Reklama

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui

 (1)
Santykiai tarp brolių ir sesių užsimezga ne tada, kai jie pirmą kartą akis į akį susitinka, bet jau tada, kai antrasis mažylis dar tik auga mamos pilvelyje. Kaip elgtis tėveliams, kad pirmagimis sklandžiai ir su džiaugsmu lauktų šeimos pagausėjimo?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Laisvalaikis su tėčiu

Kai gims brolis arba sesė, pirmagimis nebegalės nuolat būti su mama. Dar laukimosi metu stenkitės skatinti jį praleisti kuo daugiau laiko su tėčiu. Tikėtina, kad ir migdyti kurį laiką abiejų vaikų jūs nespėsite, todėl tai gali tapti tėčio bei mažylio vakaro ritualu. Ruoštis pradėkite jau tada, kai sužinosite, kad jūsų šeima pagausės.

Formuokite teigiamą vaiko požiūrį

Su pirmagimiu apie tai, kad jis turės brolį arba sesę, pradėkite kalbėtis nuo pirmųjų nėštumo mėnesių. Pasakokite jam, kad mažylis auga pilvelyje, kaip keičiasi jo dydis nuo žirnio iki kūdikėlio. Leiskite vaikui kasryt pasisveikinti, o vakare atsisveikinti su jūsų „pilvuku".

Formuokite gilų ir nuoširdų ryšį tarp dviejų vaikų. Sakykite, kad tai „tavo brolis ar sesė", „mūsų mažylis". Tegul vyresnysis jaučia, kad jis irgi yra labai svarbus augančiai gyvybei, jog tai dalis jo. Vaiką įtraukite visapusiškai į pasiruošimą, pavyzdžiui, kartu skaitykite knygas apie tai, kaip tam tikrą savaitę vystosi kūdikis, koks jis, kas tuo metu svarbiausia. Taip jūs kursite ne tik betarpišką ryšį tarp judviejų, tačiau ir formuosite teigiamą požiūrį į brolį ar sesę.

Įtraukite vaiką į pasiruošimą

Norėdami, kad jūsų pirmagimis nejaustų pavydo ar konkurencijos, stenkitės jį integruoti į visas pasiruošimo naujagimio gimimui veiklas. Jei lankotės pas gydytoją, pasiimkite kartu ir vaiką, tegul jis išgirsta, kaip plaka kūdikio širdelė.

Didelę dalį jūsų laiko atims kraitelio paruošimas. Gali būti, kad dalis daiktų bus likę nuo pirmagimio, tačiau kitą dalį teks atnaujinti. Paverskite tai smagia veikla tiek jums, tiek mažyliui – į parduotuves keliaukite kartu su juo. Rinkitės tokias, kuriose ne tik didžiulis prekių asortimentas naujagimiui ir mamai, tačiau pasižvalgyti kur turės ir vyresnėlis. Pavyzdžiui, „Baby City" parduotuvėse prekių tiek daug, kad jūs rasite visko, ko trūksta kraiteliui ar tai, ko prireiks jums po gimdymo, o mažasis jūsų palydovas taip pat galės išsirinkti sau kažką smagaus, kad nesijaustų, jog viskas perkama tik sesei ar broliui. „Baby City" ir „Toy City" parduotuvėse žaislų pasirinkimas itin platus ir skirtas pačioms įvairiausioms vaikų amžiaus grupėms, todėl savo svajonių dovaną ras ir vos pusantrų-dvejų metų, ir penkerių ar septynerių metų vaikas.

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui
© Reklamos užsakovas

Parduotuvėje nebūkite abejingi vaiko nuomonei ir pasiūlymams. Leiskite jam priimti keletą sprendimų, pavyzdžiui, išrinkti kūdikio patalėlius, keletą drabužėlių ir pan. Parodykite, kad jums labai svarbu, ką jis mano ir siūlo.

