Kai šeimoje nesutampa moters ir vyro kraujo rezus faktorius

 (15)
Gydytojo Algimanto Vingro atsakymas į klausimą apie nesutampančius vyro ir moters kraujo rezus faktorius. Ką reikia žinoti, kai tokia pora planuoja nėštumą?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Girdėjau, kad jei šeimoje kraujo rezus nesutampa, gimsta nesveiki vaikai. Ar tiesa?

Rezus faktorius - ypatinga eritrocitų savybė, būdinga 85 proc. visų žmonių. Jų kraujas vadinamas rezus teigiamu (Rh+). Kitų 15 proc. žmonių eritrocitai tos savybės neturi - jų kraujas vadinamas rezus neigiamu (Rh-).

Jeigu nėščiosios kraujas yra rezus neigiamas, o vaisiaus kraujas - rezus teigiamas, gali įvykti rezus konfliktas, pavojingas vaisiui.

Rezus faktorius paveldimas. Pagal bendrus paveldimumo dėsnius vieną požymį vaikas paveldi iš tėvo, kitą iš motinos, dėl to vaiko kraujo grupė ir rezus priklausomybė susideda lyg iš dviejų „pusių".

Rezus teigiamas slopina rezus neigiamą, jį užmaskuoja. Dėl to kartais gali atsirasti labai rimtų padarinių. Pavyzdžiui, kai moters rezus neigiamas, o vyro - teigiamas, vaikas iš tėvo gali paveldėti arba teigiamą, arba užmaskuotą neigiamą rezus faktorių.  Jei vaikas paveldės neigiamą, jo kraujas bus rezus neigiamas. Jei abiejų tėvų rezus teigiamas, jų vaikas turės rezus teigiamą arba rezus neigiamą. Jei abiejų tėvų rezus neigiamas, vaiko kraujas visada bus rezus neigiamas.

Taigi jei tėvo rezus teigiamas, o motinos neigiamas, dar nereiškia, kad vaikui neišvengiamai gresia pavojus. Kai yra minėtas derinys, daugelis vaikų gimsta sveiki, bet neatmestina rezus konflikto galimybė.

Nėštumo metu motinos ir vaiko organizmas - tai viena biologinė sistema, kurią vienija ir skiria placenta. Ji apsaugo vaisių nuo žalingų motinos organizmo veiksnių, motiną - nuo jai nepageidautinų vaisiaus veiksnių. Tačiau kartais vaisiaus eritrocitai prasiskverbia pro placentos barjerą. Kai rezus sutampa, vaisiaus eritrocitai laisvai cirkuliuoja motinos kraujyje. Kai vaisiaus rezus yra teigiamas, o motinos neigiamas, jos organizme susidaro antikūnai. Jie naikina Rh+ eritrocitus ne tik motinos, bet ir vaisiaus kraujyje. Dėl to gali būti pažeistas vaisius, nėštumas pasibaigti abortu arba priešlaikiniu gimdymu.

Vaiko būklė priklauso nuo to, kiek rezus antikūnų pateko į jo kraują. Pirmo nėštumo metu motinos kraujyje antikūnų susidaro mažai ir jie vaisiaus nepažeidžia.

Antikūnų aktyvumas didėja tiesiog proporcingai nėštumų skaičiui, nesvarbu, jie pasibaigia gimdymu ar dirbtinai nutraukiami.

Jei vyro rezus teigiamas, vedybinio gyvenimo pradžioje aptarkite, kiek norite turėti vaikų. Pavyzdžiui, jei norite turėti tik du vaikus, jie turi gimti iš dviejų pirmų nėštumų. Nepageidautino nėštumo venkite tik tokiais būdais, kurie nėra susiję su abortu. Jei nėštumą reikėjo nutraukti dėl labai svarbių priežasčių arba įvyko savaiminis persileidimas, tai pavojų, kuris gresia būsimiems vaikams, galima sumažinti tuojau suleidus specifinio antirezus gamaglobulino.

Jeigu pirmasis gimdymas praėjo sėkmingai, po 4-5 metų planuokite kitą nėštumą, nes per tą laiką  rganizmas „pamiršta" rezus antikūnų gamybą.

Asmenims, kurių rezus yra neigiamas, galima perpilti tik tokį patį kraują. Tad tapkite donore. Tuo padėsite kitiems žmonėms, kurių kraujas toks pats kaip ir jūsų.

Ištrauka iš A.Vingro knygos "Jūsų vaikas" (leidykla "Alma littera')

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Neplanuotas vėlyvas nėštumas: kaip nuvyti šalin juodas mintis (15)

Neplanuotas vėlyvas nėštumas: kaip nuvyti šalin juodas mintis
Vaikas jau užaugintas, gyvenimas teka sava vaga, ir štai - netikėta žinia apie nėštumą. Keturiasdešimtmetį peržengusi moteris ima natūraliai abejoti, kas dabar bus, ar susitvarkys ji su naujais gyvenimo iššūkiais?

