Kai vaikui sukanka ketveri metai, nutinka kai kas įdomaus

 (17)
Ketverių metų vaiką auginanti mama sunerimo – sūnaus elgesys staiga pasikeitė į blogąją pusę. Ji klausia specialistės, ar verta sunerimti, ar nieko nedaryti, nes tai natūralus raidos etapas, kuris savaime praeis?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Simona klausia:

„Mano sūneliui 4,5 metų. Maždaug jau 5 mėnesiai jo elgesys labai pasikeitė, atsirado lyg tokia kaip agresija. Pavyzdžiui, supykęs jis ima rėkti į akis ir net suduoda per ranką, sakydamas, kad aš neklausau jo. Aš bandau su juo ramiai pasikalbėti, bet jis dar labiau pyksta. Ar reiktų sunerimti? Gydytojas sako, kad čia vaikų toks amžius, jie rodo savo individualumą ir charakterį apie 5-6 metus. Esą vėliau išaugs".

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Anastasija Pilkionienė, www.ipi.lt.

Sveiki,

kaip suprantu, Jūs nerimaujate dėl savo sūnelio pasikeitusio elgesio, ir net gydytojų pasakymas, kad tai būdinga tokio amžiaus vaikams, jūsų nenuramina.

4 metai - tai pereinamasis laikotarpis nuo ankstyvosios vaikystės prie ikimokyklinės vaikystės, kuris pasižymi nuolat didėjančiu vaiko sąmoningumu. Šiame amžiuje aktyviai formuojasi vaiko savęs vaizdas: koks aš esu, geras ar blogas, ką jaučiu, ką galiu ir ko negaliu, ar aš esu reikšmingas. Todėl vaikai labai jautriai reaguoja į kritiką, kuri dažnai yra tokių jausmų kaip liūdesys, gėda, nusivylimas, pyktis ir neigiamų minčių apie save atsiradimo priežastis. Vaikai dažnai nesupranta, kas vyksta su jais, negali pasakyti žodžiais, ką jie jaučia. Todėl savo jausmus išreiškia jiems žinomais būdais: rėkimu arba kokiu nors dažnai agresyviu veiksmu.

Greičiausiai tai vyksta ir su jūsų sūneliu. Augdamas jis bando įvairius elgesio modelius, pamato jūsų reakcijas į jo elgesį, susipažįsta su savo reakcijomis į įvairius įvykius, patyrimus ir situacijas. Gali būti, kad Jūsų sūnus norėtų jaustis lygus suaugusiems, todėl atsiranda agresyvus elgesys, kai jis taip nesijaučia. Svarbu, kad Jūs suprantate, kad Jūsų vaikas pyksta, ramiai reaguojate į jo pyktį ir bandote kalbėtis apie tai.

Ar vaikas išaugs iš tokio elgesio, priklausys nuo Jūsų veiksmų. Pirma, jeigu Jūs matote, kad Jūsų vaikas pyksta, reikėtų jam pasakyti, kad jis dabar pyksta, todėl taip elgiasi. Taip vaikas išmoks, kad jeigu jo kūnas reaguoja tokiu būdu, tai jis jaučiasi supykęs.

Antra, leiskite vaikui nusiraminti, pamokykite įvairių nusiraminimo ir atsipalaidavimo pratimų, duokite jam laiko ir vietos pabūti vienam su savo mintimis ir jausmais.

Kai vaikas nurimo, tada jau galima su juo kalbėtis, kas įvyko, kodėl, kas buvo prieš tai, kaip jautėtės Jūs. Svarbu aptarti su vaiku ir elgesio taisykles, kaip jis gali elgtis, kada supyksta, kaip negalima elgtis. Galima kartu nupiešti taisykles ir pakabinti jas matomoje vietoje, kad vaikas prisimintų jas esant reikalui. Taip pat reikėtų susitarti su sūnumi ir dėl natūralių pasekmių dėl jo netinkamo elgesio, tai galėtų būti, pvz., kažkokios malonios veiklos praradimas.

Jeigu Jūs nuolat kalbėsitės ir laikysitės taisyklių bei susitarimų, sūnaus elgesys tikrai pradės keistis.

Sėkmės!

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?

TOP 10 žaislų po eglute 2017

Kalėdinės dovanos vaikams – tai kažkas, apie ką jau tikrai galvoja ne tik tėvai, seneliai, bet taip pat krikštatėviai, dėdės ir tetos. Nors šiandien žaislų pasiūla išties yra didžiulė, labai dažnai pritrūkstame idėjų ir minčių, ką padovanoti mažiesiems ir kaip juos nustebinti.

Vaikas klauso tėvų tik pakėlus balsą: kodėl nesiseka susitarti gražiuoju

Pastebėjusi, kad vaikas reaguoja tik į pakeltą toną, mama klausia – ką daryti, kad būtų galima to išvengti ir susitarti su keturmete pavyktų ramiai?

Vaikas išveda iš kantrybės: 10 greičiausių būdų nusiraminti (7)

Auginant vaikus nuobodu niekada nebūna. Gali būti linksma, gali būti lyg įtempto siužeto filme, tačiau nuobodu - niekada. Šiame straipsnyje sužinosime, kaip elgtis mums, tėvams, kai vaikai išveda iš kantrybės. Rėkti ir plūstis - ne išeitis. Pasimokykime tinkamai reaguoti drauge.

Psichologė, muzikantė Eglė Sirvydytė – apie mokymąsi gamtoje be sienų ir lubų

„Kodėl mus gąsdina vaikas lauke? Gal nuskambės labai poetiškai, bet aš savo praktikoje esu pastebėjusi, kad gamta ir buvimas joje daro stebuklus vidiniame pasaulyje", – įsitikinusi psichologė, skautė ir muzikantė Eglė Sirvydytė.

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (11)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.