Ginčijamasi, ar žmogus gali prisiminti savo gimimą

 (5)
Yra žmonių, kurie tikina prisimenantys savo gimimą - esą tokie prisiminimai juos aplanko esant hipnozės būsenoje, sapnuojant, medituojant. Tada jie nupasakoja savo gimimą iki smulkiausių detalių - kas ir kaip buvo. „Nesąmonė", - atrėžia kiti, kurie yra skeptiškai nusiteikę šiuo klausimu.
© RIA/Scanpix

Skeptikų netrūksta

Kaip galėtų naujagimis, kurio rega gimimo metu nėra iki galo išsivysčiusi ir jis viską mato lyg „pro šešėlį", prisiminti vaizdinius iš gimdymo. Kaip gali naujagimis, kuris temato 20 - 30 cm atstumu tiksliai pasakyti, kokios spalvos akinius nešiojo jo gimdymą priėmusi akušerė? Štai tokiais argumentais dažniausiai kalba skeptikai, sakydami, kad žmogaus protas nėra pajėgus prisiminti savo gimimo dienos. Esą tai tėra fantazijos rezultatas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
50 filmų, kuriuos rekomenduojame pamatyti

27 savaitę gimęs Pijus: atakakli kova už teisę gyventi

Anksčiausi prisiminimai: nuo kada?

Kokio amžiaus prisiminimus galime vadinti pačiais ankstyviausiais? Smegenų veiklą tyrinėjantis Vokietijos profesorius Ralph Dawirs sako, kad patys ankstyviausi prisiminimai galėtų būti iš antrų - ketverių žmogaus gyvenimo metų. Profesorius neabejoja, kad naujagimiai nejaučia tokių jausmų, kaip džiaugsmas ar liūdesys, jų poreikiai yra labiau fiziologinio pobūdžio. Tačiau mokslininkai šiuo klausimu nėra vieningi: pavyzdžiui, JAV gimdymo psichologas David Chamberlain yra įsitikinęs, kad naujagimiai yra asmenybės ir jie jaučia visą puokštę įvairiausių jausmų. Psichologu dirbantis ir hipnozę praktikuojantis specialistas sako, kad įmanoma seansų metu, panaudojant tam tikrus metodus, žmogų panardinti į atsiminimus, siekiančius jo kūdikystę bei gimimą.

Daugybės straipsnių ir knygų autorius D. Chamberlain dirbdamas naudojo hipnozę kaip priemonę sužinoti psichologinių žmogaus problemų priežastis, ir jų metu žmonės prisimindavo savo gimimo akimirkas. Per daugiau kaip 30 metų trunkančią praktiką specialistas ėmė gilintis į šią slėpiningą temą, savo pacientų prisiminimus imdamas lyginti su jų mamų pasakojimais apie gimdymą.

Prisiminimai iš savo gimimo

Suaugusieji, prisimindami savo gimimą, pasakojo tokias detales, kaip jie jautėsi sąrėmių metu, ką kalbėdavo gimdymą priimantys medikai. Gimdymo psichologas sako, kad tokių prisiminimų negalima paaiškinti logiškai, tačiau taip ne kartą buvo jo praktikoje.

Savo knygoje „Ką atsimena kūdikiai" Chamberlain aiškina ir tai, kodėl vieną gimdymą skirtingos pusės (mama ir naujagimis) prisimena skirtingai. Esą kiekvieno iš jų interesai yra skirtingi. Pavyzdžiui, žmogus prisimena akimirką, kai gydytojas traukė jam už kaklo gimimo metu, o gimdyvė tokio momento nepamini, nes ji to nematė ir pati niekaip nejautė.

Pasak knygos autoriaus, žinant, kad žmogus gali atsiminti savo gimimą, labai svarbu yra sukurti tokias gimdymo sąlygas, kurios būtų malonios - ir gimstančiam mažyliui, ir jį gimdančiai mamai. Labai svarbu gimimui pasiruošti ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai, emociškai. Turi būti paisoma į pasaulį ateinančio mažylio poreikių ir jausmų.

Tai, ką negimęs kūdikis jaučia gyvendamas mamos pilve ir kaip jis jaučiasi iš karto po gimdymo, mokslininkai pradėjo tyrinėti ne taip jau seniai, tik praėjusio amžiaus pabaigoje.

Vaikai irgi kalba apie savo gimimą

JAV mokslininkas David Chamberlain turi liudijimų ir apie tai, kaip 2-3 metų vaikai ima pasakoti apie savo gimimą. Prisimena didelį spaudimą, galvos skausmą, o kai kurie net moka atkartoti judesius, kurie būtini vaisiui stumiantis gimdymo kanalais. Mokslininkas mano, kad tokie spontaniški vaikų prisiminimai yra dar vienas įrodymas, kad prisiminimų apie gimdymą nereikia ignoruoti ir žiūrėti į juos paniekinamai.

Jam oponuojantis neurobiologijos profesorius Ralph Dawirs sako, kad sąmoningai prisiminti gimimą neįmanoma ir dėl to, kad kūdikiai neturi susiformavusio savojo „aš". Tik anksčiausiai antraisiais gyvenimo metais formuojasi vaiko kaip atskiro vieneto, suvokimas. Todėl, pasak jo, tik nuo šešerių gyvenimo metų žmogus aiškiai gali prisiminti, kas yra buvę ir nutikę. Viskas, kas buvo iki tol (gyvenimas mamos gimdoje - irgi) yra išsaugoma atmintyje, turi įtakos asmenybės raidai, tačiau negali būti aiškiai ir sąmoningai prisimenama.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Beveik ketvirtadalis gimdžiusių moterų jaučia nepasitenkinimą lytiniais santykiais

Beveik ketvirtadalis gimdžiusių moterų jaučia nepasitenkinimą lytiniais santykiais
Darnus seksualinis gyvenimas ir lytinė sveikata daro tiesioginę įtaką mūsų emocinei savijautai ir net šeimos laimei.