Įspūdinga dovana, atkeliavusi su mažyliu

Sakoma, kad vaikams labai svarbus pirmasis įspūdis, todėl kai kurie psichologai teigia, kad naujagimis į namus turėtų atkeliauti su dovana vyresniajam. Taip naujas gyventojas namuose jam asocijuosis su kažkuo įspūdingu, tuo, apie ką jis svajojo ir troško. Šio darbo nepalikite paskutinei minutei. Iš anksto vaiko klauskite, kas jį nustebintų ir pradžiugintų, užsiminkite, kad, galbūt, brolis ar sesė tau tai padovanos, kai atkeliaus pas mus.

Kitas variantas – keliaukite kartu su vaiku į vaikiškų prekių parduotuvę ir leiskite jam išsirinkti, ką būsimas vaikelis jam galėtų padovanoti, atvežti lauktuvių, kai atvyks į namus. Gali būti, kad vyresniajam ši veikla bus labai maloni, o į būsimą šeimos narį jis žvelgs ne kaip į konkurentą, o kaip į gerą ir dosnų draugą.

Vardą rinkite visi kartu

Jei, renkant vardą pirmagimiui, reikėjo, kad jis patiktų tik dviem – būsimiems tėveliams, laukiantis antrojo ne mažiau svarbi turėtų būti ir pirmagimio nuomonė. Papasakokite jam, kokie vardai jums labiausiai patinka, paklauskite jo nuomonės. Galbūt, mažylis turės ir savų pasiūlymų (aišku, dažniausiai tai būna darželio ar kiemo draugų vardai)? Tikėtina, kad sprendimą priimsite jūs, suaugusieji, tačiau vaikui parodykite, kad ir jo nuomonė labai reikšminga ir jis kartu dalyvauja tokiuose svarbiuose šeimai sprendimuose.

Pabrėžkite, kad jis visada liks toks pat svarbus

Kalbėdami su vaiku apie pokyčius šeimoje, visada jam pabrėžkite, kad jo statusas ir svarba visada liks lygiai tokie patys, tačiau nuo šiol jis bus nebe „mažiukas", o „vyresnysis". Paaiškinkite, kad tai labai gerai, nes nuo šiol dar daugiau sugebės, bus labiau savarankiškas, o tėveliai juo labai didžiuosis. Pabrėžkite, kad jis labai svarbus šeimos narys, o jo naujas statusas „vyresnysis brolis ar sesė" suteiks jam daug naujos, smagios patirties, jog tai labai svarbios „pareigos", be kurių neįsivaizduojama šeima.

Taip pat su vaiku nuoširdžiai ir atvirai kalbėkitės apie tai, kad jis visada jums bus toks pat svarbus. Kasdien savo atžalai kartokite, kad jį mylite, koks jis reikšmingas visai šeimai ir ypatingas. Beje, nepamirškite jam per dieną skirti bent valandą ar kelias, kada visas laikas tik jūsų – be kalbų ar minčių apie būsimą vaikutį.

Visi didieji pokyčiai – iki gimimo

Jei jūs vaiką dar maitinate savo pienu, miegate su juo vienoje lovoje ar viename kambaryje, planuojate jį atpratinti nuo sauskelnių – visus šiuos darbus vertėtų padaryti iki gims brolis ar sesė. To reikėtų neatidėlioti ne tik todėl, kad jūs vėliau turėsite mažiau laiko, bet ir dėl to, jog mažyliui tai neturėtų asociacijų su nauju vaiku. Atsiminkite – kiekvienam pokyčiui reikia laiko, kad jis taptų įpročiu, todėl atjunkimą, pratinimą prie savo lovos ar puoduko, jei tai įmanoma, pradėkite dar nėštumo pradžioje.

Pasiruoškite gimdymo dienai

Tikėtina, kad tą dieną, kai jūs gimdysite, jūsų pirmagimis liks pas senelius ar kitus artimuosius. Ne tik patys iš anksto aptarkite, kas bus tie žmonės ir su jais suderinkite visas smulkmenas, tačiau ir vaikui papasakosite, pas ką jis keliaus tą dieną. Geriausia – bent kartą ar du vaiką iki gimdymo palikti pas tuos žmones nakvynei.

