Naujagimio pojūčiai: kuris išsivystęs labiausiai?

© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Uoslė

Ar galėtumėte šiandien jūs užmerktomis akimis tarp daugybės žmonių tik iš kvapo atpažinti savo artimiausius žmones? Būtų sunkoka, ar ne? Tačiau kūdikis tai gali! Kūdikis, paguldytas ant mamos krūtinės, jaučia mamos pieno kvapą, siekia jos krūties, kad pavalgytų.

Uoslės receptoriai vaikui vystosi dar tada, kai jis gyvena mamos pilve. Maždaug nuo šešto nėštumo mėnesio kūdikis gali uosti, ir jis turi mėgstamus ir nemėgstamus kvapus. Todėl natūralu, kad paimtas mamos ant rankų ir priglaustas verkiantis mažylis nusiramina. Mamos kvapas jam reiškia saugumą, patikimumą.

Skonis

Panašiai išsivystęs naujagimių ir skonio pojūtis. Jau gyvendamas mamos pilve jis „dirbo" įvairių mamos suvalgytų patiekalų degustatoriumi. Jam skaniausia yra tai, kas... saldu! Nustatyta, kad jau kelios valandos po gimimo vaikas skiria įvairius saldumo skonius ir jam skaniausias yra mamos pienas. Jeigu duotumėte tokiam mažyliui suvalgyti kažką rūgštaus ar kartaus, suprastumėte iš jo mimikos ar verksmo, ką jis apie tai mano.

Rega

Gimęs naujagimis mato ne taip, kaip mes. Jo regėjimo laukas dar labai mažas, apie 20 cm, ir neryškus. Tik maždaug dviejų savaičių jis pradeda atpažinti mamos ir tėčio veidus, tačiau iki tol jau atskiria juos iš kvapo. Mažyliai labai mėgsta žiūrėti į veidus, o aiškiau sufokusuoti regėjimą į daiktus ima kelių mėnesių.

Klausa

Naujagimiai atpažįsta mamos balsą, nes jį nuolat girdėjo jau gyvendami pilve. Nereikia stengtis gyventi visiškoje tyloje, juk mamos gimdoje mažylis irgi negyveno tylumoje, jį nuolat supo tam tikri garsai - širdies plakimas, žarnyno garsai, triukšmas iš išorinio pasaulio. Mažyliams patinka harmoninga klasikinė muzika, kai kurie tėvai pastebi, kad jų naujagimius ramina veikiančios skalbyklės ar įjungto feno garsai.

Lytėjimas

Prireiks kelių mėnesių, kad naujagimis „atrastų" savo rankytes, imtų jomis domėtis, o po to - kontroliuoti - sąmoningai imti žaislą, siekti norimo daikto. Lytėjimas yra labai svarbus mažyliui - juk ne veltui jis viską deda į burną, paragauja, pačiupinėja. Švelnus naujagimio glostymas, prisilietimas jam labai patinka, ypač, kai tai daro jo pačių mylimiausių žmonių - mamos ir tėčio - rankos.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti
Stilingai ir praktiškai įrengti kūdikio ar vaiko kambarį – ne tokia ir lengva užduotis.

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį (1)

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį
Likus keliems mėnesiams iki kūdikio gimimo, tėveliai ima nerimauti ne tik dėl gimdymo ar to, kaip tinkamai reikės pasirūpinti trapia būtybe, tačiau ir dėl ilgo pirkinių sąrašo. Kiek ir kokių daiktų reikės? Ar verta viską pirkti iškart? O gal užteks pačių būtiniausių kūdikio priežiūros priemonių?

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje (89)

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje
Registrų centras išplatino naujausius duomenis apie naujagimių vardų registravimą. Populiariausi vaikams suteikiami vardai šį pusmetį buvo Matas ir Emilija.

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui (1)

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui
Būsimi tėveliai kartais taip susikoncentruoja į dar negimusio vaikelio garderobą ar vis galvoja, ką pasiimti į ligoninę, kad pamiršta namų erdvę pritaikyti naujam gyventojui. Kokių daiktų jums tikrai prireiks? Kaip namus paversti saugiais kūdikiui ir išvengti nelaimių?

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių (1)

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių
Nors knygose apie vaikus rašoma, kad kūdikiai dažniausiai be aplinkinių pagalbos stovėti gali sulaukę apie 9 mėnesių, naujausiame mokslininkų atliktame tyrime teigiama, kad kūdikiai šį itin svarbų gebėjimą gali išvystyti kur kas anksčiau.

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas (14)

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas
Šiomis dienomis socialiniuose tinkluose vaikus auginantys tėvai aktyviai dalijasi vaizdo įrašu, kuriame įamžintas už pažastų laikomas ir žingsniuojantis naujagimis.

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas (41)

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas
Vasarą galima pavadinti vestuvių ir krikštynų metu. Šiltas oras ir saulėtos dienos – pats geriausias laikas švęsti jaukiausias ir visoms šeimoms svarbiausias šventes.

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų (3)

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų
Jei esate „be penkių minučių" mama ar tėtis, tikėtina, kad didžiąją dalį savo laiko skiriate naujos gyvybės atėjimo pasiruošimui.

9 mamos atvirauja, kaip rinko savo vaikams vardus apklausa (45)

9 mamos atvirauja, kaip rinko savo vaikams vardus <span style="color: #ff0000;"><sup>apklausa</sup></span>
Šią savaitę pakvietėme mamas prisiminti vieną svarbiausių darbų, kuris laukia pagimdžius - išrinkti kūdikiui vardą. Kaip parodė mamų apklausa, vardai mažyliui renkami įvairiai - ir jau pagimdžius, ir nėštumo metu, ir dar net neplanuojant vaikų.

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais (14)

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais
Jei ruošiatės pirmojo kūdikio gimimui, jums tikrai kyla ne vienas klausimas. Ko prireiks jūsų mažyliui pirmaisiais mėnesiais? Kokie daiktai pasiteisina, o be ko galima apseiti? Šį kartą kalbiname pačias tikriausias šios srities specialistes – mamas, auginančias vieną ar kelis vaikus.

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau (43)

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai tema, apie kurią garsiai kalba nedaugelis – intymus poros gyvenimas susilaukus kūdikio.

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą (22)

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą
Šaltuoju sezono metu gimusių vaikučių tėvelių laukia ne vienas iššūkis. Ne tik įvairios baimės dėl to, ar mažiukas nesušals, nes yra per plonai aprengtas, bet ir svarbiausio daikto – vežimėlio paieškos. Juk pirmoji vaikučio karieta turės atlaikyti šaltuką, vėją ir lietų.

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime (17)

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime
Visi tėvai, rinkdami vaikui vardą, derina jį prie pavardės. Kad skambesys būtų geras, gražiai atrodytų inicialai ir pan. Kviečiame iš arčiau susipažinti su vardo ir pavardės numerologija.

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos
Artimųjų ar draugų šeimoje gimus kūdikiui norisi jį apipilti mielomis dovanėlėmis. Ta pati pati pagunda mus apima ir prieš Kalėdas.

Pirmos dienos namuose su naujagimiu (2)

Pirmos dienos namuose su naujagimiu
Pirmosios dienos, savaitės ar netgi mėnesiai gali būti nelengvi tiek pirmakarčiams tėveliams, tiek kūdikiui – visiems reikia laiko apsiprasti su naujovėmis, atrasti dienos režimą, išmokti daugybės naujų dalykų.