Lietuvoje ir Amerikoje gimdžiusi Giedrė abu kartus ieškojo dulos pagalbos

 (5)
Lietuvė Giedrė su šeima šiuo metu gyvena Didžiojoje Britanijoje, o kalbiname ją todėl, kad moteris turi dvi įdomias gimdymo patirtis - Lietuvoje ir JAV. Abu kartus gimdant Giedrei talkino gimdyvės padėjėja – dula.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Giedre, supažindinkite su savo šeima.

Dukrytei Jukai treji su puse metų, sūnui Stasiui – vieneri su puse. Gyvename su vyru Karoliu šiuo metu Londone, o vėliau planuojame kraustytis į Kaliforniją, kur šilčiau ir auga patys skaniausi persikai.

Pirmasis jūsų gimdymas buvo Amerikoje. Gal galite papasakoti, kokios ten yra gimdymo pasirinkimo galimybės?

Mūsų dukra Juka gimė Ričmonde, Virdžinijos valstijoje. Ričmonde gyvuoja sena gimdymo su dula tradicija, apskritai, Amerikoje gimdymo galimybės labai skiriasi nuo lietuviškų. Pradedant nuo to, kad gimdymas namuose su pribuvėja yra įteisintas ir moterys gali nevaržomai rinktis, kur sulaukti vaikelio: namuose, gimdymo namuose ar ligoninėje. Pastarojoje ir gimė mūsų dukra.

Gimdyti namuose man buvo nedrąsu, o kas, jei kas nors bus ne taip ir nespėsime pasiekti ligoninės? Tai buvo pirmasis gimdymas, daug nežinios. Kartu buvome išgąsdinti, kad Amerikoje labai didelis cezario pjūvių skaičius. Kadangi norėjau pabandyti gimdyti natūraliai, reikėjo šalia žmogaus, kuris padėtų sudaryti gimdymo planą, padėtų ir patartų ligoninėje. Taip pasirinkau gimdymą su dula.

Iki gimdymo su dula matėmės 4 ar 5 kartus. Didelę dalį nėštumo mes gyvenome Niujorke, o mūsų pasirinkta dula buvo Ričmonde, tai bent kartą per porą savaičių pasikalbėdavome skaipu. Bendravimas su dula buvo artimas ir kartu labai informatyvus. Artėjant gimdymui, man kildavo įvairiausių klausimų, pavyzdžiui, į kuriuos kursus eiti, ką valgyti, o ko – ne, kokius pratimus daryti, kad vaikelis tinkamai pasisuktų į gimdymo poziciją, ką pasiimti į ligoninę ir pan.

Kaip atrodė pats gimdymas, kuriame dalyvavo dula?

Viskas prasidėjo perkant ledus maisto prekių parduotuvėje. Sąrėmiai nesilpnėjo, tad grįžusi namo paskambinau dulai. Ji paprašė Karolio matuoti intervalus nuo sąrėmio iki sąrėmio. Po matavimų buvo aišku, kad šią naktį važiuosime gimdyti Jukos.

Dula Sarah pirmiausia atvažiavo pas mus į namus. Po kelių valandų besitęsiančių sąrėmių namuose ant kamuolio, vėliau duše, nusprendėme visi važiuoti į ligoninę. Į dulas amerikiečiai medikai žiūri labai palankiai. Jie pripratę, kad gimdyme dalyvauja ne tik vyras, bet ir dula. Dažnai Lietuvoje poros klausia, ar dalyvaujant dulai, vyras nėra nustumiamas į antrą planą. Atvirkščiai. Dula padeda vyrui integruotis į gimdymą, pataria, kaip padėti savo moteriai efektyviausiai.

Ar viskas vyko taip, kaip įsivaizdavote, ar pateisino dulos pagalba jūsų lūkesčius?

Mūsų lūkestis buvo gimdymas, kurį norėsis vėliau prisiminti. Tai pasiteisino 100 proc. Pirmą kartą gimdant sunku įsivaizduoti, kas tavęs laukia. Nesitikėjau, kad gimdymas gali trukti taip ilgai, kad sąrėmiai gali taip nuvarginti. Buvo minučių, kai atrodė, kad daugiau nebegaliu ir reikia nuskausminamųjų. Tokiais momentais yra labai svarbu, kad šalia būtų žmogus su patirtimi, kuris padrąsintų.

Ar brangiai kainuoja dulos paslaugos JAV?

Dulos kaina priklauso nuo jos patirties. Kaina gali būti nuo 300 iki 700 ar daugiau JAV dolerių. Amerikoje vienas populiariausių dulos paieškos įrankių yra portalas Doulamatch.net. Kai kurios dulos turi savo socialinius tinklus.

