Kaip dar neturint vaikų sužinoti, ar būsite geri tėvai?

Neseniai 182 poros dalyvavo ilgalaikiame tyrime „New Parents Project" pagrindu, kuriuo siekiama išsiaiškinti, kaip du dirbantys tėvai prisitaiko prie fakto, kad pirmą kartą tapo tėvais.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tyrėjai apsilankė porų namuose trečio moters nėštumo trimestro metu ir įrašė, kaip jie žaidžia su lėle, įsivaizduodami, kad tai greitai gimsiantis jų kūdikis. Po to tyrėjai dar kartą aplankė tas pačias šeimas praėjus devyniems mėnesiams po vaiko gimimo ir patikrino, kai jie bendrauja su tikru kūdikiu.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Naujagimio svoris nustebino medikus
2 vaikų smulkiąją motoriką lavinantys darbeliai

Ką išsiaiškino tyrėjai?

Kad mažai kas pasikeitė! „Mes užfiksavome tokį patį tėvų bendravimą su savo vaiku, kokį nufilmavome su lėle", - pasakė tyrimo bendraautorė, Ohajaus valstybinio universiteto humanitarinių mokslų profesorė Sarah Schoppe-Sullivan.

„Tai, kaip vienas iš partnerių palaiko ar menkina kito bendravimą su lėle, numato, koks bus jų kaip tėvų bendradarbiavimas po metų, gimus kūdikiui."

„Kai kurios poros bendravo labai pozityviai, sakė vienas kitam malonius dalykus apie tėvystės įgūdžius. Rūpindamiesi lėle, jie kalbėjo, pvz., „Tu būsi nuostabus tėtis". O gimus kūdikiui, kalbėjo panašiai: „Tau viskas taip natūraliai išeina".

„O kiti nebuvo tokie malonūs savo partneriui (-ei), nei žaisdami su lėlė, nei rūpindamiesi jau gimusiu kūdikiu. Jie sakydavo, pavyzdžiui: „Tikiuosi, kad tu taip nelaikysi tikro kūdikio?" Jie kritiškai vertino vienas kitą."

Bendravimo su lėle ir kūdikiu panašumas tyrėjus nustebino.

Ar poros tarpusavio bendravimas turi įtakos bendradarbiavimui kaip tėvams?

Tyrimo metu kiekviena pora taip pat turėjo užpildyti anketą apie savo tarpusavio santykius, kurioje be kitų klausimų, buvo prašoma įvertinti, kiek laimės ir pasitenkinimo suteikia jiems jų santykiai. Tyrėjų asistentai taip pat stebėjo kiekvieną porą prieš vaiko gimimą, apsilankę jų namuose, ir nustatė jų bendravimo tarpusavyje, be lėlės, kokybę.

Kaip dar neturint vaikų sužinoti, ar būsite geri tėvai?
© Shutterstock nuotr.

Rezultatai: poros tarpusavio santykiai gali skirtis nuo jų kaip tėvų santykių.

Tad jei su meile žiūrite į partnerį ir galvojate: „Oi, taip jį myliu, mums reikėtų susilaukti vaikų...", gal vertėtų nusipirkti lėlę ir pasitikrinti, kaip jūs sutartumėte būdami tėvais.

„Tėvų bendradarbiavimo įgūdžiai auginant vaikus turi įtakos vaiko gerovei. Kai tėvai pykstasi ir menkina vienas kito įgūdžius, vaikas kenčia, - sako Sarah. - Jei dar iki gimstant vaikui galėtume nustatyti, kurios poros gali turėti problemų augindami vaikus, galėtume joms padėti išsiugdyti sveikesnius santykius."

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi (7)

Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi
Kokių rekomendacijų nėščiosios sulaukdavo iš gydytojų maždaug prieš 150 metų ar dar seniau? Į dabartinius – sveikai maitintis, saikingai judėti, nevartoti alkoholio – jie anaiptol nelabai panašūs...

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas (31)

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas
Kai pastoja, keičiasi moters gyvenimas, tačiau vieno dalyko nevalia pamiršti – seksas su mylimu žmogumi turi tęstis, tik šiek tiek kitaip. Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Nėščiosios kviečiamos į nemokamus muzikos terapijos užsiėmimus

Nėščiosios kviečiamos į nemokamus muzikos terapijos užsiėmimus
Vilniuje gyvenančios ir vaikelio besilaukiančios būsimos mamos kviečiamos dalyvauti nemokamuose muzikos terapijos užsiėmimuose.

Nėštumas: apie šiuos pavojus turėtų žinoti kiekviena moteris

Nėštumas: apie šiuos pavojus turėtų žinoti kiekviena moteris
Kūdikio laukimasis – ypatingas metas visai šeimai. Tai didelių pasikeitimų, džiaugsmo, o kartu ir rūpesčio periodas.

