Kai šeimoje nesutampa moters ir vyro kraujo rezus faktorius

 (15)
Gydytojo Algimanto Vingro atsakymas į klausimą apie nesutampančius vyro ir moters kraujo rezus faktorius. Ką reikia žinoti, kai tokia pora planuoja nėštumą?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Girdėjau, kad jei šeimoje kraujo rezus nesutampa, gimsta nesveiki vaikai. Ar tiesa?

Rezus faktorius - ypatinga eritrocitų savybė, būdinga 85 proc. visų žmonių. Jų kraujas vadinamas rezus teigiamu (Rh+). Kitų 15 proc. žmonių eritrocitai tos savybės neturi - jų kraujas vadinamas rezus neigiamu (Rh-).

Jeigu nėščiosios kraujas yra rezus neigiamas, o vaisiaus kraujas - rezus teigiamas, gali įvykti rezus konfliktas, pavojingas vaisiui.

Rezus faktorius paveldimas. Pagal bendrus paveldimumo dėsnius vieną požymį vaikas paveldi iš tėvo, kitą iš motinos, dėl to vaiko kraujo grupė ir rezus priklausomybė susideda lyg iš dviejų „pusių".

Rezus teigiamas slopina rezus neigiamą, jį užmaskuoja. Dėl to kartais gali atsirasti labai rimtų padarinių. Pavyzdžiui, kai moters rezus neigiamas, o vyro - teigiamas, vaikas iš tėvo gali paveldėti arba teigiamą, arba užmaskuotą neigiamą rezus faktorių.  Jei vaikas paveldės neigiamą, jo kraujas bus rezus neigiamas. Jei abiejų tėvų rezus teigiamas, jų vaikas turės rezus teigiamą arba rezus neigiamą. Jei abiejų tėvų rezus neigiamas, vaiko kraujas visada bus rezus neigiamas.

Taigi jei tėvo rezus teigiamas, o motinos neigiamas, dar nereiškia, kad vaikui neišvengiamai gresia pavojus. Kai yra minėtas derinys, daugelis vaikų gimsta sveiki, bet neatmestina rezus konflikto galimybė.

Nėštumo metu motinos ir vaiko organizmas - tai viena biologinė sistema, kurią vienija ir skiria placenta. Ji apsaugo vaisių nuo žalingų motinos organizmo veiksnių, motiną - nuo jai nepageidautinų vaisiaus veiksnių. Tačiau kartais vaisiaus eritrocitai prasiskverbia pro placentos barjerą. Kai rezus sutampa, vaisiaus eritrocitai laisvai cirkuliuoja motinos kraujyje. Kai vaisiaus rezus yra teigiamas, o motinos neigiamas, jos organizme susidaro antikūnai. Jie naikina Rh+ eritrocitus ne tik motinos, bet ir vaisiaus kraujyje. Dėl to gali būti pažeistas vaisius, nėštumas pasibaigti abortu arba priešlaikiniu gimdymu.

Vaiko būklė priklauso nuo to, kiek rezus antikūnų pateko į jo kraują. Pirmo nėštumo metu motinos kraujyje antikūnų susidaro mažai ir jie vaisiaus nepažeidžia.

Antikūnų aktyvumas didėja tiesiog proporcingai nėštumų skaičiui, nesvarbu, jie pasibaigia gimdymu ar dirbtinai nutraukiami.

Jei vyro rezus teigiamas, vedybinio gyvenimo pradžioje aptarkite, kiek norite turėti vaikų. Pavyzdžiui, jei norite turėti tik du vaikus, jie turi gimti iš dviejų pirmų nėštumų. Nepageidautino nėštumo venkite tik tokiais būdais, kurie nėra susiję su abortu. Jei nėštumą reikėjo nutraukti dėl labai svarbių priežasčių arba įvyko savaiminis persileidimas, tai pavojų, kuris gresia būsimiems vaikams, galima sumažinti tuojau suleidus specifinio antirezus gamaglobulino.

Jeigu pirmasis gimdymas praėjo sėkmingai, po 4-5 metų planuokite kitą nėštumą, nes per tą laiką  rganizmas „pamiršta" rezus antikūnų gamybą.

Asmenims, kurių rezus yra neigiamas, galima perpilti tik tokį patį kraują. Tad tapkite donore. Tuo padėsite kitiems žmonėms, kurių kraujas toks pats kaip ir jūsų.

Ištrauka iš A.Vingro knygos "Jūsų vaikas" (leidykla "Alma littera')

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Kauno klinikose - išmintingosios motinystės ir tėvystės pamokos

Kauno klinikose - išmintingosios motinystės ir tėvystės pamokos
Kauno klinikose vykusioje edukacinėje konferencijoje „Išmintingoji motinystė ir tėvystė" vaikelio besilaukiančioms šeimoms parodyta kita motinystės ir tėvystės pusė – grįsta mokslo įrodymais bei gera klinikine praktika.

Kaip nėštukei išsirinkti ją prižiūrėsiantį gydytoją?

Kaip nėštukei išsirinkti ją prižiūrėsiantį gydytoją?
Gydytojų patirtis rodo, kad maždaug 70 procentų besilaukiančių moterų ją ir vaikelį prižiūrėsiantį gydytoją renkasi pagal bendravimą.

