Neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ prezidentė: ateities vizija reikalauja struktūrinių pokyčių

Po 9 metų bendradarbiavimo neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas“ nutraukia bendradarbiavimą su paramos projektu „Ankstukai“ ir veiklą tęsia savarankiškai.

Anot neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ prezidentės Astos Speičytės-Radzevičienės, šie struktūriniai pokyčiai reikalingi norint efektyviai įgyvendinti ateities užmojus.


„Neišnešiotų naujagimių asociaciją įkūrėme jau prieš dešimtmetį. Per šiuos veiklos metus subūrėme didelę neišnešiotų naujagimių šeimų ir medikų bendruomenę, sėkmingai įgyvendinome ne vieną nacionalinį ir tarptautinį projektą, tarp kurių ir pirmoji šalyje nacionalinė iniciatyva „Auginu Lietuvą“ su edukacine mokymų platforma. Taip pat devynerius metus aktyviai bendradarbiavome ir prisidėjome fondo „Gerų darbų dirbtuvės“ paramos projekto „Ankstukai“ vystymo. Deja, šiuo metu Neišnešiotų naujagimių asociacijos ir paramos projekto ateities vizijos skiriasi, todėl priėmėme sprendimą nuo šiol veiklą vykdyti atskirai ir savarankiškai“, – komentuoja A. Speičytė-Radzevičienė.


Fondo „Gerų darbų dirbtuvės“ projektas „Ankstukai“ toliau vystys paramos rinkimą ir paskirstymo koordinavimą. O asociacija „Neišnešiotukas“ ne tik tęs visapusišką pagalbą neišnešiotų ir sergančių naujagimių bendruomenei, vykdys jos atstovavimą nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu, bet ir tiesiogiai organizuos paramos rinkimą bei rūpinsis jos paskirstymu neišnešiotų naujagimių bendruomenei.


Ir toliau dirbs neišnešiotų naujagimių ir jų šeimų labui


„Drauge su suburta tėvų, medikų, politikų ir bendraminčių bendruomene savarankiškai tęsime prieš dešimt metų pradėtą veiklą. Visi kartu kryptingai ir bendromis jėgomis siekiame pagrindinio asociacijos tikslo – padėti neišnešiotiems naujagimiams ir jų šeimoms augti, vystytis ir stiprėti”, – teigia A. Speičytė-Radzevičienė, kuriai 2023-aisiais šalies prezidentas Gitanas Nausėda įteikė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medalį už vykdomus projektus, paramą ir pagalbą šeimoms.


Asociacijos prezidentė pasakoja, kad „Neišnešiotukas“ šiais metais prisideda, kad Klaipėdos univesitetinę ligoninę pasiektų inovatyvus neišnešiotiems naujagimiams skirtas inkubatorius, rengia Lietuvos medicinos sektoriaus atstovams ir visuomenei skirtą mokomąjį turinį apie kūdikio netektį. Taip pat bus investuojama į visapusišką psichologinę, emocinę pagalbą šeimoms ligoninėse ir grįžus iš jų. Šiam tikslui pasiekti bus įgyvendinta Suomijoje sukurta programa apie bendradarbiavimą su neišnešiotuko tėvais ligoninėje.


„Anksčiau laiko gimusiems naujagimiams laikas ligoninėje ypatingai svarbus. Tėvų buvimas ligoninėje kartu su naujagimių ir jų įsitraukimas į vaikelio priežiūra yra – būtinas. Dėl jo trumpėja neišnešiotų naujagimių gydymo laikas ligoninėje, gerėja jų raida, formuojasi tvirtesnis ryšys tarp tėvų ir vaikų. Lygiai dėl tos pačios priežasties, mamos ir tėčiai patiria mažiau streso bei depresijos simptomų. Todėl darome viską, kad mūsų šalies ligoninėse būtų užtikrinama ne tik visa reikiama medicininė pagalba, bet ir emocinė parama šeimoms, kurios susilaukė neišnešiotuko“, – dėsto A. Speičytė-Radzevičienė.


Neišnešiotų naujagimių asociacijos planuose ir nacionalinės iniciatyvos „Auginu Lietuvą“ stiprinimas. Šio projekto tikslas – gerinti tiek laiku gimusių, tiek neišnešiotų ar sergančių kūdikių sveikatos priežiūrą, rūpintis šeimų įgalinimu bei skatinti atsakingą požiūrį į šeimos kūrimą.


Per devynerius metus nuveikta daug


Asociacija „Neišnešiotukas“ iki šiol aktyviai dirbo kartu su paramos projektu „Ankstukai“, visapusiškai padėdami neišnešiotų naujagimių susilaukusioms šeimoms, jiems teikdami socialines, finansines, medicinos, švietimo ir neformaliojo ugdymo paslaugas.


„Per devynerius organizacijų bendradarbiavimo metus pavyko nuveikti tikrai daug anksčiau laiko gimusių naujagimių ir jų šeimų labui. Surinkome daugiau nei 300 000 eurų už kuriuos mūsų asociacijos ir paramos projekto komandos bei geradarių pastangomis naujagimių intensyviosios terapijos skyrius bei neonatologijos centrus pasiekė gyvybiškai svarbi medicinos įranga, šalyje pradėjo veikti emocinės bei psichologinės pagalbos platforma www.auginulietuva.lt, o ligoninėse gimusių neišnešiotų naujagimių šeimos gauna būtinosios pagalbos paketus: kūdikiui gimus per anksti – neišnešiotuko kraitelis, o atsitikus netekčiai – kūdikio atminimo kraitelis“, – dėsto „Neišnešiotukas“ prezidentė.


„Neišnešiotukas“ yra pirmoji neišnešiotų naujagimių tėvų prieš dešimt metų įkurta asociacija, veikianti visoje šalyje ir atstovaujanti neišnešiotiems naujagimiams bei jų šeimoms. Asociacija yra tarptautinės organizacijos Europos naujagimių sveikatos priežiūros fondo (EFCNI) ir Global Alliance for Newborn Care (GLANCE) steigiamojo komiteto narė, atstovaujanti neišnešiotų naujagimių bendruomenės interesus teisiniuose, politiniuose lygmenyse tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.


Fondo „Gerų darbų dirbtuvės“ projektas „Ankstukai“ buvo sukurtas prieš devynerius metus ir yra skirtas tiesioginiam lėšų pritraukimui bei paskirstymui.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis