Ginčijamasi, ar žmogus gali prisiminti savo gimimą

 (6)
Yra žmonių, kurie tikina prisimenantys savo gimimą - esą tokie prisiminimai juos aplanko esant hipnozės būsenoje, sapnuojant, medituojant. Tada jie nupasakoja savo gimimą iki smulkiausių detalių - kas ir kaip buvo. „Nesąmonė", - atrėžia kiti, kurie yra skeptiškai nusiteikę šiuo klausimu.
© RIA/Scanpix

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Skeptikų netrūksta

Kaip galėtų naujagimis, kurio rega gimimo metu nėra iki galo išsivysčiusi ir jis viską mato lyg „pro šešėlį", prisiminti vaizdinius iš gimdymo. Kaip gali naujagimis, kuris temato 20 - 30 cm atstumu tiksliai pasakyti, kokios spalvos akinius nešiojo jo gimdymą priėmusi akušerė? Štai tokiais argumentais dažniausiai kalba skeptikai, sakydami, kad žmogaus protas nėra pajėgus prisiminti savo gimimo dienos. Esą tai tėra fantazijos rezultatas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
50 filmų, kuriuos rekomenduojame pamatyti

27 savaitę gimęs Pijus: atakakli kova už teisę gyventi

Anksčiausi prisiminimai: nuo kada?

Kokio amžiaus prisiminimus galime vadinti pačiais ankstyviausiais? Smegenų veiklą tyrinėjantis Vokietijos profesorius Ralph Dawirs sako, kad patys ankstyviausi prisiminimai galėtų būti iš antrų - ketverių žmogaus gyvenimo metų. Profesorius neabejoja, kad naujagimiai nejaučia tokių jausmų, kaip džiaugsmas ar liūdesys, jų poreikiai yra labiau fiziologinio pobūdžio. Tačiau mokslininkai šiuo klausimu nėra vieningi: pavyzdžiui, JAV gimdymo psichologas David Chamberlain yra įsitikinęs, kad naujagimiai yra asmenybės ir jie jaučia visą puokštę įvairiausių jausmų. Psichologu dirbantis ir hipnozę praktikuojantis specialistas sako, kad įmanoma seansų metu, panaudojant tam tikrus metodus, žmogų panardinti į atsiminimus, siekiančius jo kūdikystę bei gimimą.

Daugybės straipsnių ir knygų autorius D. Chamberlain dirbdamas naudojo hipnozę kaip priemonę sužinoti psichologinių žmogaus problemų priežastis, ir jų metu žmonės prisimindavo savo gimimo akimirkas. Per daugiau kaip 30 metų trunkančią praktiką specialistas ėmė gilintis į šią slėpiningą temą, savo pacientų prisiminimus imdamas lyginti su jų mamų pasakojimais apie gimdymą.

Prisiminimai iš savo gimimo

Suaugusieji, prisimindami savo gimimą, pasakojo tokias detales, kaip jie jautėsi sąrėmių metu, ką kalbėdavo gimdymą priimantys medikai. Gimdymo psichologas sako, kad tokių prisiminimų negalima paaiškinti logiškai, tačiau taip ne kartą buvo jo praktikoje.

Savo knygoje „Ką atsimena kūdikiai" Chamberlain aiškina ir tai, kodėl vieną gimdymą skirtingos pusės (mama ir naujagimis) prisimena skirtingai. Esą kiekvieno iš jų interesai yra skirtingi. Pavyzdžiui, žmogus prisimena akimirką, kai gydytojas traukė jam už kaklo gimimo metu, o gimdyvė tokio momento nepamini, nes ji to nematė ir pati niekaip nejautė.

Pasak knygos autoriaus, žinant, kad žmogus gali atsiminti savo gimimą, labai svarbu yra sukurti tokias gimdymo sąlygas, kurios būtų malonios - ir gimstančiam mažyliui, ir jį gimdančiai mamai. Labai svarbu gimimui pasiruošti ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai, emociškai. Turi būti paisoma į pasaulį ateinančio mažylio poreikių ir jausmų.

Tai, ką negimęs kūdikis jaučia gyvendamas mamos pilve ir kaip jis jaučiasi iš karto po gimdymo, mokslininkai pradėjo tyrinėti ne taip jau seniai, tik praėjusio amžiaus pabaigoje.

Vaikai irgi kalba apie savo gimimą

JAV mokslininkas David Chamberlain turi liudijimų ir apie tai, kaip 2-3 metų vaikai ima pasakoti apie savo gimimą. Prisimena didelį spaudimą, galvos skausmą, o kai kurie net moka atkartoti judesius, kurie būtini vaisiui stumiantis gimdymo kanalais. Mokslininkas mano, kad tokie spontaniški vaikų prisiminimai yra dar vienas įrodymas, kad prisiminimų apie gimdymą nereikia ignoruoti ir žiūrėti į juos paniekinamai.

Jam oponuojantis neurobiologijos profesorius Ralph Dawirs sako, kad sąmoningai prisiminti gimimą neįmanoma ir dėl to, kad kūdikiai neturi susiformavusio savojo „aš". Tik anksčiausiai antraisiais gyvenimo metais formuojasi vaiko kaip atskiro vieneto, suvokimas. Todėl, pasak jo, tik nuo šešerių gyvenimo metų žmogus aiškiai gali prisiminti, kas yra buvę ir nutikę. Viskas, kas buvo iki tol (gyvenimas mamos gimdoje - irgi) yra išsaugoma atmintyje, turi įtakos asmenybės raidai, tačiau negali būti aiškiai ir sąmoningai prisimenama.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.