Primaitinimas: kai tik mamos pieno neužtenka

 (1)
Papildomas kūdikio maitinimas yra sudėtingas etapas visiems tėvams. Kai tam ateina laikas, jūs konsultuojatės su aplinkiniais – šeima, draugais, gydytoju, ieškote informacijos internete bei laikraščiuose.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Jūsų jaudulys virsta nerimu, jaučiatės kalti, kad pradėjote savo kūdikį papildomai maitinti nuo penkto mėnesio. Po dviejų savaičių nuobodaus beskonės ryžių košės gaminimo galvojate, ar išdrįsite žengti kitą žingsnį ir sutrinti kelias morkas. Bet gal jose yra nitratų? Ar jos turi būti ekologiškos? Ar jas geriau virti garuose? Ar turėtumėte kūdikiui duoti morkų tris dienas iš eilės, laukdami alergijos ženklų, prieš siūlydami jam kitą produktą? Jeigu sušaldysite maisto porciją ledo kubelių formelėse, ar reikia jas prieš tai sterilizuoti? Ar saugu atšildyti jas mikrobangų krosnelėje? Ir tai tik daržovės! Kada saugu duoti ragauti žuvies, vištienos ar mėsos? Papildomas kūdikio maitinimas tampa klausimų ir painiavos.

Kiek įvairiausių pasakojimų bei patarimų jums tenka išgirsti? Ar susimąstėte kada, kaip laikote maisto produktus, pavyzdžiui kiaušinius, mėsą ir žuvį?

Ankstyvojoje vaikystėje valgymo įpročiai ir pomėgiai (geri ar blogi) suformuojami visam gyvenimui. Mažyliai per pirmuosius savo gyvenimo metus auga daug greičiau nei vėlesniais metais. Ir būtent dabar jūs turite galimybę įtvirtinti kūdikiui sveiko maitinimosi pagrindus.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Reportažas iš jurtoje įsikūrusio darželio Kauno rajone
Vaikas ir kompiuteris: kada verta sunerimti?

Tai laikas, kai galite supažindinti mažylį su daugeliu skirtingų patiekalų, įpratinti jį prie mėsos, paukštienos, žuvies (nes šie produktai yra gyvybiškai svarbūs pirmaisiais gyvenimo metais), pradėti trinti bei smulkinti maistą, dar nepasirodžius pirmiesiems dantukams. Jeigu jūs savo vaiką nuo mažumės maitinsite šviežiu maistu, jam bus daug lengviau pereiti prie visai šeimai įprasto maisto. Tačiau jeigu tik praleisite šį lemiamą momentą, jūsų vaikas gali papildyti išrankių valgytojų gretas.

Ko gero kiekvienos šalies sveikatos specialistų rekomendacijose teigiama, kad kūdikių nereikėtų papildomai maitinti, kol jiems nesuėjo šeši mėnesiai. Iki tokio amžiaus jie turėtų būti maitinami krūtimi be jokios išimties.

Nepaisant šių rekomendacijų, maitinimo tik motinos pienu laikas pastaruoju metu trumpėja ir dauguma sveikatos specialistų pastebi, kad nemažai kūdikių yra pasirengę papildomam maitinimui anksčiau. Amžius, kurio būtinai reikėtų sulaukti, yra septyniolika savaičių, nes pirmaisiais mėnesiais kūdikio virškinimo sistema nėra subrendusi ir per anksti gaunami svetimi baltymai gali sukelti alergiją maistui.

Labai svarbu prisiminti, kad pradėjus papildomai maitinti kūdikį, motinos pienas yra vis dar geriausias ir natūraliausias maistas mažyliams. Tarp ketvirto ir šešto mėnesio kūdikis turėtų gauti 500- 600 ml motinos pieno arba pieno mišinio per dieną. 500 ml yra pakankamas kiekis tik tada, jei kūdikiui jau duodama papildomo maisto. 

Tinkamai pagamintas šviežias maistas yra geresnis pasirinkimas ne tik jūsų kūdikiui, bet ir jums, nes iš anksto paruoštame maiste yra gerokai mažiau maistingųjų medžiagų, ypač vitaminų. 

Be to, namuose ruoštas maistas yra skanesnis. Kūdikis bus mažiau išrankus ir greičiau pripras prie visoje šeimoje valgomo maisto, jeigu nuo mažens bus pratinamas prie įvairesnių patiekalų.

Visi kūdikiai yra skirtingi. Ženklai, kad mažylis yra pasiruošęs gauti papildomo maisto, gali būti tokie:

  1. Nepatenkintas maitinimu tik pienu.

  2. Reikalauja vis dažnesnių maitinimų.

  3. Pradeda keltis naktimis po maitinimo, nors turėtų dar miegoti.

  4. Domisi, kai valgo kiti.

  5. Pasodintas sukioja galvą.

Pradėkite nuo labai skystos obuolių, kriaušių, morkų, saldžiosios bulvės, bulvių ar moliūgo tyrelės.

Nesitikėkite, kad pirmosiomis savaitėmis kūdikis suvalgys daug. Siūlykite papildomą maistą kartą per dieną.

Pasirinkite tam laiką, kai abu niekur neskubate ir esate atsipalaidavę.

Kūdikis turėtų būti truputį išalkęs, galite duoti jam šiek tiek pieno alkiui numalšinti.

Neskubėkite, maitinkite mažylį prisitaikydami prie jo tempo.

Ištrauka iš Annabel Karmel knygos „Kūdikių ir mažų vaikų mitybos planas: 200 greitai ir lengvai paruošiamų sveikų patiekalų receptų".

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.