Ginčijamasi, ar žmogus gali prisiminti savo gimimą

 (6)
Yra žmonių, kurie tikina prisimenantys savo gimimą - esą tokie prisiminimai juos aplanko esant hipnozės būsenoje, sapnuojant, medituojant. Tada jie nupasakoja savo gimimą iki smulkiausių detalių - kas ir kaip buvo. „Nesąmonė", - atrėžia kiti, kurie yra skeptiškai nusiteikę šiuo klausimu.
© RIA/Scanpix

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Skeptikų netrūksta

Kaip galėtų naujagimis, kurio rega gimimo metu nėra iki galo išsivysčiusi ir jis viską mato lyg „pro šešėlį", prisiminti vaizdinius iš gimdymo. Kaip gali naujagimis, kuris temato 20 - 30 cm atstumu tiksliai pasakyti, kokios spalvos akinius nešiojo jo gimdymą priėmusi akušerė? Štai tokiais argumentais dažniausiai kalba skeptikai, sakydami, kad žmogaus protas nėra pajėgus prisiminti savo gimimo dienos. Esą tai tėra fantazijos rezultatas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
50 filmų, kuriuos rekomenduojame pamatyti

27 savaitę gimęs Pijus: atakakli kova už teisę gyventi

Anksčiausi prisiminimai: nuo kada?

Kokio amžiaus prisiminimus galime vadinti pačiais ankstyviausiais? Smegenų veiklą tyrinėjantis Vokietijos profesorius Ralph Dawirs sako, kad patys ankstyviausi prisiminimai galėtų būti iš antrų - ketverių žmogaus gyvenimo metų. Profesorius neabejoja, kad naujagimiai nejaučia tokių jausmų, kaip džiaugsmas ar liūdesys, jų poreikiai yra labiau fiziologinio pobūdžio. Tačiau mokslininkai šiuo klausimu nėra vieningi: pavyzdžiui, JAV gimdymo psichologas David Chamberlain yra įsitikinęs, kad naujagimiai yra asmenybės ir jie jaučia visą puokštę įvairiausių jausmų. Psichologu dirbantis ir hipnozę praktikuojantis specialistas sako, kad įmanoma seansų metu, panaudojant tam tikrus metodus, žmogų panardinti į atsiminimus, siekiančius jo kūdikystę bei gimimą.

Daugybės straipsnių ir knygų autorius D. Chamberlain dirbdamas naudojo hipnozę kaip priemonę sužinoti psichologinių žmogaus problemų priežastis, ir jų metu žmonės prisimindavo savo gimimo akimirkas. Per daugiau kaip 30 metų trunkančią praktiką specialistas ėmė gilintis į šią slėpiningą temą, savo pacientų prisiminimus imdamas lyginti su jų mamų pasakojimais apie gimdymą.

Prisiminimai iš savo gimimo

Suaugusieji, prisimindami savo gimimą, pasakojo tokias detales, kaip jie jautėsi sąrėmių metu, ką kalbėdavo gimdymą priimantys medikai. Gimdymo psichologas sako, kad tokių prisiminimų negalima paaiškinti logiškai, tačiau taip ne kartą buvo jo praktikoje.

Savo knygoje „Ką atsimena kūdikiai" Chamberlain aiškina ir tai, kodėl vieną gimdymą skirtingos pusės (mama ir naujagimis) prisimena skirtingai. Esą kiekvieno iš jų interesai yra skirtingi. Pavyzdžiui, žmogus prisimena akimirką, kai gydytojas traukė jam už kaklo gimimo metu, o gimdyvė tokio momento nepamini, nes ji to nematė ir pati niekaip nejautė.

Pasak knygos autoriaus, žinant, kad žmogus gali atsiminti savo gimimą, labai svarbu yra sukurti tokias gimdymo sąlygas, kurios būtų malonios - ir gimstančiam mažyliui, ir jį gimdančiai mamai. Labai svarbu gimimui pasiruošti ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai, emociškai. Turi būti paisoma į pasaulį ateinančio mažylio poreikių ir jausmų.

Tai, ką negimęs kūdikis jaučia gyvendamas mamos pilve ir kaip jis jaučiasi iš karto po gimdymo, mokslininkai pradėjo tyrinėti ne taip jau seniai, tik praėjusio amžiaus pabaigoje.

Vaikai irgi kalba apie savo gimimą

JAV mokslininkas David Chamberlain turi liudijimų ir apie tai, kaip 2-3 metų vaikai ima pasakoti apie savo gimimą. Prisimena didelį spaudimą, galvos skausmą, o kai kurie net moka atkartoti judesius, kurie būtini vaisiui stumiantis gimdymo kanalais. Mokslininkas mano, kad tokie spontaniški vaikų prisiminimai yra dar vienas įrodymas, kad prisiminimų apie gimdymą nereikia ignoruoti ir žiūrėti į juos paniekinamai.

Jam oponuojantis neurobiologijos profesorius Ralph Dawirs sako, kad sąmoningai prisiminti gimimą neįmanoma ir dėl to, kad kūdikiai neturi susiformavusio savojo „aš". Tik anksčiausiai antraisiais gyvenimo metais formuojasi vaiko kaip atskiro vieneto, suvokimas. Todėl, pasak jo, tik nuo šešerių gyvenimo metų žmogus aiškiai gali prisiminti, kas yra buvę ir nutikę. Viskas, kas buvo iki tol (gyvenimas mamos gimdoje - irgi) yra išsaugoma atmintyje, turi įtakos asmenybės raidai, tačiau negali būti aiškiai ir sąmoningai prisimenama.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją (39)

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją
Gegužė - mėnuo, kai tradiciškai labiau prisimename motinystę ir moteriškumą.