Bus sprendžiama, ar leisti tėvams laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės

Bus sprendžiama, ar leisti tėvams laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad Seimas svarstys, ar leisti laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės.

Sportuoti nėštumo metu – sveika ar rizikinga?

Sportuoti nėštumo metu – sveika ar rizikinga?
Laukiantis mūsų kūnas ima keistis, kaip ir įpročiai bei poreikiai. Norime išsaugoti tai, kas sukelia džiaugsmą. Tai – gera savijauta ir, žinoma, grožis.

Už vairo sėdi nėščioji: ko nevalia pamiršti (3)

Už vairo sėdi nėščioji: ko nevalia pamiršti
Nėščios moterys vairuoja dėl daugybės priežasčių, tarp kurių patenka patogumo, saugumo, komforto ir laisvės argumentai.

Kaip iš tiesų jaučiasi vaikas pilve, kai nėščioji patiria stresą

Kaip iš tiesų jaučiasi vaikas pilve, kai nėščioji patiria stresą
Kokia yra nėščiosios emocijų įtaka vaisiui, svarsto psichologė Karolina Gurkienė.

10 argumentų, kodėl galėčiau būti vėl ir vėl nėščia (12)

10 argumentų, kodėl galėčiau būti vėl ir vėl nėščia
Kalbiname 10 mamų, kurios mums atsakė į klausimą: kodėl galėtų vėl ir vėl lauktis. Vienos jų jau turi dvi atžalas, kitos dar tik planuoja šeimos pagausėjimą, tačiau visos sutinka – tai neįkainuojama ir nepaprastai maloni patirtis kiekvienai moteriai.

Ar tikrai pastojusi moteris praranda dalį savo draugių: psichologės komentaras (13)

Ar tikrai pastojusi moteris praranda dalį savo draugių: psichologės komentaras
Pirmojo vaiko besilaukianti moteris jaučia, kad praranda drauges. Jai nebeįdomūs pašnekesiai apie klubus, vakarėlius ir jaunikių paieškas. Negi tikrai tai reiškia draugystės pabaigą?

Viena dažniausių nėščiųjų problemų – pykinimas

Viena dažniausių nėščiųjų problemų – pykinimas
Dauguma nėščiųjų patiria rytinį pykinimą. Simptomai būna įvairūs: vienas pykina ryte, kitos vemia, be to, kartais pykinimas pasireiškia ir dienos metu.

Nėštumas vasarą: apie šias problemas turėtų žinoti kiekviena moteris

Nėštumas vasarą: apie šias problemas turėtų žinoti kiekviena moteris
Tikėtina, kad reta šeima, planuodama nėštumą, pagalvoja, koks metų laikas būtų palankesnis antrajam laukimo periodui. Tiesa, gydytojai šiuo klausimu sutaria: vasaros karščiai, tvankus oras, spiginanti saulė – gali būti sunkios nėštumo pabaigos, priešlaikinio gimdymo ar kitų komplikacijų priežastimi.

Gydytojas genetikas: ką galima sužinoti apie negimusį kūdikį

Gydytojas genetikas: ką galima sužinoti apie negimusį kūdikį
Šiandien jau sunku įsivaizduoti, kad dar 1960-aisiais Dauno sindromo riziką būsimam vaikeliui buvo galima įvertinti tik pagal besilaukiančios gimdyvės amžių.

Mankštos nėštumo metu – kam to reikia?

Mankštos nėštumo metu – kam to reikia?
Nėštumas – itin atsakingas periodas, kurio metu svarbiausia – mamos ir mažylio sveikata bei gera savijauta. Tą užtikrinti padeda fizinis aktyvumas, kuris ne tik teigiamai veikia nėščiosios organizmą, bet yra naudingas ir į pasaulį ateinančiam vaikučiui. Tačiau labai svarbu, kad judėjimas šiuo itin atsakingu gyvenimo momentu būtų taisyklingas. Vienas tinkamiausių pasirinkimų – specialios nėščiųjų mankštos. Kas tai ir kuo jos reikšmingos, pasiteiravome kineziteraupeutės, studijos „Sveikas judesys“ įkūrėjos Tomos Kreivėnaitės.

Meilužės atviras laiškas: ir noriu bendro vaiko, ir bijau (134)

Meilužės atviras laiškas: ir noriu bendro vaiko, ir bijau
Redakcija gavo neįprastą laišką, kuriame vedusį vyrą mylinti moteris klausia psichologės patarimo: kaip jų santykius paveiktų bendras kūdikis?