Nėštumas be laimingos pabaigos: psichologės komentaras (3)

Nėštumas be laimingos pabaigos: psichologės komentaras
Persileidimas tai savaiminis vaisiaus praradimas iki 22 nėštumo savaitės, kuris įvyksta tam, kad iš organizmo būtų pašalintas negyvas vaisius. Priežastys, lemiančios, kodėl vienos moterys patiria persileidimą, o kitos - ne, yra labai įvairios.

Patarimas mamoms: kaip po gimdymo sustangrinti liemenį (3)

Patarimas mamoms: kaip po gimdymo sustangrinti liemenį
Neretai būsima mama per 9 mėnesius priauga 10-20 ir daugiau kilogramų, tad dažnai moteris sunerimsta ne tik dėl pasikeitusių kūno formų, bet ir dėl sveikatos. Akušerės ginekologės Rasos Jakutienės patarimai mamoms.

Mokslininkai dar kartą patvirtino, kodėl reikia kuo dažniau glausti gimusį vaiką (1)

Mokslininkai dar kartą patvirtino, kodėl reikia kuo dažniau glausti gimusį vaiką
Kaip parodė naujausi tyrimai, tie žiurkių jaunikliai, šalia kurių nuolat būdavo mama, sparčiau vystėsi, greičiau formavosi jų smegenys. Mokslininkai daro prielaidą, kad tėviškas rūpinimasis atžalomis, fizinis kontaktas turi teigiamos įtakos smegenų raidai.

Po gimdymo – iš karto atgal į darbus: psichologės komentaras (1)

Po gimdymo – iš karto atgal į darbus: psichologės komentaras
Lietuvoje vaiko auginimo atostogos yra vienos ilgiausių Europoje. Tačiau neretai pasitaiko, kad į darbą grįžti moteris nusprendžia praėjus vos keliems mėnesiams po gimdymo. Psichologės Karolinos Gurskienės įžvalgos apie motinystės ir karjeros suderinimą bei tai lydintį kaltės jausmą.

Psichologė: moterys, neatiduokite visos savęs vaikui (42)

Psichologė: moterys, neatiduokite visos savęs vaikui
Gimus vaikui, jis reikalauja didžiausios dalies mamos ir tėčio dėmesio bei laiko. Dažna moteris savo poreikius atideda „geresniems laikams“. Ar tai teisinga?

Psichologė: artimieji po gimdymo turėtų būti labai budrūs ir stebėti jauną mamą (18)

Psichologė: artimieji po gimdymo turėtų būti labai budrūs ir stebėti jauną mamą
Nors kūdikio gimimas dažniausiai yra labai džiuginantis ir laukiamas įvykis, kartais nutinka visiškai priešingai. Ką svarbu žinoti apie pogimdyvinę depresiją?

Tai, apie ką kalbėti nedrąsu: šlapimo nelaikymas

Tai, apie ką kalbėti nedrąsu: šlapimo nelaikymas
Šlapimo nelaikymas – itin nemalonus sutrikimas, apie kurį vengiama kalbėti. Tačiau skaičiuojama, jog maždaug trečdalis moterų ir apie 20 proc. vyrų kenčia fizinį ir psichologinį diskomfortą dėl šlapimo nelaikymo.

Ar normalu, kad kartais labai pykstu ant savo vaiko? Psichologės komentaras (15)

Ar normalu, kad kartais labai pykstu ant savo vaiko? Psichologės komentaras
Gražus motinystės paveikslas, kai viskas nupiešta šviesioms ir ramiomis spalvomis, nėra teisingas jaunų mamų atžvilgiu.

Natūralūs būdai padidinti pieno gamybą (2)

Natūralūs būdai padidinti pieno gamybą
Siekis krūtimi maitinti kūdikį vertas pastangų, nes motinos pienas – geriausias maistas, idealiai tinkantis vaikui pirmaisiais gyvenimo metais.

Psichologė: kas iš tiesų nutinka vyro ir moters santykiams gimus vaikui (3)

Psichologė: kas iš tiesų nutinka vyro ir moters santykiams gimus vaikui
Dažniausiai kūdikio gimimas yra labai lauktas ir džiaugsmingas įvykis, kurio laukia ne tik būsima mama ir tėtis, bet ir visi aplinkui.

Renkamės mamos krepšį: į ką atkreipti dėmesį

Renkamės mamos krepšį: į ką atkreipti dėmesį
Tėveliai žino, kad pakeisti sauskelnes ne namuose gali būti ne taip jau ir paprasta: tam reikia ne tik patogios vietos, bet ir ne vienos priemonės.

Gimtadienio proga surengė labdaringą aukcioną

Gimtadienio proga surengė labdaringą aukcioną
BABY CITY/TOY CITY gimtadienio šventėje surinktos lėšos paaukotos Mamų unijai.

Pirmasis vizitas pas gydytoją po gimdymo: apie ką nutylima (1)

Pirmasis vizitas pas gydytoją po gimdymo: apie ką nutylima
Visi pirmi kartai mus šiek tiek gąsdina. Pirmasis vizitas pas gydytoją po gimdymo – ne išimtis. Žinojimas, ko galima tikėtis ir kam nusiteikti, padės jaustis ramiau.

Kviečia nemokamai mankštintis nėščiąsias ir ką tik pagimdžiusias (2)

Kviečia nemokamai mankštintis nėščiąsias ir ką tik pagimdžiusias
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia net į 4 skirtingus nemokamus užsiėmimus: