Rasa: močiutė slapta pakrikštijo mano vaiką (+kunigo komentaras)

 (134)
Vieniems reikia didelių, puošnių, labai baltų ir net sidabruotų krikštynų, kitiems užtenka kuklių, jaukių, puoštų lininėmis suknutėmis ir lauko gėlėmis. Tačiau ir vieni, ir kiti jas įsivaizduoja kaip šventę.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Bet gyvenimas pilnas netikėtumų. Kartais krikštynos įvyksta taip tyliai, kad apie tai nieko nežino net krikštuko tėvai.

Tokia ir yra trijų vaikų mamos Rasos pirmagimio krikštynų istorija. Moteris pageidavo likti nežinoma.

„Tai nutiko bemaž prieš dešimt metų. Mano pirmagimiui buvo vos dvi savaitės. Kelioms valandoms turėjau išeiti į parduotuvę ar šiaip su reikalais, buvo žiema, šalta, todėl sūnų palikau prižiūrėti anytai.

Grįžau ir, regis,viskas buvo kaip buvę. Pasirodo, ne visai taip.

Vieną dieną grįžta močiutė iš bažnyčios verkdama ir sako: „Noriu, vaikeliai, jums prisipažinti, ką padariau."

Ir papasakojo, kad kai liko viena su mažutėliu, jai pasirodė, kad jis toks silpnas, jog gali imti ir numirti (nors gimė toks sveikas ir drūtas, kad tokių dar paieškoti reikėtų). Pasvarstė pati viena, kad vaikaitis negali likti be Dievo globos ir palaimos, todėl nusprendė pati jį čia pat ir pakrikštyti. Prisiminė, kaip Sibire tėvai iki atvykstant kunigui vaikus krikštydavo: atsinešė vandens, peržegnojo jį ir reikiama tvarka sukalbėjo krikšto žodžius.

Bet, matyt, netrukus ją suėmė abejonės, todėl nuėjusi išpažinties paklausė kunigo, ar gerai pasielgusi. Šis liepė būtinai pranešti tėvams ir paaiškino, kad tai, ką ji padarė, yra tikros krikšto apeigos, todėl bažnyčioje vaikas krikštijamas nebebus.

Tai išgirdę, be abejo, pajutome nusivylimą ir net pyktelėjome, juk planavome krikštynas vasarą, per vedybų metines. O dabar nei šventės, nei gražių nuotraukų atminimui, nei krikšto tėvų!

Kai emocijos šiek tiek nurimo, nuėjau į bažnyčią ir pasikalbėjau su klebonu. Šis paaiškino, kad vaikas jau pakrikštytas ir Bažnyčia gali tik išduoti Krikšto liudijimą. Bet užsiminė, kad galima atlikti papildomas apeigas - vaikelio įvedimo į krikščionišką bendruomenę.

Taip ir padarėme. Kai sūnui buvo septyni mėnesiai, surengėme kuklią šventę. Papildymo apeigos buvo labai panašios į Krikšto sakramento teikimo apeigas, krikšto tėvai davė krikšto pažadus, tik kunigas nesakė žodžių: „Krikštiju tave..."

Manau, mūsų istorijos pamokslas paprastas: net ir turint geriausių ketinimų negalima persistengti atliekant tam tikrus religinius ritualus. Paprasto palaiminimo ir sukalbėtos maldos yra daugiau nei pakankamai."

KUNIGO KOMENTARAS

Br. Tomas Žymantas OFM:

„Pagal Bažnyčios mokymą, jei kūdikėlis silpnas, serga ar yra kitos jo būklę sunkinančios aplinkybės, pakrikštyti jį gali bet kuris šalia esantis žmogus: tėtis, mama, močiutė, šeimos draugas ir pan. Tas, kuris krikštija, nebūtinai pats turi būti krikštytas. Svarbiausia yra geri ir rimti ketinimai. Krikšto sakramentui suteikti reikia turėti švęsto vandens (arba peržegnoti turimą), pasakyti krikšto žodžius „Krikštiju tave, Tomai" ir peržegnoti „Vardan Dievo Tėvo, Sūnaus ir Šventosios Dvasios, amen." Taip atliktas krikštas Bažnyčios pripažįstamas kaip galiojantis. Kunigas tiki tėvų žodžiu, kad krikštas įvyko, ir to įrodyti nereikalauja.