Vaikiškos mados šventė Kaune

Vaikiškos mados šventė Kaune
Savaitgalį stilingiausi kauniečiai rinkosi apžiūrėti naujausios OVS kids parduotuvės prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ Kaune.

Kaip iš tiesų jaučiasi abortą patyrusi moteris (21)

Kaip iš tiesų jaučiasi abortą patyrusi moteris
Abortas – tai nepageidaujamo nėštumo nutraukimas. Sužinojusios, kad pastojo, nors nenorėjo ir nesitikėjo, moterys sutrinka, todėl kartais nusprendžia negimdyti ir pasidaryti abortą. Šis žingsnis gyvenime yra rizikingas tiek mediciniškai, tiek psichologiškai, nes turi gana rimtų ir sunkių pasekmių.

Kaip sustabdyti plaukų slinkimą (2)

Kaip sustabdyti plaukų slinkimą
Plaukų slinkimo problema aktuali visais metų laikais ir daugeliui moterų, tačiau paūmėja ji nėštumo metu ir po gimdymo. Ką turime žinoti apie plaukų slinkimą ir pagalbą sau tokiu atveju?

Po gimdymo vyras pasikeitė ir atšalo: psichologės komentaras (44)

Po gimdymo vyras pasikeitė ir atšalo: psichologės komentaras
Psichologė Karolina Gurskienė sulaukė jaunos mamos klausimo: po gimdymo vyras pasikeitė neatpažįstamai. Moterį baugina tokie pokyčiai ir atšalimas.

Nuo ko priklauso moters noras mylėtis po gimdymo: psichologės komentaras (18)

Nuo ko priklauso moters noras mylėtis po gimdymo: psichologės komentaras
Psichologės Karolinos Gurskienės komentaras apie intymų šeimos gyvenimo susilaukus vaikų.

Gydytoja ginekologė ragina moteris nebūti abejingomis sau (1)

Gydytoja ginekologė ragina moteris nebūti abejingomis sau
Kasmet Lietuvoje apie 450 moterų suserga ir 250 miršta nuo gimdos kaklelio vėžio – tai antra dažniausia po krūties vėžio onkologinė liga tarp 15–54 m. amžiaus moterų.

Apklausa: koks amžiaus skirtumas tarp vaikų geriausias? (12)

Apklausa: koks amžiaus skirtumas tarp vaikų geriausias?
Kaip ir kiekvieną mėnesį – mamų nuomonė. Pametinukai, keleri metai ar daug daugiau – koks vaikų metų skirtumas geriausias? Ir geriausias kam – vaikams ar tėvams?..

Gydytojos patarimai: kaip įveikti dažniausias žindymo kliūtis (4)

Gydytojos patarimai: kaip įveikti dažniausias žindymo kliūtis
Šių dienų medicina tvirtina, kad sėkmingai savo kūdikį žindyti gali bene visos moterys. Deja, didelė dalis, nesulaukusios kvalifikuotos pagalbos, pasinaudodamos klaidingais patarimais ar tiesiog nežinodamos, ką daryti, nutraukia natūralų vaiko maitinimą.

7 patyrusios mamos patarimai pirmą kartą gimdžiusiajai

7 patyrusios mamos patarimai pirmą kartą gimdžiusiajai
Po gimdymo, ypač, jei tai pirmas vaikas, pirmaisiais mėnesiais nelengva išlikti ramiai ir racionaliai. Tačiau pabandyti verta.

Kaip baigti žindyti nesukeliant streso sau ir vaikui (8)

Kaip baigti žindyti nesukeliant streso sau ir vaikui
Žindymo nutraukimas - tai kantrybės ir ryžto reikalaujantis procesas. Nors būna tokių vaikų, kurie patys savaime atsisako mamytės pienelio ir tai nesukelia jokio streso nei jam, nei motinai, dažniausiai šis procesas savaime nesibaigia ir tenka įdėti nemažai pastangų į maitinimo nutraukimą.

Beveik ketvirtadalis gimdžiusių moterų jaučia nepasitenkinimą lytiniais santykiais

Beveik ketvirtadalis gimdžiusių moterų jaučia nepasitenkinimą lytiniais santykiais
Darnus seksualinis gyvenimas ir lytinė sveikata daro tiesioginę įtaką mūsų emocinei savijautai ir net šeimos laimei.

Nėštumas be laimingos pabaigos: psichologės komentaras (3)

Nėštumas be laimingos pabaigos: psichologės komentaras
Persileidimas tai savaiminis vaisiaus praradimas iki 22 nėštumo savaitės, kuris įvyksta tam, kad iš organizmo būtų pašalintas negyvas vaisius. Priežastys, lemiančios, kodėl vienos moterys patiria persileidimą, o kitos - ne, yra labai įvairios.

Patarimas mamoms: kaip po gimdymo sustangrinti liemenį (4)

Patarimas mamoms: kaip po gimdymo sustangrinti liemenį
Neretai būsima mama per 9 mėnesius priauga 10-20 ir daugiau kilogramų, tad dažnai moteris sunerimsta ne tik dėl pasikeitusių kūno formų, bet ir dėl sveikatos. Akušerės ginekologės Rasos Jakutienės patarimai mamoms.

Mokslininkai dar kartą patvirtino, kodėl reikia kuo dažniau glausti gimusį vaiką (1)

Mokslininkai dar kartą patvirtino, kodėl reikia kuo dažniau glausti gimusį vaiką
Kaip parodė naujausi tyrimai, tie žiurkių jaunikliai, šalia kurių nuolat būdavo mama, sparčiau vystėsi, greičiau formavosi jų smegenys. Mokslininkai daro prielaidą, kad tėviškas rūpinimasis atžalomis, fizinis kontaktas turi teigiamos įtakos smegenų raidai.