Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

AŠ TAVIMI PASITIKIU

Vaikai labai noriai stengiasi pateisinti jiems parodytą pasitikėjimą. Tik žinodami, kad jais tikima, jie, savo ruožtu, gali pasitikėti patys savimi ir kitais. Jeigu tėvai nuolat abejoja savo vaiku – „Vargu, ar tau pavyks“, „Tu to tikrai nesugebėsi“ – mažasis žmogus galiausiai įsižeidęs užsidarys savyje, pasijaus nesuprastas, paliktas. Dėl to dažniau kartokite vaikui, kad juo pasitikite.

DŽIAUGIUOSI, KAD TAVE TURIU

Maži vaikai tiki, kad būtent jie yra pasaulio variklis, jiems atrodo, kad saulė pateka todėl, kad jie to nori ir lygiai mano esantys atsakingi už visa kita, pavyzdžiui, už šeimyninius rūpesčius, nelaimingus atsitikimus, barnius. Tuo labiau vaikui reikalingas įsitikinimas, kad jūs este laimingi dėl to, kad jį turite. Jokiu būdu negalima leisti sau pasakyti: „Dėl tavęs turiu visko atsisakyti“ ar „Jeigu ne tu, tai…“

AŠ TAVE MYLIU

Vaikai turi tikėti tuo, kad yra mylimi dėl jų pačių, dėl to jokiu būdu negalima sieti šio jausmo su kokiomis nors sąlygomis: „Iš pradžių sutvarkyk kambarį“, arba su tuo, ką vaikas daro: „Tu man sumelavai, aš daugiau tavęs nebemyliu“. Vaikas supras, jeigu jam pasakysite: „Aš tave labai myliu, bet tai, kad muši broliuką – labai negerai“.

AŠ TAVE SUPRANTU

Pametė pliušinį meškiuką, išdavė draugas, bijo tamsos – visa tai vaikui didelis sielvartas. Tokiais atvejais mažyliui reikalinga užuojauta ir paguoda. Mėginimai pažvalinti žodžiais: „Tai viso labo žaislas“, „Kam tau tie niekai“ ar „Vaiduokliai neegzistuoja“ – vaikui nesuprantami. Tokie paaiškinimai yra iš suaugusių pasaulio, pagrįsti patirtimi, kurios vaikas dar neturi.

TAU VISKAS PAVYKS

Paskatinimai ir pritarimas vaikui būtini. Žodžiai „Tavo piešinys šiandien labai ryšių spalvų“, „Aš žinojau, kad tau pavyks“ ar „Mes su tėčiu labai džiaugiamės tavo pasisekimais“ įkvepia mažylį. Iš kitos pusės, tokie apibūdinimai kaip „terlius“, „verksnys“ ar pareiškimai „Amžinai tu pralaimi“ arba „Tu visai nemoki duoti grąžos“ gali ilgam sugriauti pasitikėjimą savimi.

MES VISADA SU TAVIMI

Kad ir kas atsitiktų, mano tėvai visada man padės – toks žinojimas padeda įveikti viską. Kasdienėje maišatyje ne visada yra galimybė atidėti viską į šalį ir užsiimti tik vaiku. Tačiau mes galime jį paguosti: „Įdomu! Tuojau baigsiu savo reikalus ir tada bus laiko, kad papasakotum man viską“. Vaikui tai bus suprantamiau nei pasakymas „Palauk, dabar negaliu“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.