Trys dažnos tėvų klaidos, kurios trukdo vaikui augti

Trys klaidos, kurias darome daugelis. Kartais - iš nežinojimo, kartais - iš didelės meilės ir noro duoti vaikui daugiau, negu patys gavome, o kartais - visai nejučia.
© Fotolia

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Klaida Nr.1. Neleidžiame vaikams rizikuoti

„Nelipk į medį – iškrisi“. „Neimk peilio - aš atpjausiu“. „Kam tau riedučiai – sprandą nusisuksi...“ Tokių ir panašių draudimų mūsų visuomenėje apstu. Tėvai saugo savo vaikus nuo visų įmanomų nelaimių ir jei galėtų, padėtų daug, daug pagalvių jų kelyje. Perdėtas saugojimas nuo pamatuotos rizikos yra žalingas. Vieno tyrimo rezultatai parodė, kad jei mažas vaikas nėra susimušęs kelio, nusibrozdinęs alkūnės arba tiesiog nepatyręs mažų traumų, jam gresia daugiau įvairių fobijų vyresniame amžiuje. Pargriuvimų patirtis vertinga, nes leidžia pajusti ir suprasti ryšį tarp priežasties ir pasekmės. Tėvams nereikia stengtis pernelyg apsaugoti vaiko nuo visko, neleisti jam klysti, sakyti „juk aš sakiau!". Tereikia išklausyti ir palaikyti, duoti atgalinį teigiamą ryšį. Nereikia pulti į pagalbą, kol jos nereikia ir niekas neprašo, neteisinga viską daryti vietoj vaiko, atimant iš jo galimybę pabandyti pačiam, neleisti, gąsdinant atsakomybe, drausti.

Klaida Nr.2. Tėvai nepasakoja apie savo klaidas

Būti būtybe, panašia į Dievą, labai malonu. Iš pradžių savo vaikams mes tokie ir esame – Mama ir Tėtis, didžiausi iš didžiausių, protingiausi iš protingiausių. Tačiau jei tėvai stengiasi parodyti, kad neturi jokių ydų, vaikas pradeda abejoti savo normalumu. Jis juk klysta, ir tėvai jam gana dažnai apie tai primena. O mama ir tėtis? Jie juk niekada neklydo!

Taip. Jūs esate brandesni, didesnio ūgio ir turite daugiau patirties. Ir dabar jau daug ką žinote ir mokate. Bet juk tokie buvote ne visada. Papasakokite vaikui apie savo klaidas ir būdus, kaip jas ištaisėte. Padėkite suprasti, kad klaidos – tai patirtis, o ne priežastis nubausti. Parodykite, kad jūs gyvi žmonės. Tai jus ne tik suartins su vaiku, bet ir suteiks vaikui patirties per tarpininką, ir jis žinos vieną iš variantų, kaip galima reaguoti ir veikti konkrečiomis aplinkybėmis. Tėvų klaidos - taip pat vertinga patirtis vaikui.

Klaida Nr.3. Painiojame talento ir brandos sąvokas

Šiuolaikiniai vaikai gyvena sparčios informacijos visuomenėje, jie yra labai imlūs naujovėmis. Tėvai su nuostaba pasakoja, kaip atžalos anksti ima domėtis raidėmis, o kompiuterį įsijungti moka kone nuo gimimo. Atrodo, kad jie gimsta su atitinkamomis žiniomis apie pasaulį. Vaikai stebina mus savo išvadomis ir filosofinėmis pastabomis, intelektualiniais pasiekimais ir gabumais įvairiausiems mokslams. Tėvai ir mokytojai dažnai painioja tokį talentą su branda. Ir iš protingo vaiko reikalauja brandžių reakcijų. O tai neteisinga. Vaikas yra vaikas. Reikia palaikyti jo intelektualinę raidą, bet ir priimti visas jo vaikiškas apraiškas.

šaltinis

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?