Pedagogės patarimai tėvams, kurie planuoja vaiką pirmąkart išleisti į darželį

 (3)
Kokias svarbiausias taisykles turi žinoti tėvai, kurių vaikas pirmą kartą keliauja į vaikų darželį?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Konsultuoja vaikų darželio „Šilagėlė“ pedagogė Asta Grigaitė.

Vaikui pradėjus lankyti darželį, iš esmės pasikeičia vaiko gyvenimo sąlygos ir gyvenimas, taip pat pasikeičia santykių su aplinkiniais pobūdis, jis patenka į naują psichologinę aplinką. Visi šie pokyčiai nevyksta pamažu, jie įvyksta gana staiga.

Kaip padėti vaikui įveikti nelengvą atsiskyrimo etapą nuo namų?

Visų pirma, reikėtų paviešėti darželyje prieš pradedant vaikui jį lankyti: susipažinti su auklėtojomis, sužinoti vidaus tvarką, dienos režimą. Normali vaiko adaptacija trunka apie dvi – tris savaites. Pirmą dieną vaikas darželyje turėtų pabūti su mama, vėliau jį galima palikti vieną kelioms valandoms. Taip vaikas pripras būti vienas pusdienį, o vėliau ir visą dieną.

Vaikas pradėjęs lankyti darželį pradeda adaptuotis. Adaptacija yra vaiko prisitaikymas, pripratimas prie naujų gyvenimo sąlygų. Jos metu pasikeičia ir vaiko elgsena, pirmomis dienomis vaikui būna sunku atsisveikinti su mama, dažnai vaikas verkia. Mama turėtų ramiai paaiškinti, kad eina į darbą ir, kad po darbo ateis jo pasiimti. Jis tuo metu pažais su vaikais ir žaisliukais. Kartais vaikams yra lengviau atsisveikinti, jei gali pamojuoti nueinančiai mamai.

Taip pat didelę įtaką turi ir tėvų pozityvumas. Jie turi dažnai kalbėtis su auklėtojomis apie tai, kaip vaikui sekasi, ar kilo kokių problemų, pasitarti, kaip jas spręsti. Vaikas labai jaučia tėvų nuostatas.

Kas turi įtakos, kad vaikas nenori eiti į darželį?

Net ir labai gerai savo vaikus pažįstantiems tėveliams kartais sunku suprasti, dėl kokių priežasčių vaikas atsisako eiti į darželį. Vis dėlto viena dažniausių – nepatinkanti auklėtoja. Kyla klausimas, kur yra problema? Juk darželiuose dirba vaikus mylinčios bei jais besirūpinančios auklėtojos. O iš tiesų, vaikas auklėtojoje ieško sau artimiausio žmogaus – mamos. Auklėtojos elgesys ir bendravimas vaikui yra labai svarbus.

Kita iš priežasčių gali būti bendravimo su bendraamžiais ypatybės. Tarkime, jeigu pirmosiomis dienomis vaiką kažkas užgavo, jis bijo, kad ir vėliau gali būti nuskriaustas, nustumtas į šalį.

Dar vienas svarbus dalykas – taisyklės, kurių darželyje reikia laikytis. Vaikas nesupranta, kodėl turi valgyti nepatinkantį maistą, kodėl turi eiti miegoti, kai dar norisi pažaisti. Paprasčiausiai su vaiku reikėtų pasišnekėti ir išspręsti miegojimo problemą. Nereikia akcentuoti, kad vaikas eis miegoti, paprasčiausiai reikia sakyti, kad jis pagulės. Kad tuo tarpu pailsės jo rankytės, kojytės, jei užsimerks – ir akytės. Taip pat vaikui reikėtų leisti pasiimti žaislą miegui, juk jis primins vaikui namų aplinką, ir darželį pradedantis lankyti mažylis nesijaus toks vienišas.

Taip pat į darželį vaikams būna sunku sugrįžti po ilgos ligos. Jeigu yra galimybė, vaiką reikėtų pratinti sugrįžimui panašiai, kaip ir adaptaciniu laikotarpiu. Pirmomis dienomis pabūti pora valandų, iki pietų, o toliau ilginti buvimo laiką. Paprastai vaikai greitai apsipranta, atranda savo mėgstamas veiklas, žaislus, atsiranda simpatijos grupės draugams, su kuriais žaidžia, bendrauja.

Bet kokiu atveju, siūlyčiau išlaikyti ramybę, gerbti vaiko jausmus ir pasistengti apie juos pasikalbėti, drąsinti bei kalbėti teigiamus dalykus apie darželį. Juk darželis vaikui yra antrieji namai, kur vaikas jaučiasi saugus ir mylimas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Psichologė: kodėl emocinio intelekto neišmokysime per pamokėles ar užduotėles (1)

Per savo praktiką su jaunomis šeimomis ir darželio pedagogais patyriau, kad terminas emocinis intelektas yra auksinė frazė, kuri uždega suaugusiųjų akis.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?