Lietuvoje ir Amerikoje gimdžiusi Giedrė abu kartus ieškojo dulos pagalbos

 (5)
Lietuvė Giedrė su šeima šiuo metu gyvena Didžiojoje Britanijoje, o kalbiname ją todėl, kad moteris turi dvi įdomias gimdymo patirtis - Lietuvoje ir JAV. Abu kartus gimdant Giedrei talkino gimdyvės padėjėja – dula.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Giedre, supažindinkite su savo šeima.

Dukrytei Jukai treji su puse metų, sūnui Stasiui – vieneri su puse. Gyvename su vyru Karoliu šiuo metu Londone, o vėliau planuojame kraustytis į Kaliforniją, kur šilčiau ir auga patys skaniausi persikai.

Pirmasis jūsų gimdymas buvo Amerikoje. Gal galite papasakoti, kokios ten yra gimdymo pasirinkimo galimybės?

Mūsų dukra Juka gimė Ričmonde, Virdžinijos valstijoje. Ričmonde gyvuoja sena gimdymo su dula tradicija, apskritai, Amerikoje gimdymo galimybės labai skiriasi nuo lietuviškų. Pradedant nuo to, kad gimdymas namuose su pribuvėja yra įteisintas ir moterys gali nevaržomai rinktis, kur sulaukti vaikelio: namuose, gimdymo namuose ar ligoninėje. Pastarojoje ir gimė mūsų dukra.

Gimdyti namuose man buvo nedrąsu, o kas, jei kas nors bus ne taip ir nespėsime pasiekti ligoninės? Tai buvo pirmasis gimdymas, daug nežinios. Kartu buvome išgąsdinti, kad Amerikoje labai didelis cezario pjūvių skaičius. Kadangi norėjau pabandyti gimdyti natūraliai, reikėjo šalia žmogaus, kuris padėtų sudaryti gimdymo planą, padėtų ir patartų ligoninėje. Taip pasirinkau gimdymą su dula.

Iki gimdymo su dula matėmės 4 ar 5 kartus. Didelę dalį nėštumo mes gyvenome Niujorke, o mūsų pasirinkta dula buvo Ričmonde, tai bent kartą per porą savaičių pasikalbėdavome skaipu. Bendravimas su dula buvo artimas ir kartu labai informatyvus. Artėjant gimdymui, man kildavo įvairiausių klausimų, pavyzdžiui, į kuriuos kursus eiti, ką valgyti, o ko – ne, kokius pratimus daryti, kad vaikelis tinkamai pasisuktų į gimdymo poziciją, ką pasiimti į ligoninę ir pan.

Kaip atrodė pats gimdymas, kuriame dalyvavo dula?

Viskas prasidėjo perkant ledus maisto prekių parduotuvėje. Sąrėmiai nesilpnėjo, tad grįžusi namo paskambinau dulai. Ji paprašė Karolio matuoti intervalus nuo sąrėmio iki sąrėmio. Po matavimų buvo aišku, kad šią naktį važiuosime gimdyti Jukos.

Dula Sarah pirmiausia atvažiavo pas mus į namus. Po kelių valandų besitęsiančių sąrėmių namuose ant kamuolio, vėliau duše, nusprendėme visi važiuoti į ligoninę. Į dulas amerikiečiai medikai žiūri labai palankiai. Jie pripratę, kad gimdyme dalyvauja ne tik vyras, bet ir dula. Dažnai Lietuvoje poros klausia, ar dalyvaujant dulai, vyras nėra nustumiamas į antrą planą. Atvirkščiai. Dula padeda vyrui integruotis į gimdymą, pataria, kaip padėti savo moteriai efektyviausiai.

Ar viskas vyko taip, kaip įsivaizdavote, ar pateisino dulos pagalba jūsų lūkesčius?

Mūsų lūkestis buvo gimdymas, kurį norėsis vėliau prisiminti. Tai pasiteisino 100 proc. Pirmą kartą gimdant sunku įsivaizduoti, kas tavęs laukia. Nesitikėjau, kad gimdymas gali trukti taip ilgai, kad sąrėmiai gali taip nuvarginti. Buvo minučių, kai atrodė, kad daugiau nebegaliu ir reikia nuskausminamųjų. Tokiais momentais yra labai svarbu, kad šalia būtų žmogus su patirtimi, kuris padrąsintų.

Ar brangiai kainuoja dulos paslaugos JAV?

Dulos kaina priklauso nuo jos patirties. Kaina gali būti nuo 300 iki 700 ar daugiau JAV dolerių. Amerikoje vienas populiariausių dulos paieškos įrankių yra portalas Doulamatch.net. Kai kurios dulos turi savo socialinius tinklus.

