Kad vaikiškos pasakos nevirstų košmarais

Kaip atsirinkti tinkamas pasakas vaikui? Apie tai pasakoja VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ar jau turite TAVO VAIKO programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir skaitykite mus dar patogiau: „iPhone“, „Android“.

„Raudonkepuraitė“, „Vilkas ir septyni ožiukai“, „Snieguolė ir 7 nykštukai“, „Miegančioji gražuolė“, „Mėlynbarzdis“ , „Trys paršiukai“, „Pelenė“ - tai itin populiarios pasakos, su kuriomis vaikai susipažįsta dar vaikystėje. Jos turtingos įsimintinais ir atpažįstamais personažais, tačiau siužeto linijos toli gražu nevaikiškos. Kai kuriose pasakose apstu muštynių, mirčių ir patyčių. Ar tikrai tokios pasakos tinkamos vaikų ugdymui ir, kaip atsirinkti tinkamą pasaką?

Viena iš esminių pasakos funkcijų yra ugdyti. Vaikai lengvai gali įsijausti į pasakas, personažus, todėl tinkamai parinkta pasaka, gali būti puiki priemonė ugdyti moralę, koreguoti netinkamą elgesį, formuoti socialinius gebėjimus. Vis dėl to, pasakų atranka darželiuose ir mokyklose nėra dažnas reiškinys, todėl turime, ką turime. Ugdytojas ima į rankas pasaką iš pasakų rinkinio ir skaito. Skaito su visais vaizdingais aprašymais, kaip vilkas praryja močiutę ir Raudonkepuraitę, o vėliau jam prapjaunamas pilvas. Ar numanote, kaip visa tai įsivaizduoja keturmetis? Kokie jausmai jam kyla? Vargu, ar moralas pasieks vaiko ausį, jei jis patirs išgąstį, baimę, nerimą.

Baisūs siužetai ne tik gali gąsdinti vaiką, tačiau sekant tokias pasakas yra akcentuojamas netinkamas, nekonstruktyvus elgesys. Apie nekonstruktyvų ir netinkamą elgesį galima kalbėti, analizuoti jam pasireiškus realybėje. O štai pasakas, kuriose yra smurto ar patyčių motyvų, vertėtų padėti į šalį dėl to, kad tai yra netinkamo pavyzdžio šaltinis. Šį pavyzdį vaikas gali suinterpretuoti neteisingai ir jo pasisemti. Dėl šios priežasties verta ignoruoti netinkamą elgesį, tai reiškia - atsisakyti populiariųjų pasakų.

Dar daugiau klausimų kelia populiariųjų pasakų moralai. Pavyzdžiui, jei nedirbsi darbo atsakingai, ar tikrai tave užgrius negandos, kaip atsitiko dvejiems paršiukams iš pasakos "Trys paršiukai"? Arba jei būsi geras ir nuolankus net ir tave žeminantiems žmonėms, ar tikrai tau nusišypsos laimė, kaip tai nutiko Pelenei? Šios pasakos byloja apie senąją moralės sistemą - jei nedarysi gerai, nebūsi geras, tai tave kažkas kažkaip nubaus. Vadinasi, moralizavimas šiose pasakose yra grįstas baime. Vargu, ar teisinga reikalauti iš vaiko gražaus ir gero elgesio jį bauginant. Moralės normos, gražus elgesys, gerumas turi būti ugdomas vaikui keliant teigiamus jausmus.

Kita vertus, populiariosios pasakos nėra blogos, jos yra mūsų kultūros ir istorijos dalis, jose daug simbolinių prasmių, informacijos apie senąją moralę ir ugdymą ja. Šios pasakos tiesiog nėra tinkamos darželinio bei pradinių klasių amžiaus vaikų ugdymui. Tuomet kyla klausimas, kokios pasakos yra tinkamos?

Pagrindinė taisyklė, kuria derėtų vadovautis yra "skirtingos pasakos - skirtingiems ugdymo tikslams". Minėtosios pasakos labiausiai tinka kultūros mokymui, senosios moralės analizei mokykliniame amžiuje. Mažesnio amžiaus vaikams reikalingos kruopščiai antrinktos pasakos, kuriomis nebauginama, negriaunama, o kuriomis yra kuriama. Kuriamas geru pavyzdžiu grįstas elgesys, pasitikėjimas aplinka ir savimi.

Renkant pasaką vaikui svarbu ją perskaityti pačiam ir įsitikinti turinio tinkamumu, ar pastarasis atitinka vaiko raidą, ar yra aktualus. Būtina pergalvoti, ar pasaka išpildys Jūsų keliamus ugdymo tikslus. Jei tikslų nekeliate ir/ar nežinote pasakos, geriau jos nesekite vaikui, nes galite pridaryti daugiau bėdos nei naudos.

Taigi, svarbu galvoti, kokią informaciją, kada ir kaip pateikti vaikui. Netgi tuomet, kai tai yra paprasčiausios vaikiškos pasakos. Svarbu jas patiems skaityti ir pergalvoti, kad vaikiškos pasakos netaptų košmarais.

Edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.