Jei krikštas yra galiojantis, nors ir kaip atliktas, antrą kartą Krikšto sakramentas suteiktas nebus. Krikštas teikiamas vieną kartą ir nėra kartojamas.

Kai vaikelis pasveiksta arba tėvai sužino apie įvykusį krikštą (kaip įvyko mamai Rasai), reikėtų nueiti pas parapijos kleboną ir apie tai pasakyti. Tėvams pageidaujant, gali būti atliktos krikšto papildymo apeigos, vaikelis pateptas šventais aliejais, išrašytas Krikšto liudijimas, jame įrašyti krikšto tėveliai.

Įprastomis aplinkybėmis krikštyti vaiko neturint bent vieno iš tėvų sutikimo, negalima.

Jei, būna ir taip, krikštas buvo suteiktas be vieno tėvų žinios, parinkti ne tie krikštatėviai, kurių norėjo, pavyzdžiui, vaikučio mama, krikštatėvių po krikšto pakeisti nėra galimybės. Paaugus vaikui mama galės parinkti vaikui pirmos Šv. Komunijos, Sutvirtinimo tėvelius, taigi, vaiko auklėtojų bei padėjėjų tikėjimo kelyje. Krikštatėviai yra lyg pagalba tėvams vesti vaiką tikėjimo keliu. Jei krikštatėvių nėra, tėveliai tiesiog neturi šios pagalbos. Tačiau ją gali atstoti ir tikinčiųjų bendruomenė."

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Kaip tokios nuotraukos yra susijusios su pagimdžiusių moterų depresija (6)

Kaip tokios nuotraukos yra susijusios su pagimdžiusių moterų depresija
Ar atkreipėte dėmesį, kokios tobulos po gimdymo būna žinomos moterys – aktorės, politikės, dainininkės, karalienės? Štai Kate Middleton tą pačią dieną po abiejų gimdymų pasirodė viešumoje švytinti, pasipuošusi, su nepriekaištingu makiažu.

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų (7)

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų
Santuokoje būna visko, todėl tie, kurie tuokiasi tikėdamiesi, kad po vedybų bus geriau, dažniausiai nusivilia.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (3)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras (35)

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai apie intymų poros gyvenimą susilaukus vaikų: pagerėja jis, pablogėja ar išlieka toks pat?

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką (12)

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką
Psichologės Karolinos Gurskienės mintys apie motinystę ir šeimų pasirinkimą auginti daugiau kaip vieną vaiką.

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės (16)

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės
Šiais laikais, kai yra daugybė kontracepcijos priemonių, tikriausiai ne taip lengva nuspręsti, kurią rinktis. O ir tinka visoms ne kiekviena. Pasikalbėjus su mamomis paaiškėjo – į naujoves dauguma dar žiūri atsargiai.

Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų? (4)

Kuo <em>netyčiukai</em> vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?
Būdami vaikais mes jų nekentėme, būdami tėvais pagauname save kartais patys juos sakantys savo tėvams. Portalas „Stern“ pateikia frazes, kurios išsprūsta mums iš lūpų ir vaikams ne padeda, o tik kenkia.

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus
Iki pirmojo vaikelio gimimo mažai tėvų suvokia, kaip keisis jų kasdienybė, poilsio režimas ir tai, kad rasti laisvą minutėlę sau bus labai sunku.

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos aktualiais klausimais. Į paskaitas kviečiamos šeimos, besilaukiančios arba auginančios vaikučius.

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti? (9)

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti?
Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo kuokštais slenkantys plaukai kankina ne vieną mamą. Ką daryti?

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris (3)

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris
Kiekviena moteris po gimdymo pastebi tam tikrus savo kūno pokyčius, kurie nors ir nėra malonūs, dažniausiai yra laikini.

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka (1)

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų.

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė (171)

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė
Rugilė nevynioja žodžių į vatą – iš pradžių, gimus vaikeliui, ji save laikė negera mama ir netgi, kaip pati sako, nejautė meilės savo sūnui. Tai ją labai gąsdino. Bet... Atradus priežastis situacija ėmė keistis.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai (3)

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.