Kai šeimoje nesutampa moters ir vyro kraujo rezus faktorius

 (15)
Gydytojo Algimanto Vingro atsakymas į klausimą apie nesutampančius vyro ir moters kraujo rezus faktorius. Ką reikia žinoti, kai tokia pora planuoja nėštumą?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Girdėjau, kad jei šeimoje kraujo rezus nesutampa, gimsta nesveiki vaikai. Ar tiesa?

Rezus faktorius - ypatinga eritrocitų savybė, būdinga 85 proc. visų žmonių. Jų kraujas vadinamas rezus teigiamu (Rh+). Kitų 15 proc. žmonių eritrocitai tos savybės neturi - jų kraujas vadinamas rezus neigiamu (Rh-).

Jeigu nėščiosios kraujas yra rezus neigiamas, o vaisiaus kraujas - rezus teigiamas, gali įvykti rezus konfliktas, pavojingas vaisiui.

Rezus faktorius paveldimas. Pagal bendrus paveldimumo dėsnius vieną požymį vaikas paveldi iš tėvo, kitą iš motinos, dėl to vaiko kraujo grupė ir rezus priklausomybė susideda lyg iš dviejų „pusių".

Rezus teigiamas slopina rezus neigiamą, jį užmaskuoja. Dėl to kartais gali atsirasti labai rimtų padarinių. Pavyzdžiui, kai moters rezus neigiamas, o vyro - teigiamas, vaikas iš tėvo gali paveldėti arba teigiamą, arba užmaskuotą neigiamą rezus faktorių.  Jei vaikas paveldės neigiamą, jo kraujas bus rezus neigiamas. Jei abiejų tėvų rezus teigiamas, jų vaikas turės rezus teigiamą arba rezus neigiamą. Jei abiejų tėvų rezus neigiamas, vaiko kraujas visada bus rezus neigiamas.

Taigi jei tėvo rezus teigiamas, o motinos neigiamas, dar nereiškia, kad vaikui neišvengiamai gresia pavojus. Kai yra minėtas derinys, daugelis vaikų gimsta sveiki, bet neatmestina rezus konflikto galimybė.

Nėštumo metu motinos ir vaiko organizmas - tai viena biologinė sistema, kurią vienija ir skiria placenta. Ji apsaugo vaisių nuo žalingų motinos organizmo veiksnių, motiną - nuo jai nepageidautinų vaisiaus veiksnių. Tačiau kartais vaisiaus eritrocitai prasiskverbia pro placentos barjerą. Kai rezus sutampa, vaisiaus eritrocitai laisvai cirkuliuoja motinos kraujyje. Kai vaisiaus rezus yra teigiamas, o motinos neigiamas, jos organizme susidaro antikūnai. Jie naikina Rh+ eritrocitus ne tik motinos, bet ir vaisiaus kraujyje. Dėl to gali būti pažeistas vaisius, nėštumas pasibaigti abortu arba priešlaikiniu gimdymu.

Vaiko būklė priklauso nuo to, kiek rezus antikūnų pateko į jo kraują. Pirmo nėštumo metu motinos kraujyje antikūnų susidaro mažai ir jie vaisiaus nepažeidžia.

Antikūnų aktyvumas didėja tiesiog proporcingai nėštumų skaičiui, nesvarbu, jie pasibaigia gimdymu ar dirbtinai nutraukiami.

Jei vyro rezus teigiamas, vedybinio gyvenimo pradžioje aptarkite, kiek norite turėti vaikų. Pavyzdžiui, jei norite turėti tik du vaikus, jie turi gimti iš dviejų pirmų nėštumų. Nepageidautino nėštumo venkite tik tokiais būdais, kurie nėra susiję su abortu. Jei nėštumą reikėjo nutraukti dėl labai svarbių priežasčių arba įvyko savaiminis persileidimas, tai pavojų, kuris gresia būsimiems vaikams, galima sumažinti tuojau suleidus specifinio antirezus gamaglobulino.

Jeigu pirmasis gimdymas praėjo sėkmingai, po 4-5 metų planuokite kitą nėštumą, nes per tą laiką  rganizmas „pamiršta" rezus antikūnų gamybą.

Asmenims, kurių rezus yra neigiamas, galima perpilti tik tokį patį kraują. Tad tapkite donore. Tuo padėsite kitiems žmonėms, kurių kraujas toks pats kaip ir jūsų.

Ištrauka iš A.Vingro knygos "Jūsų vaikas" (leidykla "Alma littera')

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose (1)

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose
Net 60 proc. nėščiųjų nepaiso gydytojų rekomendacijų, rizikuodamos pakenkti būsimiems kūdikiams.

