Ką su vaiku kokybiškai nuveikti per 10-15 min.

 (1)
Turbūt ne itin daug yra tokių tėvų, kurie turi laiko be galo ir be krašto. Tokių, kurie nori bei gali jį visą praleisti su vaikais (su visa pagarba bei meile tiems vaikams). Bet yra visa galybė tokių, kurie šiokią dieną sukasi kaip voverės rate, savaitgaliais taip pat sukasi ūkyje ir buityje, o per atostogas nori nors pusdienio tylos ir kažko sau. Žinoma, norisi ir su vaikais pasibūti. Tad laiką tenka dalinti „visiems kampams".
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ar kasdienius ruošos/būvio darbus šeimos labui derėtų traktuoti kaip laiką šeimą ar ne, niekaip nesugalvoju ir nenusprendžiu. Vaiko kambario sutvarkymas. Kokia čia veiklos rūšis? Maisto šeimai gamyba? Kokia veiklos rūšis? Kita vertus, koks skirtumas kokia veiklos rūšis, svarbiausia, kad nepaisant visų mūsų pastangų bei indėlio, vaikams reikalingas individualus asmeninis dėmesys. Jų nuomone, toks dėmesys turbūt gerokai svarbiau už pietus, išvalytus dantis, batų žiemai nupirkimą ir t.t. Ir nieko čia nepakeisi, tenka rasti laiko tam individualiam asmeniniam dėmesiui.

Nosis aukštyn! Visa laimė, kad galimą šį laiką padaryti trumpą ir kokybišką. Kokius 4 kartus per savaitę 10-15 min. individualaus gryno buvimo patenkina šį vaiko poreikį. O tiek laiko skirti, pripažinkime, jau tikrų tikriausiai galima ir įmanoma.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Vaikas mušasi: kaip reaguoti tėvams, kad tai nepasikartotų
Vaikas nori daikto iš reklamos: kaip reaguoti?

Dažnas mūsų esam idealistai perfekcionistai, gyvenam mintimi, kad kažkada kai susiklostys tinkamos sąlygos su vaikais būsim daug, įdomiai, prasmingai, o šiandien tų sąlygų nėra, todėl ir nebūnam. Bet keli kartai po 10-15 min. daro stebuklus, net ir per tokį laiką tiek vaikas, tiek tėvai įpranta nuoširdžiai bendrauti, jaučia buvimo kartu malonumą, vienas kitą daug geriau pažįsta, pradeda jausti kas kitam teikia malonumą, yra įdomu, kokie klausimą kamuoja ar kokios svajonės sukasi galvoje.

Kaip bebūtų keista, bet 10-15 min. gal net efektyviau nei ,pvz., valanda. Žinote, panašiai kaip valgant ledus, viena porcija nušviečia pasaulį ir priverčia laukti kitos kitą dieną, o sušveitus kalną ledų tampa net neskanu ir rytoj jų nenori. 10-15 min. ir vaikas, ir tėvai gali išlaikyti kantrybę, ramybę, pilną/absoliutų susikaupimą ir susidomėjimą. Per tiek laiko mintys niekur nenušoka / nepabėga, niekas nieko nepradeda provokuoti, tikrinti ribų ar pan. 10-15 min. kiekvienas gali išlaikyti dėmesį čia ir dabar, o tai ir yra visa esmė – pabūti su vaiku čia ir dabar.

Ką galima nuveikti per 10-15 minučių?

1. Susėsti ir pasikalbėti. Pokalbio temą ir formatą pasirinkti pagal vaiko amžių.

- Su visai mažučiu pasikutenti, pasižnaibyti, pasiniurkyti.

- Su didesniu aptarti kaip diena praėjo, kas labiausiai (ne)patiko, kas kaip sekėsi (nesisekė), ką per dieną matė, kuo susižavėjo, kas įdomaus, naujo, mielo ir t.t.

- Pakalbėti apie tai, kas vaikui svarbu, bet apie ką dažniausiai tikrai nenorite nei žinoti, nei domėtis, pvz.: juk galima 15 min. paklausyti apie tai, kokie personažai yra naujoje Lego Chima kolekcijoje ir kokias jie turi galias, galima paklausyti kaip vaikui sekasi žaisti kompiuterinį žaidimą, žodžiu, galima paklausyti apie kažką tokio, kas Jums iš tikro visai nerūpi.

- Išklausyti tai, kas vaikui tuo metu svarbu: apie draugus, namus, daiktus, kosmosą, kiemo žaidimus, svajones kažką veikti suaugus...

Ką su vaiku kokybiškai nuveikti per 10-15 min.
© Vida Press

2. Pakviesti palaikyti kompaniją Jums gaminant vakarienę, džiaustant skalbinius, šveičiant vonią, pėstute einant iki parduotuvės pieno...

