Rasa: močiutė slapta pakrikštijo mano vaiką (+kunigo komentaras)

 (134)
Vieniems reikia didelių, puošnių, labai baltų ir net sidabruotų krikštynų, kitiems užtenka kuklių, jaukių, puoštų lininėmis suknutėmis ir lauko gėlėmis. Tačiau ir vieni, ir kiti jas įsivaizduoja kaip šventę.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Bet gyvenimas pilnas netikėtumų. Kartais krikštynos įvyksta taip tyliai, kad apie tai nieko nežino net krikštuko tėvai.

Tokia ir yra trijų vaikų mamos Rasos pirmagimio krikštynų istorija. Moteris pageidavo likti nežinoma.

„Tai nutiko bemaž prieš dešimt metų. Mano pirmagimiui buvo vos dvi savaitės. Kelioms valandoms turėjau išeiti į parduotuvę ar šiaip su reikalais, buvo žiema, šalta, todėl sūnų palikau prižiūrėti anytai.

Grįžau ir, regis,viskas buvo kaip buvę. Pasirodo, ne visai taip.

Vieną dieną grįžta močiutė iš bažnyčios verkdama ir sako: „Noriu, vaikeliai, jums prisipažinti, ką padariau."

Ir papasakojo, kad kai liko viena su mažutėliu, jai pasirodė, kad jis toks silpnas, jog gali imti ir numirti (nors gimė toks sveikas ir drūtas, kad tokių dar paieškoti reikėtų). Pasvarstė pati viena, kad vaikaitis negali likti be Dievo globos ir palaimos, todėl nusprendė pati jį čia pat ir pakrikštyti. Prisiminė, kaip Sibire tėvai iki atvykstant kunigui vaikus krikštydavo: atsinešė vandens, peržegnojo jį ir reikiama tvarka sukalbėjo krikšto žodžius.

Bet, matyt, netrukus ją suėmė abejonės, todėl nuėjusi išpažinties paklausė kunigo, ar gerai pasielgusi. Šis liepė būtinai pranešti tėvams ir paaiškino, kad tai, ką ji padarė, yra tikros krikšto apeigos, todėl bažnyčioje vaikas krikštijamas nebebus.

Tai išgirdę, be abejo, pajutome nusivylimą ir net pyktelėjome, juk planavome krikštynas vasarą, per vedybų metines. O dabar nei šventės, nei gražių nuotraukų atminimui, nei krikšto tėvų!

Kai emocijos šiek tiek nurimo, nuėjau į bažnyčią ir pasikalbėjau su klebonu. Šis paaiškino, kad vaikas jau pakrikštytas ir Bažnyčia gali tik išduoti Krikšto liudijimą. Bet užsiminė, kad galima atlikti papildomas apeigas - vaikelio įvedimo į krikščionišką bendruomenę.

Taip ir padarėme. Kai sūnui buvo septyni mėnesiai, surengėme kuklią šventę. Papildymo apeigos buvo labai panašios į Krikšto sakramento teikimo apeigas, krikšto tėvai davė krikšto pažadus, tik kunigas nesakė žodžių: „Krikštiju tave..."

Manau, mūsų istorijos pamokslas paprastas: net ir turint geriausių ketinimų negalima persistengti atliekant tam tikrus religinius ritualus. Paprasto palaiminimo ir sukalbėtos maldos yra daugiau nei pakankamai."

KUNIGO KOMENTARAS

Br. Tomas Žymantas OFM:

„Pagal Bažnyčios mokymą, jei kūdikėlis silpnas, serga ar yra kitos jo būklę sunkinančios aplinkybės, pakrikštyti jį gali bet kuris šalia esantis žmogus: tėtis, mama, močiutė, šeimos draugas ir pan. Tas, kuris krikštija, nebūtinai pats turi būti krikštytas. Svarbiausia yra geri ir rimti ketinimai. Krikšto sakramentui suteikti reikia turėti švęsto vandens (arba peržegnoti turimą), pasakyti krikšto žodžius „Krikštiju tave, Tomai" ir peržegnoti „Vardan Dievo Tėvo, Sūnaus ir Šventosios Dvasios, amen." Taip atliktas krikštas Bažnyčios pripažįstamas kaip galiojantis. Kunigas tiki tėvų žodžiu, kad krikštas įvyko, ir to įrodyti nereikalauja.

Jei krikštas yra galiojantis, nors ir kaip atliktas, antrą kartą Krikšto sakramentas suteiktas nebus. Krikštas teikiamas vieną kartą ir nėra kartojamas.

Kai vaikelis pasveiksta arba tėvai sužino apie įvykusį krikštą (kaip įvyko mamai Rasai), reikėtų nueiti pas parapijos kleboną ir apie tai pasakyti. Tėvams pageidaujant, gali būti atliktos krikšto papildymo apeigos, vaikelis pateptas šventais aliejais, išrašytas Krikšto liudijimas, jame įrašyti krikšto tėveliai.

Įprastomis aplinkybėmis krikštyti vaiko neturint bent vieno iš tėvų sutikimo, negalima.

Jei, būna ir taip, krikštas buvo suteiktas be vieno tėvų žinios, parinkti ne tie krikštatėviai, kurių norėjo, pavyzdžiui, vaikučio mama, krikštatėvių po krikšto pakeisti nėra galimybės. Paaugus vaikui mama galės parinkti vaikui pirmos Šv. Komunijos, Sutvirtinimo tėvelius, taigi, vaiko auklėtojų bei padėjėjų tikėjimo kelyje. Krikštatėviai yra lyg pagalba tėvams vesti vaiką tikėjimo keliu. Jei krikštatėvių nėra, tėveliai tiesiog neturi šios pagalbos. Tačiau ją gali atstoti ir tikinčiųjų bendruomenė."

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.