Lietuvoje ir Amerikoje gimdžiusi Giedrė abu kartus ieškojo dulos pagalbos
Abu kartus su dulos pagalba gimdžiusi Giedrė sako, kad jos lūkesčiai dėl pagalbos gimdymo metu pasiteisino su kaupu. K. Koso nuotrauka

Antrasis Jūsų gimdymas vyko Lietuvoje: kodėl nusprendėte vėl gimdyti su dula?

Tai, kad pavyko pirmą kartą pagimdyti natūraliai, be nuskausminamųjų - didelis dulos nuopelnas. Norėjau, kad sūnaus gimdyme Lietuvoje taip pat šalia būtų moteris, kuri padėtų gimdymo, o ypač sąrėmių metu.

Gavau keletą dulų rekomendacijų. Ingula buvo pirmoji dula, su kuria susipažinau gyvai. Jai iškart pajutau simpatiją ir daugiau nebeieškojau.

Kriterijai, renkantis dulą, gali būti labai įvairūs. Man norėjosi rasti tokią, su kuria gimdymo metu jausčiausi jaukiai ir betarpiškai. Dulos su patirtimi Lietuvoje rasti nesitikėjau, nes tuo metu, kai gimdžiau, Lietuvoje buvo tik ruošiama pirmoji dulų karta.

Kaip vyko jūsų gimdymas Lietuvoje: kokia buvo dulos pagalba jo metu ir ar gimdyme dalyvavo vyras?

Taip, Karolis dalyvavo abiejuose gimdymuose, ir tai buvo nuostabu. Manau, moteriai yra labai svarbu jausti, kad jos vyras šalia. Tačiau vyras nėra gimdymo ekspertas, o akušerė ar gydytojas neturi laiko masažuoti gimdyvės kiekvieno sąrėmio metu, nes jų laukia eilė kitų gimdyvių su savo poreikiais. Tokioje situacijoje dula yra nepakeičiamas žmogus, kuris gimdymo metu yra tam, kad padėtų moteriai ar vyrui, kai reikia, bet kartu sugebėtų likti nuošalyje, kuomet vyras ir moteris nori intymių akimirkų.

Lietuvoje ir Amerikoje gimdžiusi Giedrė abu kartus ieškojo dulos pagalbos
Tai, kad pirmą kartą pavyko pagimdyti natūraliai, be nuskausminamųjų - didelis dulos nuopelnas, tvirtina Giedrė. K. Koso nuotrauka

Kokia buvo lietuvių medikų reakcija į dulą šalia jūsų?

Iš medikų girdėjau įvairių nuomonių apie dulas. Manau, kad priešintis naujovėms yra labai žmogiška. Lankiausi ir Santariškių ligoninėje, ir Baltijos - Amerikos klinikoje, bendravau su Vilniaus gimdymo namų personalu. Tačiau gimdyti pasirinkau gimdymo namus Antakalnyje, kurie man pasirodė lanksčiausi ir atviriausi naujovėms.

Kai gimdžiau sūnų, tai buvo bene vienintelė gimdymo vieta Vilniuje, kur moteris galėjo gimdyti jai patogia poza, o ne būti verčiama gultis ant nugaros. Be to, Antakalnis turi nuostabią akušerę - Oksaną Kimso.

Koks yra pagrindinis skirtumas tarp jūsų abiejų gimdymų, žinant, kad jie vyko skirtingose pasaulio dalyse?

Pirmasis gimdymas buvo nežinia. Antrasis – ramybė.

Kovo 22-28 d. švenčiama pasaulinė dulų savaitė (World Doula Week). Daugiau informacijos apie gimdymo padėjėjas Lietuvoje – Dula.lt.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Medicinos stebuklas: pagimdė moteris su persodinta gimda

Medicinos stebuklas: pagimdė moteris su persodinta gimda
Teksaso ligoninėje pirmą kartą gimė kūdikis, kurio motinai buvo atlikta gimdos transplantacija, informuoja Bayloro universiteto Dalase Medicinos centras.

Gydytojas ginekologas: ar tikrai antras gimdymas lengvesnis už pirmąjį

Gydytojas ginekologas: ar tikrai antras gimdymas lengvesnis už pirmąjį
Pirmas gimdymas – didžiulė nežinomybė tiek mamai, tiek gydytojams ginekologams. O štai antrasis bus labai panašus į pirmąjį, tačiau kūdikis pasaulį išvys greičiau ir sklandžiau. Taip byloja iš lūpų į lūpas perduodama liaudies išmintis. Ar tikrai? Kokie dar mitai sklando apie antrą gimdymą?