- Mažučiukai taip pakviesti kuo mieliausiai prisijungia ir stengiasi padėti: kartu džiaustyti, valyti, krepšelį nešti ir t.t. Tai puiki proga papasakoti, kaip kokie darbai dirbami, parodyti, kas svarbu, į ką reikėtų dėmesį atkreipti.

- Vyresniam galima pasakyti, kad neprašote padėti, tiesiog kol Jūsų rankos dirba, ausys gali klausyti, o burna kalbėti...apie bet ką. Turint daugiau vaikų, galite vyriausiam mirktelt akį „eikš", niekas nesugalvos mums trukdyti, nes galvos, kad dirbam. Netrukus gali gautis taip, kad tik susiruošiat kažką darbuotis, vyresnėlis jau šalia. Gal ir į pagalbą pasisiūlys. Pjaustot vakarienei Jūs morkas, jis papriką ir plepat. Gera...

3. Stalo ar kiti žaidimai. Jų yra pačių įvairiausių, sutarkit, kad susėsit ir visa šeima po vakarienės sužaisit vieną partiją. Dažniausiai tokie žaidimai įdomesni, kai yra daugiau žaidėjų, bet tai truputėlį neatitinka reikalo esmės pabūti asmeniškai su vienu vaiku. Tad tenka tartis. Gal vaikams tinka tėvų dėmesys tik vaikams kai jie nesirūpina niekuo kitu ir čia nesvarbu, kad dėmesys tenka iš abiejų tėvų visiems vaikams vienu metu. Jei, vis tik, svarbu 1 tėvas + vienas vaikas, tam puikiai tinka kortos, stalo futbolas ar mini biliardas, gal net kompiuterinis žaidimas su dviem pulteliais (greit prisėsti ir pereiti porą lygių). O galima tiesiog šiaip ne kažkokį konkretų, o tiesiog žaidimą bet kokį pažaisti. Galima kartu Lego pakonstruoti ar „puzzle" sudėlioti).

Ką su vaiku kokybiškai nuveikti per 10-15 min.
© Vida Press

4. Dailė, darbeliai, pamokėlės, rankdarbiai ir t.t.

- Su pačiais mažiausiai, turbūt visi sugalvoja ką veikti: piešti, spalvinti, karpyti žirklutėmis, antspauduoti antspaudukais ir t.t.

- Su vyresniais galite pasimokyti formų: kas yra kvadratas, trikampis, stačiakampis ir t.t.

- Galite pasimokyti teisingai iškirpti kvadratą, trikampį, apskritimą ir t.t.

- Pasirepetuoti raidžių ir skaičių rašybą.

- Spręskite užduotėlių žurnalus/pratybas.

- Vyresnį galite pakviesti prisijungti prie Jūsų hobio: megzti, siuvinėti, siūti, konstruoti, klijuoti, lipdyti. ar pan.

5. Prieš miegą galima išeiti nosių pravėdinti. Nesvarbu, koks oras ar metų laikas, apeiti aplink rajoną sąlygos puikiai tiks. Gal ką slapto ar paslaptingo rasite, žvaigždes arba krūmus apžiūrėsite. Gal net idėją sapnui namo parsinešite.

Ką su vaiku kokybiškai nuveikti per 10-15 min.
© Vida Press

6. Paskaitykite arba pasimokykite. Knygas skaityti galima nebūtinai prieš miegą. Skaityti puikiai tinka ir prieš vakarienę, ir po jos, tik ne vietoj jos. Gal tai bus visai ne pasaka, o kažkas apie lėktuvus ar gyvūnus. Gal eilėraščiai. O gal skaitysite paeiliui po pastraipą.

Gal turite dar kokių pasiūlymų trumpam - kokybiškam pasibuvimui?

Svarbiausia nenustoti žinoti, kad su vaikais svarbu ne kiekybė, bet kokybė ir didelė atvira širdis.

Pasibūkit kartu!

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje (7)

Apie vaikų auklėjimą teorijų yra įvairiausių – vieni teigia, kad vaikus reikia auklėti griežtai, kiti į juos žiūri atlaidžiai, treti sako, kad auklėti apskritai nereikia, svarbu tik būti šalia ir padėti jiems augti... Ir dažniausiai mamos pasikliauja ne teorijomis, o širdimi. O kaipgi anksčiau, prieš daug daug metų? Ar šiandieniniai vaikai pavydėtų anų dienų mažųjų vaikystės?

Kas iš tiesų atsitinka, kai pakeliame balsą ar užrėkiame ant savo vaikų (1)

Vaikas suvokia jį supantį pasaulį ir rūpinimąsi juo visiškai kitaip nei mes, suaugusieji. Jų požiūris kartais yra visiškai priešingas mūsiškiui.

