Ką daryti supykus ant vaiko: psichologės patarimai

Ką daryti su savimi, kai kyla konfliktinė situacija? Kaip susivaldyti? Pataria vaikų psichologė Milda Karklytė.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Pirmąją straipsnio dalį „Akimirka iki pliaukštelėjimo – kaip susivaldyti“ skaitykite ČIA.

Jeigu tik įmanoma, stengtis pasitraukti iš situacijos. Nebūti, nesiaiškinti ir nemoralizuoti – tiesiog pasitraukti. Galima šeimoje turėti sutartą ženklą, kuris reikštų „man dabar reikia pertraukos". Tas ženklas yra labai geras. O ką konkrečiau reiškia „išeiti, pasitraukti iš situacijos"?

„Kartais tėvai pergyvena – kaip čia vaikas vienas verks? Jeigu vaikas visai mažiukas ir aš jį vieną paliksiu verkiantį, juk tai negerai? Taip, iš vienos pusės tai nėra labai gerai, bet iš kitos pusės, kai mūsų emocijos užkyla ir juntame, kad nebegalime susitvardyti, bet kokiu atveju yra tikrai žymiai blogiau likti", – sako M. Karklytė.

Kambaryje vaikas yra saugus. Taigi, reikėtų tiesiog išeiti - į kitą kambarį, į vonią ar tualetą (jeigu nėra kitokios galimybės), įsijungti relaksacinę muziką. Arba bet kokią kitą mėgstamą muziką, nors relaksacinė tam tikromis vibracijomis greičiau atpalaiduoja smegenis.

„Tuomet užsimerkti, kvėpuoti ir pasistengi savo mintimis iš to išeiti. Dar vienas variantas - nueiti nusiprausti po dušu. Geriausia šaltu ar drungnu vandeniu. Jeigu neturime galimybės - tiesiog nusiprausti veidą šaltu vandeniu. Galite pagulėti vonioje", – pataria psichologė.

Dar vienas būdas – išeiti pakvėpuoti grynu oru, apeiti kelis ratus aplink namą. Jei to negalime padaryti, išeiti tiesiog į balkoną ar atsidaryti langą.

„Kiek įmanoma giliau pakvėpuokime grynu oru - tai padės ramiau išeiti iš situacijos", - sako psichologė.

Eteriniai aliejai patinka ne visiems, tačiau jei juos mėgstate, galite jais pakvėpinti kambarį, tiesiog pauostyti buteliuką. Eterinių aliejų galima pagarinti prausiantis duše, klausantis atpalaiduojančios muzikos.

Pykčiui nuraminti galite turėti mėgstamos arbatos ar kavos ar kito skanaus gėrimo (galbūt – vaisių kokteilio), kurio nevartojate kasdien. Gėrimas būtų prabangesnis, toks, kuriuo sau leidžiame pasilepinti tik retkarčiais. Šiuo atveju, tiks jo išgerti.

Dar vienas būdas - kvėpuokite.

„Įkvepiame per pilvą, lėtai skaičiuodami iki keturių. Ir taip pat, skaičiuodami iki keturių, lėtai iškvepiame. Taip pakvėpavus kelias minutes turėtume pajausti užplūstančią ramybę. Jeigu šis netinka, internete galime paieškoti įvairių kvėpavimo pratimų", - sako M. Karklytė.

Paskutinis patarimas – išeiti į mišką ir išsirėkti.

„Arba nuvažiuoti toli nuo namų, pasileisti garsiai muziką ir garsiai padainuoti. Tokiu būdu galime išlieti energiją ir to negatyvo lieka mažiau. Vyrams padeda paremontuoti automobilį, kažką sutaisyti. Taip pat iškrauna fizinė veikla: pabėgioti, pašokinėti, pasivaikščioti –tiesiog išmesti tas emocijas", - rekomendavo pašnekovė.

Jei turite humoro jausmą, nesunkiai paversite situaciją juoku – tiesiog prisiminkite panašią juokingą situaciją.

Kai jaučiate, jog galbūt nebesugebėsite net išeiti į kitą patalpą, turėkite susitarimą su vyru ar žmona, kad padėtų jums atsitraukti.

„Kai sutuoktinio nėra šalia, namuose galima žaidimo forma iškabinti lipdukus „ar matei save veidrodyje, kai esi įsiutęs?". „Tu tokia nuostabi, kai šypsaisi". Lipdukai reikalingi, kaip priminimo forma, kuri padės reikiamu momentu susitvardyti ir gal net nusišypsoti", - sakė vaikų psichologė.

Jei nesame tiek įpykę, kad reiktų pasitraukti, galime priminti sau, kad dėl to, kas vyksta, vaikas nėra kaltas. Jis kasdien mokosi ir bręsta.

„Taip pat labai svarbu, kad mes vaiko pykčio, vaiko išsakytų žodžių ar gestų nepriimtume asmeniškai. Tai nereiškia , kad vaikas mūsų nemyli - tiesiog jis dar nėra išmokęs reikšti emocijų, klausyti. Me ir esame šalia tam, kad jį išmokytume", - sako M. Karklytė.

O kaip jūs pats jaustumėtės, jei ant jūsų labai pyktų tris kartus už jus didesnis žmogus? Kas jums padėtų?

Psichologės teigimu, kiekvienas prisitaiko, tai kas jam naudinga ir gali susikurti būdus, kurie geriausiai veikia.

„Svarbu, kad kai matome progresą, jį pastebėtume, pasidžiaugtume ir apdovanotume save už tai", - pokalbį užbaigė M. Karklytė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?

Psichologė J.Baltuškienė: patenkinus vaiko poreikius, krizių galima išvengti

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

Taisyklės, kurias privalo žinoti tėvai prieš gimstant antram vaikui (2)

Dvejų metų berniukui mama ir tėtis dažnai pasakojo, kad greitai turės sesę. O mažylis džiugiai glostė ir bučiavo vis didėjantį mamos pilvą. Laukė sesės. Tačiau nuo pirmų jos gyvenimo dienų prasidėjo didysis maištas ir bėdos: nemiga, nervinis kosulys...

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.