai prižiūrėti kūdikio odą.
Kūdikio oda: tai, ką pamiršta suaugusieji
© Shutterstock nuotr.

Konsultuoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja dermatologė Irina Pugačiova.

„Savo praktikoje neretai pastebiu, kad net ir ne pirmą vaiką auginantiems tėvams kai kurie faktai apie kūdikių odą būna naujiena. Kartais jie pamiršta, jog tai, kas tinka tėvų odai, ne visuomet yra geriausia vaikui. Norint tinkamai prižiūrėti kūdikį, būtina žinoti, kuo išskirtinė jo oda ir atsakingai rinktis jai pritaikytas priemones bei nemėginti eksperimentuoti su nepatikrintais produktais", - sako dermatologė.

TAIP PAT SKAITYKITE:

10 patarimų, kaip išrinkti vaikui geriausią vardą

Papasakok savo gimdymo istoriją

Irina Pugačiova pateikia 10 svarbiausių skirtumų tarp kūdikių ir suaugusiųjų odos sąrašą. Gydytojos teigimu, tėvams susipažinus su šiais faktais, kūdikio odos priežiūra taps paprastesnė.

1. Kūdikių oda greičiau atsinaujina.

Kūdikių odos ląstelės yra mažesnės negu suaugusiųjų, todėl jos greičiau atsinaujina. Suaugusiųjų oda visiškai atsinaujina per maždaug 35 dienas, tuo tarpu kūdikių gali atsinaujinti ir per keletą savaičių. Svarbu neapsirikti, teigia gydytoja, kūdikio oda ne tik greičiau atsinaujina, tačiau ir yra imlesnė įvairiems pažeidimams. Todėl reikia nuolat stebėti kūdikį, kreipiant dėmesį, ar jo odai nekyla potencialus pavojus iš aplinkos.

2. Kūdikių oda plonesnė.

Kūdikių oda yra maždaug penktadaliu plonesnė negu suaugusiųjų. Kai kurie moksliniai tyrimai rodo, kad odos storis gali skirtis net du kartus. Tai svarbus kūdikių odos išskirtinumas, kuris nulemia ir daugiau skirtumų tarp kūdikių bei suaugusiųjų odos ir skatina itin kruopščiai įvertinti kūdikio odos priežiūrą.

3. Kūdikių oda labiau pažeidžiama.

Tai lemia anatominiai odos struktūros skirtumai - skirtingų odos sluoksnių jungtys kūdikių odoje nėra tokios tvirtos kaip suaugusio žmogaus. Svarbu saugoti kūdikį nuo bet kokių odos pažeidimų, nepalikti jo be priežiūros vietose, kuriose kūdikis gali netyčia įsibrėžti odą.

4. Kūdikių oda jautresnė aplinkos poveikiui.

Kūdikių oda praleidžia daug daugiau medžiagų negu suaugusiųjų oda. Todėl reikia nepamiršti, kad ne visos priemonės, netgi besiskelbiančios natūraliomis ar ekologiškomis, yra tinkamos kūdikiams. Augaliniai ingredientai gali būti tokie pat stiprūs alergizatoriai, todėl verta pasidomėti tokiais produktais ir jų praeitimi. Svarbu, kad šampūnai, odos kremai ir kitos kosmetikos priemonės, kurias naudojate kūdikio priežiūrai, būtų subalansuotos būtent vaikams, o jų tinkamumą įrodytų sertifikuoti tyrimai.

5. Kūdikių oda greičiau išsausėja.

Kūdikių oda dar nėra pilnai susiformavusi ir greičiau netenka vandens, todėl ji yra linkusi sausėti. Be to, kūdikiui ėmus šliaužioti, jo oda nuolat trinasi į žemę, tai taip pat padidina sausėjimo tikimybę. Norint, kad kūdikio oda nesausėtų, dermatologai pataria naudoti minkštinamąsias priemones, kūdikiams skirtus losjonus bei specialius prausiklius.

