Pedagogė: tėveliai, nepamirškite, kad tai jūs auklėjate savo vaikus, o ne jie jus

 (16)
Vilniaus miesto lopšelyje - darželyje „Varpelis“ dirbanti auklėtoja - metodininkė Rita Šturienė dalinasi savo mintimis ir pastebėjimais apie šiuolaikinius tėvelius. Kodėl vaikams reikia tėvų autoriteto ir kaip jį pelnyti?
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kodėl kartais skubame ir nesustojame apsižvalgyti, kodėl pasaulį matome vien tik niūriomis ir nuotaiką užgožiančiomis spalvomis, kodėl nesusimąstome padėti skurstančiam gatvėje?

Jeigu sustotume akimirką, pasvarstytume, jei į visumą pažvelgtume kitaip – paprasčiau – galbūt pasaulis atsivertų kitoks. Gal pamatytume pasaulį tokį, kokį jį mato vaikai?

Mano profesija įpareigoja domėtis įvairia pedagogine – psichologine literatūra. Įstrigo psichologo mintis, kad dėl nuolatinio šiuolaikinių prietaisų naudojimo mažėja vaikų kūrybinis potencialas, prastėja jų gebėjimai.

Iš tiesų, į kokį pasaulį ateina XXI amžiaus vaikai? Į tobulėjantį, su begale naujovių, išradimų ir įvairiausių įdomybių.

Dabar nei vienas vaikas neįsivaizduoja savo gyvenimo be MP3 grotuvo, kompiuterio, telefono, fotoaparato. „Gyvename informacijos amžiuje!", – daugelis sakytų. Negi nerūpestinga vaikystė tapo praeities turtu?

Ar kiekvieną dieną kalbatės su savo vaiku apie jo dieną darželyje ar mokykloje, apie jo interesus, norus, o svarbiausia – ar nepamirštate vaikui priminti kokios yra jo pareigos?!

Šeimoje dabar vaikai dažnai pajunta esą tie, kuriems visada bus pataikaujama. Štai užsinorėjus lėlytės ar mašinytės užteks prekybos centre ant grindų nugriūti ir gerklę „paleisti". Visi įgeidžiai bus patenkinti.

Tėveliams reikia mokėti ir nebijoti vaikui pasakyti „ne", neleisti jam valdyti situacijos. Nepamirškite, kad jūs ugdote ir auklėjate savo vaikus, o ne jie jus.

Ar jūs kada nors atkreipėte dėmesį, kaip vaikai susipažįsta su pasauliu? Tai tikrai nuostabi patirtis. Iš vaikų galima mokytis kai kurių nuostabių dalykų.

O ar bandėte kada ir patys įsitraukti į vaikų veiklą, ar bandėte jiems padėti pažinti pasaulį? Šiuolaikiniai tėvai dažniausiai grįžę po darbų griūna į lovas, o vaikai užsiima patys su savimi. Toks elgesys neleistinas. Tėvų pareiga - ugdyti ir auklėti savo vaiką. Kartu su vaiku piešti, skaityti knygą, gaminti vakarienę, išmokyti vaiką užsirišti batų raištelius. Daugelis iš jūsų pasakys, kad tam skirtos ugdymo įstaigos, pedagogai, kurie išmokys vaiką. Bet ar tikrai?

Pateiksiu pavyzdį apie mokyklinukus. Jie anksti ryte keliasi, su sunkiomis kuprinėmis ant pečių eina į mokyklą, ten mokosi, grįžę ruošia pamokas ir dažnai prašo jūsų pagalbos. Ar ir tada atsisakysite padėti jiems, sakydami, jog tam yra mokykla ir griūsite į lovą po sunkios darbo dienos? Labai tuo abejoju. Lygiai taip pat ir ikimokyklinukams reikia skirti laiko. Nereikia jų kažko mokyti, galima tiesiog kartu padūkti...

Svarbu, kad vaikas jaustųsi esąs mylimas ir jums reikalingas. Ar žinote, kiek kartu per dieną reikia apkabinti vaiką? – Bent 14 kartų! Niekada nenusisukite nuo vaiko, kai prašys jūsų pagalbos. Visada padėkite, nes jam vienintelis artimas, mylimas žmogus esate jūs – tėveliai.

PADĖTI, o ne tarnauti vaikui. Vaikai yra puikūs manipuliatoriai. Jie puikiai jaučia, kurį iš tėvų galima įveikti ašaromis, kurį – riksmu ir agresija, kurį – pataikavimu .

- Mama, aš dar noriu pabūti!

- Ko taip anksti atėjai?

- Aš nenoriu dar eiti namo!

Dažnai tenka išgirsti šiuos žodžius, kai jūs, tėveliai, ateinate pasiimti savo vaiko iš darželio. Man, kaip pedagogei, tai kelia nerimą: „Kodėl vaikas nenori eiti namo?" Gal todėl, kad jam namuose bus neįdomu, liūdna? O gal tiesiog vaikas manipuliuoja savo tėvais?

Tėveliai turi nepamiršti nustatyti savo vaikams elgesio taisyklių ribas, nes vaikas dar ne visada supranta, kokios gali būti neapgalvotos jo elgesio pasekmės. Tėvai yra pats didžiausias autoritetas savo vaikui, svarbiausias pavyzdys. Vaikai yra jūsų atspindys. Ne be reikalo lietuvių patarlė sako, kad obuolys nuo obels netoli nurieda.

Justino Marcinkevičiaus mintis:

„Ryškiausias vaikystės prisiminimas – sunkios tėvo rankos, raikančios duoną prie stalo. Šis vaizdas persekioja mane visą laiką, ir dabar aš manau, kad jame tarsi sukaupta visa žmogaus gyvenimo prasmė: išdalinti save, atiduoti šilumą, džiaugsmą, meilę, mintis ir visa, ką turi savyje – atiduoti visiems. Toks yra kiekvieno žmogaus pašaukimas“.

Tai turi būti mūsų visų kredo auginant vaikus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?

Psichologė J.Baltuškienė: patenkinus vaiko poreikius, krizių galima išvengti

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

Taisyklės, kurias privalo žinoti tėvai prieš gimstant antram vaikui (2)

Dvejų metų berniukui mama ir tėtis dažnai pasakojo, kad greitai turės sesę. O mažylis džiugiai glostė ir bučiavo vis didėjantį mamos pilvą. Laukė sesės. Tačiau nuo pirmų jos gyvenimo dienų prasidėjo didysis maištas ir bėdos: nemiga, nervinis kosulys...

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.