Lietuvoje ir Amerikoje gimdžiusi Giedrė abu kartus ieškojo dulos pagalbos
Abu kartus su dulos pagalba gimdžiusi Giedrė sako, kad jos lūkesčiai dėl pagalbos gimdymo metu pasiteisino su kaupu. K. Koso nuotrauka

Antrasis Jūsų gimdymas vyko Lietuvoje: kodėl nusprendėte vėl gimdyti su dula?

Tai, kad pavyko pirmą kartą pagimdyti natūraliai, be nuskausminamųjų - didelis dulos nuopelnas. Norėjau, kad sūnaus gimdyme Lietuvoje taip pat šalia būtų moteris, kuri padėtų gimdymo, o ypač sąrėmių metu.

Gavau keletą dulų rekomendacijų. Ingula buvo pirmoji dula, su kuria susipažinau gyvai. Jai iškart pajutau simpatiją ir daugiau nebeieškojau.

Kriterijai, renkantis dulą, gali būti labai įvairūs. Man norėjosi rasti tokią, su kuria gimdymo metu jausčiausi jaukiai ir betarpiškai. Dulos su patirtimi Lietuvoje rasti nesitikėjau, nes tuo metu, kai gimdžiau, Lietuvoje buvo tik ruošiama pirmoji dulų karta.

Kaip vyko jūsų gimdymas Lietuvoje: kokia buvo dulos pagalba jo metu ir ar gimdyme dalyvavo vyras?

Taip, Karolis dalyvavo abiejuose gimdymuose, ir tai buvo nuostabu. Manau, moteriai yra labai svarbu jausti, kad jos vyras šalia. Tačiau vyras nėra gimdymo ekspertas, o akušerė ar gydytojas neturi laiko masažuoti gimdyvės kiekvieno sąrėmio metu, nes jų laukia eilė kitų gimdyvių su savo poreikiais. Tokioje situacijoje dula yra nepakeičiamas žmogus, kuris gimdymo metu yra tam, kad padėtų moteriai ar vyrui, kai reikia, bet kartu sugebėtų likti nuošalyje, kuomet vyras ir moteris nori intymių akimirkų.

Lietuvoje ir Amerikoje gimdžiusi Giedrė abu kartus ieškojo dulos pagalbos
Tai, kad pirmą kartą pavyko pagimdyti natūraliai, be nuskausminamųjų - didelis dulos nuopelnas, tvirtina Giedrė. K. Koso nuotrauka

Kokia buvo lietuvių medikų reakcija į dulą šalia jūsų?

Iš medikų girdėjau įvairių nuomonių apie dulas. Manau, kad priešintis naujovėms yra labai žmogiška. Lankiausi ir Santariškių ligoninėje, ir Baltijos - Amerikos klinikoje, bendravau su Vilniaus gimdymo namų personalu. Tačiau gimdyti pasirinkau gimdymo namus Antakalnyje, kurie man pasirodė lanksčiausi ir atviriausi naujovėms.

Kai gimdžiau sūnų, tai buvo bene vienintelė gimdymo vieta Vilniuje, kur moteris galėjo gimdyti jai patogia poza, o ne būti verčiama gultis ant nugaros. Be to, Antakalnis turi nuostabią akušerę - Oksaną Kimso.

Koks yra pagrindinis skirtumas tarp jūsų abiejų gimdymų, žinant, kad jie vyko skirtingose pasaulio dalyse?

Pirmasis gimdymas buvo nežinia. Antrasis – ramybė.

Kovo 22-28 d. švenčiama pasaulinė dulų savaitė (World Doula Week). Daugiau informacijos apie gimdymo padėjėjas Lietuvoje – Dula.lt.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Vaida: nėštumas lyg iš vadovėlio ir sunkus gimdymas su netikėta komplikacija (1)

Vaida: nėštumas lyg iš vadovėlio ir sunkus gimdymas su netikėta komplikacija
Vaida vaikelio ilgai negalėjo susilaukti, todėl pastojusi niekaip negalėjo patikėti savo laime. Ji pasakoja savo dukrytės atėjimo į šį pasaulį istoriją. Jeigu ir jūs norite pasipasakoti, rašykite el.p. –portalas@tavovaikas.lt.

Neringa: be galo sunkus nėštumas ir neįtikėtinai lengvas gimdymas

Neringa: be galo sunkus nėštumas ir neįtikėtinai lengvas gimdymas
Savo pirmagimio sūnaus greita ir lengva gimdymo istorija dalijasi Neringa. Tačiau jos nėštumas, atvirkščiai, buvo be galo sunkus. Jūsų gimdymo istorijų laukiame el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Jolantos gimdymo istorija: labai norėjau gimdyti pati

Jolantos gimdymo istorija: labai norėjau gimdyti pati
Savo gimdymo istorija dalijasi Jolanta. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Ingridos gimdymo istorija: noriu nuraminti būsimas mamas – nebijokite!