6. Kūdikių oda sunkiau prisitaiko prie aplinkos temperatūros.

Kūdikiai negali prisitaikyti prie aplinkos temperatūros taip gerai, kaip suaugusieji. Kuomet suaugusiajam karšta, kraujagyslės, esančios odoje, išsiplečia, o kuomet šalta - susitraukia, kad būtų geriau išsaugota organizmo šiluma. Kūdikių oda tokia savybe nepasižymi. Be to, kūdikiai turi gerokai mažiau prakaito liaukų negu suaugusieji ir negali tiek prakaituoti. Taigi tėvai turėtų kruopščiai prižiūrėti mažylio temperatūrą patys - parinkti tinkamus drabužius, įvertinti oro sąlygas.

7. Kūdikių oda jautri vandeniui.

Esant tiesioginiam kontaktui su vandeniu kūdikio oda jį įsisavina labiau negu suaugusiųjų oda. Kartu su vandeniu į kūdikio organizmą gali patekti ir įvairios infekcijos. Todėl specialistai pataria itin rūpestingai maudyti kūdikį bei rinktis tinkamas, raminančias kūdikių kosmetikos priemones.

8. Kūdikių odą labiau veikia saulės spinduliai.

Kūdikių oda daug jautresnė tiesioginiams saulės spinduliams negu suaugusiųjų. Apsaugą nuo saulės skleidžiamų ultravioletinių spindulių lemia pigmentas melaninas, kurio kūdikių oda dar nesugeba pasigaminti pakankamai. Todėl kūdikiams, gavusiems pernelyg daug ultravioletinių spindulių kūdikystėje, vėliau didėja tikimybė susirgti odos vėžiu. Artėjant paplūdimio sezonui, medikai rekomenduoja reguliariai drėkinti ir maitinti kūdikio odą, naudoti apsauginius kremus bei nepiktnaudžiauti saulės voniomis.

9. Kūdikių pleiskanos skiriasi nuo suaugusiųjų.

Per pirmuosius gyvenimo metus „lopšio kepurė", arba į pleiskanas panašus luobas ant galvos, atsiranda maždaug kas antram kūdikiui. Gydytojai kol kas nesutaria, kokios yra „luobo kepurės" atsiradimo priežastys, tačiau spėjama, kad tai gali būti grybelis arba motinos nėštumo metu išskiriami hormonai. Daugumai kūdikių „lopšio kepurė" ilgainiui pranyksta savaime, tačiau ją išnaikinti padėti gali ir specialus šampūnas arba losjonas.

10. Žaizdos kūdikių odoje užgyja greičiau.

Vaikų oda, lyginant su suaugusiųjų, turi ir vieną neabejotiną pranašumą - kūdikių žaizdos užgyja greičiau. Vis dėlto nepamirškite, kad susižeisti odą kūdikiui yra lengviau, o į žaizdą patekęs užkrėtimas keltų didesnį pavojų negu suaugusiajam. Svarbu rūpintis savo kūdikiu ir tinkamai prižiūrėti jo odą, kad ji taptų atsparesnė sužeidimams.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais (14)

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais
Jei ruošiatės pirmojo kūdikio gimimui, jums tikrai kyla ne vienas klausimas. Ko prireiks jūsų mažyliui pirmaisiais mėnesiais? Kokie daiktai pasiteisina, o be ko galima apseiti? Šį kartą kalbiname pačias tikriausias šios srities specialistes – mamas, auginančias vieną ar kelis vaikus.

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau (43)

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai tema, apie kurią garsiai kalba nedaugelis – intymus poros gyvenimas susilaukus kūdikio.

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą (22)

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą
Šaltuoju sezono metu gimusių vaikučių tėvelių laukia ne vienas iššūkis. Ne tik įvairios baimės dėl to, ar mažiukas nesušals, nes yra per plonai aprengtas, bet ir svarbiausio daikto – vežimėlio paieškos. Juk pirmoji vaikučio karieta turės atlaikyti šaltuką, vėją ir lietų.