Vėlyva motinystė: ką svarbu žinoti (8)

Vėlyva motinystė: ką svarbu žinoti
Psichologės Karolinos Gurskienės patarimai moterims, kurios vaikelio ima lauktis artėdamas link keturiasdešimtmečio.

Kokiuose produktuose gausu nėščiajai būtinos folio rūgšties

Kokiuose produktuose gausu nėščiajai būtinos folio rūgšties
Planuojate nėštumą arba jau laukiatės? Jums tikrai būtina vartoti folio rūgšties, kuri padeda vaikutį apsaugoti nuo apsigimimų.

Psichologės patarimai, kaip pasiruošti gimdymui (6)

Psichologės patarimai, kaip pasiruošti gimdymui
Likus mėnesiui ar dviem iki prognozuojamos vaiko gimimo dienos, daugelis nėščiųjų ne tik pradeda krautis daiktus, kurių prireiks ligoninėje, tačiau vis dažniau paskęsta apmąstymuose, kas jos ir vaikelio laukia, kokia bus ta didžioji diena?

Senoviniai lietuvių nėštumo ir gimdymo papročiai šiandien kelia nuostabą (33)

Senoviniai lietuvių nėštumo ir gimdymo papročiai šiandien kelia nuostabą
Gan dažnai, kai būsimoji mamytė sužino džiugią naujieną apie jos pilvelyje užsimezgusią gyvybę, skuba pasidalyti tuo su visu pasauliu – nuotrauka feisbuke tampa kone „privaloma". Oi, kaip pagrūmotų pirštu mūsų senolės, visa tai pamačiusios... Kuo skyrėsi senosios vaikelio laukimo ir gimdymo tradicijos nuo dabartinių?

Kuriam Zodiako ženklui nėštumas sukelia didžiausią stresą, o kuris atvirkščiai – pražysta (1)

Kuriam Zodiako ženklui nėštumas sukelia didžiausią stresą, o kuris atvirkščiai – pražysta
Kiekvienas Zodiako ženklas turi savo charakterio ypatumų, kurie pasireiškia ir moteriai pastojus, nėštumo metu. Jūsų dėmesiui – laukimo horoskopas 12 Zodiako ženklų.

Kaip pasiruošti gimdymui: dulos patarimai (1)

Kaip pasiruošti gimdymui: dulos patarimai
Dula, kūno ir judesio terapijos praktikė, Dulų asociacijos Valdybos narė, 3 vaikų mama Vilma Kraelskaitė dalijasi savo įžvalgomis apie pasiruošimą gimdymui.

5 drabužiai, be kurių neapsieina nė viena nėščioji (2)

5 drabužiai, be kurių neapsieina nė viena nėščioji
Nėštumo metu dėl pakitusių kūno formų moteriai tenka įsigyti naujų rūbų.

Fotografė netikėtu rakursu įamžina nėščiąsias

Fotografė netikėtu rakursu įamžina nėščiąsias
Fotografai, kurie specializuojasi fotografuodami nėščiąsias, nuolat ieško būdų, kaip vaikelio laukimą įamžinti ypatingai.

Nėščiųjų masažas: teisingai taikoma technika gali daryti stebuklus

Nėščiųjų masažas: teisingai taikoma technika gali daryti stebuklus
Visos moterys, kada nors laukusios vaikelio, ar netgi tėčiai, kuriems teko būti šalia, žino, koks džiaugsmingas, tačiau kartu ir varginantis gali būti šis periodas.

Apie šį pavojų, gresiantį nėščiosioms, turite žinoti (1)

Apie šį pavojų, gresiantį nėščiosioms, turite žinoti
Vaiko besilaukianti moteris nuolat lankosi pas gydytojus, stebinčius, ar mažylio vystymasis yra normalus, ir prižiūrinčius jos sveikatą.

Lengvas nėštumas: šios gudrybės jums labai padės (2)

Lengvas nėštumas: šios gudrybės jums labai padės
Kiekvienos moters nėštumas – atskira istorija. Vienoms devyni mėnesiai prabėga nepastebimai greitai, be jokių negalavimų ir net beveik neapribojus savo fizinio aktyvumo. Kitoms – viskas kardinaliai keičiasi, tenka labiau save prižiūrėti ir saugoti.

10 maisto produktų, kurie nėščiajai gali sukelti rimtą pavojų

10 maisto produktų, kurie nėščiajai gali sukelti rimtą pavojų
Kūdikio laukimasis – vienas gražiausių ir prasmingiausių etapų šeimos gyvenime. Nieko stebėtino, kad, pirmą kartą besilaukiančiai, moteriai gali kilti šimtai klausimų ir baimių. Juk joje augantis mažylis atrodo toks trapus.

Astrologinis nėštumo kalendorius nuo pradėjimo akimirkos iki gimdymo (4)

Astrologinis nėštumo kalendorius nuo pradėjimo akimirkos iki gimdymo
Nauja gyvybė po truputį beldžiasi į šį pasaulį – nėštumo laikotarpis be galo slėpiningas, kupinas laukimo, džiugesio ir, natūralu, nerimo. Jis – ypatingas.