Gydytoja: kada tinkamiausias amžius gimdyti ir kiek vaikų susilaukti sveikiausia

 (17)
Gimdymas – stresas moters organizmui. Kiek reikia laiko, kad organizmas atgautų jėgas? Kada gimdyti dar kartą? Ar turi įtakos moters amžius? Konsultuoja akušerė genetikė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kiek laiko reikia, kad po gimdymo atsigautų moters organizmas?

Tai labai asmeniška. Kalbant apie fiziologiją, moteris atsigauna tada, kai prasideda ovuliacija. Vienoms ji atsinaujina praėjus trims mėnesiams po gimdymo, kitoms - vėliau. Kada atsiras ovuliacija, priklauso nuo to, ar moteris maitina kūdikį savo pienu. Maitinančioms vaisingumas grįžta vėliau.

Bet pasitaiko, kad ir maitinanti pasijunta nėščia.

Taip, nes gali būti, kad mėnesinių dar nėra, o ovuliacija jau atsinaujinusi, tad moteris nežino esanti vaisinga. Dažniausiai pastebi, kad sumažėja pieno ir atsiranda nėštumui būdingų pojūčių. Ne viena jauna mama būna sutrikusi, kai sužino, kad ir vėl laukiasi, nors mėnesinių dar nebuvo. Visos esame labai skirtingos.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Įspūdingas video: Eglė nufilmavo 1,5 metų sūnų, atliekantį kone kaskadinius triukus
Žinomas medikas įspėja: moterys tuoj nebemokės gimdyti pačios

Vienoms moterims išskyros baigiasi, ląstelės subręsta ir noras mylėtis grįžta praėjus šešioms savaitėms po gimdymo, o po mėnesio prasideda ir ovuliacija. Kitų ir praėjus pusmečiui po gimdymo gleivinė yra jautri, moteris turi daug pieno, maitina krūtimi ir dar nėra vaisinga. Tačiau nors mėnesinės dar ir neatsirado, patarčiau saugotis, ypač jei dar neplanuojate kito mažylio.

Kada nekenkiant sveikatai galima pastoti dar kartą?

Jeigu moteris pastoja, tai reiškia, kad kūnas jau pailsėjo, atsigavo, atsinaujino ovuliacija. Teoriškai nuo gimdymo iki gimdymo turi praeiti metai. Taigi normalu, jei po trijų mėnesių moteris vėl pasijunta besilaukianti. Tačiau, jeigu norime, kad grįžtų buvusios kūno formos, sustiprėtų raumenys, reikėtų palaukti bent pusmetį. Per tiek laiko grįžta iki gimdymo buvęs svoris, pasišalina skysčių perteklius, moteris atsigauna psichologiškai.

Jei moteris svajoja apie trečią, tarp antro ir trečio gimdymo taip pat rekomenduojama palaukti vienus metus?

Taip. Tačiau auginti du pametinukus yra paprasčiau nei tris. Su trimis be pagalbos išsiversti būtų sunku tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Be to, mažai šeimų, kai kūdikiu kitas žmogus galėtų rūpintis tai pat kaip mama. Manau, tai įmanoma tik namuose, kuriuose gyvena kelios kartos. Tada ir galima gimdyti kasmet. Antraip patarčiau palaukti, nes pervargus galima ir depresija susirgti.

Siūlyčiau atsižvelgti ir į fizinę būklę. Organizmas greičiau atgauna jėgas, jei moteris per nėštumą priaugo 9 - 11 kg. Jei daugiau, apie 20 kg, reikės ilgiau palaukti.

Taip pat svarbu, ar nebuvo nėštumo komplikacijų. Jei buvo, geriau palaukti dvejus metus, palepinti organizmą, pagerinti sveikatą: sportuoti, sveikai maitintis.

Kada geriausia pastoti darkart, jei moteriai buvo atlikta cezario pjūvio operacija?

Po cezario pjūvio operacijos pertrauka tarp pirmo ir antro vaikučio turėtų būti dveji metai. Žaizda sugyja gan greitai, tačiau per anksti pastojus baisu, kad randas dar per silpnas, ypač jeigu moteris antrą kūdikį gimdys natūraliai.

Todėl jeigu pirmas vaikutis buvo „cezarinukas", o antrasis į pasaulį pasibeldžia labai greitai, taip pat ir saugant mamą dažniausiai atliekama cezario pjūvio operacija. Mat natūraliai gimdant organizmas patiria didžiulę įtampą, kūdikis stumiamas didžiule jėga. Po dvejų metų, jeigu nėra jokių komplikacijų, moteris jau gali gimdyti pati.

Anksčiau buvo manoma, kad moters sveikatai nekenkia tik dvi cezario pjūvio operacijos. Dabar, kai tobulėja medicina, jų leidžiama atlikti penkias.

Įdomu, ar nuo pačios moters amžiaus priklauso, kaip dažnai rekomenduojama gimdyti?

Ir taip, ir ne. Ne, nes teoriškai rekomenduojama pertrauka tarp gimdymų lieka ta pati - vieni metai. Taip, nes lengviau atgauna jėgas jaunos moters organizmas. Be to, nuo 35-erių tampa sunkiau pastoti.

Šio amžiaus ir vyresnėms moterims po gimdymo reikia daugiau laiko, kad atsigautų. Sunkiau susitraukia oda, gali priaugti daugiau svorio, nes sulėtėja medžiagų apykaita. Didėja ir komplikacijų pavojus, nes nėštumas organizmui yra didelis krūvis, jaunesnė moteris jį lengviau pakelia.

Kategoriška nenoriu būti, nes visada pasitaiko išimčių. Kartais trisdešimtmetė ir keturiasdešimtmetė atrodo taip pat. Visada daugiau komplikacijų gresia moteriai, kuri yra nutukusi, turi „svyruojantį“ kraujospūdį, nei vyresnei, bet sveikai gyvenančiai moteriai.

Kiek vaikų galima gimdyti nekenkiant savo organizmui? Ar yra koks rekomenduotinas skaičius?

Gyvenimas rodo, kad ir 18 pagimdo. Jei moteris sveika, jos nėštumas be komplikacijų, tai ir sveikatai nekenkia. Tačiau noriu pabrėžti, kad daug vaikų gimdyti gali tik sveika mama. Jeigu moteris turi rimtų sveikatos bėdų, kurias nėštumas dar labiau „paaštrina", pagimdžiusi vieną kūdikį, rizikuoti savo sveikata neturėtų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.