Kaip kovoti su peršalimu nėštumo metu, kad nepakenktumėte kūdikiui

Kaip kovoti su peršalimu nėštumo metu, kad nepakenktumėte kūdikiui
Jei dažnas į peršalimą numoja ranka, nes mano, kad tai nėra liga, nėščia moteris turi į tai reaguoti labai rimtai.

Interviu su psichologe, kuris pakeis mūsų požiūrį į sapnus

Interviu su psichologe, kuris pakeis mūsų požiūrį į sapnus
Nėštumas – toks jautrus periodas, kai viskas atrodo taip jautru, ryšku, drauge ir trapu. Tai metas, kai labiau įsiklausome į save, į naujus potyrius ir pojūčius.

Nėščioji sužino, kad vaikas gims neįgalus: psichologės komentaras (5)

Nėščioji sužino, kad vaikas gims neįgalus: psichologės komentaras
Psichologė Karolina Gurskienė aptaria situaciją, kuomet nėštumo metu šeima sužino liūdną prognozę - moters nešiojamas vaikelis gims neįgalus arba dar blogiau - gimęs neturės daug šansų išgyventi.

Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi (8)

Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi
Kokių rekomendacijų nėščiosios sulaukdavo iš gydytojų maždaug prieš 150 metų ar dar seniau? Į dabartinius – sveikai maitintis, saikingai judėti, nevartoti alkoholio – jie anaiptol nelabai panašūs...

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas (32)

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas
Kai pastoja, keičiasi moters gyvenimas, tačiau vieno dalyko nevalia pamiršti – seksas su mylimu žmogumi turi tęstis, tik šiek tiek kitaip. Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Nėščiosios kviečiamos į nemokamus muzikos terapijos užsiėmimus (1)

Nėščiosios kviečiamos į nemokamus muzikos terapijos užsiėmimus
Vilniuje gyvenančios ir vaikelio besilaukiančios būsimos mamos kviečiamos dalyvauti nemokamuose muzikos terapijos užsiėmimuose.

Nėštumas: apie šiuos pavojus turėtų žinoti kiekviena moteris

Nėštumas: apie šiuos pavojus turėtų žinoti kiekviena moteris
Kūdikio laukimasis – ypatingas metas visai šeimai. Tai didelių pasikeitimų, džiaugsmo, o kartu ir rūpesčio periodas.

Bus sprendžiama, ar leisti tėvams laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės

Bus sprendžiama, ar leisti tėvams laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad Seimas svarstys, ar leisti laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės.

Sportuoti nėštumo metu – sveika ar rizikinga?

Sportuoti nėštumo metu – sveika ar rizikinga?
Laukiantis mūsų kūnas ima keistis, kaip ir įpročiai bei poreikiai. Norime išsaugoti tai, kas sukelia džiaugsmą. Tai – gera savijauta ir, žinoma, grožis.

Už vairo sėdi nėščioji: ko nevalia pamiršti (3)

Už vairo sėdi nėščioji: ko nevalia pamiršti
Nėščios moterys vairuoja dėl daugybės priežasčių, tarp kurių patenka patogumo, saugumo, komforto ir laisvės argumentai.

Kaip iš tiesų jaučiasi vaikas pilve, kai nėščioji patiria stresą

Kaip iš tiesų jaučiasi vaikas pilve, kai nėščioji patiria stresą
Kokia yra nėščiosios emocijų įtaka vaisiui, svarsto psichologė Karolina Gurkienė.

10 argumentų, kodėl galėčiau būti vėl ir vėl nėščia (12)

10 argumentų, kodėl galėčiau būti vėl ir vėl nėščia
Kalbiname 10 mamų, kurios mums atsakė į klausimą: kodėl galėtų vėl ir vėl lauktis. Vienos jų jau turi dvi atžalas, kitos dar tik planuoja šeimos pagausėjimą, tačiau visos sutinka – tai neįkainuojama ir nepaprastai maloni patirtis kiekvienai moteriai.

Ar tikrai pastojusi moteris praranda dalį savo draugių: psichologės komentaras (13)

Ar tikrai pastojusi moteris praranda dalį savo draugių: psichologės komentaras
Pirmojo vaiko besilaukianti moteris jaučia, kad praranda drauges. Jai nebeįdomūs pašnekesiai apie klubus, vakarėlius ir jaunikių paieškas. Negi tikrai tai reiškia draugystės pabaigą?

Viena dažniausių nėščiųjų problemų – pykinimas

Viena dažniausių nėščiųjų problemų – pykinimas
Dauguma nėščiųjų patiria rytinį pykinimą. Simptomai būna įvairūs: vienas pykina ryte, kitos vemia, be to, kartais pykinimas pasireiškia ir dienos metu.