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina (14)

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina
Šiandien cezario pjūvio operacija atlieka kas ketvirtai ar kas trečiai moteriai. Yra šalių, kur šis procentas dar didesnis. Surinkome 9 įdomius ir mažai girdėtus faktus apie cezario pjūvį.

Gimdymas su nuskausminimu ar be: įdomiausi mamų argumentai (27)

Gimdymas su nuskausminimu ar be: įdomiausi mamų argumentai
Kalbant šia tema mamų nuomonės išsiskiria kardinaliai: vienos pasisako tik už, kitos – prieš bet kokią intervenciją, o trečios lieka neutralios – nelygu, kokia situacija. Paskaitykime mamų nuomones ir argumentus!

Gimdymas su vyru: argumentai UŽ ir PRIEŠ (5)

Gimdymas su vyru: argumentai UŽ ir PRIEŠ
Apie gimdymą kartu su vyru vis dar kyla aštrios diskusijos, tačiau pagrindiniai argumentai už ir prieš išlieka tie patys.

Kaip gimdo karališkose šeimose ir kokias tradicijas sulaužė princesė Diana bei Kate Middleton (2)

Kaip gimdo karališkose šeimose ir kokias tradicijas sulaužė princesė Diana bei Kate Middleton
Nuo civilizacijos pradžios karališkasis pasaulis visada buvo ypatingas, išaukštintas, kupinas paslapčių ir net, kaip buvo manoma, dieviškosios galios. Taigi nieko keisto, kad vaiko gimimas karališkoje šeimoje visais laikais buvo ypatingas įvykis.

Pasiruošimas gimdymui: tai turėtų žinoti kiekviena nėščia moteris (3)

Pasiruošimas gimdymui: tai turėtų žinoti kiekviena nėščia moteris
Devyni laukimosi mėnesiai skirti ne tik tam, kad kūdikėlis tinkamai susiformuotų ir būtų pasirengęs atėjimui į šį pasaulį, tačiau tai ir laikas moteriai, skirtas pasiruošti naujam etapui.

Kaip pagimdyti visai be skausmo: 3 vaikų mamos patirtis ir patarimai (14)

Kaip pagimdyti visai be skausmo: 3 vaikų mamos patirtis ir patarimai
Ar įmanoma gimdyti be skausmo? Ir – be vaistų? Moterys, pasirinkusios sąmoningą nėštumą ir gimdymą, teigia, kad tikrai įmanoma. Viena iš jų – Gintarė, trijų vaikų mama.

Dula Mantautė dalijasi greito ir sklandaus gimdymo istorija (5)

Dula Mantautė dalijasi greito ir sklandaus gimdymo istorija
Mantautė yra dula, keturių pametinukų mama, būsima akušerė, rašanti feisbuke tinklaraštį „Tampu Mama“.

Lietuvoje naujagimiams palankių ligoninių padaugėjo dvigubai skelbiame sąrašą

Lietuvoje naujagimiams palankių ligoninių padaugėjo dvigubai <sup style="color: #ff0000;">skelbiame sąrašą</sup>
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad mūsų šalyje daugėja naujagimiams palankių ligoninių. Iki šiol jų buvo 8, o dabar patvirtinta net 16.

Dviejų vaikų mama: pirmas gimdymas – katastrofa, antras – kaip gimtadienis

Dviejų vaikų mama: pirmas gimdymas – katastrofa, antras – kaip gimtadienis
Taip sako Indrė Rutavičienė, trejų metų Olivijos ir trijų mėnesių Elidijaus mama. Baigusi statybos mokslus Indrė ilgai ieškojo savo kelio. Šiandien ji jaučiasi esanti ten, kur ir turėtų būti.

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė (4)

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė
Su lietuvėmis savo patirtimi pasiruošusi dalintis Angelina Martinez Miranda yra garsi tradicinė akušerė/pribuvėja, gyvenanti ir praktikuojanti Meksikoje. Šį pašaukimą moteris paveldėjo iš savo motinos ir močiutės, kurios taip padėdavo vaikučiams ateiti į šį pasaulį.

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš (32)

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš
Devyni kūdikio laukimo mėnesiai skirti visapusiškam jo atėjimo į šį pasaulį pasiruošimui.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti
Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas
Lietuvos bioetikos komitetas ragina žmones atsargiau vertinti privačių virkštelės kraujo bankų Lietuvoje vykdomą veiklą ir neskubėti investuoti savo pinigų į jų siūlomas paslaugas.