Didieji iššūkiai – po vaiko gimimo

Nors vaiko psichologinis ruošimas sesės arba brolio gimimui labai svarbus nėštumo metu, tačiau ne mažiau iššūkių jūsų laukia ir mažyliui gimus. Svarbiausia – niekada pirmagimio nepalikite nuošalyje, tegul jis jaučia, kad jūsų meilė jam nesumažėjo. Tėveliams tiesiog teks labiau planuoti savo dieną ir dalintis pareigomis, kad abiems vaikams laiko bei dėmesio būtų vienodai. Juk tai, jog vienas iš vaikų yra vyresnis, visai nereiškia, kad jam mažiau reikia jūsų prisilietimų, pokalbių ir žaidimų.

Užsakymo nr.: PT_75597985

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti
Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?
Prisiminti, kurią savaitės dieną gimė jūsų vaikai, tikrai verta. Manoma, kad gimimo diena taip pat palieka pėdsakų vaikų charakteryje bei likime.

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį
Kas užkoduota varde? Daugiau, nei jums atrodo. Bent jau taip galima spręsti pagal vieno tyrimo rezultatus.

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai? (6)

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai?
Tikėtina, kad esate girdėję, kad kūdikiai maloniai kvepia. Panašu, kad tai turi paaiškinimą. Sąmoningai ar nesąmoningai vos ant rankų paėmę kūdikį įkvepiame jo skleidžiamo kvapo.

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų
Nors kūdikio kraitelio paruošimas – labai malonus darbas, kurį daugelis tėvelių atlieka su didele meile, tačiau, pradėjus skaičiuoti išlaidas, daugelis labai išsigąsta. Kaip sutaupyti pinigų, tačiau tinkamai pasiruošti naujagimio gimimui?

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti
Net jeigu per nėštumą jūs ruošitės tapimui tėvais, skaitysite daug knygų ir eisite į kursus, gimus vaikui tikrai pasitaikys dalykų, kurie jus nustebins.

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas
Prieš gimdamas kūdikis būna saugioje aplinkoje. Vos gimus jo virškinimo sistemą užpuola milžiniški bakterijų kiekiai, ir jo virškinimo traktas turi su jais susitvarkyti.

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti (1)

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti
Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis.

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui (1)

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui
Santykiai tarp brolių ir sesių užsimezga ne tada, kai jie pirmą kartą akis į akį susitinka, bet jau tada, kai antrasis mažylis dar tik auga mamos pilvelyje. Kaip elgtis tėveliams, kad pirmagimis sklandžiai ir su džiaugsmu lauktų šeimos pagausėjimo?

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui (16)

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui
Yra tikinčiųjų, jog vardas labai svarbus žmogaus savijautai ir netgi gali lemti jo likimą, mat kiekvienas vardas turi energinį informacinį lauką ir kartu su vardu mes tai perimame. Daugelis tėvų rinkdami vaikui vardą kreipia dėmesį į jo reikšmę ir, jei ši neigiama, tokį iš sąrašo tiesiog išbraukia.

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės (2)

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės
Laukiatės mažylio ir svarstote, kokį vardą jam išrinkti? Skubame į pagalbą ir pateikiame 10 populiariausių vaikų vardų iš A raidės.

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų? (22)

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų?
Pastarosiomis dienomis socialiniame tinkle "Facebook" aptariama viena neįprasta kūdikio nuotrauka.

TOP 10 vasariškų vardų berniukui (6)

TOP 10 vasariškų vardų berniukui
Vaikeliui gimus vasarą, turbūt taip ir limpa koks gaivus, šiluma dvelkiantis vardas... Mergaitėms jų gausu (rašėme ČIA), bet yra ir berniukams!

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai (1)

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai
Jei tik gimęs kūdikis yra neramus, nuolat verkia, daugelis tėvų mano, kad jam – pilvo diegliai. Ši diagnozė tokia dažna, kad būsimi tėveliai dar iki mažylio gimimo nusiteikia, jog pirmieji trys mėnesiai gali būti nepaprastai sunkūs, tiek vaikui, tiek jiems patiems.

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje (19)

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje
Išrinkti vaikui vardą - ne juokų darbas. Juk tai bene pirmoji tėvų dovana savo vaikui, kuri jį lydės visą gyvenimą.