Ingridos gimdymo istorija: noriu nuraminti būsimas mamas – nebijokite!
Savo gimdymo istorija dalijasi Ingrida. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Sandra: vaiko prisiglaudimas atperka visas gimdymo kančias

Sandra: vaiko prisiglaudimas atperka visas gimdymo kančias
Savo gimdymo istorija dalijasi Sandra. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Cezario pjūvio operacija – ar moterys tikrai žino viską? (4)

Cezario pjūvio operacija – ar moterys tikrai žino viską?
Cezario pjūvis - iki šiol ne tik medicinos, bet ir populiariojoje spaudoje diskusijas kelianti chirurginė procedūra, atliekama moterims, siekiant išvengti arba gydyti grėsmingas komplikacijas, keliančias pavojų motinos ar naujagimio gyvybei ir sveikatai.

Nėštumo ir gimdymo metu ŽIV infekcija pernai nustatyta keturioms moterims

Nėštumo ir gimdymo metu ŽIV infekcija pernai nustatyta keturioms moterims
2017 metais Lietuvoje ŽIV infekcija nustatyta keturioms nėščiosioms.

Prasideda gimdymas: kaip atpažinti tikruosius sąrėmius

Prasideda gimdymas: kaip atpažinti tikruosius sąrėmius
„Ar aš suprasiu, kada gimdau? – tai vienas dažniausių pirmą kartą gimdančių mamyčių klausimas. Bijoti tikrai neverta – kai prasidės gimdymas, tikrai suprasite.

Idealus amžius gimdyti vaikus (4)

Idealus amžius gimdyti vaikus
Nėra reikalo jausti įtampą dėl šeimos planavimo. Tokią išvadą padarė Maxo Plancko instituto mokslininkai, kurie Rostoke atliko demografinį tyrimą. Tyrėjai nustatė, kad vyresnio amžiaus tėvams vaikų auginimas teikia kur kas didesnį džiaugsmą nei jauniems.

Ar tikrai po gimdymo moterys mažiau rūpinasi savo išvaizda (4)

Ar tikrai po gimdymo moterys mažiau rūpinasi savo išvaizda
Įdomu, ką manote jūs? Išsakykite savo nuomonę komentaruose!

Kodėl gimdymas šiandien trunka ilgiau, negu prieš 50 metų? (3)

Kodėl gimdymas šiandien trunka ilgiau, negu prieš 50 metų?
Visos bent kartą gimdžiusios poros žino, kad ilgiausiai ir skausmingiausiai trunka pirmoji gimdymo fazė - sąrėmiai, kuomet pradeda vertis gimdos kaklelis. Atlikę tyrimą JAV mokslininkai nustatė, kad sąrėmiai šiandien trunka gerokai ilgiau, negu prieš penkiasdešimt metų. Kodėl?

Kas tai yra orgazminis gimdymas? (1)

Kas tai yra orgazminis gimdymas?
Nors dažniausiai kalbant apie vaiko gimimą minimi skausmas ir bausmė, kai kurios moterys patiria ir orgazminius (arba ekstazinius) gimdymus. Žurnalo „Sexologies" apklausa atskleidė, kad maždaug 0,3 procento gimdymų metu akušerės stebėjo, kaip gimdyvės patyrė orgazmus.

Psichologės patarimai, kurie padės nebijoti gimdymo (12)

Psichologės patarimai, kurie padės nebijoti gimdymo
Artėjant gimdymo dienai ne viena moteris ima jausti didelę baimę - o kaip viskas bus?

Medicinos stebuklas: pagimdė moteris su persodinta gimda

Medicinos stebuklas: pagimdė moteris su persodinta gimda
Teksaso ligoninėje pirmą kartą gimė kūdikis, kurio motinai buvo atlikta gimdos transplantacija, informuoja Bayloro universiteto Dalase Medicinos centras.

Gydytojas ginekologas: ar tikrai antras gimdymas lengvesnis už pirmąjį

Gydytojas ginekologas: ar tikrai antras gimdymas lengvesnis už pirmąjį
Pirmas gimdymas – didžiulė nežinomybė tiek mamai, tiek gydytojams ginekologams. O štai antrasis bus labai panašus į pirmąjį, tačiau kūdikis pasaulį išvys greičiau ir sklandžiau. Taip byloja iš lūpų į lūpas perduodama liaudies išmintis. Ar tikrai? Kokie dar mitai sklando apie antrą gimdymą?