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės
Nėštumo metu svarbūs ne vien vitaminai, bet ir mineralai bei mikroelementai. Kokių jų reikia ir kokiuose produktuose jų daugiausia?

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą
Besilaukiančios moterys, nepatingėkite glostyti pilvų – kūdikiams tai patinka!

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad vaikelio besilaukiantys tėvai turi rūpintis vaiko sveikata dar iki jo gimimo - lankytis reguliariai pas gydytojus, atlikti reikiamus tyrimus.

Kokia yra tikimybė, kad susilauksite ne vieno, o dvynukų ar net trynukų

Kokia yra tikimybė, kad susilauksite ne vieno, o dvynukų ar net trynukų
Jei nėštumas daugiavaisis, moters organizmui tenka kur kas didesnis krūvis nei įprastai, todėl būtina išskirtinė gydytojų priežiūra ir didesnės pačios būsimos mamos pastangos. Kiekvieno vaikelio gimimas yra ypatinga dovana tėvams, o gimę du ar trys sveiki mažyliai – jau tikras stebuklas.

Ar galima jausti artėjantį persileidimą?

Ar galima jausti artėjantį persileidimą?
Savaiminiu persileidimu baigiasi net iki 20 procentų visų nėštumų. Kai kurie jų įvyksta anksti, moteriai taip ir nesužinojus, kad ji laukiasi, o kai kurie būna skaudūs ir nutinka tada, kai pora apsidžiaugia nėštumu, praneša apie jį artimiesiems ir nekantriai laukia gimsiančio vaiko.

Kaip keičiasi moters higiena nėštumo metu

Kaip keičiasi moters higiena nėštumo metu
Nėštumo metu keičiasi moters kūnas, tad kaip turi keistis jo priežiūra ir higienos procedūros?

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra...
Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Nėščioji tiesiog norėjo nusifotografuoti prie jūros, tačiau likimas iškrėtė pokštą

Nėščioji tiesiog norėjo nusifotografuoti prie jūros, tačiau likimas iškrėtė pokštą
Tokio kadro nei surežisuosi, nei suplanuosi. Tai viena įspūdingiausių nėščiųjų nuotraukų.

Berniukas ar mergaitė? 3 originalūs būdai sužinoti vaiko lytį

Berniukas ar mergaitė? 3 originalūs būdai sužinoti vaiko lytį
Užsienyje, ypač JAV, labai populiarūs vakarėliai, kurių metu vaikelio besilaukianti pora visiems artimiesiems ir draugams atskleidžia savo būsimo vaikelio lytį.

Gripas ir nėštumas: svarbu žinoti

Gripas ir nėštumas: svarbu žinoti
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai įspėja, kad nėščios moterys, susirgusios gripu, gali patirti sunkių nėštumo komplikacijų. Jeigu laukiatės kūdikio, yra didesnė tikimybė sunkiai susirgti gripu, patekti į ligoninę, patirti priešlaikinį gimdymą.

Ką reikia žinoti apie svorio augimą nėštumo metu

Ką reikia žinoti apie svorio augimą nėštumo metu
Yra vienintelis kartas gyvenime, kai moteris džiaugiasi, kai jai auga svoris - nėštumas. Kaip smagu neskaičiuoti kiekvieno centimetro aplink taliją, žinant, kad tai ženklas, jog vaikas auga, ir jam nieko netrūksta.

Nufilmavo retą procedūrą, kaip gydytojas rankomis apsuka vaikelį gimdoje (2)

Nufilmavo retą procedūrą, kaip gydytojas rankomis apsuka vaikelį gimdoje
Kai vaikas mamos gimdoje yra įsitaisęs sėdmenine pirmeiga, gydytojai pirmiausia svarsto cezario pjūvio operacijos galimybę.

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis (2)

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis
Visai gali būti, kad ateityje įprastas ultragarso tyrimo procedūras pakeis naujos kartos medicinos įranga, kuri leis gydytojams dar aiškiau matyti, kaip motinos gimdoje vystosi būsimasis vaikelis.

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti
Nėštumas – ypatingas laikotarpis kiekvienai moteriai, kurio metu reikia itin rūpintis savo sveikata. Šiuo laikotarpiu būtina galvoti ne tik apie tai, kad kūdikis sklandžiai vystytųsi, tačiau ir apie savo savijautą. Nėštumo metu gydytojai rekomenduoja moterims itin atidžiai rinktis, ką valgyti, ir pakeisti visus neteisingus mitybos įpročius.