Ginčijamasi, ar žmogus gali prisiminti savo gimimą

 (6)
Yra žmonių, kurie tikina prisimenantys savo gimimą - esą tokie prisiminimai juos aplanko esant hipnozės būsenoje, sapnuojant, medituojant. Tada jie nupasakoja savo gimimą iki smulkiausių detalių - kas ir kaip buvo. „Nesąmonė", - atrėžia kiti, kurie yra skeptiškai nusiteikę šiuo klausimu.
© RIA/Scanpix

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Skeptikų netrūksta

Kaip galėtų naujagimis, kurio rega gimimo metu nėra iki galo išsivysčiusi ir jis viską mato lyg „pro šešėlį", prisiminti vaizdinius iš gimdymo. Kaip gali naujagimis, kuris temato 20 - 30 cm atstumu tiksliai pasakyti, kokios spalvos akinius nešiojo jo gimdymą priėmusi akušerė? Štai tokiais argumentais dažniausiai kalba skeptikai, sakydami, kad žmogaus protas nėra pajėgus prisiminti savo gimimo dienos. Esą tai tėra fantazijos rezultatas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
50 filmų, kuriuos rekomenduojame pamatyti

27 savaitę gimęs Pijus: atakakli kova už teisę gyventi

Anksčiausi prisiminimai: nuo kada?

Kokio amžiaus prisiminimus galime vadinti pačiais ankstyviausiais? Smegenų veiklą tyrinėjantis Vokietijos profesorius Ralph Dawirs sako, kad patys ankstyviausi prisiminimai galėtų būti iš antrų - ketverių žmogaus gyvenimo metų. Profesorius neabejoja, kad naujagimiai nejaučia tokių jausmų, kaip džiaugsmas ar liūdesys, jų poreikiai yra labiau fiziologinio pobūdžio. Tačiau mokslininkai šiuo klausimu nėra vieningi: pavyzdžiui, JAV gimdymo psichologas David Chamberlain yra įsitikinęs, kad naujagimiai yra asmenybės ir jie jaučia visą puokštę įvairiausių jausmų. Psichologu dirbantis ir hipnozę praktikuojantis specialistas sako, kad įmanoma seansų metu, panaudojant tam tikrus metodus, žmogų panardinti į atsiminimus, siekiančius jo kūdikystę bei gimimą.

Daugybės straipsnių ir knygų autorius D. Chamberlain dirbdamas naudojo hipnozę kaip priemonę sužinoti psichologinių žmogaus problemų priežastis, ir jų metu žmonės prisimindavo savo gimimo akimirkas. Per daugiau kaip 30 metų trunkančią praktiką specialistas ėmė gilintis į šią slėpiningą temą, savo pacientų prisiminimus imdamas lyginti su jų mamų pasakojimais apie gimdymą.

Prisiminimai iš savo gimimo

Suaugusieji, prisimindami savo gimimą, pasakojo tokias detales, kaip jie jautėsi sąrėmių metu, ką kalbėdavo gimdymą priimantys medikai. Gimdymo psichologas sako, kad tokių prisiminimų negalima paaiškinti logiškai, tačiau taip ne kartą buvo jo praktikoje.

Savo knygoje „Ką atsimena kūdikiai" Chamberlain aiškina ir tai, kodėl vieną gimdymą skirtingos pusės (mama ir naujagimis) prisimena skirtingai. Esą kiekvieno iš jų interesai yra skirtingi. Pavyzdžiui, žmogus prisimena akimirką, kai gydytojas traukė jam už kaklo gimimo metu, o gimdyvė tokio momento nepamini, nes ji to nematė ir pati niekaip nejautė.

Pasak knygos autoriaus, žinant, kad žmogus gali atsiminti savo gimimą, labai svarbu yra sukurti tokias gimdymo sąlygas, kurios būtų malonios - ir gimstančiam mažyliui, ir jį gimdančiai mamai. Labai svarbu gimimui pasiruošti ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai, emociškai. Turi būti paisoma į pasaulį ateinančio mažylio poreikių ir jausmų.

