Pedagogė: tėveliai, nepamirškite, kad tai jūs auklėjate savo vaikus, o ne jie jus

 (16)
Vilniaus miesto lopšelyje - darželyje „Varpelis“ dirbanti auklėtoja - metodininkė Rita Šturienė dalinasi savo mintimis ir pastebėjimais apie šiuolaikinius tėvelius. Kodėl vaikams reikia tėvų autoriteto ir kaip jį pelnyti?
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kodėl kartais skubame ir nesustojame apsižvalgyti, kodėl pasaulį matome vien tik niūriomis ir nuotaiką užgožiančiomis spalvomis, kodėl nesusimąstome padėti skurstančiam gatvėje?

Jeigu sustotume akimirką, pasvarstytume, jei į visumą pažvelgtume kitaip – paprasčiau – galbūt pasaulis atsivertų kitoks. Gal pamatytume pasaulį tokį, kokį jį mato vaikai?

Mano profesija įpareigoja domėtis įvairia pedagogine – psichologine literatūra. Įstrigo psichologo mintis, kad dėl nuolatinio šiuolaikinių prietaisų naudojimo mažėja vaikų kūrybinis potencialas, prastėja jų gebėjimai.

Iš tiesų, į kokį pasaulį ateina XXI amžiaus vaikai? Į tobulėjantį, su begale naujovių, išradimų ir įvairiausių įdomybių.

Dabar nei vienas vaikas neįsivaizduoja savo gyvenimo be MP3 grotuvo, kompiuterio, telefono, fotoaparato. „Gyvename informacijos amžiuje!", – daugelis sakytų. Negi nerūpestinga vaikystė tapo praeities turtu?

Ar kiekvieną dieną kalbatės su savo vaiku apie jo dieną darželyje ar mokykloje, apie jo interesus, norus, o svarbiausia – ar nepamirštate vaikui priminti kokios yra jo pareigos?!

Šeimoje dabar vaikai dažnai pajunta esą tie, kuriems visada bus pataikaujama. Štai užsinorėjus lėlytės ar mašinytės užteks prekybos centre ant grindų nugriūti ir gerklę „paleisti". Visi įgeidžiai bus patenkinti.

Tėveliams reikia mokėti ir nebijoti vaikui pasakyti „ne", neleisti jam valdyti situacijos. Nepamirškite, kad jūs ugdote ir auklėjate savo vaikus, o ne jie jus.

Ar jūs kada nors atkreipėte dėmesį, kaip vaikai susipažįsta su pasauliu? Tai tikrai nuostabi patirtis. Iš vaikų galima mokytis kai kurių nuostabių dalykų.

O ar bandėte kada ir patys įsitraukti į vaikų veiklą, ar bandėte jiems padėti pažinti pasaulį? Šiuolaikiniai tėvai dažniausiai grįžę po darbų griūna į lovas, o vaikai užsiima patys su savimi. Toks elgesys neleistinas. Tėvų pareiga - ugdyti ir auklėti savo vaiką. Kartu su vaiku piešti, skaityti knygą, gaminti vakarienę, išmokyti vaiką užsirišti batų raištelius. Daugelis iš jūsų pasakys, kad tam skirtos ugdymo įstaigos, pedagogai, kurie išmokys vaiką. Bet ar tikrai?

Pateiksiu pavyzdį apie mokyklinukus. Jie anksti ryte keliasi, su sunkiomis kuprinėmis ant pečių eina į mokyklą, ten mokosi, grįžę ruošia pamokas ir dažnai prašo jūsų pagalbos. Ar ir tada atsisakysite padėti jiems, sakydami, jog tam yra mokykla ir griūsite į lovą po sunkios darbo dienos? Labai tuo abejoju. Lygiai taip pat ir ikimokyklinukams reikia skirti laiko. Nereikia jų kažko mokyti, galima tiesiog kartu padūkti...

Svarbu, kad vaikas jaustųsi esąs mylimas ir jums reikalingas. Ar žinote, kiek kartu per dieną reikia apkabinti vaiką? – Bent 14 kartų! Niekada nenusisukite nuo vaiko, kai prašys jūsų pagalbos. Visada padėkite, nes jam vienintelis artimas, mylimas žmogus esate jūs – tėveliai.

PADĖTI, o ne tarnauti vaikui. Vaikai yra puikūs manipuliatoriai. Jie puikiai jaučia, kurį iš tėvų galima įveikti ašaromis, kurį – riksmu ir agresija, kurį – pataikavimu .

- Mama, aš dar noriu pabūti!

- Ko taip anksti atėjai?

- Aš nenoriu dar eiti namo!

Dažnai tenka išgirsti šiuos žodžius, kai jūs, tėveliai, ateinate pasiimti savo vaiko iš darželio. Man, kaip pedagogei, tai kelia nerimą: „Kodėl vaikas nenori eiti namo?" Gal todėl, kad jam namuose bus neįdomu, liūdna? O gal tiesiog vaikas manipuliuoja savo tėvais?

Tėveliai turi nepamiršti nustatyti savo vaikams elgesio taisyklių ribas, nes vaikas dar ne visada supranta, kokios gali būti neapgalvotos jo elgesio pasekmės. Tėvai yra pats didžiausias autoritetas savo vaikui, svarbiausias pavyzdys. Vaikai yra jūsų atspindys. Ne be reikalo lietuvių patarlė sako, kad obuolys nuo obels netoli nurieda.

Justino Marcinkevičiaus mintis:

„Ryškiausias vaikystės prisiminimas – sunkios tėvo rankos, raikančios duoną prie stalo. Šis vaizdas persekioja mane visą laiką, ir dabar aš manau, kad jame tarsi sukaupta visa žmogaus gyvenimo prasmė: išdalinti save, atiduoti šilumą, džiaugsmą, meilę, mintis ir visa, ką turi savyje – atiduoti visiems. Toks yra kiekvieno žmogaus pašaukimas“.

Tai turi būti mūsų visų kredo auginant vaikus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?

5 lietuvės mamos instagrame, kurios dalijasi vaiko lavinimo idėjomis

Ką veikti su vaikui grįžus po darbo namo? Kaip jį užimti, kai suserga? Ką įdomaus nuveikus artimiausią savaitgalį?