Kai vaikui sukanka ketveri metai, nutinka kai kas įdomaus

 (17)
Ketverių metų vaiką auginanti mama sunerimo – sūnaus elgesys staiga pasikeitė į blogąją pusę. Ji klausia specialistės, ar verta sunerimti, ar nieko nedaryti, nes tai natūralus raidos etapas, kuris savaime praeis?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Simona klausia:

„Mano sūneliui 4,5 metų. Maždaug jau 5 mėnesiai jo elgesys labai pasikeitė, atsirado lyg tokia kaip agresija. Pavyzdžiui, supykęs jis ima rėkti į akis ir net suduoda per ranką, sakydamas, kad aš neklausau jo. Aš bandau su juo ramiai pasikalbėti, bet jis dar labiau pyksta. Ar reiktų sunerimti? Gydytojas sako, kad čia vaikų toks amžius, jie rodo savo individualumą ir charakterį apie 5-6 metus. Esą vėliau išaugs".

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Anastasija Pilkionienė, www.ipi.lt.

Sveiki,

kaip suprantu, Jūs nerimaujate dėl savo sūnelio pasikeitusio elgesio, ir net gydytojų pasakymas, kad tai būdinga tokio amžiaus vaikams, jūsų nenuramina.

4 metai - tai pereinamasis laikotarpis nuo ankstyvosios vaikystės prie ikimokyklinės vaikystės, kuris pasižymi nuolat didėjančiu vaiko sąmoningumu. Šiame amžiuje aktyviai formuojasi vaiko savęs vaizdas: koks aš esu, geras ar blogas, ką jaučiu, ką galiu ir ko negaliu, ar aš esu reikšmingas. Todėl vaikai labai jautriai reaguoja į kritiką, kuri dažnai yra tokių jausmų kaip liūdesys, gėda, nusivylimas, pyktis ir neigiamų minčių apie save atsiradimo priežastis. Vaikai dažnai nesupranta, kas vyksta su jais, negali pasakyti žodžiais, ką jie jaučia. Todėl savo jausmus išreiškia jiems žinomais būdais: rėkimu arba kokiu nors dažnai agresyviu veiksmu.

Greičiausiai tai vyksta ir su jūsų sūneliu. Augdamas jis bando įvairius elgesio modelius, pamato jūsų reakcijas į jo elgesį, susipažįsta su savo reakcijomis į įvairius įvykius, patyrimus ir situacijas. Gali būti, kad Jūsų sūnus norėtų jaustis lygus suaugusiems, todėl atsiranda agresyvus elgesys, kai jis taip nesijaučia. Svarbu, kad Jūs suprantate, kad Jūsų vaikas pyksta, ramiai reaguojate į jo pyktį ir bandote kalbėtis apie tai.

Ar vaikas išaugs iš tokio elgesio, priklausys nuo Jūsų veiksmų. Pirma, jeigu Jūs matote, kad Jūsų vaikas pyksta, reikėtų jam pasakyti, kad jis dabar pyksta, todėl taip elgiasi. Taip vaikas išmoks, kad jeigu jo kūnas reaguoja tokiu būdu, tai jis jaučiasi supykęs.

Antra, leiskite vaikui nusiraminti, pamokykite įvairių nusiraminimo ir atsipalaidavimo pratimų, duokite jam laiko ir vietos pabūti vienam su savo mintimis ir jausmais.

Kai vaikas nurimo, tada jau galima su juo kalbėtis, kas įvyko, kodėl, kas buvo prieš tai, kaip jautėtės Jūs. Svarbu aptarti su vaiku ir elgesio taisykles, kaip jis gali elgtis, kada supyksta, kaip negalima elgtis. Galima kartu nupiešti taisykles ir pakabinti jas matomoje vietoje, kad vaikas prisimintų jas esant reikalui. Taip pat reikėtų susitarti su sūnumi ir dėl natūralių pasekmių dėl jo netinkamo elgesio, tai galėtų būti, pvz., kažkokios malonios veiklos praradimas.

Jeigu Jūs nuolat kalbėsitės ir laikysitės taisyklių bei susitarimų, sūnaus elgesys tikrai pradės keistis.

Sėkmės!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?

5 lietuvės mamos instagrame, kurios dalijasi vaiko lavinimo idėjomis

Ką veikti su vaikui grįžus po darbo namo? Kaip jį užimti, kai suserga? Ką įdomaus nuveikus artimiausią savaitgalį?

Dr. Rasa Bieliauskaitė – apie svarbų įgūdį, kurio išmokyti vaiką turi tėvai

„Toks mažas, o jau su savo nuomone!" – ir stebisi, ir džiaugiasi močiutės kūdikėliu, kuris ką tik parodė charakterį – išmetė žaislą iš vežimėlio. „Jo nepastumsi – turi savo nuomonę!" – pagarbiai atsiliepiame apie kolegą. Tačiau kai savo nuomonę ima reikšti ikimokyklinukas, dažnai suraukiame nosį: „Nemandagus", „Neišauklėtas", „Neklaužada"! Konsultuoja psichologė dr. Rasa Bieliauskaitė.