Tai, ką negimęs kūdikis jaučia gyvendamas mamos pilve ir kaip jis jaučiasi iš karto po gimdymo, mokslininkai pradėjo tyrinėti ne taip jau seniai, tik praėjusio amžiaus pabaigoje.

Vaikai irgi kalba apie savo gimimą

JAV mokslininkas David Chamberlain turi liudijimų ir apie tai, kaip 2-3 metų vaikai ima pasakoti apie savo gimimą. Prisimena didelį spaudimą, galvos skausmą, o kai kurie net moka atkartoti judesius, kurie būtini vaisiui stumiantis gimdymo kanalais. Mokslininkas mano, kad tokie spontaniški vaikų prisiminimai yra dar vienas įrodymas, kad prisiminimų apie gimdymą nereikia ignoruoti ir žiūrėti į juos paniekinamai.

Jam oponuojantis neurobiologijos profesorius Ralph Dawirs sako, kad sąmoningai prisiminti gimimą neįmanoma ir dėl to, kad kūdikiai neturi susiformavusio savojo „aš". Tik anksčiausiai antraisiais gyvenimo metais formuojasi vaiko kaip atskiro vieneto, suvokimas. Todėl, pasak jo, tik nuo šešerių gyvenimo metų žmogus aiškiai gali prisiminti, kas yra buvę ir nutikę. Viskas, kas buvo iki tol (gyvenimas mamos gimdoje - irgi) yra išsaugoma atmintyje, turi įtakos asmenybės raidai, tačiau negali būti aiškiai ir sąmoningai prisimenama.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų (3)

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų
Santuokoje būna visko, todėl tie, kurie tuokiasi tikėdamiesi, kad po vedybų bus geriau, dažniausiai nusivilia.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (3)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras (35)

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai apie intymų poros gyvenimą susilaukus vaikų: pagerėja jis, pablogėja ar išlieka toks pat?

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką (12)

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką
Psichologės Karolinos Gurskienės mintys apie motinystę ir šeimų pasirinkimą auginti daugiau kaip vieną vaiką.

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės (16)

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės
Šiais laikais, kai yra daugybė kontracepcijos priemonių, tikriausiai ne taip lengva nuspręsti, kurią rinktis. O ir tinka visoms ne kiekviena. Pasikalbėjus su mamomis paaiškėjo – į naujoves dauguma dar žiūri atsargiai.

Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų? (4)

Kuo <em>netyčiukai</em> vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?
Būdami vaikais mes jų nekentėme, būdami tėvais pagauname save kartais patys juos sakantys savo tėvams. Portalas „Stern“ pateikia frazes, kurios išsprūsta mums iš lūpų ir vaikams ne padeda, o tik kenkia.

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus
Iki pirmojo vaikelio gimimo mažai tėvų suvokia, kaip keisis jų kasdienybė, poilsio režimas ir tai, kad rasti laisvą minutėlę sau bus labai sunku.

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos aktualiais klausimais. Į paskaitas kviečiamos šeimos, besilaukiančios arba auginančios vaikučius.

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti? (9)

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti?
Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo kuokštais slenkantys plaukai kankina ne vieną mamą. Ką daryti?

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris (3)

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris
Kiekviena moteris po gimdymo pastebi tam tikrus savo kūno pokyčius, kurie nors ir nėra malonūs, dažniausiai yra laikini.

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka (1)

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų.

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė (171)

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė
Rugilė nevynioja žodžių į vatą – iš pradžių, gimus vaikeliui, ji save laikė negera mama ir netgi, kaip pati sako, nejautė meilės savo sūnui. Tai ją labai gąsdino. Bet... Atradus priežastis situacija ėmė keistis.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai (3)

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo
Gimus kūdikiui, natūraliai namie atsiranda daugiau veiklos: mažyliu reikia rūpintis ne tik dieną, bet ir naktį. Dažniausiai trūkstant poilsio ima trūkti ir kantrybės, todėl net ir smulkmenos išprovokuoja tėvelių tarpusavio pykčius ir ginčus.