Pedagogės patarimai tėvams, kurie planuoja vaiką pirmąkart išleisti į darželį

 (3)
Kokias svarbiausias taisykles turi žinoti tėvai, kurių vaikas pirmą kartą keliauja į vaikų darželį?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Konsultuoja vaikų darželio „Šilagėlė“ pedagogė Asta Grigaitė.

Vaikui pradėjus lankyti darželį, iš esmės pasikeičia vaiko gyvenimo sąlygos ir gyvenimas, taip pat pasikeičia santykių su aplinkiniais pobūdis, jis patenka į naują psichologinę aplinką. Visi šie pokyčiai nevyksta pamažu, jie įvyksta gana staiga.

Kaip padėti vaikui įveikti nelengvą atsiskyrimo etapą nuo namų?

Visų pirma, reikėtų paviešėti darželyje prieš pradedant vaikui jį lankyti: susipažinti su auklėtojomis, sužinoti vidaus tvarką, dienos režimą. Normali vaiko adaptacija trunka apie dvi – tris savaites. Pirmą dieną vaikas darželyje turėtų pabūti su mama, vėliau jį galima palikti vieną kelioms valandoms. Taip vaikas pripras būti vienas pusdienį, o vėliau ir visą dieną.

Vaikas pradėjęs lankyti darželį pradeda adaptuotis. Adaptacija yra vaiko prisitaikymas, pripratimas prie naujų gyvenimo sąlygų. Jos metu pasikeičia ir vaiko elgsena, pirmomis dienomis vaikui būna sunku atsisveikinti su mama, dažnai vaikas verkia. Mama turėtų ramiai paaiškinti, kad eina į darbą ir, kad po darbo ateis jo pasiimti. Jis tuo metu pažais su vaikais ir žaisliukais. Kartais vaikams yra lengviau atsisveikinti, jei gali pamojuoti nueinančiai mamai.

Taip pat didelę įtaką turi ir tėvų pozityvumas. Jie turi dažnai kalbėtis su auklėtojomis apie tai, kaip vaikui sekasi, ar kilo kokių problemų, pasitarti, kaip jas spręsti. Vaikas labai jaučia tėvų nuostatas.

Kas turi įtakos, kad vaikas nenori eiti į darželį?

Net ir labai gerai savo vaikus pažįstantiems tėveliams kartais sunku suprasti, dėl kokių priežasčių vaikas atsisako eiti į darželį. Vis dėlto viena dažniausių – nepatinkanti auklėtoja. Kyla klausimas, kur yra problema? Juk darželiuose dirba vaikus mylinčios bei jais besirūpinančios auklėtojos. O iš tiesų, vaikas auklėtojoje ieško sau artimiausio žmogaus – mamos. Auklėtojos elgesys ir bendravimas vaikui yra labai svarbus.

Kita iš priežasčių gali būti bendravimo su bendraamžiais ypatybės. Tarkime, jeigu pirmosiomis dienomis vaiką kažkas užgavo, jis bijo, kad ir vėliau gali būti nuskriaustas, nustumtas į šalį.

Dar vienas svarbus dalykas – taisyklės, kurių darželyje reikia laikytis. Vaikas nesupranta, kodėl turi valgyti nepatinkantį maistą, kodėl turi eiti miegoti, kai dar norisi pažaisti. Paprasčiausiai su vaiku reikėtų pasišnekėti ir išspręsti miegojimo problemą. Nereikia akcentuoti, kad vaikas eis miegoti, paprasčiausiai reikia sakyti, kad jis pagulės. Kad tuo tarpu pailsės jo rankytės, kojytės, jei užsimerks – ir akytės. Taip pat vaikui reikėtų leisti pasiimti žaislą miegui, juk jis primins vaikui namų aplinką, ir darželį pradedantis lankyti mažylis nesijaus toks vienišas.

Taip pat į darželį vaikams būna sunku sugrįžti po ilgos ligos. Jeigu yra galimybė, vaiką reikėtų pratinti sugrįžimui panašiai, kaip ir adaptaciniu laikotarpiu. Pirmomis dienomis pabūti pora valandų, iki pietų, o toliau ilginti buvimo laiką. Paprastai vaikai greitai apsipranta, atranda savo mėgstamas veiklas, žaislus, atsiranda simpatijos grupės draugams, su kuriais žaidžia, bendrauja.

Bet kokiu atveju, siūlyčiau išlaikyti ramybę, gerbti vaiko jausmus ir pasistengti apie juos pasikalbėti, drąsinti bei kalbėti teigiamus dalykus apie darželį. Juk darželis vaikui yra antrieji namai, kur vaikas jaučiasi saugus ir mylimas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.

Netradiciniai kiaušinių marginimo būdai ir smagūs darbeliai su vaikais Velykoms

Velykos – tradicinė krikščioniška šventė, drauge sveikinamas pavasaris ir džiaugsmingi naujos gyvybės ženklai.

Teo ir Ieva pristato: dar nematyti kiaušinių marginimo būdai ir kitos Velykų staigmenos (2)

Prasidėjus didžiajai savaitei, pasiruošimas Velykoms įgauna pagreitį. O vis dažniau pasirodanti saulė, neleidžia nustoti šypsotis. Kvepia pavasariu.