Naujos higienos normos leis darželinukams visą dieną praleisti lauke

Vaikai darželiuose nuo šiol galės valgyti, miegoti ir beveik visą dieną leisti lauke. Tai bus įtvirtinta teisės aktuose.

TIKROJI PRIEŽASTIS, KODĖL VAIKAI TAMPA 800 PROC. BLOGESNI ĮEINANT MAMAI Į KAMBARĮ (10)

„Jie visą dieną buvo ramūs su manimi, tačiau kai tik pamatė tave, staiga pasikeitė, prarado savitvardą ir tapo neramūs. Aš nesuprantu"! – šiuos žodžius girdžiu iš vyro kaskart, kai palieku jį vieną su vaikais.

„Elfai“ pristatė žaismingą drabužių kolekciją vaikams

Vasara - kelionių bei švenčių metas, kada norisi, kad viskas vyktų sklandžiai, suplanuotai ir be jokių trukdžių. Todėl lietuviško vaikiškų drabužių prekinio ženklo „Elfai“ kūrėjai pasirūpino, kad mažieji “Elfų“ gerbėjai bei jų mamos visada galėtų įsigyti šeimos atostogoms ar šventėms patogių, gražių ir stilingų drabužėlių.

Kaip atpažinti ir auklėti skirtingus vaikus – choleriką, sangviniką, flegmatiką, melancholiką (3)

Kiekvienas vaikas turi įgimtą temperamentą, kuris veikia jausmus ir charakterį.

Stilingiausios mamos ir tėčiai susirinko mažylių šventėje

Spalvingoje mados šventėje susirinko stilingiausios mamos, tėčiai ir jų mažyliai. Čia buvo pristatytos naujos vaikams skirtos avalynės bei drabužių kolekcijos.

50 būdų suteikti savo vaikui laimės

Net jei diena buvo prasta, raskite savyje jėgų deramai priimti vaiko dovanojamą besąlyginę meilę.

5 požymiai, kad vaikui trūksta pasitikėjimo savimi

Kaip padidinti vaiko savivertę? Galime manyti, kad pakanka girti vaiką tam, kad jis įgautų pasitikėjimo savimi, tačiau to neretai nepakanka. Net ir mums itin stipriai rūpinantis savo vaikais jiems gali trūkti savivertės.

Vaikas auksinis būna su kitais, o prie tėvų pasikeičia į blogą pusę: psichologės patarimai (6)

Visada žinau, kas manęs laukia grįžusios namo: dvi mažos rankutės apsiveja kaklą taip stipriai, kad negaliu net įkvėpti. Jei mėginu išsivaduoti – klyksmas. Ir anytos žodžiai: „Buvo auksinis vaikas, bet grįžo mama..." Kodėl vaikas taip pasikeičia? Konsultuoja psichologė dr. Rasa Bieliauskaitė.

Keliaujate su vaikais atostogų į užsienį? – Pasiruoškite tam iš anksto

Laužydami nusistovėjusius standartus, jog atostogauti su vaikais – didesnis vargas nei malonumas, šeimos vis dažniau pasiryžta atostogauti su mažaisiais.

„Kitoks" vaikas darželyje arba mokykloje: slėpti diagnozę ar sakyti (28)

Sutrikusios raidos vaikų, kuriems nustatoma vienokia ar kitokia diagnozė, vis daugėja. Tėvai susiduria su problema, ar visada sakyti aplinkiniams, kad jų vaikas šiek tiek kitoks, nei visuomenėje priimta, ypač jei sutrikimas plika akimi nematomas.

Metas į pajūrį: ką turėtumėte žinoti prieš keliaudami su mažyliu į paplūdimį (1)

Ar važiuotumėte į Lietuvos pajūrį, ar pasipliuškenti svetur, svarbūs tie patys dalykai. Paplūdimyje reikėtų nepamiršti ne tik savo ir mažojo apsaugos nuo saulės, bet ir tinkamos aprangos. Štai keli patarimai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį prieš kelionę prie jūros.

Geriausias laikas mokytis antrosios kalbos – ankstyvoji vaikystė

Per vasarą vaikai žaidžia ir ilsisi, o apie jų mokslus daugelis tėvų pradeda galvoti tik rudenį. Tačiau žaidimai ir laisvalaikis gali būti puiki proga be pastangų išmokti antrą kalbą.

Harvardo psichologų taisyklės, kaip užauginti gerą vaiką

Laikai keičiasi, o su naujais laikais ateina nauji įpročiai, elgesio modeliai ir požiūris, kurie labai skiriasi nuo to, prie ko mes buvome įpratę vaikystėje.