Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

 (17)
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mamos klausimas:

„Turiu 6 savaičių dukrytę. Nuo pat žindymo pradžios dukrytė beveik visada valgydama užsnūsdavo, o kadangi speneliai dar ligoninėje buvo sukandžioti ir pradėjo kraujuoti, labai ilgai negalėdavau laikyti jos prie krūties. Taigi, mergaitė nepavalgydavo. Kol kraujavo speneliai, maitinau su antspeniais, iš kraujuojančios krūties pieną nusitraukdavau, paskui sumaitindavau. Bet viskas buvo labai chaotiška. Kadangi mergaitė, greičiausiai, nepasisotindavo, kelis kartus nakčiai netgi duodavom mišinėlio.

Dukrytei lėtai augo svoris, todėl apylinkės pediatrė nusprendė, kad man trūksta pieno ir patarė primaitinti mišinėliu po kiekvieno maitinimo, o krūtį patarė leisti žįsti tik 15 minučių. Be to, prieš tai jos patarimu „tikrinau", kiek turiu pieno, bandydama nusitraukti pientraukiu. Žinoma, su pientraukiu jo ištraukiau ne tiek, kiek turėtų būti, anot gydytojos".

Konsultuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas, knygos „Kūdikio žindymas: Nepakeičiamas kaip motinos meilė" autorius Kazimieras Vitkauskas.


Vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas

Kraujuojančios spenelių žaizdos tikrai nėra privalomas žindymo atributas. Gamtoje to nebūna. O kad nebūtų ir civilizuotame žmonių gyvenime, reikia pripažinti ir gerbti gamtos dėsnius. Pirmasis jų - kūdikį glausti prie krūties ir pradėti žindyti tuojau pat pagimdžius. Naujagimis, siekdamas maisto ir krūties, plačiai išsižioja dėl įgimto ieškojimo reflekso, o mamos krūtis (nors joje naujagimio jau laukia priešpienis) dar nebūna pritvinkusi, todėl ganėtinai minkšta ir lengvai apžiojama pakankamai plačiai. Tai labai svarbu, nes žįsti - tai nėra čiulpti.

Svarbu - ankstyvas ir taisyklingas žindymas

Jeigu pirmasis žindymas atidėliojamas (laukiant kol atsiras „daug" pieno), jeigu naujagimis raminamas čiulptuku - tuštuku, jeigu jis dar ir girdomas kuo nors iš buteliuko per čiulptuką, mažylis įpranta čiulpti, o neįtvirtintas įgimtas mokėjimas žįsti blėsta. Kai per tą laiką pienas į mamos krūtis pagaliau "ateina", jos (ypač jeigu neleidžiama žindyti per naktį) pritvinksta ar net sutinsta, ir tada jau tas nebemokantis gerai priglusti kūdikis burna sugriebia vien tik spenelį, nes krūtis pasidaro pernelyg apvali, kad mažyliui pavyktų apžioti daugiau - ir areolę. Čiulpiamas spenelis būna siurbiamas ir maigomas alkano ir nekantraus kūdikio dantenomis, o tai yra dažniausioji, įprastinė priežastis atsirasti spenelių skausmams ir žaizdoms.

Paklausos ir pasiūlos dėsnis: žindant skatinama pieno gamyba

Skausmas slopina pieno tekėjimo refleksą, dėl to kūdikis gali likti neprivalgęs, o krūtyje pasilikęs pienas stabdo naujo pieno gamybą, nes motinos krūtys - ne taupyklės, pienas jose nesikaupia ilgam. Pieno gamyba krūtyse vyksta pagal paklausos ir pasiūlos dėsnį, dalyvaujant motinos hormonams: kuo daugiau impulsų kyla kūdikio burnai liečiant spenelio ir areolės nervinius receptorius, tuo daugiau iš motinos hipofizio į jos kraują išsiskiria ir į krūtų liaukas nunešama pieno gamybą ten skatinančių hormono prolaktino molekulių.

Antspeniai - ne pats geriausias pasirinkimas

Antspenio, kurio sluoksnis blokuoja kūdikio burnos tiesioginį sąlytį su krūties oda, o tuo pačiu ir slopina tuos prolaktino išsiskyrimą, taigi ir pieno gamybą, skatinančius impulsus, naudojimas nėra tinkamiausias pasirinkimas. Daug verčiau pasistengti kūdikį gerai priglausti prie krūties. O jeigu krūtis labai pilna ir kūdikiui sunku ją plačiai apžioti, prieš maitinimą galima truputį pieno išmelžti, kad sritis aplink spenelį suminkštėtų ir, "pasmailinta" tarp pirštų, ji lengviau tilptų kūdikio burnoje.

Tada spenelis atsidurs ne tarp dantenų, o toliau, ir saugiai išsitiesęs tarp liežuvio ir gomurio, ne tik nebus traumuojamas (todėl nereikės trumpinti žindymų), bet ir nejus skausmų, nors ir būtų žaizdotas po buvusių traumų. Be to, dirbtinis pieno ištraukinėjimas nėra nei tiksliausias, nei, tikriausiai, maloniausias būdas pasitikrinti, ar užtenka pieno.

www.zindyk.lt


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui
Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas (1)

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas
Pradėjęs ragauti maisto, kūdikis įžengia į naują raidos etapą, kuriame laukia atradimai bei naujovės ne tik jam, bet ir tėveliams.

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei? (2)

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei?
Esant žemesnei temperatūrai, svarbu mažylį ne tik šiltai aprengti, bet ir tinkamai pasirūpinti jo ypač jautria oda.

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai (3)

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai
Auksinis ruduo turtingas įvairiausiomis daržovėmis. Šis sezonas – idealus laikas savo vaikams pagaminti natūralių, vitaminingų ir spalvingų tyrelių bei užkandžių.

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?
Kūdikį galima žindyti, galima maitinti iš buteliuko, o galima rinktis abiejų šių mitybos būdų derinimą.

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį
Gydytoja neonatologė dr. Eglė Markūnienė atsako į aktualius klausimus apie sergančio kūdikio žindymą.

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai (40)

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai
Iš vienos pažįstamos teko girdėti, kad gydytojai nėštumo metu jai leido rūkyti. Esą kelios cigaretės per dieną padarys mažiau žalos, nei nuolatinis organizmo stresas, kurį jis patiria metus rūkyti. Tiesą sakant, sunku patikėti, kad atsirastų nors vienas profesionalus medikas, kuris drįstų viešai pasakyti, kad rūkymas ir nėštumas – suderinami dalykai.

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais (16)

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais
Nors žindymo nauda yra neginčijama, mišinukai kūdikiams šiandien pasiekė itin aukštus standartus, o jų vartojimas tapo paprastesnis nei bet kada anksčiau.

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą (2)

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą
Ne vieno gimusio kūdikio tėvai susiduria su problema – ką daryti su pleiskanų luobu ant mažylio galvos? Išklausykime gydytojos patarimų.

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas
Kad žindymas būtų sklandus, patartina jam ruoštis iš anksto – kaupiant naudingas žinias ir įgūdžius.