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime (17)

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime
Visi tėvai, rinkdami vaikui vardą, derina jį prie pavardės. Kad skambesys būtų geras, gražiai atrodytų inicialai ir pan. Kviečiame iš arčiau susipažinti su vardo ir pavardės numerologija.

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos
Artimųjų ar draugų šeimoje gimus kūdikiui norisi jį apipilti mielomis dovanėlėmis. Ta pati pati pagunda mus apima ir prieš Kalėdas.

Pirmos dienos namuose su naujagimiu (2)

Pirmos dienos namuose su naujagimiu
Pirmosios dienos, savaitės ar netgi mėnesiai gali būti nelengvi tiek pirmakarčiams tėveliams, tiek kūdikiui – visiems reikia laiko apsiprasti su naujovėmis, atrasti dienos režimą, išmokti daugybės naujų dalykų.

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą (2)

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą
Nuo 2014 m. įsigaliojusi visuotinė naujagimių klausos patikra, kurios tikslas patikrinti kiekvieno Lietuvoje gimusio naujagimio klausą, duoda rezultatų.

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas (26)

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas
Kai draugams ar artimiesiems gimsta mažylis, visi nekantriai laukia pirmosios pažinties su nauju žmogučiu. Palankynų etiketas įpareigoja ateiti netuščiomis rankomis.

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo) (6)

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo)
Kai kurie mitai apie kūdikių auginimą atėjo iš senų senovės, kiti paplito vos prieš keliasdešimt metų. Kuriais iš jų ir kodėl tikėti neverta?

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega (4)

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega
Prieš dvejus metus susilaukęs dukrytės, vienas jaunas tėtis, kaip ir daugelis kitų tėvų, sprendė dilemą, kur ir kaip saugiai migdyti naujagimę.

Pavojinga klaida, kurią daro daug tėvų, vežiodami vaikus vežimėliu vasarą (1)

Pavojinga klaida, kurią daro daug tėvų, vežiodami vaikus vežimėliu vasarą
Visi tėvai vasarą stengiasi apsaugoti savo vaikus nuo lietaus, karščio ar miesto dulkių. Tačiau kartais mūsų pastangos vaikui labiau kenkia, nei padeda.

Maudynės be ašarų: linksmoji atmintinė

Maudynės be ašarų: linksmoji atmintinė
Šiltas vanduo, putos, malonūs kvapai – visa tai skamba kaip tikra šventė. Tačiau mažiesiems gali atrodyti visai priešingai: šlapia, griaužia, trina, o dar tas skubėjimas ir susirūpinusios mamos akys…

TOP 20 vardų, kurie idealiai tinka vasarą gimusiai mergaitei (36)

TOP 20 vardų, kurie idealiai tinka vasarą gimusiai mergaitei
Kada išrinkote vardą savo mažyliui: vos sužinoję, kad jis gims ar tik po to, kai paėmėte jį į rankas?

Gražina Kadžytė – apie krikštynas šiandien ir anksčiau: kas stebina labiausiai (23)

Gražina Kadžytė – apie krikštynas šiandien ir anksčiau: kas stebina labiausiai
Nuo senų laikų tikėta, kad krikštynų šventė turi būti graži ir linksma, nes nuo to priklauso kūdikio gyvenimas. Tačiau ne tik grožis ir smagi šventė yra tikroji šios krikščioniškos tradicijos esmė.

Paslaptingiausia kūdikių verksmo priežastis: gydytojos komentaras (7)

Paslaptingiausia kūdikių verksmo priežastis: gydytojos komentaras
Pilvo diegliukai yra viena sunkiausiai sprendžiamų kūdikių sveikatos problemų, nes dažnai ne taip lengva nustatyti skausmingo kūdikių verksmo priežastis ir jiems padėti.