Trys dažnos tėvų klaidos, kurios trukdo vaikui augti

Trys klaidos, kurias darome daugelis. Kartais - iš nežinojimo, kartais - iš didelės meilės ir noro duoti vaikui daugiau, negu patys gavome, o kartais - visai nejučia.
© Fotolia

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Klaida Nr.1. Neleidžiame vaikams rizikuoti

„Nelipk į medį – iškrisi“. „Neimk peilio - aš atpjausiu“. „Kam tau riedučiai – sprandą nusisuksi...“ Tokių ir panašių draudimų mūsų visuomenėje apstu. Tėvai saugo savo vaikus nuo visų įmanomų nelaimių ir jei galėtų, padėtų daug, daug pagalvių jų kelyje. Perdėtas saugojimas nuo pamatuotos rizikos yra žalingas. Vieno tyrimo rezultatai parodė, kad jei mažas vaikas nėra susimušęs kelio, nusibrozdinęs alkūnės arba tiesiog nepatyręs mažų traumų, jam gresia daugiau įvairių fobijų vyresniame amžiuje. Pargriuvimų patirtis vertinga, nes leidžia pajusti ir suprasti ryšį tarp priežasties ir pasekmės. Tėvams nereikia stengtis pernelyg apsaugoti vaiko nuo visko, neleisti jam klysti, sakyti „juk aš sakiau!". Tereikia išklausyti ir palaikyti, duoti atgalinį teigiamą ryšį. Nereikia pulti į pagalbą, kol jos nereikia ir niekas neprašo, neteisinga viską daryti vietoj vaiko, atimant iš jo galimybę pabandyti pačiam, neleisti, gąsdinant atsakomybe, drausti.

Klaida Nr.2. Tėvai nepasakoja apie savo klaidas

Būti būtybe, panašia į Dievą, labai malonu. Iš pradžių savo vaikams mes tokie ir esame – Mama ir Tėtis, didžiausi iš didžiausių, protingiausi iš protingiausių. Tačiau jei tėvai stengiasi parodyti, kad neturi jokių ydų, vaikas pradeda abejoti savo normalumu. Jis juk klysta, ir tėvai jam gana dažnai apie tai primena. O mama ir tėtis? Jie juk niekada neklydo!

Taip. Jūs esate brandesni, didesnio ūgio ir turite daugiau patirties. Ir dabar jau daug ką žinote ir mokate. Bet juk tokie buvote ne visada. Papasakokite vaikui apie savo klaidas ir būdus, kaip jas ištaisėte. Padėkite suprasti, kad klaidos – tai patirtis, o ne priežastis nubausti. Parodykite, kad jūs gyvi žmonės. Tai jus ne tik suartins su vaiku, bet ir suteiks vaikui patirties per tarpininką, ir jis žinos vieną iš variantų, kaip galima reaguoti ir veikti konkrečiomis aplinkybėmis. Tėvų klaidos - taip pat vertinga patirtis vaikui.

Klaida Nr.3. Painiojame talento ir brandos sąvokas

Šiuolaikiniai vaikai gyvena sparčios informacijos visuomenėje, jie yra labai imlūs naujovėmis. Tėvai su nuostaba pasakoja, kaip atžalos anksti ima domėtis raidėmis, o kompiuterį įsijungti moka kone nuo gimimo. Atrodo, kad jie gimsta su atitinkamomis žiniomis apie pasaulį. Vaikai stebina mus savo išvadomis ir filosofinėmis pastabomis, intelektualiniais pasiekimais ir gabumais įvairiausiems mokslams. Tėvai ir mokytojai dažnai painioja tokį talentą su branda. Ir iš protingo vaiko reikalauja brandžių reakcijų. O tai neteisinga. Vaikas yra vaikas. Reikia palaikyti jo intelektualinę raidą, bet ir priimti visas jo vaikiškas apraiškas.

šaltinis

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?

Psichologė J.Baltuškienė: patenkinus vaiko poreikius, krizių galima išvengti

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

Taisyklės, kurias privalo žinoti tėvai prieš gimstant antram vaikui (2)

Dvejų metų berniukui mama ir tėtis dažnai pasakojo, kad greitai turės sesę. O mažylis džiugiai glostė ir bučiavo vis didėjantį mamos pilvą. Laukė sesės. Tačiau nuo pirmų jos gyvenimo dienų prasidėjo didysis maištas ir bėdos: nemiga, nervinis kosulys...

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.