Naujagimio pojūčiai: kuris išsivystęs labiausiai?

© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Uoslė

Ar galėtumėte šiandien jūs užmerktomis akimis tarp daugybės žmonių tik iš kvapo atpažinti savo artimiausius žmones? Būtų sunkoka, ar ne? Tačiau kūdikis tai gali! Kūdikis, paguldytas ant mamos krūtinės, jaučia mamos pieno kvapą, siekia jos krūties, kad pavalgytų.

Uoslės receptoriai vaikui vystosi dar tada, kai jis gyvena mamos pilve. Maždaug nuo šešto nėštumo mėnesio kūdikis gali uosti, ir jis turi mėgstamus ir nemėgstamus kvapus. Todėl natūralu, kad paimtas mamos ant rankų ir priglaustas verkiantis mažylis nusiramina. Mamos kvapas jam reiškia saugumą, patikimumą.

Skonis

Panašiai išsivystęs naujagimių ir skonio pojūtis. Jau gyvendamas mamos pilve jis „dirbo" įvairių mamos suvalgytų patiekalų degustatoriumi. Jam skaniausia yra tai, kas... saldu! Nustatyta, kad jau kelios valandos po gimimo vaikas skiria įvairius saldumo skonius ir jam skaniausias yra mamos pienas. Jeigu duotumėte tokiam mažyliui suvalgyti kažką rūgštaus ar kartaus, suprastumėte iš jo mimikos ar verksmo, ką jis apie tai mano.

Rega

Gimęs naujagimis mato ne taip, kaip mes. Jo regėjimo laukas dar labai mažas, apie 20 cm, ir neryškus. Tik maždaug dviejų savaičių jis pradeda atpažinti mamos ir tėčio veidus, tačiau iki tol jau atskiria juos iš kvapo. Mažyliai labai mėgsta žiūrėti į veidus, o aiškiau sufokusuoti regėjimą į daiktus ima kelių mėnesių.

Klausa

Naujagimiai atpažįsta mamos balsą, nes jį nuolat girdėjo jau gyvendami pilve. Nereikia stengtis gyventi visiškoje tyloje, juk mamos gimdoje mažylis irgi negyveno tylumoje, jį nuolat supo tam tikri garsai - širdies plakimas, žarnyno garsai, triukšmas iš išorinio pasaulio. Mažyliams patinka harmoninga klasikinė muzika, kai kurie tėvai pastebi, kad jų naujagimius ramina veikiančios skalbyklės ar įjungto feno garsai.

Lytėjimas

Prireiks kelių mėnesių, kad naujagimis „atrastų" savo rankytes, imtų jomis domėtis, o po to - kontroliuoti - sąmoningai imti žaislą, siekti norimo daikto. Lytėjimas yra labai svarbus mažyliui - juk ne veltui jis viską deda į burną, paragauja, pačiupinėja. Švelnus naujagimio glostymas, prisilietimas jam labai patinka, ypač, kai tai daro jo pačių mylimiausių žmonių - mamos ir tėčio - rankos.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Lietuva remia siūlymą moterų ir vyrų laiką vaiko priežiūrai dalinti perpus (2)

Lietuva remia siūlymą moterų ir vyrų laiką vaiko priežiūrai dalinti perpus
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigia, kad Lietuva remia Europos Komisijos siūlymą visos Europos Sąjungos mastu nustatyti neperleidžiamas vaiko priežiūros atostogas vyrams ir moterims.

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai (1)

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai
Dar ir šiais laikais, kai visas prekes renkamės itin atsakingai ir nevengiame perskaityti etikečių, atsiranda manančių, kad „sauskelnės yra sauskelnės, kokias nupirksi, tokios vaikui bus gerai". Tačiau toks aplaidus šios vaikų ir kūdikių priežiūros priemonės vertiniams gali turėti neigiamų pasekmių ir atsiliepti mažylių sveikatai.

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą (1)

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą
Psichologė Karolina Gurskienė apžvelgia naujagimio ir kūdikio iki trijų mėnesių amžiaus miego įpročius.

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų
Kokybiškas miegas ir pakankamas jo valandų skaičius – reikalingas kiekvienam žmogui. Tiek suaugusiam, tiek vaikui. Kūdikiams – jis itin naudingas.

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje (20)

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje
Vardų mados egzistuoja visame pasaulyje, Lietuva - ne išimtis. Paskelbtasis populiariausias mergaitės vardas visame pasaulyje yra gana populiarus ir mūsų šalyje.

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios
Jeigu mažylis gimė tarp 2017 metų sausio 28 dienos ir 2018 metų vasario 15, jį pagal kinų kalendorių globoja Ugninis raudonas Gaidys.

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis (1)

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis
Tikėtina, kad dar nėštumo metu niekas jums nežadėjo, jog kūdikio auginimas bus lengvas. Tėvai, draugai ir artimieji jums pripasakojo ne vieną istoriją apie sunkią naujagimio maitinimo pradžią, iššūkius, kai tenka ištverti ne vieną bemiegę naktį, ar tai, kokios baimės atsiranda, kai esi atsakingas už gležną būtybę.

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti
Stilingai ir praktiškai įrengti kūdikio ar vaiko kambarį – ne tokia ir lengva užduotis.

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį (1)

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį
Likus keliems mėnesiams iki kūdikio gimimo, tėveliai ima nerimauti ne tik dėl gimdymo ar to, kaip tinkamai reikės pasirūpinti trapia būtybe, tačiau ir dėl ilgo pirkinių sąrašo. Kiek ir kokių daiktų reikės? Ar verta viską pirkti iškart? O gal užteks pačių būtiniausių kūdikio priežiūros priemonių?

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje (89)

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje
Registrų centras išplatino naujausius duomenis apie naujagimių vardų registravimą. Populiariausi vaikams suteikiami vardai šį pusmetį buvo Matas ir Emilija.

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui (1)

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui
Būsimi tėveliai kartais taip susikoncentruoja į dar negimusio vaikelio garderobą ar vis galvoja, ką pasiimti į ligoninę, kad pamiršta namų erdvę pritaikyti naujam gyventojui. Kokių daiktų jums tikrai prireiks? Kaip namus paversti saugiais kūdikiui ir išvengti nelaimių?

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių (1)

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių
Nors knygose apie vaikus rašoma, kad kūdikiai dažniausiai be aplinkinių pagalbos stovėti gali sulaukę apie 9 mėnesių, naujausiame mokslininkų atliktame tyrime teigiama, kad kūdikiai šį itin svarbų gebėjimą gali išvystyti kur kas anksčiau.

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas (14)

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas
Šiomis dienomis socialiniuose tinkluose vaikus auginantys tėvai aktyviai dalijasi vaizdo įrašu, kuriame įamžintas už pažastų laikomas ir žingsniuojantis naujagimis.

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas (41)

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas
Vasarą galima pavadinti vestuvių ir krikštynų metu. Šiltas oras ir saulėtos dienos – pats geriausias laikas švęsti jaukiausias ir visoms šeimoms svarbiausias šventes.

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų (3)

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų
Jei esate „be penkių minučių" mama ar tėtis, tikėtina, kad didžiąją dalį savo laiko skiriate naujos gyvybės atėjimo pasiruošimui.